Evropská liga

Slavia - Rangers F.C. 1:1

Slavia nastoupila v prvním zápase osmifinále EL v Edenu proti novopečenému skotskému mistrovi Rangers F.C. Trenér Trpišovský postavil do utkání sestavu, která vykrystalizovala během dosavadního jara coby nejsilnější. Tedy i s uzdraveným Holešem na postu defenzivního záložníka. Slavia zápas rozehrála skvěle. Od šesté minuty vedla po krásné brance Stanciua a dlouho byla lepší. Hosty postavila na nohy ještě v první půli nezvládnutá standardní situace. Ve druhé půli už se zápas změnil spíše na boj, přesto moc nechybělo, aby si červenobílí do odvety vezli náskok. Masopustovu parádní hlavičku po posledním rohovém kopu utkání zlikvidoval na čáře exkluzivním zákrokem hostující gólman McGregor.

Slávističtí fandové pozměnili nápis na východní tribuně "hon na lišku", kterým přivítali Leicester, na obecnější "hon pokračuje" a úderem devatenácté hodiny rumunský rozhodčí Hategan zadul do píšťalky. Na domácí VIP tribunu se místo papalášů tentokrát dostali zdravotníci a ti se od začátku pokoušeli vytvořit domácí atmosféru.

Zápas začal opatrně. Hosté červenobílým přenechali balón, nepokoušeli se o nějaký pressing a vyčkávali. Slávisté během prvních pěti minut rozvážně rozehrávali a přehustěný střed hřiště překonávali nákopy, což nemělo moc nadějí na úspěch. A pak přišla šestá minuta. Provod přenesl hru doleva na Olayinku, ten přiťukl míč Stanciovi a za jeho obstřelem se hostující gólman jenom ohlédl - 1:0! Za dvě minuty se za Bahovým pasem hnal Kuchta, souboj o bekem neustál. Slavia rozjela svůj typický fotbal. Hodně balónů získávala již na půlce soupeře. Po Zimově dobrém zásahu prostrčil Stanciu míč na Provoda, jeho střelu srazila obrana na první roh. Po něm hrozil brejk, ale Bořil byl na svém místě včas. Rangers se k nějakému delšímu úseku s balónem na kopačkách dostali až po čtvrthodině hry. Domácí udrželi soupeře okolo půlící čáry. Po Olayinkově akci a následném pasu se příliš nedohodli McGregor a švédský stoper Helander, rozhodčí poněkud překapivě pískal faul dotírajícího Kuchty. Dvacet minut bylo pryč a obraz hry se neměnil. Domácí pokrývali celé hřiště a když už nechali balón soupeři, pressingem jej nenechali dýchat. První nějaký zajímavý balón do vápna domácích poslal Barišič ve 22. minutě, Zima dokázal centr odvrátit. Ve 24 minutě Bořil pozdě dostoupil Hagiho a hosté měli zajímavou standardku z nějakých třiceti metrů, centrovaný balón obrana bez problémů odvrátila.  Ve 26. minutě Provod vysunul Kuchtu, ten zakončit nedokázal. Pomezní mával ofsajd, ale je otázkou, jak by situaci vyhodnotil VAR, kdyby balón skončil v síti. Za minutu si obrana domácích poněkud zahrávala s ohněm. Kúdelova velká malá domů šla na úplně opačnou stranu než byl Kolář, ten místo odkopu ještě vylepšoval situaci a pak našel soupeře na nějakých třiceti metrech a situaci nakonec řešil odkopem Zima. Na druhé straně Kuchta přetlačil Barišiče, byl sestřelen na pravé straně hřiště a hostující bek dostal žlutou. Následovala zajímavá standardka. Duo Provod Stanciu zkontrolovalo situaci a levonohý Provod protáhl McGregora na bližší tyč. Následoval roh, ale míč mířil za zadní hráče, Olayinka nedoskočil. Rangers se vzápětí dostali do nadějného brejku, Hagi, Morelos i Kent šli do brejku, situaci skvěle vyřešil Bah. Na druhé straně byl u rohového praporku faulován Stanciu. Sám rozehrál zkrácený roh, na míč s enakonec vyšrouboval Bah, jeho hlavička šla nad. Vzápětí se domácím zastavil dech, Simovu malou domů usměrnil Zima okolo Koláře, už se zdálo, že Moralos zasune do prázdné, ale gólman domácích skluzem situaci zvládl. Hned z protiútoku sebral balón Stanciu a zkusil podobný obstřel jako na začátu utkání - o mnoho branku neminul. Ve 35.minutě přišel šok. Trestný kop zprava propadl na levou tyč, tam celou situaci uzavřel Hagi a okolo Koláře nalil míč před branku, tam už nabíhal zcela volný Helander -1:1. Následoval únik Olayinky a rohový kop, který Stanciu kroutil přímo na bližší tyč. McGregor s obtížemi vyrazil. Ve 40. minutě vynutil další faul u levé postranní čáry vynutil Olayinka na Goldsonovi, který jej doslova odhodil. Provodův ostrý centr vyrazil McGregor. Po faulu na Kuchtu kousek za půlící čárou přišel centr zleva a v nadějné pozici vyplaval Olayinka, leč nedokázal hlavičkou najít spoluhráče. Sudí nenastavil ani jedinou minutu a první půli ukončil za nerozhodného stavu. Slavia byla lepší a zaslouženě vedla, ale ve druhé části prvního dějství několikrát zaváhala, což nakonec nabídlo hostům relativně laciné vyrovnání.

Do druhé půle trenér Trpišovský připravil jednu změnu, když Olayinku ze zdravotních důvodů nahradil autor nedělní krásné branky do sítě Baníku Lukáš Masopust. To rozhodčí řešili ještě problém s komunikátorem, ale vše se dalo do kupy relativně záhy. Ve 49 minutě Sima nedokázal pokrý Patersona, jeho nebezpečný přízemní centr odvracel z malého vápna Kúdela. Začátek druhé byl ve znamení opatrné hry na obou stranách. Do zápisu se zapsal Davis žlutou kartou za zákrok na Provoda. Vody rozčeřil i Bahův průnik, jehož o chlup nedoskočili Kuchta i Sima. Vzápětí si míč okolo Zimy pích Morelos a žlutou kartu si připsal i mladý stoper si připsal žlutou kartu, která jej vyřazuje z odvety. O malá odpustek si řekl hned při následující akci, když na malém vápně odvrátil nebezpečný centr. Slavia se v této fázi zápasu nemohla dostat do hry. Pokusy o útok byli nenápadité a těžkopádné, střely mířily někam na rohové praporky, ať už v případě Simy, kdy balón ještě na hřišti dostihl Bah, nebo při Bořila, který si vše parádně připravil, ale pálil do podobných míst. To centry hostí vypadaly nebezpečněji. V 61. minutě připravil Morelos střeleckou pozici Aribovi, jeho pokus o obstřel zprava levou nohou nabral opačnou faleš. Ovšem po hodině hry se k náporu nadechovali spíše hosté, což trenér Gerrard zkusil podpořit střídáním. Arfield nahradil Hagiho. V 65. minutě Aribo našel ve vápně Kenta a jeho pokus vytahoval zpod břevna těžkým zákrokem Kolář. Slávistům zatrnulo o minutu později, když Stanciuovo koleno narazilo na svaleného Morelose. V další minutě přišla opět standardka pro hosty a parádní centr Barišiče měl na malém vápně na hlavě Goldson, naštěstí pro domácí balón jenom líznul. Další akci řešil Provod hodně riskantní malou domů, výkon Slavie se stále příliš nezvedal, přestože VIP tribuna dělala, co se dalo. Sima natáhl krok a pláchl po levé straně, hledal před brankou Masopusta, tomu sebral míč Kuchta, dával proti noze Bořilovi, jeho střelu obrana srazila na roh. Poněm Holešovu hlavičku vykopával z branky jeden z obránců, ale gól by zřejmě neplatil, rozhodčí pískal útočný faul. Trenérský štáb sáhl do sestavy, na hřiště naběhl Oscar na místo Kuchty a následovaly přesuny v sestavě. Sima na hrot, Masopust doleva, Oscar se postavil na pravou stranu záložní řady. V 75 minutě šel do brejku Aribo, dostal se za Provoda, ale z úhlu už nestřílel, jeho přihrávku sebral Kúdela. V 76. minutě přišel Lingr vystřídal Stanciua, je otázkou, nebylo li tohle střídání vynucené stavem Stanciuova kolena po střetu s Moralesem. V 77. minutě šli hosté dva na dva, Kent mířil na Kúdelu, ten jej skvěle vytlačil do úhlu. Následný centr z rohového kopu až neúměrně dlouho poskakoval vápnem. V osmdesáté minutě na levé straně dostihl míč Bořil, a po krátké přetahované s Arfieldem měla Slavia k dispozici trestný kop, ani z něj se vedoucí gól neurodil. Do sestavy na poslední minutky sáhl i trenér hostí, aktivního Ariba vystřídal Roofe. V 83. minutě Oscar s Bahem vykombinovali pravou stranu, pravý bek nalil míč Bořilovi, tomu střelu zablokovala obrana hostí na poslední chvíli. Na druhé straně přišel rohový kop, Goldson v tvrdém hlavičkovém souboji sestřelil Zimu a pískal se útočný faul. V 86. minutě skvěle vybojoval balón Lingr, posunul dopředu na Masopusta, po jeho střetu s Helanderem se pískal roh. Po něm se opět pískal útočný faul, přestože se spíše zdálo, že se Holešův obličej střetl s rukou Barišiče. Když už končila 89. minuta poslal táhlý centr Ligr a McGregor míč prodloužil na roh. Po něm se vyšrouboval do vzduchu Masopust a jeho parádní hlavičku u své levé tyče zalepil skvělým zákrokem gólman McGregor. Nic dalšího se již neudálo a červenobílí tak do odvety odjíždějí s nerozhodným výsledkem 1:1 v zádech. Venku bude muset Slavia minimálně jednou skórovat.

Tomáš Holeš: "Dneska jsme měli vyhrát, remíza je málo. První půli jsme odehráli velice dobře, soupeř se ve druhé půli zvedl, ale i tak jsme si v poslední minutě vypracovali šanci, kterou jsme mohli vyhrát. V odvetě to bude podobné. Oni mohou být doma silnější, ale my budeme chtít dál hrát svou hru. Vprvní půli sjme hráli, co jsme chtěli, musíme se od toho odrazit."

Lukáš Provod: "Není to ideální výsledek pro nás, hlavně kvůli gólu na domácí půdě. My jsme se v první půli prezentovali tím výkonem, kterým jsme chtěli. Zásadní chybou je gól ze standardní situace. Je to teď náš největší problém, soustředíme se na to v tréninku, ale zatím se  nám nedaří tenhle nedostatek odstranit. Naše standardní situace zkoušíme takhle na přední tyč do kapsy mezi gólmana. Ono se to nabízelo podle jejich postavení. Jednou jsem to zkusil i na bránu, ale bohužel to nevyšlo."

Ondřej Kolář: "Začali jsme dobře, dostali jsme soupeře pod tlak, ale potom jsme tam měli nějaká zaváhání, která jsme vyřešili. Pak jsme udělali tu chybu při standardce. Budu se muset na to podívat na videu, jestli jsem mohl něco udělat jinak. Já jsem mu nechtěl jít pod nohy, aby nepřišla penalta, či žlutá karta, bylo to o tom, jestli to stihne nebo ne a on to bohužel stihl."

Trenér Jindřich Trpišovský: "U té branky bylo hodně nešťastných okolností. Byl to úplně zbytečný faul, nějaký nešťastný odraz a balón se odrazil do prostoru, kam se normálně neodráží. To je prostě fotbal. Vidíte, že my máme ideálně provedenou standardku, kterou gólman skvěle chytí a nám tam spadne tohle. Nás to v tu chvíli hodně srazilo, soupeře naopak zvedlo, protože pro ně při tom vývoji to byl gól z nebes. Bohužel Olayinka je zraněn, hrál pod injekcemi a o půli mu to ztuhlo. Myslím si, že v neděli nebude hrát v žádném případě, odvetu těžko odhadnout. Soupeřovi útočníci jsou velice nebezpeční, komplexní, silní s míčem. Nás ta první půle stála hrozně moc sil, ve druhé půle už jsme na míč nedokázali vytvořit takový tlak. V této chvíli postupuje soupeř, my musíme dát branku. soupeřovi stopeři jsou vynikající, takže nemůžeme moc spoléhat na centry. Uvidíme, jaký terén bude v Glasgow."

osmifinále - Čtvrtek 11. 03. 2021 18:55