Derby je naše! Slávistky vyhrály nad Spartou!

Fotbalistky Slavie porazily odvěkého rivala ze Sparty na domácím hřišti 3:2. K vidění byl dramatický souboj podpořený vydatným deštěm v prvním poločase. Dnes dvakrát skórovala Szewieczková, jednou Kožárová.

První derby sezony poskytlo zajímavou podívanou hned od úvodních minut. Hned po výkopu jsme díky Kožárové vybojovali roh, z něhož jsme poprvé zahrozili, ale střelu Divišové dokázala Dorsey pohotově vyrazit. Z následného rohu jsme se již radovali, ve skrumáži před brankou se zorientovala Szewieczková a dopravila míč do sítě. "Po dlouhém balónu do závaru před bránu se ocitl míč na zemi, do kterého jsem jen píchla a dostal se do brány," řekla autorka branky.

A přišla další tutovka, Divišová obrala váhající Raben, do vápna přihrála Kožárové, která však ve vyložené šanci trefila jen brankářku. Hru jsme měli pod kontrolou, byli důraznější, jistější. Vše ale změnila 14. minuta, dlouhý nákop před bránu, kdy Ringelová byla u míče dříve a překonala naší brankářku, která navíc dostala úder do hlavy, takže se pár minut nehrálo. "Moc si to nevybavuji, vybíhala jsem pro centr a pak již nevím," řekla k situaci Votíková, která nakonec utkání dohrála.

Spartu vyrovnávací branka nakopla. Do toho už hodně pršelo, doslova "slejvák". Terén byl tedy náročný, souboje nebezpečné, ale i tak byly vidět zajímavé akce. Navíc sílil tlak Sparty a ve 22. minutě jsme byli potrestáni, po rohu se na přední tyči prosadila Raben. Hra se pak opět otočila, Slavia postupem času přebírala iniciativu, díky standardním situacím jsme se hnali za vyrovnáním. A byli odměněni, v nastaveném čase po rohu Svitkové se hlavou prosadila Kožárová!

Druhý poločas byl vyrovnaný, bylo cítit, že ani jeden tým nechce udělat osudovou chybu. Řada akcí skončila před vápnem, takže brankářky toho neměly moc k práci. Ale diváci se nenudili. A rozhodující okamžiky přišly. V 58. minutě po faulu Cahynové chytla penaltu Votíková. "Chtěla jsem zmást soupeře tím, že jakoby uklouznu a pak jsem šla na druhou stranu a ono to vyšlo," prozradila hrdinka okamžiku Votíková svou strategii.

A pak přišla rychlá odpověď, v 61. minutě po přečíslení Svitková skvěle vysunula Szewiezckovou, která z hranice vápna levačkou zamířila přesně ke vzdálenější tyči! Radost byla velká: "Za oba góly jsem ráda, ale hlavně jsme dotáhli zápas do vítězného konce a bez týmu bych ty góly nedala," uvedla Szewieczková.

Ve zbývajícím čase jsme hlavně chtěli udržet vedení, tlak Sparty postupně narůstal, ale týmovým a bojovým výkonem jsme vše zvládli. A i takticky, kdy třeba Svitková snad dvě až tři minuty udržela míč u rohového praporku soupeře. Sparta měla pouze jednu šanci, ale Martínková z rohu zakončovala mimo tyče. Holky si tak připsaly první vítězství v derby v této sezoně a ligu vedou bez ztráty bodů.

"Opět vyrovnané utkání, ale začali jsme skvěle. Vedli jsme 1:0, i když nám to asi paradoxně uškodilo, protože jsme brzy prohrávali 1:2. Ale ještě za našeho vedení jsme měli stoprocentní situaci, kterou jsme neproměnili. Naopak jsme do poločasu vyrovnali, což byl další důležitý moment utkání. Druhý poločas jsme začali dobře, ale pak přišla penalta, kterou Sparta neproměnila, hned jsme pak z nádherné akce zápasu vstřelili vítěznou branku. V závěru morální vlastnosti rozhodly pro nás a už jsme to odmakali," zhodnotil utkání trenér Pavel Medynský.