Slavia - Plzeň 2:0

Slavia po skvělém výkonu porazila v Edenu neškodnou Plzeň 2:0, když první branka byla vlastní a druhou vstřelil Stanislav Tecl. Miroslav Stoch navíc neproměnil pokutový kop. Slavia tak má nyní definitivně jistou účast v evropských pohárech v příští sezóně a hodně se přiblížila účasti v předkole Ligy mistrů.

Trenér Trpišovský se při tvoření základní sestavy musel vypořádat se dvěma nepříjemnostmi. Zraněného Floa nahradil Frydrychem, což znamenalo přesun Bořila z pravé strany obrany na levou. Vykartovaného Součka pak překvapivě nahradil ve středu hřiště Sýkora, který tam tak doplnil navrátilce Hromadu a Hušbauera. V útoku pak nastoupil od začátku Stanislav Tecl a Milan Škoda s Tomášem Necidem zůstali jen na lavičce. Hostům chyběli Kolář s Hejdou, Krmenčík pak zůstal na lavičce.

Slávisté vstoupili do zápasu odvážně a už po 12 vteřinách střílel z 25 metrů Stoch, šibenici neminul o moc. A ve druhé minutě dostal pěkný míč do vápna za obranu Tecl, místo tutové šance si ale míč vůbec nedokázal zpracovat. Další nadějná akce slávistů přišla v šesté minutě, Hušbauer vysunul do křídla Sýkoru, ten přízemním centrem hledal nabíhající Zmrhala s Teclem, Hubník ale míč odvrátil na roh. Po něm se vzedmula v ochozech bouře nevole, když Hubník loktem poslal k zemi Tecla a Plzeň pak pokračovala ve hře. Emoce ještě přiživil zákrok Bakoše na brankáře Koláře hluboko v poli, po kterém útočník hostů viděl žlutou kartu. Po 14 minutách střílel ze střední vzdálenosti Zmrhal, míč ale neměl moc připravený a ten tak skončil mimo. O chvíli později posílal pěkný míč do vápna Stoch, obrana jej na poslední chvíli srazila na roh. K němu se postavil znovu Stoch, centrem našel ve vápně shluk hráčů, který míč sice kostrbatě, ale přece jen poslal do sítě, branka byla nakonec označena jako vlastní obránce Řezníka - 1:0! Slavia byla jasně lepší, další dobrou akci rozjel dlouhý míč Hušbauera na Zmrhala, ten hledal Sýkoru, míč však sebral Tecl a z šance byl jen roh. V 35. minutě po rychlé kombinaci středem zkusil vystřelit z hranice vápna Bořil, bránu ovšem přestřelil hned o několik metrů. Ve 44. minutě pak Hušbauer prošel s míčem do vápna, nahrál Teclovi, ten z otočky poslal sice pomalý míč, ten ale prošel jen těsně vedle tyče. Do konce poločasu ještě opřel Zmrhal střelu zpoza vápna o záda jednoho z obránců. Hosté si za celých 47 minut prvního poločasu nepřipsali jediný střelecký pokus, slávisté předvedli jeden z nejlepších poločasů na jaře a naprosto zaslouženě odcházeli do kabin s vedením.

Do druhé půle nahradil v dresu hostů Bakoše Krmenčík, realizační tým Slavie neměl ani nejmenší důvod v sestavě něco měnit. Hosté se zlepšili a v 49. minutě zaznamenali první střelecký pokus, Kopic mířil po zemi z úhlu na zadní tyč, tu však minul. V 51. minutě prošel do vápna Tecl, dal pod sebe na Sýkoru, toho při střeleckém pokusu sestřelil Havel a pískala se penalta. Tu ovšem nedokázal proměnit Stoch, Kozáčik jeho střelu lapil. O chvíli později Stoch pěkným pasem našel Bořila, ten dával před bránu na dva volné spoluhráče, míč ale ukradl Kozáčik. V 58. minutě se už slávisté radovali po brance z perfektního brejku. Vše začalo rohovým kopem hostů, po kterém zůstal ve vápně ležet Bořil, hráči Plzně svou útočnou snahu nezastavili a chtěli toho využít, to se jim však nevyplatilo, protože místo své tutovky ztratili míč a slávisté šli najednou do brejku 4 na 1. Stoch i Zmrhal své přihrávky vyřešili perfektně, Tecl nechal proběhnout Kozáčika na prázdno a zakončil do prázdné brány - 2:0! V 66. minutě sudí Franěk jako mnohokrát v tomto zápase posoudil spornou situaci ve prospěch hostů, když Hušbauer obral ve vápně Hubníka zdánlivě čistým způsobem, místo tutové šance sešívaných ale přišel hvizd sudího a při protestech Hušbauera žlutá karta. O dvě minuty docílili hosté branky Havlem po ojedinělé situaci ve vápně Slavie, videorozhodčí ale odhalil v situaci ofsajd a skóre se tak neměnilo. Na druhé straně po chybě Limberského zakončoval z nadějné pozice Stoch, bránu ale minul. 75. minuta přinesla další situaci pro videorozhodčího, únik Tecla na Kozáčika ukončil Limberský, sudí Franěk odpískal penaltu, po shlédnutí situace na videu ji však odvolal. Po střetu na vlastní polovině, který naopak hodně vypadal jako faul, ale odpískán nebyl, musel vystřídat Jakub Hromada, jehož nahradil Danny. Závěr základní hrací doby slávisté naprosto kontrolovali, nepouštěli hosty vůbec k ničemu, naopak se většinu času hrálo na soupeřově polovině. V nastaveném čase dokonce slávisté zesměšnili Plzeň dlouhou sérií přihrávek, z nichž každou ocenily tribuny hlasitým výkřikem. Když v poslední situaci zápasu hlavičkoval Hořava nad Kolářovu bránu, mohl Eden propuknout v nadšený potlesk. Slávisté naprosto zaslouženě po vynikajícím výkonu porazili Plzeň 2:0, zajistili si účast v evropských pohárech příští sezónu a udělali velký krok k tomu, aby skončili v tabulce na druhém místě a zahráli si tak předkolo Ligy mistrů.

Pavel Vrba působil na tiskové konferenci podle očekávání poněkud nabručeně. "Slavia byla dnes lepší, důraznější, vyhrávala spoustu osobních soubojů. Je škoda, že dostaneme gól ze standardní situace, navíc z malého vápna nohou. Nicméně Slavia zaslouženě vedla. Před inkasovanou brankou jsme měli dát branku my, místo toho jsme z brejku inkasovali a pak už si Slavia uhrála, co potřebovala. Čím si vysvětluji, že nás Slavia silově přehrála? To se musíte zeptat hráčů, já si to nevysvětluji nijak, já jsem jen zklamaný. Slavia za podpory svých fanoušků byla dnes hladovější. Mít tři kola před koncem ligy šest bodů náskok je samozřejmě dobré, pokud uhrajeme čtyři body, budeme mít titul. Uvidíme, jestli to s Limberským bude špatné, zranění je na stejném místě, ale teď nevím, jak to bude. Jako novinář bych dnes určitě vyzvedl výkon Slavie."

To Jindřich Trpišovský mohl být velmi spokojený. "Dnes je to hodnocení veskrze pozitivní, dali jsme dvě branky, žádnou nedostali, podařilo se nám to, co bylo cílem, tedy aby Plzeň neslavila tady titul. Chtěl bych poděkovat lidem, co byli na stadionu. Jaká byla atmosféra, takový byl náš výkon. Hned na začátku jsme měli nebezpečnou střelu, měli jsme dobrý pohyb, odehráli jsme dobré utkání proti těžkému soupeři. Dnes chci mužstvo pochválit, hrálo tak, jak by mělo hrát, hlavně nasazením. Měli bychom mít takové nasazení i v jiných utkáních. Troufnu si říct, že jsme vyhráli zaslouženě, Plzeň naopak neměla střelu na bránu. Dnes to byl jiný zápas než před týdnem proti Slovácku. Dnes to byl velký zápas, Plzeň chce hrát fotbal, zakládá útoky, oba týmy se snaží hrát dopředu. Když přijede soupeř, který chce jen bránit, je ten zápas jiný. V minulém utkání nám chybělo asi šest hráčů, dnes jsme měli rychlé pohyblivé hráče, kteří byli rychlí s míčem i bez míče. I když jsme nedali penaltu, cítil jsem, že máme utkání pod kontrolou, a měl jsem pocit, že zápas zvládneme. I když Stoch penaltu neproměnil, měl jeho výkon ještě vzestupnou tendenci, ukázal, že je to velký hráč. Určitě je podstatná změna, když máte na výběr více hráčů. Dnes jsme mohli postavit sestavu i podle toho, jaký průběh hry jsme očekávali. Měli jsme silové i rychlé hráče. My máme své problémy, na Plzeň nekoukáme. Upevnili jsme si druhou pozici a ve středu hrajeme o trofej, naše myšlenky se upínají k tomuto zápasu, myslím na to, že se vrací Souček a naopak je zraněný Kuba Hromada. Ve středu hřiště jsme měli tři varianty, jedna byla Ngadeu, druhá Hromada a třetí Kúdela. Tu první jsme zavrhli hned, nechtěli jsme sahat do obrany. Zvažovali jsme, jestli nebude Kuba Hromada přemotivovaný, jeho styl hry je hodně agresivní a zápas mohl být vypjatý. Ale víceméně od úterý jsme trénovali v tomto složení kromě Floa, který se zranil včera. Dnes jsme měli k dispozici tři útočníky, byl stoprocentně připravený i Milan Škoda, ale chtěli jsme mít na hřišti na hrotu i podhrotu rychlé náběhové hráče. Standa Tecl vykazuje dobrou formu, je odlišný od ostatních dvou útočníků a proto dostal přednost. Nejdůležitější bod přípravy na soupeře byla dvojice Hořava - Hrošovský, Plzeň je závislá na distribuci míčů touto dvojicí. My jsme je dokázali eliminovat, i proto jsme zvolili takovou středovou trojici hráčů. Tenhle zápas nám ukázal, že pokud jsou na hřišti týmy, které chtějí hrát fotbal, umíme se prosadit. Musíme zlepšit zápasy, kde hrajeme do zavřené obrany. Musím říct, že to byl z naší strany komplexní výkon, těžko se mluví o jednotlivcích. Honza Sýkora odehrál nejlepší zápas za poslední dlouhou dobu. Měli jsme k dispozici vepředu čtyři rychlé a pohyblivé hráče vepředu, to jsme třeba v minulém zápase neměli. Jsem rád, že Sýkora vydržel v tomhle tempu až do 90. minuty, stejně tak Jarda Zmrhal vydržel celý zápas. My trenéři máme se Sýkorou na tomto postu dobrou zkušenost z minulého působiště, navíc jsme čekali, že to bude pro soupeře překvapení. Dnes ukázal, že to může být taková pohyblivá desítka, která nám chybí. Ve středu hrajeme o týmovou trofej a to je pro mě nejvíc, proto ten fotbal děláme. Motivace pro nás nemůže být větší. Musím se připravit na středu stejně jako na dnešek. Doteď jsem měl s Plzní šest porážek, jako trenéři jsme neměli proti tomuto soupeři ani bod. Vážím si toho, že jsme dokázali porazit tým trenéra, který mě hodně inspiroval ještě když jsem trénoval v nižších soutěžích, postoupil několikrát do Ligy mistrů a s reprezentací na Euro. V Jihlavě se mi to nepodařilo, ale zbavil jsem se aspoň druhé noční můry."

27. kolo - Sobota 05. 05. 2018 18:30