Evropská liga

Kodaň - Slavia 0:1

Ve třetím kole evropské ligy skupiny C Zvítězila Slavia v Kodani v zápase s místním FC. Šlo o první zápas dvojboje, který bude pokračovat za dva týdny v Edenu a který mnohé napoví o šancích obou celků na postup do jarní fáze.

Trenér Trpišovský poslal do zápasu víceméně tradiční sestavu posledních dní, kterou nezměnilo ani uzdravení několika opor. Snad jenom zařazení Matouška na hrot místo Baluty se dalo považovat za překvapení, ale už ne v kontextu toho, jak se tento mladík popasoval se svým partem v Petrohradě. Pouze na lavičku tak usedli Deli, Sýkora a Tecl, čerstvě uzdravený Škoda sice do Kodaně odcestoval, ale zápas strávil na tribuně.

Zápas začal zostra. Hned v první minutě kyperský útočník Kodaně Pireus přejel rozehrávajícího Kúdelu a viděl žlutou kartu. Vzápětí rozhodčí přerušil hru, aby pořadatelé mohli odklidit igelitové součástky domácího chorea, které silný vítr roznesl po celém hřišti. Pak už se mohl hrát fotbal. V sedmé minutě Bořil skvěle udržel vysoký balón, posunul si jej do středu a kolmou přihrávkou poslal do šance Zmrhala. Ten se dostal poněkud z úhlu a jeho centr obrana srazila na roh. Po něm se do zakončení dostal na malém vápně Coufal, ale na dlouhou nohu branku přestřelil. Následovala neurovnaná pasáž plná nepřesností. Ani jeden celek se nepouštěl do "žádných větších akcí" a hra se odehrávala mezi vápny. Ve čtrnácté minutě se po pravé straně prosazoval Skov, ale jeho centr Zmrhal zblokoval a Kolář udržel míč na hřišti. Diváky bavily souboje dvou černých perel. Ngadeu několikrát zvládl důrazný souboj s N'Doyem. Slavii začaly srážet nepřesnosti v rozehrávce, Kodaň se pomalu dostávala do tlaku, ale ten byl platonický. Podobně jako když Slavia okolo dvacáté minuty zavřela domácí okolo jejich vápna. Stochům povedený centr odvrátila obrana, repete skončilo za brankou. Ve 24.minutě byl znovu ošetřován Kúdela, když jej druhý útočník domácích - N'Doye - trefil loktem do obličeje a v ruce rozhodčího zápasu se opět objevila žlutá karta. Slavia zvedla hlavu, po Součkově pasu centroval z voleje Coufal a před napřahujícím se Traorém zasahovala obrana Kodaně na poslední chvíli. Oba celky se střídaly v iniciativě. Po Ankersenově centru zakončoval N'Doye, naštěstí ho Coufal dokázal ve výskoku poněkud rozhodit a Kolář tak neměl problém balón zachytit. Po pěkné kombinaci pálil Fischer, Ngadeu dokázal jeho pokus srazit na roh. Po dlouhém pasu se zdálo, že N'Doye půjde sám na Koláře, ale Bořil se před něj dokázal včas natlačit a vše skončilo faulem soupeřova střelce. Slavia se do nějaké šance dlouho nedokázala protlačit. postupné útoky byly statické a končívaly nepřesnostmi, podobně se nedařily dlouhé pasy na rozeběhnutého Matouška. Ve 35. minutě se po levém křídle straně prosadil Bengtson a N'Doye po jeho centru měl na hlavě první gól, naštěstí pro Koláře těsně minul pravou tyč jeho branky. Kodaň utahovala šrouby, po centru Ankersena N'Doye sklepl balón k nohám Skova, ale ten neudržel stabilitu. V závěru první půle Bořil oběma rukama srazil Skova a i on si zblízka prohlédl žlutou kartu. Vzápětí po velké chybě Bjellanda posílal Stoch do tutovky Zmrhala, ale přihrávka byla pomalá a skluzující obránce u ní byl dříve. Kodaň kontrovala pohotovou ranou Greguše, která těsně minula levou tyč Kolářovy branky. Na druhé straně skvěle vyslal Coufal na zteč Traorého, ale ten od brankové čáry zvolil nejhorší možné řešení: místo přihrávky pod sebe na volného Matouška zkusil míč procpat na zadní tyč na Zmrhala a to si obrana domácích pohlídala. Z další akce posunul Zmrhal míč na Hušbauera, ale jeho střela, to byl jenom přátelský pozdrav do Andersenova koše. Už v nastaveném čase si na půlící čáře chystal brejk Matoušek, ale poslední klička mu nevyšla. Možná by lepší byla přihrávka doleva na rozeběhnutého Stocha.

První půle byla obecně obezřetná a směrem dopředu z obou stran nepovedená. Ani jeden brankář nemusel řešit nějakou složitou situaci, jedinou vážnější příležitost měl na hlavě útočník N'Doye. Do zápisu o utkání byly zaneseny pouze tři žluté karty, fotbaloví labužníci si nikterak nepošmákli.

Do druhé půle vstoupila Slavia skvěle. Hned z první akce Coufalův centr vzduchem obrana domácích odvrátila, tak to pravý bek hostů zkusil po zemi a Jan Matoušek zhruba na penaltě jeho přihrávku napálil do sítě - 0:1. Příbramský odchovanec tak slavil svůj první zásah ve slávistickém dresu, dnes tedy blankytně modrém. Kodaň se těžce zvedala, vytvořila si převahu, ale během deseti minut si nic nevytvořila, pouze Coufal dostal žlutou kartu, když na půlící čáře došlápl na nárt Fischera. Na druhé straně Stoch skvěle našel za obranou Zmrhala, dnešní kapitán si balón zpracoval, spolehlivě Andersena přehodil, ale jeho lob o půl metru minul pravou tyč soupeřovy branky. V 65.minutě si po Stochově centru Traoré ve vápně zpracoval míč, píchl si jej okolo Andersona od doleva a skácel se k zemi. K jeho smůle hlavní sudí dobře viděl, že ke kontaktu nedošlo a tak se místo penalty opět žlutilo. Kodaň musela dopředu. V pokutovém území hostí bylo horko po akci N'Doyeho, ale Kúdela na poslední chvíli dostal míč na tribunu. V 71.minutě Souček při vyvážení míče neobratně zasáhl N'Doyeho a byl z toho trestný kop z ideální vzdálenosti, ale Skov s ním naložil prachbídně. Vzápětí skončila práce pro Jana Matouška a po zranění se na trávníku objevil Standa Tecl. Kodaň se stále nemohla dostat do nějaké kloudné šance a tak jí málem pomohl Stoch, který v 78.minutě při odkopu napálil N'Doyeho a Kolář musel rychle z branky, aby odražený míč ukryl v rukavicích před připraveným Pireosem. Slávistům zatrnulo i v 82.minutě kdy Stoch těsně před Skovem sklepl míč ke Kolářovi a domácí se domáhali odpískání malé domů. V 84.minutě kodaňští poslali do hry dva vysoké hráče a vrhli vše do útoku. Trenér Slavie reagoval nasazezením Frydrycha, který hned po rohovém kopu sebral odražený balón a nabil tak Ngadeuovi, jehož dělová rána z hranice vápna našla přesně náruč Andersena. V 89. minutě se na Koláře řítil Pireos, ale náš gólman vyrazil z branky včas, byl u míče dříve a následný střet skončil jeho ošetřováním, což nelibě nesl hlavně trenér domácích. Na nastavený čas se na hřiště podíval i Simon Deli. Samotný závěr zápasu byl hodně na "morál". Skvělý výkon předvedl Ngadeu, který vymazal jak N'Doyeho, tak Pireuse, podobně se dařilo na levém kraji Bořilovi.

Zápas sám o sobě se do dějin českého fotbalu nezapíše zlatým písmem, šlo o duel plný soubojů a nepřesností, který rozhodla jedna povedená akce a tu měli na svědomí centrující Coufal a uklízející Matoušek. To ovšem historiky zajímat nebude.

Josef Hušbauer: Byl to hodně náročný zápas, hodně soubojů, byli jsme dobře připraveni a je nutno pochválit hlavně naši obranu. Gól na začátku druhé půle nás hodně uklidnil, pak už jsme se mohli soustředit na brejky. Jinak jsme se do domácí obrany špatně dostávali. Věřím, že domácí zápas zvládneme jako tady, šest bodů po třech zápasech je hodně dobré, za mě spokojenost.

Ondřej Kúdela: Ze začátku jsme nebyli na míči tak silní jako v Petrohradu, rozehrávka nám celou první půli vázla. Šest bodů po třech kolech je super, ale ve hře je jich pořád devět. Věřím, že to zvládneme.

Vladimír Coufal: Fyzicky i silově to byl pro nás zatím nejtěžší zápas podzimu, jejich presink byl neskutečný. Ve druhé půli už jsme se s tím srovnali. Při gólovém centru jsem se soustředil hlavně na to, abych netrefil prvního obránce a Maty si to skvěle našel.

Trenér Jindřich Trpišovský: O půli jsme se bavili o tom, že se musíme zlepšit. Upravili jsme některé taktické věci, chtěli zvýšit aktivitu a zpřesnit hru. Naše první velká šance skončila gólem, ale už v první půli jsme se několikrát sami o šanci připravili technickou nedokonalostí. Bylo to utkání jako z britských ostrovů, soupeři tam ke konci dávali vysoké hráče, my také, asistent mi říkal, že to je jako z druhé anglické ligy. Vítězství nad týmem, který doma neprohrává, je nejsladší odměna. Vzhledem k tomu, že jsme hráli dva zápasy venku, je šest bodů dobrým počinem, když budeme takhle pokračovat ve druhé části základní skupiny, tak bychom se mohli dočkat vytouženého postupu.

3. - Čtvrtek 25. 10. 2018 18:55