Evropská liga

Girondins de Bordeaux - SK Slavia Praha 2:0

V předposledním kole základní skupiny Evropské ligy Slavia nastoupila na hřišti francouzského Girondins Bordeaux a zápas se jí vyloženě nepovedl. Místo postupových oslav se slávisté po porážce 0:2 zahalili do smutku. O postup budou bojovat na dálku s týmem FC Kodaň, který prohrál 0:1 na hřišti Zenitu Petrohrad. Postupové výpočty se ovšem týkají i francouzského celku.

Oba týmy vstupovaly do zápasu ve zcela rozdílném rozpoložení. Šance domácích na případný postup se smrskly na hodně bláznivou teorii, navíc je již o víkendu čekal prestižní souboj s hegemonem místní soutěže týmem PSG. Není se co divit, že v sestavě domácích nezůstal kámen na kameni. Oproti poslednímu ligovému zápasu se v ní objevili pouze tři hráči. To Slavia si při určité shodě výsledků mohla již zajistit postup. Ruku v ruce s tím, že se hostům vypráznila marodka, měl trenér Trpišovský příjemné starosti. Na post pravého beka se vrátil "Robocop" Vladimír Coufal, jehož poraněný bok z derby se vyléčil dříve, než trenérský štáb očekával. Největší dilema leželo ve středu obrany, volba nakonec padla na dvě černé perly. V základu nastoupili Deli a Ngadeu, na Kúdelu zbyla pouze lavička. Vrchol středového trojúhelníku před očekávanou dvojicí Hušbauer - Souček zaujal Traoré a na hrotu vyběhl střelec vítězné branky z Kodaně Jan Matoušek.  Domácí šli do boje v červeném, Slavia tedy musela do tradičních venkovních dresů v barvě modré.

Hned v první minutě si nedovolený zákrok kousek za půlící čárou připsal Traoré. Pas z trestného kopu zakončoval osamocený Cornelius, ovšem balón z jeho kopačky letěl vysoko nad a veškeré vzrušení uťal správně odpískaný ofsajd. Vzápětí zařadil třetí kosmickou Matoušek a faulující stoper mohl být rád, že vyvázl bez žluté karty. Hned v páté minutě se blýskl Kolář, když po malé domů naznačil odkop a zasekávačkou si položil k nohám presujícího Palencia. Podstatně těžší to mě v sedmé miutě, kdy po faulu Součka musel vytáhnout trestný kop Youssoufa z levého horního růžku. Domácí byli v první desetiminutovce nebezpečnější. Kalu si zpracoval dlouhý balón a jeho obstřel šel mimo branku. Hosté se do zápasu dostávali těžce, ve druhé desetiminutovce jakž takž vyrovnali hru, ale k nějakému ohrožení brankáře Costila se nedostávali. Rány Hušbauera a Stocha byly z veliké dálky a kromě razance jim chyběl hlavně přesnost. Přesnost vůbec hru Slavie dost limitovala, laciných ztrát míče bylo v této fázi více než dost. Ve 23. minutě měli slávisté možnost jít tři na dva, ale Stoch vůbec nepostřehl na levé straně rozeběhnutého Zmrhala a neúspěšně zkoušel míč skrz dva obránce protlačit na Matouška, hned z protiútoku se řítil do šance de Preville, tomu vystavil stopku čistým zákrokem Ngadeu. Ve 27. minutě Deli zbytečně přišel o míč, zleva střílel Kalu, Cornelius vyplaval na malém vápně zcela sám a na balón před prázdnou brankou nedosáhl o pověstný chloupek. Za dvě minuty nasadil k sólu Sabaly, vše hasil kousek před vápnem Hušbauer a došlo na hodně ostrá slova směrem do vlastních řad. K trestnému kopu se postavli de Preville, ale jeho pokus z ideální pozice lehce vpravo od osy hřiště měl k ohrožení Koláře daleko. Ve 32. minutě načechral míč zprava Kalu, Yussuf nasadil k ráně z voleje a Kolář si připsal druhý výtečný zákrok. Vzápětí napřáhl z dálky Sabaly a rána těsně minula pravou tyč. Slavia nebyla v pohodě, což dokumentovala krátká malá domů Ngadeua, naštěstí Kolář včas vyběhl a dotírajícího Cornelia obešel. Otočit kormidlem zápasu mohl Stoch, ale jeho rána letěla nad. Teprve ve 35. minutě Slavia zahrozila, Hušbauer vysunul Coufala, jeho centr hodně komplikovaně i s pomocí horní končetiny odvracel Palencia jenom ke Stochovi, ten si pozici vylepšil posunutím míče na střed, ale svou střelou jenom vyprášil zadní partie pravého beka Bordeaux. Za minutu převzal míč na pravé straně Zmrhal posunul si jej na střed a konečně trochu poškádlil Costila v brance domácích. Ve 39.minutě přeletěl dlouhý balón Bořila, Kalu se okolo něj prohnal, ale pálil z úhlu bez přípravy vysoko nad. Hned za minutu se za podobnou přihrávkou hnal Cornelius, Kolář byl za pokutovým územím včas. Slavii se první půle vůbec nepovedla. Domácí v kombinované sestavě byli výrazně nebezpečnější a Kolář měl hodně práce, aby udržel čisté konto. Dvakrát musel vytáhnout ze své mošny výtečný zákrok a nejednou zabránil šanci včasným vyběhnutím. V dresu domácích se dařilo Kaluovi a Youssufovi, nebezpečný byl Cornelius. Na straně Slavie si pochvalu kromě gólmana nezasloužil nikdo. Situaci dobře dokresluje fakt, že ještě v první půli poslal trenér Trpišovský rozcvičovat Balutu a Olayinku.

Do druhé půle na straně hostů Traorého nahradil Sýkora, domácí neměli moc důvodů proč sestavu měnit. Ve 49.minutě už přišlo to, o co si hosté koledovali celou první půli. Po trestném kopu se míč dostal k volnému de Prévillemu a jeho přízemní střela skončila u levé tyče bezmocného Koláře. Bordeaux bylo na koni, Slavia zaskočena. Matouška vystřídal Olayinka, ale domácí tlačili dál. V 53. minutě fauloval na levé straně pokutového území za žlutou kartu Bořil Palenciu, střelu z trestného kopu  na bližší tyč si pohlídal Kolář. Slavia se stále nemohla vzpamatovat, domácí byli u balónů rychleji, kombinace jim vycházely a na straně hostů přibývaly jenom žluté karty. Až v 67.minutě přišla akce chlapců v modrém, která by stála za řeč: Sýkora od brankové čáry vrátil míč Coufalovi a jeho centr hlavičkoval v těžké pozici Souček kousek vedle levé tyče domácí branky. Na druhé straně Souček špatně zasáhl v defenzivní činnosti a Cornelius ranou ze střední vzdálenosti popálil Kolářovy rukavice. Slavia se přeci jenom trochu nadechla k náporu. Hušbauerovy rohy nadělaly v domácím malém vápně trochu paseky, ale ani Deli, ani Ngadeu nedokázali zakončit přesněji. Naopak do Deliho nepovedeném vystoupení se hnal do brejku Kalu a Hušbauerův čistý skluz na půlce přišel v pravý čas. Na poslední čtvrthodinku poslal trenér Trpišovský Milana Škodu na místo dosud neviditelného Stocha. Po centru Coufala právě na Škodu se do odraženého míče opřel Zmrhal, jeho bomba letěla nad. V 79. minutě unikl po levé straně Souček, jemným obloučkem nalezl v tutové pozici Sýkoru, ale ten na malém vápně míč trefil prachbídně. Z protútoku pálil střídající Sankharé, Kolář byl v pohotovosti. V 82.minutě pádili čtyři hráči domácích na dva obránce, Cornelius špatně zpracoval a potom srazil Koláře, který už měl míč v rukách. Z další akce se do dobré příležitosti prokličkoval Sankharé a Slavii znovu podržel Kolář. V závěru už domácí sáhli ke zdržovací taktice. Střídající Kamaroh si poležel na trávníku a nechal se dvě minutky ošetřovat, druhý náhradník Sankharé si vzápětí vykoledoval žlutou kartu za strkanici se Sýkorou. V 89.minutě sice Škoda dostal balón do domácí sítě, ale to už byl pískán útočný faul, následovalo opět ošetřování a čas se zoufale krátil. Slávistickou křeč podtrhla čtvrtá nastavená minuta. Nejprve šel Kamano sám na Koláře, obešel jej kličkou doprava, ovšem z úhlu trefil pouze vzdálenější tyč. Jenomže slávistická obrana si stále vybírala dovolenou a tak se v nastalé nepřehledné situaci dostal k míči stoper Koundé a přidal druhý gól.

Slávisté tak trestuhodně promarnili šanci zajistit si postup do jarní fáze Evropské ligy, což bolí zvláště při tom, že výsledek druhého zápasu skupiny přinesl takový výsledek, že by k postupu stačila i remíza. Náhradníci dvanáctého týmu francouzské ligy byli po všech stránkách lepší a zaslouženě si připsali první vítězství ve skupině C. O postupujících se tedy definitivně rozhodne až v posledním kole, kdy Kodaň hostí Bordeaux a postoupit mohou při slávistické prohře oba. Slavia bude doma hrát proti jistému vítězi skupiny Zenitu Petrohrad a k postupu jí bude stačit nerozhodný výsledek.

Trenér Jindřich Trpišovský: Celé utkání bylo nejhorším výkonem Slavie na podzim. Soupeři na tom byl běžecky lépe, my jsme se mnohokrát k tomu soboji ani nedostali. Honza Sýkora to měl těžké, protože krátce po jeho vstupu padl gól a ten zápas se typologicky změnil. Druhý střídající - Olayinka - byl naším nejnebezpečnějším hráčem. O druhý zápas jsem se nestaral, měl jsem plné ruce práce s naším výkonem.

Ondřej Kolář: Ten zápas byl těžký od začátku, vůbec jsme se do něj nedostali, měli jsme svázané nohy. Bordeaux bylo celý zápas lepší a zaslouženě vyhrálo. Raději vyhrávám, takže jsem raději, když na mě nejde moc střel a já mohu hře pomáhat nohama. Dneska jsem si holt pořádně zachytal, ovšem mrzí mě, že jsme to po stránce výsledkové nezvládli.

Josef Hušbauer: Hodnotím to špatně, bylo to od první minuty špatné. Pak jsme se trochu zvedli, ale nevydařil se nám vstup do druhé půle. Ka konci jsme hráli na rizoko a klidně jsme mohli inkasovat ještě víc branek. Kdyby Syky svou šanci proměnil už jsme mohli slavit, takhle budeme hrát do posledního zápasu jako loni.

Jan Sýkora: Balón to byl od Suka nádhernej, a já jsem to blbě trefil, sjelo mi to na patu, jsem z toho hodně zklamaný. Měl jsem za úkol hru trochu rozhýbat, snad se mi to i podařilo, ale kdybych dal gól, mohlo to vypadat jinak. Prohráli jsme 2:0, musíme se z toho po poučit. Já už čtvrtý rok po sobě hraju poslední zápas ve skupině Evropské ligy o všechno, takže už z toho mám trochu depku.

Tomáš Souček: Dneska si domácí zasloužili vyhrát, nebáli se hrát, dovolili si a první poločas nás jednoznačně přehráli. Nevím, jestli to bylo psychikou, bylo tam spousta špatných věcí. O půli jsme si něco řekli, ale do druhé půle jsme vstoupili katastrofálně a pak se to marně snažili dohnat. Určitě nechceme dopadnout jako minulý rok.

5. - Čtvrtek 29. 11. 2018 18:55