Slavia - Red Bull Salzburg 0:1

Slavia sehrála druhé utkání na soustředění v Portugalsku. Soupeřem sešívaných byl suverén rakouské ligy Red Bull Salzburg. Utkání bylo součástí turnaje s názvem Atlantic cup. Slavia ve vyrovnaném zápase skórovat nedokázala a, protože soupeř jednu svou šanci proměnil, utkání tak skončilo její jednobrankovou porážkou.

Slavia neměla k dispozici kromě dlouhodobých marodů ještě dvojici Sýkora, Matoušek. Naopak na lavičce byl po krátkém zranění připraven Miroslav Stoch. Vzhledem k tomu, že oba soupeři vyznávají stejnou kombinaci barev, nastoupili sešívaní ve venkovních, modrých dresech.

Zápas začal v dobrém tempu a útočně na obou stranách. Na straně Slavie potěšil hezkou akcí Ševčík, který poprvé nastoupil na podhrotu. Na druhé straně průnik jednoho z hráčů Salzburgu skončil na Bořilovi. Nebezpečně vypadal průnik Lainera po pravé straně, jeho přízemní centr obrana srazila a Kolář ve výskoku udržel míč na hřišti. Hra byla v první části hodně neurovnaná, nepřesnosti vedly k tomu, že žádná kombinační akce neveda k ohrožení branky. V 11. minutě si s rozehrávkou zrovna nepotykal Traoré a ke střele se dostal Dabbur. Jeho pokus přizvedl Kúdela na roh. Z protiútoku se prosadil po levé straně Olayinka, našel skvělým přízemním centrem Ševčíka, ale jeho koncovka nebyla z nejpovedenějších - míč šel vedle pravé tyče soupeřovy branky. V 16. minutě nebylo Kolářovo rozehrání úplně přesné, ale soupeřův záložník balón minul. Ševčík, číhající za ním, parádně vysunul Zmrhala a ten zprava pádil na Stankoviče, který ovšem jeho zakončení vychytal. Následoval balón doprava na Coufala a jeho přízemní centr si našel Škodu, jenž pálil vysoko nad. Hráči Red Bullu trápili slávisty vysunutým presinkem, se kterými měli hlavně stopeři velké problémy, ale žádné ohrožení branky Ondřeje Koláře z toho nerezultovalo. Slávisté opláceli stejnou mincí a během první dvacetiminutovky si vypracovali dvě velmi dobré příležitosti. Další rozehrávku rakouských hráčů vystihl Olayinka, míč si na hranici vápna připravoval Zmrhal, ale dlouho s koncovkou váhal a jeho střela byla zablokována. Rozruch přinesla 30.minuta, kdy Dabbur sestřelil rozehrávajícího Bořila přímo před lavičkou Slavie a inkasoval žlutou kartu. Ve 35.minutě Kolářovi opět nevyšla rozehrávka, Dabbur jeho balón zachytil a okamžitě jej poslal směrem na opuštěnou branku. Ke štěstí slávistického gólmana ji o kousek minul. Ke kuriózní situaci došlo ve 42.minutě, kdy Olayinka v těsném souboji s Lainerem vyběhli mimo vymezený prostor a společně zbourali dvě plastové židle, stojící před lavičkou Salzburgu. První půli ukončil slávistický roh, který obrana Salzburgu bez problémů odvrátila.

Do druhé půle poslal trenér Trpišovský stejnou sestavu, jaká zápas začínala. To trenér Red Bullu nenechal kámen na kameni a po dvou střídáních, k nimž sáhl už po půlhodině hry, obměnil i zbytek sestavy s výjimkou gólmana Stankoviče. Co se nezměnilo, byl obraz hry. Oba týmy i nadále vyznávaly aktivní presink, jenž vedl k tomu, že málokterá akce byla tak souvislá, aby vedla k zakončení. Množit se začaly standardní situace. Slavia v krátké době zahrávala dva rohové a dva trestné kopy v okolí soupeřova vápna, ale centrované míče hlavy útočníků nenacházely a rána Jaromíra Zmrhala zprava šla o pár centimetrů vedle pravé tyče do boční sítě. Vzápětí si znovu Zmrhal narovnal míč na levačku a jeho pokus byl zblokován na další roh. Na Ševčíkův centr vystoupal do vzduchu parádně Souček, ale hlavičkoval těsně vedle branky soupeře. V šedesáté minutě soupeřům prošel podezřelý zákrok na Milana Škodu a při rychlém  kontru fauloval nějakých třicet metrů od branky Ševčík. Z trestného kopu přišel centr a hlavička, kterou bez potíží lapil do rukavic Kolář, čímž si připsal vůbec první brankářský zákrok v tomto zápase. v 64. minutě podnikl Salzburg útok po levé straně slávistické obrany, na přízemní centr si z druhé vlny naběhl Januzovič a jeho střela skončila Kolářovi v náručí. Co se rakouským borcům nepovedlo teď, přišlo o minutu později. Januzovič tentokrát centroval a Daka akrobatickou střelou z voleje překonal Koláře. Ten si na míč sáhl, ale přes břevno jej dostat nedokázal - 0:1. Slávisté byli zaskočeni. V době, kdy se zdálo, že získávají převahu, inkasovali. V 70. minutě Jugas prohrával sprinterský souboj s útočníkem soupeře, ale včasným skluzem míč uzmul. Jeho rozehrávka však nebyla povedená a navíc po ní Kuba zůstal ležet na zemi, čehož využili hráči Salzburgu k rychlé akci a míč za překonaným Kolářem odklízel Kúdela. Za dvě minuty se opět při rozehrávce ukopl Kolář a následoval prudký centr zleva, který skluzem těsně nad branku odklidil Souček. Čtvrt hodinky před koncem se na hřišti objevil Muris Mešanovič, jemuž své místo přepustil Milan Škoda. Tomu se zápas příliš nepovedl a do koncovky se vůbec nedostal. Teprve deset minut před koncem přišlo hromadnější střídání. Na zteč místo Traorého, Olayinky a Zmrhala vyrazili van Buren, Masopust a Baluta. Čtyři minuty před koncem byl vpravo od branky faulován van Buren, ale Ševčíkův centr bez problémů stáhl Stankovič. Zvláště při zahrávání standardních situací se zdálo, že týmu hodně chybí míčová technika dvojice Hušbauer - Stoch. Z následné akce se do šance řítil Daka, Kolář proti němu vystartoval, mladý boreček Salzburgu to řešil obloučkem na nabíhajícího spoluhráče a situaci musel vyřešit vracející se Kúdela. Závěrečný tlak se nekonal, hra Slavie byla v křeči a bez nápadu. Až v poslední minutě nastavení došlo k nepřehledné situaci na malém vápně soupeře, kam dvakrát vrátil míč hlavou Souček, ale obrana RB vydržela. Následoval faul na Bořila a poslední standardka, na níž šel do vápna i gólman Kolář, ale i tentokrát si Ševčíkův centr našel brankář Stankovič. Slavia tak poprvé v této zimní přípravě našla pokořitele.

Neděle 27. 01. 2019 17:00