Slavia - Teplice 2:0

V prvním jarním soutěžním porazila Slavia v Edenu Teplice 2:0, když branky vstřelili až v posledních deseti minutách Tomáš Souček panenkou z penalty a Mick van Buren. Slavia tak navýšila náskok na druhou Plzeň už na šest bodů, protože nejbližší pronásledovatel sešívaných jen remizoval v Mladé Boleslavi.

Trenér Jindřich Trpišovský udělal oproti závěru podzimu v sestavě jedinou změnu, místo Miroslava Stocha nastoupil pod hrotovým útočníkem Škodou Petr Ševčík. Jednalo se o poněkud překvapivý tah, protože se více čekalo zařazení Stocha na křídlo na úkor Zmrhala nebo Olayinky. Krátce po výkopu zápasu se fanoušci dozvěděli výsledek zápasu Mladá Boleslav - Plzeň 1:1. První střelu na bránu vyslal v páté minutě Bořil po průniku Olayinky, Grigar ale neměl problém. Ve stejné minutě to zkusil i Zmrhal, ten však daleko minul. V 15. minutě hlavičkoval Škoda a Grigar se musel hodně natáhnout, aby míč vyrazil na roh. O tři minuty později pak Škoda střelou přes hlavu po dlouhém autu Bořila trefil břevno! Po úvodních deseti minutách, kdy hra vypadala poměrně vyrovnaně, teď Slavia získala jasnou převahu. Po Ševčíkově centru hlavičkoval Souček, Grigar míč lapil. V 29. minutě Zmrhal zkazil dva nadějné průniky v krátké době za sebou, žádný z nich proto nevedl k zakončení. V závěru poločasu tlak Slavie z jeho střední části zase opadl a fanoušci nemohli být úplně spokojení s tím, co na hřišti vidí. Sešívaní přežili i nepříjemný závar ve vlastním vápně, který naštěstí neskončil střelou. V nastaveném čase pak z brejku Zmrhal trefil pěknou technickou střelou břevno, do kabin se tak šlo za stavu 0:0.

Druhá půle začala převahou Slavie, která vyústila v centr Zmrhala, který našel na malém vápně dvojici Hušbauer, Škoda, ti se nedohodli a Grigar tak mohl jen lehce sebrat míč. Na druhé straně střílel Ljevakovič z 20 metrů vedle. V 57. minutě přišel na hřiště Stoch místo Olayinky a hned přispěl k závaru ve vápně, který zakončil Souček nepovedenou akrobatickou střelou. O pět minut později Stoch po dobré práci Škody hledal v přečíslení Coufala, míč dal ale o trochu delší a Coufal ze situace zvládl vybojovat jen roh. Stochův příchod Slavii pomohl, po nepovedeném výkopu Grigara to byl opět slovenský záložník, kdo uvolnil Škodu, ten se ale z úhlu neodvážil zakončit, hledal ještě spoluhráče a obrana míč zablokovala. V 67. minutě na druhé straně trefil Hora křížnou střelou tyč, míč poté na roh uklidil Ngadeu. Trenér Trpišovský pak stáhl Ševčíka a poslal na hřiště van Burena. Čas běžel jak splašený a slávisté ne a ne si vytvořit šance, natož nějaký trvalý tlak. Až v 81. minutě se do tutovky po spolupráci van Burena s Coufalem dostal Škoda, ale jeho střelu zablokoval jeden z obránců zase jen na rohový kop. Po něm se konečně slávisté dostali do další šance, ve které Jeřábek stáhl k zemi Škodu a sudí Pechanec odpískal penaltu, navíc obránce Teplic dostal druhou žlutou a tedy červenou kartu. K penaltě se postavil překvapivě Tomáš Souček a poslal za záda Grigara panenku - 1:0!! Navíc jen o necelé dvě minuty později šli slávisté do brejku, který vedl van Buren, obešel ve vápně soupeře a rozvlnil síť podruhé - 2:0! Zápas tím byl rozhodnutý, na hřiště se dostal také Alex Král, který v posledních minutách hned dvakrát zakončoval, třetí gól už však nepřidal. I tak se mohli slávisté radovat z cenné a vydřené výhry nad solidním soupeřem a z rozšíření náskoku na druhou Plzeň už na šest bodů.

Zápas jako první hodnotil trenér hostí Stanislav Hejkal: "Utkání se mi hodnotí těžce, byli jsme dobře připravení fyzicky i takticky. Zápas se vyvíjel tak, jak jsme chtěli, tedy neinkasovat. Chtěli jsme v tomhle průběhu ve třetí třetině zápasu zkusit skórovat, měli jsme šanci, dali tyčku, když na Slavii nedáte gól, je to těžké. Chtěli jsme napadat stopery a Součka, stejně tak Hušbauera a chtěli jsme napadat rizikovou rozehru brankáře Koláře. První půli se nám to dařilo, ve druhé půli nám trochu došly síly, zatímco Slavia vytasila takové trumfy jako Stocha nebo van Burena. Mrzí mě, že jsme zápas ztratili až takhle pozdě. Tady jsme mohli získat, doma proti Boleslavi musíme. Slavia nasadila obrovskou kvalitu v druhé půli, bylo tam hodně standardních situací, ať chcete nebo nechcete, tak z nich vzejdou několik šancí. Uhlídat Škodu ve vápně je těžké. Mrzí mě, že Jeřábek dostal čtvrtou žlutou a ještě červenou, takže nám bude chybět dva zápasy, uvidíme, jak ho nahradíme. Byl to vývojem podobný zápas jako na Spartě, dlouho jsme drželi 0:0, kdybychom dali tu branku Horou, vedli bychom a kdo ví, jak by to skončilo. Slavia je jedno z nejlepších mužstev, které tu za poslední roky běhá. Každé střídaní jejich kvalitu na hřišti nesníží, ale zvýší, to můžeme trenéru Trpišovskému jenom závidět."

Jindřich Trpišovský k zápasu řekl: "Jsem šťastný, že jsme vyhráli. V mých ligových zápasech jsme nikdy první jarní zápas nevyhráli. Nerodilo se to vůbec lehce, musím vyzdvihnout soupeře, který byl připravený a hodně nepříjemný. To je důvod, proč to bylo dnes tak těžké. Chtěl bych poděkovat fanouškům, takhle by to mělo vypadat, když se ten zápas vyvíjí takhle. Týmu dnes pomohli, nám se dnes nedařilo. Neměli jsme ani moc dobrý pohyb, byli jsme nervózní, a v takové situaci diváci rozhodnou, jak ten závěr zápasu bude vypadat. My jsme dnes měli nepříjemného soupeře, který v Edenu vždy hraje výborně. Jestli má Souček na to kopat penalty, to jsem zjistil až dnes. Máme určené jiné exekutory, ale je to na domluvě hráčů na hřišti. Nečekal jsem takové řešení, udělal to skvěle. Ukázal, že je to mentálně vyspělý a velký hráč. Je vidět, jaký progres on neustále má. Myslím, že zásadní podíl na dnešní výhře měli střídající hráči, Stoch a van Buren. Je důležité mít hráče, kteří umí do zápasu takovým způsobem vstoupit. Oba tam přinesli do unavené obrany rychlost, čerstvost a pomohli nám k šancím a gólům. Jak se nám pojede do Plzně uvidíme po Genku. Každopádně je důležité zvládnout první domácí zápas. Terén se v průběhu zápasu hodně zhoršoval. Zvládli jsme těžký moment v sezóně. Když se nedívám na penalty, tak je proměňujeme, dnes jsem se chvíli zapomněl, ale na poslední chvíli jsem se dostal na své tradiční místo a nekoukal jsem se. Ševčík nám dnes pomohl hodně, Teplice na tom byly běžecky dobře. Troufnu si říct, že z těch středových hráčů byl dnes nejlepší, nejvíc nám pomohl směrem dopředu, běhal na velkém prostoru. Vím, že umí zahrát ještě lépe, možná ještě neměl dostatečné sebevědomí. Alex tam šel na chviličku, měl pěknou střelu z dálky, mohl dát gól, je to aktivní hráč, máme v plánu ho postupně zabudovávat. Každý start ve velkoklubu je důležitý. O sestavě jsme měli rozhodnuto dopředu, až na ofenzivní posty, Miňo měl trochu tréninkový deficit, proto byl nakonec dnes jen na lavičce. Brzy nám jistě nějací hráči vypadnou pro karty nebo nedejbože pro zranění, tak se Alex asi dostane na hřiště. Naše motivace byla stejná bez ohledu na výsledek zápasu v Boleslavi. Je to pro nás příjemné, ze jsme bodovali naplno a soupeř ne. Každý víme, čím si Mick prošel, dnes přišel na hřiště a hned dal gól, za to jsem hodně rád. Mick je pro nás spíš křídlo, stejně jako Olayinka, do útoku nastupují jen v případě, že tam nemáme další možnosti. Jako klasické hroty máme teď jen Škodu a Murise Mešanoviče, který je nyní lehce zraněn. Možnost získat Doležala nás lákala, když to nepůjde, tak to nepůjde a je to vyřešené. Typologicky by se nám hodil. Souček dnes nehrál úplně dobrý zápas, měl dost ztrát a ani běžecky na tom nebyl nejlépe. Umí hrát lépe a je důležité, že i přes ten výkon si umí vzít míč a takhle proměnit penaltu v takové situaci. On ukazuje, že se zase posunul. Neumím si představit, že by to udělal třeba před dvěma lety. Byli určení tři starší hráči a on je schopný si to vzít a proměnit. Je to základní stavební kámen našeho klubu i reprezentace. V zahraničí takové vlastnosti bude potřebovat."

20. - Sobota 09. 02. 2019 17:00