Slavia - Olomouc 2:1

Slávisté porazili v posledním kole základní části Fortuna ligy Sigmu Olomouc 2:1, když po inkasované brance v úvodu zápasu otočili skóre Olayinka a van Buren. Slavia tak drží před startem nadstavby čtyřbodový náskok na Plzeň.

Slavia nastoupila ke čtvrtému zápasu za posledních deset dnů, přesto Jindřich Trpišovský udělal oproti povedenému středečnímu derby proti Spartě jedinou změnu, uzdravený Vladimír Coufal se postavil na svůj post pravého beka místo Michala Frydrycha. Na hrotu útoku tak podruhé v řadě nastoupil v základní sestavě Mick van Buren, kterého na křídlech doplňovali Masopust s Olayinkou a na postu pod hrotem Josef Hušbauer. Trenér hostů Václav Jílek překvapil rozestavením 3-5-2, když nepostavil ani jednoho z obvyklých krajních beků (Sladký, Vepřek) a trojici stoperů Beneš, Polom, Jemelka doplnil pěticí odchovanců v záloze Zahradníček, Kalvach, Plšek, Houska, Falta.  útoku se pohybovali Yunis s Dvořákem. V bráně také nastoupil Mandous, tradiční jednička Buchta nebyl ani na lavičce.

Ve třetí minutě měl první tutovou šanci Slavie Simon Deli, kterého našel centrem z přímého kopu Hušbauer, stoper Slavie ale nechal jen vyniknout Mandouse a dorážka Olayinky nebyla dostatečně důrazná. V šesté minutě měli slávisté další solidní možnost, po zblokovaném míči mohl hlavičkovat Bořil do odkryté brány, ale v souboji s obráncem nebyl úspěšný. A na druhé straně vstřelili hosté z první šance branku, centr z pravé strany poslal hlavou za marně skákajícího Koláře vysoký Yunis - 0:1. Prakticky ve stejný okamžik se dostali navíc v Plzni do vedení domácí a náskok Slavie v čele tabulky v tento okamžik činil jediný bod. Olayinkův pokus o vyrovnání byl zablokován na roh. Králův pokus po pěkném průniku van Burena byl rovněž zablokován obranou a následný centr Coufala nikoho z početného zástupu slávistů ve vápně nenašel. Šestnáctá minuta přinesla další střelecký pokus sešívaných, tentokrát to byl Olayinka po pěkné individuální akci, ani on však neuspěl. O tři minuty vytáhl Mandous z šibenice hlavičku van Burena, po rohovém kopu pak střílel z úhlu Ngadeu daleko mimo. Tlak Slavie nepolevoval, Hušbauer krásně našel na hranici vápna Olayinku, jenže ten si nedokázal míč zpracovat přímo na střelu a než jej vylovil z pod nohou, už bylo po šanci. Ve 24. mintuě střílel Coufal po centru Olayinky, bohužel jen do středu branky, kde byl připravený Mandous. O dvě minuty už to tam konečně padlo, Masopust vedl míč středem, dal do strany Olayinkovi, který konečně prostřelil Mandouse - 1:1. Po standardní situaci Hušbauera mohl poslat Slavii do vedení Souček, k míči se na malém vápně ale pořádně nedostal. Po půlhodině hry fauloval Souček po vlastní chybě, hosté zahrávali přímý kop ze strany, který dopravili do sítě, střelec byl však v ofsajdu, což potvrdilo i video, skóre se tak neměnilo. V Plzni se naopak skóre změnilo, domácí šli do dvoubrankového vedení, a bylo takřka jisté, že Slavia bude muset vyhrát, aby si udržela čtyřbodový náskok v čele tabulky. Slavia tlačila i na konci první půle, Masopust střílel těsně vedle, Olayinkův průnik skončil jen rohovým kopem. Poločas tak přes drtivý tlak po poločase jen remizovala s Olomoucí 1:1.

Hned v první minutě spálil absolutní tutovku Bořil, ke kterému nechal projít Olayinka van Burenův centr, krajní bek Slavie ale opět nechal zazářit Mandouse. A za další dvě minuty z velmi nadějné situace vybojoval Bořil jen roh. Za chvíli střílel v situaci 4 na 3 Hušbauer, jeden z obránců mu ale střelu stihl zablokovat. Na bránu Sigmy se valil útok za útokem, Deli v 53. minutě hlavičkoval sice z blízka, ale v záklonu a míč přeletěl břevno. Hušbauer o minutu později střílel z 20 metrů doprostřed brány. Za chvíli spadl při kliče ve vápně Hušbauer, penalta se nepískala, z následné akce hlavičkoval van Buren těsně mimo. Videorozhodčí pak kontroloval Hušbauerův pád, ale faul nenašel. Když se rozehrálo, Hušbauer měl další vyloženou šanci, ale Mandous zase skvěle zasáhl. V 60. minutě už to tam ale padlo podruhé. Slávisté byli zase ve středu hřiště v přečíslení, Král dal pěkně van Burenovi a ten zavěsil - 2:1! Sešívaní si asi chtěli na hřišti trochu oddechnout a tak nechali hrát dvě minuty soupeře, hned z toho byla šance soupeře, zase hlavičkoval Yunis, tentokrát naštěstí mimo. Na druhé straně měl po průniku výborně hrajícího Bořila další šanci van Buren, nezamířil úplně k tyči a Mandous na míč dosáhl. V dobré pozici pak chtěl Olayinka patičkou uvolnit Hušbauera, úmysl mu však nevyšel. Hráči v sešívaných dresech však viditelně ubrali a hra se více méně vyrovnala. Poslední desetiminutovka začala dvěma střelami Olayinky, první minula cíl a druhou lapil Mandous. V 85. minutě mohl připravit tutovku pro Hušbauera střídající Škoda, jenže nepochopitelně nedal přihrávku na deset metrů. O dvě minuty později Král pěkně prošel do vápna a hledal Škodu, byl z toho roh, po kterém zakončoval v souboji Souček mimo. V nastaveném čase ještě odkulhal zraněný Olayinka, ale slávisté už hosty do šance nepustili a připsali si zasloužené, i když vydřené vítězství 2:1.

Trenér Sigmy Václav Jílek hodnotil zápas jako první: "Dnes jsme narazili na jednoznačně nejsilnější tým jarní části. Jen díky fantastickému výkonu Aleše Mandouse jsme neinkasovali víc branek. Byli jsme na můj vkus hodně pasivní a hodně nepřesní. Po tom vedoucím gólu Slavie jsme zvedli hlavu a dohráli zápas tak, jak jsme si představovali, měli jsme vyšší držení míče než předtím, ale Slavia je tak zkušené mužstvo, že nás nepustila až na jednu hlavičku Yunise do šance. Už dlouho jsem se nesetkal s tím, abych měnil sestavu třikrát před startem zápasu, vypadli nám postupně Sladký, Chvátal a Lalkovič, proto jsme změnili rozestavení na tříobráncový systém. Chybí nám 14 dní Vepřek, kde nemáme alternaci. Bylo v plánu, že Jemelka bude hrát na levém obránci. Sladký nám vypadl v týdnu, Chvátal dnes ráno a Lalkovič taky řekl, že nebyl připravený. Takhle z voleje bez přípravy je to pro hráče těžké, ale měli by to zvládnout lépe. V rozestavení 3-5-2 jsou halfbeci klíčový a tam byl důvod v tom, že zápas vypadal, jak vypadal. Od začátku týdne jsme chtěli nasadit Mandouse do brány, Aleš pracoval celý rok, ukazoval výkonnost v zápasech za juniorku. Chtěli jsme ho vidět i s nějakou vizí do budoucna, musíme v létě řešit golmana. To, co je jeho největší deviza, hra nohama, kterou má podobnou jako Kolář, dnes ani neukázal, naopak reflexem na čáře nám chytil tři čtyři góly. Neviděl jsem na něm žádnou nervozitu. Po tom podzimu s 19 body po 19 kolech je malý zázrak, co jsme na jaře dokázali. Myslím, že osmé místo seriózně odpovídá kvalitě našeho mužstva. Je tam pět, šest týmů, které jsou trochu před námi, ale jsem strašně rád, že se mužstvo na jaře prezentovalo takhle. Hrát barážovou skupinu pro mě byla noční můra. Se Zlínem se maximálně porveme o možnost jít dál. Mediální zájem Sparty o mou osobu je potěšující, ale žádné jednání neproběhlo, takže těžko se na to může reagovat. V tuhle chvíli jsem trenérsky vázaný tady."

Jindřich Trpišovský zhodnotil domácí výhru těmito slovy: "Jsme nadšení z vítězství, je pro nás důležité vzhledem k našemu předchozímu programu a ke způsobu, jakým jsme ho dosáhli. Dnes to byl naprosto dominantní výkon. Smekám před hráči, podat takový běžecký výkon po středě je obdivuhodné. Dnes hráči neskutečně dřeli, byl to jeden z nejlepších výkonů v sezóně. Je to fotbal, hraje se na góly a Sigma hned z prvního útoku a své jediné střely na bránu hned dala gól. My jsme pak natlačili hodně hráčů dopředu a z brejku se mohlo něco stát, proto byl ten zápas náročný. Obdivuji hráče, co ze sebe dokázali dnes vydat. Zakončili jsme základní část vítězstvím nad soupeřem, který hrál na jaře velmi dobře. Přišlo mi, že fanoušci byli také už v závěru utahaní z toho programu. Jsme rádi, že teď máme týden volna na to se připravit na posledních šest zápasů v sezóně. Kdyby nám někdo řekl před sezónou, že budeme mít čtyřbodový náskok po základní části, byli bychom šťastní. Je to teď souboj o 15 bodů s týmy, které si bodu brát body navzájem, takže náskok je důležitý. Já nejsem příznivec nadstavby, žádná velká evropská liga to nemá. Mohli jsme mít jako realizační tým titul a zatím ho nemáme. Chápu, že se to dělalo kvůli tomu, aby to byl vrchol ligy a pro fanoušky, tak doufám, že se nebudou zavírat sektory. Nebylo by důstojné zavírat sektory na vrchol ligy. Je to ale dané dopředu, je to pro všechny stejné, musíme se s tím vyrovnat. Pro nás bylo důležité, že jsme dnes navázali na výkon se Spartou a udrželi náskok. Máme i psychickou únavu, která je možná i důležitější než ta fyzická. Jdeme teď do nejdůležitějšího úseku v sezóně a všichni v realizačním týmu potřebují aspoň den oddechu. Máme rekord Slavie v počtu bodů po 30 kolech, ale titul zatím nemáme a o to jde především. Petr Ševčík má bohužel obnovené zranění, kvůli kterému nebyl předtím. Ševčík i Zmrhal se ale mohou dát dohromady na první zápas nadstavby. Pro nás by byl důležitý třeba i pro dnešní zápas, typologicky by se nám hodil do závěru zápasu. Je šance, že se objeví v Liberci. Coufala jsme měnili kvůli způsobu hry, my jsme tušili, že Sigma změní rozestavení a Coufal se vracel jako odpočatý hráč, ale v 70. minutě si sám řekl o střídání, měl toho dost. Věděli jsme, že budeme mít šance se prosadit po stranách. My to musíme brát zápas od zápasu, i když je to klišé. Teď rozhodne hlava, mentalita hráčů na hřišti, teď už nic zázračného nenatrénujete. Půjde o to načíst soupeře, postavit dobře sestavu. A pak detaily typu jestli z první šance dáte gól. Nikdo s tím nemáme zkušenost, ale máme zkušenost z Evropy, kde jsme hráli playoff, skupinu a pak znovu playoff, to se tomu blíží. Musíme ukrajovat po jednotlivých zápasech. Hráči si musí hlavně odpočinout, mají dva dny volno, pak budeme trávit čas přípravou na Liberec. Věřím, že i fanoušci si týden odpočinou, a doufám, že už v Liberci nám připraví domácí prostředí. Je to jen o nás a nejlepší zápasy rozhodnou. Náročný program, který jsme měli, nám podle mě prohrál zápas ve Zlíně. Každý zápas máme přes 25 střel a x gólových šancí, musíme je proměňovat. Dnes Aleš Mandous předvedl skvělý výkon, to samé Heča ve středu. Deli je jeden z hráčů, který by asi nehrál, pokud by se nehrálo o tolik. Má ale skvělou sportovní formu a my ho na hřišti potřebujeme. Skoro každé utkání má vyloženou šanci, potřebujeme, aby dával góly. Měl možná dnes nějaké špatné přihrávky, ale měl i spoustu výjezdů a my potřebujeme od stoperů často víc, než umí soupeřovi střední záložníci. Simon se o složitější rozehrávku pokouší poslední rok, dřív měl zakládání útoků daleko jednodušší."

30. - Sobota 27. 04. 2019 17:00