Slavia - Plzeň 3:1

Slavia zlomila odpor Plzně v posledních deseti minutách a zvítězila ve šlágru celé nadstavby 3:1 po brankách Masopusta, Součka z penalty a Traorého, hosté jen korigovali v nastaveném čase Kovaříkem. K jistotě titulu zbývá Slavii uhrát v posledních třech zápasech čtyři body.

Trenér Jindřich Trpišovský nakonec neudělal žádnou změnu a potřetí v řadě postavil do soutěžního zápasu stejnou sestavu. Hostům nakonec chyběl zraněný Roman Hubník a trenér Vrba se vrátil k rozestavení se třemi středními záložníky, kterými byli Hrošovský, Hořava a uzdravený Procházka. Na hrotu nastoupil Beauguel a z křídla hrozil Kayamba. Slávisté začali dobře, ve čtvrté minutě posílal střílený centr do vápna Coufal, ale nenašel nikoho z nabíhajících spoluhráčů. O chvilku později sprintoval za míčem do vápna Olayinka, nakonec se přes Brabce dostal k zakončení, ale už byl blízko Hrušky a nedokázal jej obstřelit. V desáté minutě otočil nepřesný sudí Zelinka situaci a daroval Slavii roh, po kterém ve vyložené pozici hlavičkoval Deli, jenže přímo doprostřed brány a Hruška vyrazil před sebe. V 19. minutě zahrávali slávisté přímý kop zprava z nadějné pozice, dostali míč do vápna centrem hned dvakrát, podruhé byl na zadní tyči volný van Buren, ale vysoký míč pořádně netrefil. Kolem půl hodiny hry se Plzeň zatáhla do hlubokého bloku a slávisté měli velké problémy se dostat s míčem k vápnu soupeře. Po jedné ze ztrát se dostali k první zajímavé akci hosté, Hrošovský po ní střílel snad z třiceti metrů, prudká rána skončila vedle. Do konce poločasu se pak už nic zajímavého nestalo a dost nudný poločas tak skončil bezbrankovou remízou.

Druhá půle začala obří šancí Slavie, po rohovém kopu Plzně přišel brejk, který dobře vedl Masopust, kličkou vytvořil situaci tři na jednoho, jenže poté prováhal ideální možnost k nahrávce Olayinkovi. Masopust nahrával až v době, kdy byl sám ve vápně, a Olayinka na míč před prázdnou bránou těsně nedosáhl. V 54. minutě zahrával Hušbauer přímý volný kop poblíž rohu pokutového území, centr ale poslal příliš vysoko a nikdo z nabíhajících hráčů na něj nedosáhl. Na druhé straně odpověděli hosté dvěma vyloženými šancemi v 63. minutě. Po centru Řezníka na první tyči zakončoval střídající Kovařík do tyče a o chvíli později pro změnu na zadní tyči v těžší pozici poslal míč mimo bránu Beauguel. Trenér Trpišovský poslal na hřiště Milana Škodu místo dnes nevýrazného van Burena a o chvíli později Stocha místo Olayinky. Na kopačky slávistů se viditelně dostala nervozita a zápas se vyrovnal, hosté se dostávali na polovinu sešívaných čím dál častěji. Když byl zápas naprosto otevřený, přišla šance Plzně, která si vytvořila situaci čtyři na dva, zkazila ji však a z protiakce udeřila Slavia! Ngadeu poslal míč z hloubi pole do vápna na Bořila, který byl chvíli nehlídaný, ten vrátil do malého vápna, kde se míč dostal k Masopustovi, který využil toho, že byl volný, a rozpoutal na tribunách euforii - 1:0! Hosté chtěli rychle odpovědět, po ruce Bořila zahrávali přímý kop, při centrovaném míči se ve vápně zhroutil k zemi Brabec, hráči Plzně mohutně protestovali a chtěli penaltu, sudí Zelinka byl však neoblomný a nechal Slavii rozehrát od brány bez konzultace s videem. Na druhé straně pak rozehrál přímý kop Stoch, v souboji se Škodou zahrál Limberský rukou a tentokrát Zelinka penaltu odpískal, což hosty ještě více rozlítilo. Penaltu proměnil Souček, který poslal míč na druhou stranu než kam šel daleko vpřed vybíhající Hruška - 2:0. A aby toho nebylo málo, když už hráli hosté vabank, slávisté na své polovině získali míč, Stoch šel sám na bránu, místo střely našel nabíhajícího Traorého a ten poslal míč do sítě potřetí! V nastaveném čase už jen zkorigoval na konečných 3:1 odchovanec Slavie Kovařík, když potrestal laxnost slávistů kolem půlící čáry. To ale nemohlo nic změnit na obří radosti, která se na tribunách rozpoutala, když za chvíli odpískal Zelinka konec zápasu. Slavia vede ligovou tabulku o pět bodů a k titulu ji z posledních tří zápasů stačí uhrát čtyři body. Pokud Plzeň ztratí body ve středečním zápase se Spartou, může Slavia slavit titul už ve středu proti Jablonci!

Pavel Vrba nebyl tentokrát ani příliš nevrlý: "Slavia udělala obrovský krok k titulu, ale rozhodnuto ještě není, hraje se ještě o devět bodů. Do té branky jsme měli tři situace, kdy jsme mohli dát gól, tyčka Kovaříka, pak šance Beauguela a před inkasovaným gólem jsme šli čtyři na dva, zkazili jsme to a z protiakce jsme dostali gól. Kontroverzní momenty komentovat nebudu, nikdy jsem to nedělal, svůj názor do médií říkat nebudu. Je rozdíl hrát proti Slavii a proti Dukle. Dnes byl ten zápas pro ofenzivní hráče hodně náročný, kvalita Slavie je jinde. Na druhou stranu pokud chceme uspět, hráči se musí v ofenzivě prosazovat víc. Jsem jen překvapený, s jakou rychlostí sudí rozhodovali ty kontroverzní momenty, jindy to trvá čtyři minuty. Více to ale nechci komentovat. Bylo vidět, že se potkala dvě mužstva, kterým hodně záleželo na výsledku. Do vstřelené branky to byl zápas bez větších šancí, ale pak Slavia zahrála skvěle tu první situaci. Zápas odpovídal postavení obou týmů v tabulce, atmosféra byla úžasná. Kdybych měl být naštvaný na Limberského, který neuhlídal Masopusta při první brance, musel bych být naštvaný i na ofenzivní hráče, že nedali góly. Hlavně bych ale pochválil Slavii za tu první situaci, tu zahrála skvěle. Brabec ten zápas zvládl slušně."

Jindřich Trpišovský mohl být po domácím zápase opět spokojený: "Konečný výsledek, s tím jsme spokojení. Měli jsme v zápasu územní převahu a myslím, že jsme si vyhrát zasloužit, ale Plzeň byla těžkým soupeřem. Dobře jsme do zápasu vstoupili, první poločas jsme měli pevně v rukou, hráli jsme, jak jsme chtěli, soupeře jsme k ničemu nepustili, měli jsme dvě dobré příležitosti. Plzeň se skoro nedostala za půlku, ale skončilo to nula nula. V druhé půli jsme začali mít moc ztrát, Plzeň se dostala do hry, vytvořila si gólovou šanci, která skončila na tyči. Nám pomohli střídající hráči, udrželi jsme se na polovině soupeře, dostali jsme se do situací, kde jsme silní, jako byla ta první branka. Náročný zápas, ukázalo se, že proti sobě stojí dva špičkové týmy, které udělaly skvělé výsledky v Evropě. Na rozdíl od jarního zápasu jsme se tentokrát dostali do vedení my, Plzeň nám to hodně ztížila, když se dostanou na 20 metrů od brány, jsou strašně nebezpeční. Ta tyčka byl zlom v tomto zápase, kdybychom inkasovali, bylo by to hodně komplikované. Byla to jejich první šance, oni tohle umí. Někdy rozhodují centimetry podobně jako v Liberci, kdy Hybš vykopl Olayinkovi míč z brankové čáry. V dnešním zápase zase Masopust nahrával Olayinkovi a tam také chyběly centimetry. Jsem rád, že jsme ten moment přežili a mohli se nadechnout k závěrečnému náporu. Jedna z věcí, se kterou jsme kalkulovali, bylo to, že Plzeň vytvoří vzadu okénka, když bude unavený. Pokud je hra statická, soupeř má sílu až do konce. Plzeň dává hodně gólů v závěrech, ale my jsme věřili, že jsme fyzicky tak připravení, že to bude v náš prospěch. Na penaltu Součka jsem se nedíval, ale koukal jsem se včera na tréninku, kdy kopal tři penalty, všechny proměnil, každou do jiného místa, takže jsem mu věřil. Být vyvolaný po zápase před Tribunu Sever je samozřejmě hezký pocit, ale pořád ještě není hotovo a musíme udělat ještě dva kroky. Rozhodnuto v lize určitě není, čekají nás tři velice těžké zápasy, doma derby, doma Jablonec, proti kterému se nám nedaří, venku Ostrava. Dnes jsme udělali důležitý krok, ale ještě nás čeká hodně práce. My jsme si řekli, že musíme zvládnout všechny domácí zápasy. Dnes je to fajn, ale ve středu to musíme potvrdit. Jsme rádi, že to máme ve svých rukou, ale poslední kroky bývají nejtěžší. Každý hráč chce být  na hřišti a chce hrát největší zápasy. Nám se ale daří to, že všichni řadí týmový úspěch nad ten individuální, a všichni jsou připraveni hrát svou roli. Všichni se musíme obětovat pro to, aby byl tým úspěšný. Není jednoduché říct kvalitním hráčům, že zápas hrát nebudou. Někdy rozhodují střídající hráči, jako to bylo dnes. Plzeň to měla ve svých rukou, ale to my taky. My jsme se snažili dělat vše stejně jako na každý zápas. Věřili jsme si celý týden, pro nás to byla výzva a byli jsme rádi, že hrajeme o šest bodů. Jediný recept je nekoukat ven, uzavřít se do své bubliny, nečíst žádné věci, nám se to povedlo. Jde o to si nachystat hlavu, že je to stejný zápas jako vždy a nevnímat to, že je ten zápas důležitější než jindy. Doma jsme za celou sezónu nezvládli jen dva zápasy, s Chelsea, kdy jsme měli zavřenou tribunu, a s Jabloncem. Chtěli jsme také strhnout tribuny. Hodně jsme se bavili o tom, že nám bude vyhovovat, když bude tempo zápasu co nejvyšší, a nechtěli jsme, aby to sklouzlo někam, kde bylo první derby, kdy se pořád nehrálo. Plzeň do zápasu zase šla se svou strategií a vždy je důležité, kdo dokáže soupeři vnutit svou strategii. Nám se to myslím dařilo a hrálo se dost, hlavně v první půli. Po prvním gólu jsme poslali na hřiště papírek s pokyny, bylo toho dost, Plzeň změnila rozestavení, potřebovali jsme jinak bránit standardní situace. Ohledně nadstavby budu mluvit pořád stejně, nedělal bych to, žádná velká liga to nemá, nejspravedlivější je hrát každý s každým třicet kol. Přijde mi, že to jsou zápasy navíc. My dnes máme odehráno víc soutěžních zápasů než týmy v Bundeslize a některé týmy v Premier League. Lidi jsou přesycení fotbalem, já jsem v tomhle ohledu konzervativní. Lukáš Masopust toho dokáže hodně spálit, ale má 150 zápasů a 50 bodů, má solidní průměr bod na tři zápasy. Dostává se do tolika situací, že si lidi pamatují hlavně to, co spálí. Pokud se zklidní a ukáže to, co dnes při první brance, tak přeroste ligu. Když jsem viděl, že to má na levačku, tak jsem se modlil, ať to nepřestřelí, což je jeho oblíbená činnost z téhle pozice. Přinesl nám na jaře hodně bodů brankami a asistencemi."

2. - Neděle 12. 05. 2019 18:00