Slavia - Jablonec 2:1

Slavia v těžkém zápase porazila v Edenu Jablonec, když po brance Holeše v deváté minutě musela utkání otáčet. To se nakonec povedlo poté, co branky vstřelili v první půli Traoré a v 85. minutě Souček. K titulu tak Slavii chybí už jen jediný bod z posledních dvou zápasů v Ostravě a doma se Spartou.

Trenér Trpišovský udělal v základní sestavě dvě změny, místo Alexe Krále nastoupil Ibrahim Traoré a na hrotu útoku nahradil Micka van Burena Milan Škoda. Hosté přijeli v nejsilnější sestavě, jen na místě Jovoviče hrál Acosta. Vzhledem k zavřené Tribuně Sever zvolil kapitán Škoda po vyhraném losu změnu stran a slávisté začali útočit na prázdnou tribunu. Ve čtvrté minutě spadl ve vápně Peter Olayinka a snažil se vymodlit si penaltu, sudí ale faul neviděl. O chvíli později se po rohovém kopu tlačil do zakončení Ngadeu, míč však pořádně netrefil. Po kolizi se sudím Nenadálem dostali šanci slávisté jít tři proti dvěma, Masopust však akci zazdil. To se opravdu nedalo říci na druhé straně o Holešovi, který si navedl míč na hranici vápna a vymetl šibenici - 0:1. Odpovědět mohl Hušbauer, který dostal na 25 metrech hodně prostoru, vystřelil nepříjemně, Hrubý jen vyrazil míč před sebe, od dobíhajícího Součka se však míč jen odrazil mimo. Další střelu z dálky poslal na Hrubého Souček, brankář hostů znovu jen vyrazil a po následném centru Bořila hlavičkoval v tísni Olayinka nad bránu. Už v 25. minutě trenér Trpišovský musel vystřídat, místo indisponovaného Masopusta přišel na hřiště Stoch. Právě Stoch se se Škodou dostali do brejku, Stoch se snažil Škodu najít přihrávkou, tu však zablokoval dobíhající obránce. O chvíli později střílel z úhlu Olayinka, Hrubý vyrazil jen před sebe a dobíhající slávisté si s vysokým míčem neporadili. K šanci se dostali i hosté, Acosta si naštěstí na hranici vápna nezpracoval míč ideálně a střílel už poněkud v tísni, Kolář míč kontroloval, jak šel mimo tři tyče. Ve 33. minutě zahrávali slávisté přímý kop skoro od postranní čáry v době, kdy byl ošetřován Acosta, po několika odrazech ve vápně se míč dostal k Součkovi do ideální pozice, ten míč sice pořádně netrefil, ale jeho nepovedenou střelu mířící mimo dokázal usměrnit dobíhající Traoré do sítě - 1:1. Ve 45. minutě chyboval Ngadeu a hosté šli tři na jednoho, naštěstí akci zkazili, když přihrávkou trefili nohy jediného obránce Slavie Deliho. V závěru ještě Traoré přizvedával centr ze strany nad bránu a tamtéž mířila střela Hušbauera. Do kabin tak oba týmy odešly za stavu 1:1.

Druhá půle začala sporným soubojem Traorého na hranici útočného vápna, sudí nechal pokračovat ve hře a posléze na základě videa už nemohl odpískat penaltu, protože k zákroku došlo těsně před pokutovým územím. Slávisté měli územní převahu, ale k šancím to nevedlo, hosté se více zatáhli a na polovinu Slavie se dostávali jen sporadicky. Několik sporných rozhodnutí sudího Nenadálu trošku rozvířilo emoce na hřišti, stejně tak zdržování soupeře, kterému přitom v lize už o nic nejde. Po jednom z přímých kopů Slavie sprintoval za obranu Slavie Jovovič, Kolář nesmyslně vyběhl proti němu, přestože míč nemohl mít, Jovovič mu udělal kličku, ale tísněn dobíhajícími obránci nedokázal poslat míč na prázdnou bránu přesně. Dvacet minut před koncem zápasu hlavičkoval po ojedinělé standardce hostů na bránu Doležal a Kolář vytáhl efektní zákrok. Miroslav Stoch pak poslal přímý kop z nadějné pozice jen do zdi. Druhý pokus o chvíli později sice zeď už obstřelil, ale Hrubý míč bezpečně kryl. Když už to vypadalo, že převaha Slavie vyústí do ztracena, vzal si míč na hranici vápna Souček a křížnou střelou poslal kulatý nesmysl přesně za tyč - 2:1! V nastaveném čase stříleli za hosty z dálky Hübschmann a Jovovič, oba ale daleko minuli. Nic víc už se nestalo a Eden mohl slavit cennou výhru. K titulu chybí už jen jediný bodík, Slavia k jeho zisku bude mít dva pokusy, v Ostravě a doma se Spartou v posledním kole.

Zápas za realizační tým Jablonce hodnotil Zdeněk Klucký: "Chtěli jsme Slavii potrápit a uhrát co nejlepší výsledek. Začátek utkání nám vyšel, hráli jsme kombinačně a šli jsme do vedení. Slavia postupně přidávala do tempa, dostávala nás pod tlak a podařilo se jí vyrovnat. Ve druhé půli jsme se už nepouštěli tolik dopředu a soustředili se na vyplňování středu hřiště, ale přesto jsme měli my dvě největší šance, Jovovič netrefil prázdnou bránu a podruhé Kolář jen tak vyplácl hlavičku na brankové čáře. Slavia neměla žádné vyložené šance, ale nakonec dala vítězný gól krásnou střelou Součka. Proto Slavia vyhrála zaslouženě. Nevím, čím to je, ale Jablonci Slavia vyhovuje a na Slavii se nám daří. Když jedeme sem, tak se ničeho nebojíme, víme, že domácí budou hrát aktivně, a my si jedeme hrát to svoje. Když bylo potřeba, tak jsme se s Petrem Radou bavili, ale pršelo, a nám se nechtělo moc vylézat z lavičky. Ta ligová utkání už odehrajeme, ale ve finále poháru samozřejmě budeme fandit Slavii. Nadstavbu veřejně nechci hodnotit, když se to rozhodlo, moc se nám to nezamlouvalo. Když půjde do Evropy sedmý tým tabulky, tak to bude nespravedlivé, když rozhodne jeden zápas, kde můžete mít vykartované nebo zraněné hráče. Holeš s Hovorkou zatím hrají za Jablonec, takže k nim se vůbec nebudu vyjadřovat. Při vyrovnávacím gólu nám chyběl na hřišti Acosta, ale tam se nahromadilo více chyb. Gól Holeše byl krásný, ale mě to nepřekvapuje, na tréninku takové branky dává. Do Jablonce přišel zraněný a nebyl úplně rozehraný. Postupem času se dostal do základu a pro nás to je klíčový hráč, myslím, že nevynechal ani minutu a většinu utkání odehrál velmi dobře. Je to takový pracovitý typ, myslím, že ještě lepší formu než na jaře, měl na podzim, kdy jsme hráli evropské poháry."

Jindřich Trpišovský už je opravdu na dosah svého prvního titulu v kariéře. "Pro nás důležité vítězství po fotbale, který nebyl moc zajímavý. Nás rozhodila střela Holeše, do toho gólu jsme nehráli špatně, ale ten gól nás zmrazil, do toho vynucené střídání Masopusta. Postupem času i zhoršující se terén, který byl kluzký, hrál proti nám. Důležité bylo, že jsme do poločasu vyrovnali. Myslím, že po soustavném tlaku jsme zaslouženě vyhráli, i když jsme neměli šance, trpělivě jsme to obehrávali a čekali na šanci, ta se naskytla v 85. minutě a Souček to trefil. Celkově byl pro mě ten zápas zklamáním, čekal jsem hru nahoru dolu, ale Jablonec hru kouskoval a nemělo to takové tempo. Jsem rád za vítězství a projev týmu, že hraje do poslední minuty, přestože výkon není optimální. Strašně nám zase pomohli střídající hráči, velký přínos Míni Stocha, že jsme se dostali do kombinačního tlaku, kdy jsme obléhali vápno. Proti Jablonci se strašně těžko hraje, těžko se mu dávají góly. Všichni jsme v hlavách měli, že se nám doma na Jablonec nedaří. Hodně teď řešíme, jak bude vypadat náš program, asi budeme respektovat přání hráčů, že se chtějí z Ostravy vrátit do Prahy, takže v sobotu pojedeme do Ostravy, v neděli po zápase do Prahy, v úterý do Olomouce. Program tak bude stejný jako vždycky. Za celý rok jsme toho nacestovali hodně, kluci se chtějí vrátit domů, tady máme celou regeneraci, takže to využijeme, aby se hráči dali dohromady. Jablonec měl o den odpočinku navíc, ke konci sezóny se blížíme 60 soutěžním zápasům, to se všechno načítá. V Ostravě jsme naposledy prohráli, to všechno máme v hlavě. Věřím, že o titulu rozhodneme v Ostravě, ale dokud to nebude matematicky jasné, tak se musíme stoprocentně koncentrovat. Baník má teď sérii, kdy nedal gól, ale všechno jednou musí skončit. My uděláme maximum proto, abychom v Ostravě vyhráli, ale dokud nebudeme mít jistý titul, musíme být maximálně ostražití. Gól Holeše byl nádherný, Kolář má neskutečnou smůlu na takové střely. Ten nám to dnes hodně ztížil. Holeš i Hovorka jsou moderní hráči, Hovorku jsme si kdysi brali na Žižkov, brali jsme si ho i do Liberce, takže je asi jasné, že se nám líbí. Holeš udělal obrovský výkonnostní progres a řadím oba dva hráče k tomu nejlepšímu, co liga nabízí. Při výběhu Koláře mi zatrnulo, ale doufal jsem, že se rozhodčí vrátí ještě k situaci ve vápně. Modlil jsem se, aby hlavně nefauloval, takové má i instrukce. Jsem rád, že to pak netrefil. S naším způsobem hry to tak je, že když už se soupeř k něčemu dostane, tak je to gólovka. Za tři zápasy na naši bránu šly asi čtyři střely, z toho byly dvě šibenice, jedna tyčka. U nás to mají golmani těžké. Mohl to být klíčový moment utkání a jsem rád, že jsme to ustáli. Výsledek z Plzně jsme znali, ale víme, že si to můžeme odehrát sami a platí pořád, že když zvládneme domácí zápasy, tak budeme mít titul. To platí pořád. Pro nás je rozhodující zvládat vlastní zápasy a chceme si titul uhrát sami. V našem způsobu hry je útočník extrémně hlídaný, všeobecně to mají útočníci těžké. Nám dali hodně branek záložníci. My jsme spoléhali na to, že v Jablonci odehrál Milan Škoda svůj nejlepší zápas v sezóně, pomohl nám i v neděli s Plzní. My jsme si chtěli dnes pomoci dlouhými míči před Hovorku na Milana. Navíc Mick van Buren dobře vstupuje do zápasů jako žolík. Mick i Baluta nám dnes hodně pomohli jako střídající hráči. U Standy Tecla probíhá vše, jak má. Kdybychom to chtěli uspěchat, mohli bychom už začít nasazovat, ale to my nechceme. V létě přijde i Jusúf. Když zápasy zvládáme jako tým, tak nám nevadí, že góly nedávají útočníci ale záložníci z druhé vlny. Spousta týmů tu brání v bloku a pro nás jsou důležité góly ze střední vzdálenosti."

3. - Středa 15. 05. 2019 20:00