Rozbor

Jak může Slavia zachránit český koeficient?

Ostatním českým zástupcům se letošní ročník v pohárech vůbec nepovedl a je na už pouze na Slavii, aby zachránila český koeficient. Pozici nemáme špatnou, ve čtvrtém předkole nás čeká rumunská Kluž, což rozhodně není nehratelný soupeř a navíc, i v případě neúspěchu, máme jistotu minimálně Evropské ligy, takže pokud totálně nevyhoříme, tak nějaké body uhrajeme, otázka ovšem zní: „Bude to stačit?“

Princip koeficientu

Jen na úvod bych chtěl vysvětlit, jak se započítávají body do koeficientů, pokud toto víte, tak můžete tento odstavec přeskočit a pokračovat na dalším. Za každou výhru v hlavní části evropských pohárů získává tým pro koeficient své země dva body, za remízu bod jeden. V předkolech týmy získávají polovinu toho, co v hlavní části, tudíž jeden bod za výhru a půl bodu za remízu. Evropská liga i Liga mistrů jsou hodnoceny stejně, ovšem tým, který se kvalifikuje do základní skupiny Ligy mistrů, získává bonus v podobě čtyř bodů. Za základní skupinu Evropské ligy týmy žádný bonus do národního koeficientu nezískávají. Další bonusy mohou týmy nasbírat, pokud se dostanou do závěrečných fází evropských pohárů, za čtvrtfinále, semifinále i finále se přičítá jeden bod a opět nezáleží na tom, jestli se bude jednat o Evropskou ligu nebo Ligu mistrů. Zisky všech klubů z jedné země se sečtou a následně vydělí počtem týmů z daného státu, které nakoukly do evropských pohárů. V případě Česka tedy pěti. Do žebříčku se počítá pouze posledních pět ročníků a letošní určí nasazování týmů pro sezónu 2021/22, nikoliv hned pro tu příští.

Současná pozice ČR

Aktuálně se česká liga nachází na třináctém místě v žebříčku koeficientů s počtem 25,7 bodů. Vzhledem k faktu, že Slavia je již jediným českým zástupcem v pohárech, tak nemá příliš cenu koukat se vpřed, přesto pár řádků o tomto napíšu. Na dvanácté pozice se nachází Nizozemsko (28,15 bodů), jak je vidět, tak rozdíl je obrovský a abychom stáhli ztrátu, tak bychom museli vyřadit Kluž dvěma vítěznými zápasy a v další fázi pohárů uhrát minimálně tři výhry a remízu. Toto sice není nereálné, ovšem je to bráno v případě, že by všechny nizozemské týmy prohrály všechny zápasy, které je v pohárech čekají, což je i vzhledem k faktu, že mají pořád čtyři zástupce (Ajax, PSV, AZ Alkmaar a Feyenoord Rotterdam), velmi nepravděpodobné.
Tam, kam se zraky českých fanoušků musí upírat je směrem dolů na země, které naši pozici mohou ohrozit. Klíčové je především to, aby se před nás dostaly maximálně dvě země, což znamená pád na patnáctou příčku, která je poslední, která zaručuje pět týmů v evropských pohárech. Státy na šestnáctém a horším místě se musí spokojit pouze se čtyřmi pohárovými účastníky, mistr navíc začíná až ve druhém předkole Ligy mistrů, takže pro účast v hlavní části musí porazit tři soupeře, dalším nepříjemností pro tyto země je to, že vicemistr nejde do předkol Ligy mistrů, ale do zrádných předkol Evropské ligy.
Které státy nás mohou ohrozit? Níže každý stát rozeberu zvlášť, nyní jen jejich seznam a počet bodů v koeficientu. Na čtrnácté příčce je Dánsko (25,5 bodů), patnáctý je Kypr (24,875), s šestnáctým státem v letošní sezóně již měřila síly Plzeň, je jím Řecko (23,5), sedmnáctí jsou Chorvati (22,375), osmnáctí pak Srbové (21,875), devatenácté místo zabírá skotská liga (21,75). V případě mimořádně povedené sezóny nás můžou ohrozit i dvacáté Norsko (21,25), jedenadvacáté Švýcarsko (20,6), dvaadvacáté Švédsko (20,25) a třiadvacátý Izrael (19,625). Čtyřiadvacáté Bělorusko (18,625) již nemá dostatek nahraných bodů a pohárových účastníků. Aby se na nás mohlo dotáhnout, tak by musela nastat tato situace, Slavia by neuhrála nic a Bate Borisov se dostalo do finále Evropské ligy, přičemž by všechny své soupeře muselo ve všech zápasech porazit, což při vší úctě k tomuto klubu je tak málo pravděpodobné, že Bělorusko do potenciálních hrozeb počítat nebudu. Podobně na tom je i třicáté Rumunsko (14,075), které díky tomu, že má stále dva účastníky má na rozdíl od států před ním (Kazachstán, Ázerbajdžán, Polsko, Bulharsko a Slovensko) alespoň teoretickou šanci, ale ta předpokládá s tím, že by se Kluž musela dostat do čtvrtfinále Ligy mistrů a Steaua Bukurešť do stejné fáze v Evropské lize, zároveň by oba týmy museli vyhrát všechny svá utkání a samozřejmě by Slavia musela vše prohrát, takže ani teoretické šance Rumunska rozebírat nebudu. Nyní se pojďme podívat na konkrétní státy.

Soupeřící státy
Dánsko
Velikou výhodou Dánských týmů je skutečnost, že se letos zapojily do boje v evropských pohárech pouze čtyři kluby z této země, takže jejich získané body nejsou jako v případě Česka děleny pěti, ale pouze čtyřmi. Nevýhodou Dánska je to, že tři kluby (Midtjylland, Bröndby a Esbjerg) jsou již z pohárů venku. Jediným jejich zástupcem tudíž zůstává loňský soupeř Slavie v základní části Ligy mistrů, FC Kodaň. Dánové na nás ztrácí pouhých 0,2 bodu, takže stačí, aby Kodaň vyhrála jeden zápas v předkole a je před námi a pak je to Slavia, kdo musí dotahovat ztrátu. Kodaň čeká jeden dvojzápas v posledním předkole Evropské ligy proti FC Riga, pokud by ho překvapivě nezvládla, tak jsou Dánové ze hry. Ovšem, pokud ho zvládne, tak můžou nabrat ještě spoustu bodů, protože Kodaň má kvality na to, aby v případě příznivého losu postoupila v Evropské lize dost daleko.
Kypr
Malý, nenápadný a podceňovaný soupeř. Stejně jako Dánsko poslal do pohárů pouze čtyři týmy (APOEL, Apollon, AEK Larnaca a AEL), což pro jeho bodový zisk je pouze dobře. Aktuálně ztrácí na Česko 0,825 bodu. Takže Kypru stačí pouhé dvě výhru v hlavní části nebo tři výhry a remíza v předkolech, pokud toto získá, tak je na Slavii, aby doháněla ztrátu. Prvním zástupcem Kypru je nám všem známý APOEL Nikósie, který se utká ve čtvrtém předkole Ligy mistrů s Ajaxem Amsterdam, los mu sice nedává přílišnou šanci na postup, ale tento celek je schopný uhrát dost bodů ve skupině Evropské ligy, kterou bude hrát v případě vypadnutí s Ajaxem. Druhým týmem v pohárech je Apollon, který stejně jako jeho kolega změří síly s týmem z Nizozemí, konkrétně s PSV a to v předkole Evropské ligy. Toto je pro českého fanouška dobrá zpráva, protože Apollon pravděpodobně nebude hrát hlavní část evropských pohárů, ovšem pokud by favorita zaskočil, tak nám Kypr v žebříčku koeficientů způsobí nejednu vrásku na čele.
Řecko
Země, ze které mám největší strach a to i přesto, že na Česko ztrácí 2,2 bodů a navíc je jejich koeficient stejně jako náš dělen pěti, jelikož vyslali pět týmů do evropských bojů (PAOK, Olympiakos, AEK Atény, Aris a Atromitos). Kromě posledních dvou celků jsou všechny tři týmy stále ve hře. Aby se Řecko dotáhlo na nás, tak musí v hlavní části evropských pohárů uhrát pět výher a remízu. Jediným týmem z Peloponéského poloostrova, který může pořád hrát o Ligu mistrů je Olympiakos, jehož soupeřem bude ruský Krasnodar. I v případě postupu nebo nepostupu do milionářské soutěže je v silách Olympiakosu, aby potřebné body uhrál sám. Dalším zástupcem je PAOK, za který hraje Miroslav Stoch. PAOKu stojí v cestě do Evropské ligy Slovan Bratislava. Řecký mistr je v roli favorita, a pokud by slovenský klub nenapravil vypadnutí s černohorskou Sutjeskou, tak i PAOK je schopný uhrát nějaké bodíky v Evropské lize. Posledním řeckým zástupcem v evropských pohárech jsou AEK Atény, které si to v souboji o evropskou ligu rozdají s rovnocenným sokem, přemožitelem Sparty, Trabzonsporem. V zájmu českých klubů by mělo být, aby Trabzonspor i tentokrát zvítězil, protože jinak budou mít Řekové tři silné týmy v hlavní části evropských pohárů, což by velice pravděpodobně znamenalo, že se dostanou v žebříčku před Českou republiku.
Chorvatsko
Chorvati vstoupili do evropských pohárů se čtyřmi zástupci (Dinamo Záhřeb, Rijeka, Osijek a Hajduk Split). První dva jmenovaní v nich pořád ještě účinkují, a pokud chtějí dohnat Česko, tak musí uhrát 3,325 bodů, k čemuž potřebují sedm výher v hlavní části evropských pohárů, ovšem kartami samozřejmě zamíchá to, jak dopadnout čtvrtém předkole a to, jestli Dinamo Záhřeb postoupí do Ligy mistrů. Soupeřem chorvatského velikána bude ve čtvrtém předkole Ligy mistrů norský Rosenborg, což je velice hratelný soupeř. Záhřebský tým je navíc schopný uhrát dost bodů i v základní skupině kterékoliv ze dvou evropských soutěží a pak i v případné jarní části. Ovšem příliš veliké šance Chorvatům na to, že by oni mohli ohrozit naši pozici, nedávám. K tomu, aby se tak stalo, může pomoci i bývalý slávista Ngadeu, který aktuálně obléká dres Gentu. A právě tento tým bude soupeřit s Rijekou o účast v Evropské lize.
Srbsko
Liga, která v posledních letech jde dle mého názoru hodně nahoru, měla v pohárech čtyři týmy (Crvena Zvezda, Partizan, Čukarički a Radnički Niš). Velkoklub, Spartak Subotica tentokrát v pohárech chyběl, protože mu účast utekla o pouhých šestnáct bodů. Ze čtveřice, která do pohárů nakoukla, již polovina zase vykoukla a ve hře zůstávají pouze dva nesmiřitelní rivalové z Bělehradu, Crvena Zvezda a Partizan. Srbové na nás ztrácí 3,825 bodů, což znamená, že na dohnání Česka potřebují osm výher. Jediným týmem, který může ještě hrát o ligu mistrů je Crvena Zvezda, která se ve čtvrtém předkole utká se švýcarským Young Boys Bern. Tento tým je schopný uhrát do koeficientů dost bodů, loni zvládli ve skupině Ligy mistrů remizovat doma s Neapolí a hlavně o pár týdnů později na stejném místě porazit družinu německého trenéra Jürgena Kloppa. Partizan na rozdíl od Zvezdy nemá jistou ani účast v základní skupině Evropské ligy, o kterou se utká s norským Molde, což je hratelný soupeř. V případě postupu si ovšem nemyslím, že je Partizan schopen uhrát nějaký příliš velký počet bodů a výrazně tak pomoci Srbům k tomu, aby nás předskočili v žebříčku.
Skotsko
Země, ve které podle reportéra O2tv bude hrát Slavia o Ligu mistrů, měla v pohárech čtyři účastníky (Celtic, Rangers, Aberdeen a Klimarnock). Stejně jako Srbsko má již však ve hře pouze dva nesmiřitelné rivaly a to Celtic a Rangers. Pokud tyto týmy chtějí dohnat ztrátu na českou ligu, tak budou muset získat 3,95 bodů. Což představuje čtyři výhry v předkole a šest výher v základní části, což mi přijde pravděpodobnější než, že nás předstihnou Chorvati, či Srbové. K tomu, aby Celtic napravil utkání s Kluží a uhrál alespoň základní skupinu Evropské ligy, bude muset vyřadit AIK Stockholm. Pokud se jim to povede a nebudou mít smůlu na los, tak v evropské lize budou schopní pěkně zvýšit koeficient své domácí soutěže. Jejich rival, Rangers bude mít za soupeře polskou Legii Varšavu. V případě postupu do Evropské ligy by tento tým ovšem podle mě nebyl schopen přispět příliš velikým bodovým ziskem.
Norsko
Čtyři kluby (Rosenborg, Molde, Haugesund a Brann) z této skandinávské země si v letošní sezóně zahráli evropské poháry. Dva z nich pořád můžou rozšiřovat koeficient své země, který by museli zvětšit o 4,45 bodů, aby dohnali Česko. K tomu potřebují uhrát jedenáct výher a jednu remízu v hlavní části evropských pohárů. Norský mistr, Rosenborg Trondheim může pořád pomýšlet na základní skupinu Ligy mistrů a jak již zmiňoval u Chorvatska, tak by k postupu potřeboval vyřadit Dinamo Záhřeb. I druhý tým, který stále zůstává v pohárech, se utká s klubem, jehož jméno zde již padlo a to se srbským Partizanem Bělehrad.
Švýcarsko
Sám jsem byl překvapen, když jsem tuto zemi, která dříve posílala svého mistra, přímo do skupiny Ligy mistrů uviděl až na jedenadvacáté pozici se ztrátou 5,1 bodu na Česko. Ztráta je veliká a navíc Švýcaři svůj koeficient děli pěti stejně jako my a to proto, že poháry letos hrálo pět švýcarských týmů (Young Boys Bern, Basilej, Lugano, Thun a Luzern), proto budou muset uhrát třináct výher v hlavní části evropských pohárů, aby se před nás dostali. Jediným pozitivem pro Švýcarsko je fakt, že první tři jmenovaní pořád v pohárech jsou a mohou uhrávat body. Young Boys se o to může snažit i v lize mistrů o kterou bude soupeřit s již zmiňovanou Crvenou Zvezdou Bělehrad. Tento tým je podle mě schopen uhrát v pohárech více než se může na první pohled zdát. Slavná Basilej bude hrát základní skupinu, a přestože tento klub pořád má veliké jméno, tak v posledních letech šel kvalitativně dolů a na rozdíl od Young Boys uhrají podle mě méně bodů než by se čekalo. Poslední švýcarský zástupce je Lugano, které stejně jako Basilej má jistotu základní skupiny Evropské ligy, ovšem pokud nebude mít mimořádné štěstí na los, tak budou rádi, když skončí na třetím místě, tudíž ani jim nevěřím, že by toho příliš uhráli.
Švédsko
Soused země, kterou jsme si rozebrali, v předminulém odstavci měl začátkem července v pohárech čtyři mužstva (AIK Stockholm, Malmö, Norrköping a Häcken). První dva se stále drží v pohárech, a aby dohnali Česko, tak by museli uhrát 5,45 bodů, což představuje jedenáct výher v hlavní části pohárů nebo čtyři výhry v předkolech a devět výher v hlavní části. První tým jsem již zmiňoval a to proto, že se jedná o soupeře Celticu v posledním předkole Evropské ligy. Pokud skotský mistr nezvládne ani tento dvojzápas, tak nedávám AIKu přílišné na šance na veliký bodový zisk v základní skupině. Kolegu v pohárech mu dělá Malmö, za které před pár měsíci hrál obránce Sparty Vindheim a které bude o základní skupinu Evropské ligy soutěžit s Izraelskou Bnei Yehudou. V případě postupu jim nedávám nijak výrazně více šancí než AIKu Stockholm.
Izrael
Pokud pomine možnost Totálního vyhoření Slavie a účasti Bate Borisov ve finále Evropské ligy, tak je Izrael poslední zemí, která může ohrozit postavení Česka v žebříčku koeficientů. Stát z blízkého východu měl letos v pohárech čtyři účastníky (Beer Sheva, Bnei Yehuda, Maccabi Tel Aviv a Maccabi Haifa). Oba týmy na písmeno „B“ pořád v pohárech zůstávají, a aby dohnali Česko, tak musí smazat ztrátu 6,075 bodů, což představuje dvanáct výher a jednu remízu v hlavní části, případně čtyři výhry v předkolech, remízu společně s deseti výhrami v hlavní části. Beer Sheva se o účast v Evropské lize utká s Feyenoordem Rotterdam, což je podle mě pro ně příliš veliké sousto a i v případě zklamání favorita toho v Evropské lize za mě moc neuhrají. Bnei Yehudu jsem zmiňoval v minulém odstavci, takže již víte, že bude soupeřit se švédským vicemistrem z Malmö. I tady nedávám Izraelcům příliš veliké šance na postup a ještě menší na to, že uhrají veliký počet bodů do izraelského koeficientu.

Výhledy do budoucna
Je reálné, aby se Slavii povedlo zachránit pět místo v pohárech a další výhody pro ročník 2021/22, ve kterém do hry vstoupí nová soutěž s pracovním názvem Evropská liga 2. Ovšem nastává otázka, jak veliký bude problém toto zachránit i pro ročník 2022/23, Problémem, je že pokud do ročníku 22/23 půjdeme z šestnáctého nebo horšího místa, tak kromě toho, že bychom měli pouze čtyři účastníky, tak bychom tři z nich měli v předkolech Evropské ligy 2 a mistra v předkolech Ligy mistrů. Znamenalo by to tedy, že vicemistr by nehrál ani Evropskou ligu, zatímco v případě udržení patnácté příčky by dokonce měl šanci na Ligu mistrů. Tohle samozřejmě může nastat i v ročníku 2021/22, ovšem tam i přes nepřízný vývoj máme dobrou šanci vše zachránit. Abychom do ročníku 22/23 šli z patnáctého místa, tak se buď letos bude muset Slavia ukázat v evropských pohárech minimálně stejně dobře jako loni, případně budeme muset příští rok zažít úspěch v evropských pohárech od více týmů. Proč tomu, tak však je? Důvod je prostý a tím je fakt, že se nám bude odečítat veleúspěšný ročník 2015/16. Nyní se Česko nachází na třinácté pozici, pokud bychom však odečetli všem zemím ročník 15/16, tak by žebříček nyní vypadal takto: 13. místo – Kypr (21,875 bodů), 14. místo – Ukrajina (20,8), 15. místo – Dánsko (20), 16. místo – Skotsko (18,75), 17. místo ČESKO (18,4), 18. místo – Řecko (18,1), 19. místo – Chorvatsko (17,875), 20. místo – Srbsko (17,675). Teď bychom ztráceli na klíčovou patnáctou příčku 1,6 bodů, což není málo, ale jde získat během pár zápasů. Takže předstihnou Dány a Skoty se nejeví zase až tak složitě. Jenže, s největší pravděpodobností bude na konci sezóny tento rozdíl ještě větší, než je nyní a je jen na Slavii, jak veliký bude. Pokud by například byl pět bodů, tak nevidím moc reálně, že by se nám povedlo dostihnout patnáctou příčku.
Ve chvíli, kdy se počet českých účastníků v pohárech sníží na čtyři, tak vidím ještě jeden veliký problém a tím je nadstavba české ligy. V současnosti je dělaná pro pět pohárových zástupců, ale ve chvíli, kdy o jedno místo přijdeme, tak nastane problém ve skupině o titul. S vítězem prostřední skupiny by se totiž namísto pátého celku utkal čtvrtý tým ze skupiny o titul, v případě, že by vítězem poháru nebyl tým z top 3, tak by dokonce hrál se třetím týmem. Znamenalo by to tedy, že na celou skupinu o titul by připadlo pouze 2,5 pohárových míst pro šest týmů. Doufám, že Ligová fotbalová asociace v případě poklesu českého koeficientu pod patnáctou příčku změní systém nadstavby, protože jinak s ní nastane mnohonásobně více problému než do teď.

Komentáře (38)

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde

 1. Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

  misver     před 3 lety 16.08.2019 15:33 |  
  0 2

  A k čemu je dobré mít v pohárech hodně týmů, když tam nic nuhraji?

  • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

   Tadeáš_Janků     před 3 lety 16.08.2019 15:38 |  
   2 0

   Není to jen o tom, abychom tam měli hodně týmů. Když jsme patnáctí v žebříčku, tak vícemistr má šanci hrát o ligu mistrů. Když jsme šestnáctí, tak bude rád, když se probojuje do „skvělé“ novinky v podobě Evropské Ligy 2. V jaké situaci bys raději viděl Slavii?

   • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

    misver     před 3 lety 16.08.2019 16:04 |  
    1 1

    Vždycky mistr. Po problému ;-)

    • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

     Tadeáš_Janků     před 3 lety 16.08.2019 16:05 |  
     1 0

     To by byla nuda. :)

     • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

      misver     před 3 lety 16.08.2019 16:11 |  
      2 0

      Jsem tu nový. Kde se dá tento skandální komentář nahlásit? :-)

    • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

     Ferguss     před 3 lety 16.08.2019 16:47 |  
     1 0

     Čím víc kvalitních a vypjatých zápasů hraješ, tím kvalitnější máš tým. Podívej se na PSG, doma si všechny maže na chleba, v LM narazí a je jedno kolik prachů do toho šejkové nasypou.

    • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

     Steve2924 (přítel SN)     před 3 lety 17.08.2019 11:14 |  
     2 0

     Ne neni. Protože teď jde mistr do posledního predkola LM a tak jistou EL. Kdybchom padli, tak (když tak me opravte) tuhle jistotu ztratíme.

     • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

      Rhu-rhu     před 3 lety 17.08.2019 11:15 |  
      0 0

      Je to tak, šli bychom do 2. předkola.

    • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

     kjandourek (admin)     před 3 lety 17.08.2019 20:03 |  
     1 0

     Kluž je taky mistr.... ale Rumunsko je až dvacáté a už se do stejného kola, do jakého my jdeme rovnou, musel prokousat přes Astanu, Maccabi Tel Aviv a Celtic.... To je docela rozdíl....

 2. Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

  Rozumbrada     před 3 lety 16.08.2019 15:52 |  
  2 5


  Tady by se slušelo připomenout více než dva roky starý článek "Jak Dušan Svoboda zabil ligu" od quelhara, kde mimo jiné napsal:

  "Jako naprosto reálnou a dokonce pravděpodobnou variantu tak vidím, že v závěrečných několika kolech základní části, kdy už bude jasné, že z 6. místa je na poháry příliš velký odstup, budeme sledovat naprostou frašku, kdy se týmy, kterých se to bude týkat, budou snažit uhrát co nejméně bodů, aby neskončily na šestém místě, ale radši na sedmém až desátém, ze kterého bude šance proklouznout do Evropy o dost vyšší."

  Viz .

  • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

   Tadeáš_Janků     před 3 lety 16.08.2019 16:05 |  
   2 0

   Jo, tohle je problém, já jsem pro nějakou formu nadstavby, ale tohle by se mělo nějak změnit. Pravda, pokud bude šestý ztrácet dva body na třetího, tak to nehrozí, ale pokud bude ztrácet osm bodů na pátého, tak je problém na světě.

   • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

    Rozumbrada     před 3 lety 16.08.2019 16:39 |  
    0 4

    V minulém ročníku po 30. kole ztrácel 6. tým na 4. pozici 9 bodů a na třetí místo dokonce 15 bodů! I těch devět bodů je za 5 zápasů s top 5 prakticky nemožné dohnat. Je dosti nepravděpodobné, že podobné odstupy se nebudou opakovat. Jak varoval quelhar, až budou klubu schválně ztrácet body, tak to skutečně pohřbí ligu.

  • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

   PetCC     před 3 lety 17.08.2019 17:41 |  
   0 3

   Nadstavba není problém. Stačí, když skupina o titul bude čtyřčlenná, bude se hrát 6 zápasů doma/venku.
   Na druhou stranu se už letos ukázalo, že tým který prošel playoff o EL odehrál předkola kvalitně.
   A u nás opravdu nebude tolik kvalitních týmů, aby to mělo na úspěšnost v předkolech nějaký velký vliv. Mezi čtvrtým, pátým, nebo sedmým jsou velmi malé rozdíly. Takže proč z nich by neměl hrát ten, kdo má na konci sezóny nejlepší formu?

   • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

    Lunaris     před 3 lety 17.08.2019 22:58 |  
    3 0

    To už můžeš udělat rovnou play off, protože proč by titul neměl vyhrát někdo, kdo má na konci sezóny nejlepší formu...

 3. Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

  Dennis     před 3 lety 16.08.2019 16:22 |  
  0 0

  Někde jsem četl, ze 3 body do kluboveho koeficientu za letošek uz máme, i když třeba už nic neuhrajeme. Je to tak? Za co ty body vlastně jsou? Počítají se do národního koeficientu? Díky.

  • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

   Tadeáš_Janků     před 3 lety 16.08.2019 16:44 |  
   1 1

   Klubový koeficient se počítá úplně jinak než národní. V klubovém například dostávají kluby nějaké body i za účast ve skupině EL (pravděpodobně proto, už máme nějaké body jisté), ale do národního pouhá účast v EL nic nepřidá.

   • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

    kjandourek (admin)     před 3 lety 17.08.2019 20:01 |  
    1 0

    To ne - body jsou pořád stejné - do klubového se přidávají všechny a do národního se dělí počtem účastníků... Za skupinu EL se body nedávají, za skupinu LM jsou čtyři bonusové....

    Kolega nahoře zřejmě popletl body a peníze - peníze máme jisté slušné už jenom za účast v posledním předkole, aniž bychom kopli do míče - to dříve nebylo...

    • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

     Dennis     před 3 lety 17.08.2019 21:44 |  
     0 0

     Nepopletl, myslel jsem body, podívej si na coen.cz na klubové koeficienty 2020, jsou tam sloupce nahraných bodů za jednotlivé roky, za sezonu 19/20 tam už máme 3 body. Tady mi právě nebylo jasné za co, ale myslím, že EdCable to vysvětlil...

  • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

   EdCable     před 3 lety 16.08.2019 16:49 |  
   4 0

   Pokud postoupime do LM, tak mame 4 body + to co si uhrajeme (2 za vyhru, 1 za remizu)
   Pokud nepostoupime do LM, jdeme do EL a tam je garantovano minimum 3 bodu - tedy pokud bychom byli tak tragicky, ze bychom uhrali mene nez 3 body, stejne dostaneme 3 body. Pokud naopak uhrajeme vice nez 3 body, dostaneme to, co jsme si uhrali (tedy ty 3 body se nepricitaji tak jako v LM).

   • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

    PetCC     před 3 lety 17.08.2019 17:50 |  
    1 0

    Současné nastavení předkol pohárů je nastavené tak, aby dávalo větší šanci mistrům zemí (od druhé desítky) projít do skupin, nezávisle na národní koeficienty.
    Jakou změnu přesně chystají, to jsem ještě nikde podrobně neviděl, ale zdá se, že LM bude hlavně elita, EL1 bude pro mistry ostatních zemí a ty slabší ze špičkových lig a EL2 pro ty, co se teď nemají moc šanci do skupin dostat, i když jsou to kvalitní týmy.

    Mimochodem, současná předkola jsou zrovna pro státy na naší úrovni docela nespravedlivý, protože ty před náma jdou přímo do přímo skupin a ty za náma získavají body do koeficientu v předchozích předkolech.

    • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

     PetCC     před 3 lety 17.08.2019 17:51 |  
     0 0

     Tohle měl být samostatný komentář :-)

 4. Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

  Rhu-rhu     před 3 lety 16.08.2019 16:49 |  
  2 0

  Díky za moc povedený článek.
  Ještě bych chtěl opravit jednu chybičku: odstavec Skotsko, čtvrtý řádek „…což my přijde…“ Má tam být měkké i.

  • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

   kjandourek (admin)     před 3 lety 16.08.2019 16:57 |  
   2 0

   S tím už autor článku nic nenadělá, to musíme my...

   Díky opraveno :-)

  • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

   Tadeáš_Janků     před 3 lety 16.08.2019 16:57 |  
   2 0

   Díky za upozornění, byl jsem už trochu unavený, když jsem to psal a spoléhal jsem na Word, že mi to když tak opraví. :)

  • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

   tomblesk     před 3 lety 18.08.2019 15:17 |  
   0 1

   Toto bych neřešil, občas to udělá i nepovedený automat. To pro ty, co ho mají nastavený a třeba blbě. Toť i můj případ - teda občas.

 5. Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

  Kukič     před 3 lety 16.08.2019 17:11 |  
  4 0

  Výborná práce, díky za počtení !

 6. Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

  Nightwing     před 3 lety 16.08.2019 17:24 |  
  7 1

  Hlavně o velkoklubu Subotica super počtení :D

 7. Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

  zeleznik2     před 3 lety 16.08.2019 17:35 |  
  4 1

  Hlavně vylepšit klubový koeficient..Pro další sezony, být nasazený.. nehledět na ostatní..

  • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

   ezechiel     před 3 lety 18.08.2019 10:54 |  
   1 2

   Jistě, když se zhorší národní koeficient, tak můžeme startovat v 1.předkole LM, jako Kluž a termíny jsou v půlce července. Takže ano, národní koeficient nám může být zcela jedno...

   • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

    tomblesk     před 3 lety 18.08.2019 15:25 |  
    0 2

    při "současné nadstavbě" ??. Nezlob se, ale nějak nechápu. Bohužel je to asi tím, že koeficent je důležitější než výsledek z národní soutěže, třebaže se o ní opírá / otírá. A bez ní by "Evropa" byla na 2 věci … Snad jedině los by byl objektivnější. Mně nejvíc vadí, že koeficient nezahrnuje dlouhodobější výsledky a není delší dobu platný, aspoň po dva roky, jen tak přemýšlím - pardon.

 8. Co si budeme...

  Petr9608     před 3 lety 17.08.2019 20:21 |  
  0 1

  Loni a předloni byla jedinečná šance na 4 týmy ve skupinách, kdy se přímo do skupin EL dostaly týmy, co by na ně z předkol nedosáhly a naopak rudí měli využít svého vysokého postavení. Sice se dobře nasmáli jejich výpadkům, ale ty následky tu jsou...

  • Re: Co si budeme...

   Petr9608     před 3 lety 17.08.2019 20:21 |  
   0 0

   *jsme se

 9. Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

  ezechiel     před 3 lety 18.08.2019 11:07 |  
  0 0

  Největší sranda bude, až týmy Trapsas, Podvodníci, Boleslav, Jablonec nakonec uklohní národní koeficient takový , že mistr ligy bude začínat v 1.předkole LM, jako tento rok Celtic. což znamená v půlce července. To pak nebude vůbec veselé.

 10. Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

  pehacko     před 3 lety 18.08.2019 11:22 |  
  1 0

  letos se do te LM musime dostat! tim nejvice zavreme vsem bolsevikum a pradelnikum hubu na celou sezonu...

 11. Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

  tomblesk     před 3 lety 18.08.2019 15:00 |  
  0 1

  Vynikající práce - a za mně veliké poděkování, byť slovem. Pokud někdy, tak máš u mně několik piveček!!! Zvlášť mi hřeje, že je to více méně potvrzení mého dřívějšího rýpání do příležitostných pseudostatistiků a taky použití této metody k papouškování. Za mně: takhle má vypadat analýza či rozbor v pravém slova smyslu a ne opakovačka byť s citacemi a odkazy /což často u některých jedinců není a je na obtíž/…. A nakonec: skvělá práce s jazykem, byť jde o češtinu. U statistika věc vskutku nevídaná / snad i maminka kjandourka též ocení, byť nejde o spor řekněme "přechodnický"/ Takže navíc "za jedna" s hvězdičkou i za interpunkci a ta nebyla vůbec jednoduchá!! za sebe: dík za výuku! Takže armádo rádoby statistiků učte se!!! A do toho, následovníkům takovéto a podobné práce fandím a tudíž z důvodu elementární úcty ke skvělé práci už ani nepípnu. A opravdu - díky, díky a ještě potřetí díky!! A ještě se těším na pokračování, nemusí být po každém kole, spíše jen dovětek na potvrzení či změnu vývoje, či změnu druhu jiného. Jinak na shledanou v příštím ročníku/ročnících/. Tohle má cenu a pokud SN po něčem touží, tak tohle schvaluji, když to půjde navíc třeba nějak v rámci slávistických možností podpořit, například pomocí v nákupu a přístupu zdrojů. Věřte, že to není levné a lehce dostupné. A šťouralům a rádcům JiT - doporučte tuto předvedenou odbornost a šup do týmu spolupracovníků, do sestavy asi kecat nebude, neb má jiné zaměření.

 12. Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

  tomblesk     před 3 lety 18.08.2019 15:07 |  
  1 1

  P. S. musím dovětek, že podle diskuse - dle mně správně - je poukazováno na chybnou, českou nadstavbu. Inteligent hned pochopí jaká je to blbost. Proč se má dovolit uhrát něco za dva týdny, když to neumí uhrát za rok?? Tohle mi nikdo nevysvětlí - a že je to jen pro někoho, vyvoleného předem je jasné. Pro méně chápající: ani tak či onak jinak NENÍ pro Slavii pomocí. Hlasuji pro Radu: třicet a šmytec! Dělej, co umíš … a pokud O2 dobrovolně nabídne třeba desetkrát více, pak diskutujme ...

 13. Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

  smichov_2     před 3 lety 19.08.2019 12:45 |  
  0 1

  Pro nás je hlavně průšvih, že ostatní konkurenti na titul se mohou soustředit pouze na ligu, když to my budeme lítat od čerta k ďáblovi a ještě hrát minimálně 8 (spíš víc) fyzický hodně náročných zápasů. Kor v LM, kde každý zápas musíme jít na absolutní pokraj sil, jestli chceme něco uhrát.

  • Re: Jak může Slavia zachránit český koeficient?

   kjandourek (admin)     před 3 lety 19.08.2019 12:48 |  
   4 0

   Pro konkurenty je průšvih, že jejich hráči o tyto konfrontace přijdou, takže se nebudou zlepšovat....