Liga mistrů

Slavia - Kluž 1:0

Slavia vyhrála zápas desetiletí o účast v Lize mistrů nad Kluží 1:0, když jedinou branku zápasu vstřelil ve druhém poločase Jan Bořil. Slavia si tak podruhé v historii zahraje základní skupinu LM, los této fáze je na programu ve čtvrtek od 18 hodin.

Trenér Jindřich Trpišovský postavil ke klíčovému zápasu poměrně očekávanou sestavu, na hrotu útoku nastoupil vůbec poprvé v této sezóně v základní sestavě Milan Škoda, do záložní trojice se k Součkovi a Stanciuovi postavil Alex Král. Hosté udělali oproti domácímu zápasu rovněž dvě změny, místo stopera Mika nastoupil Muresan, v útoku pak Tucudeana nahradil Rondón, který odehrál druhý poločas v Kluži a slávistům hodně zatápěl. V Edenu vládla od nástupu hráčů naprosto elektrizující atmosféra, kapitán Milan Škoda pak vyhrál los a Slavia tak mohla začínat hrát pod Tribunou Sever, jak to mají hráči nejradši. V první útočné akci Slavie centroval zprava Masopust, ve vápně sice nikdo ze slávistů nebyl, ale jeden z bránících hráčů soupeře si div že nedal vlastní gól. Kopal se roh, ze kterého si sešívaní nic nevytvořili. Ve čtvrté minutě střílel z úhlu ve vápně Stanciu, Arlauskis kryl. Ani hosté ale nehráli špatně, Rondón po zajímavě rozehraném rohu střílel nad bránu, mával se však už předtím ofsajd a branka by tak neplatila.V 11. minutě zahrál velice nebezpečně přímý kop poblíž rohu pokutového území Bordeianu, míč prošel až na Koláře, který předvedl výborný zákrok. V dalších minutách pak byla Kluž lepším týmem, Omrani s Rondónem vyhrávali prakticky všechny hlavičky a dostávali tak obranu Slavie pod tlak. Tutovou šanci spálili hosté v sedmnácté minutě, jednoduchý diagonální míč našel na levé straně Omraniho, ten poslal střílený centr do vápna, kde Rondón jen těsně nedosáhl na míč před úplně prázdnou bránou! Slávistům zatrnulo i o pět minut později, kdy pro prudký centr zleva šli Kúdela i Kolář a míč se napoprvé od Koláře jen odrazil, naštěstí nebezpečí bylo rychle zažehnáno. Ve 28. minutě dostal míč za obranu Masopust, při lobu přes brankáře minul i bránu, akce však i tak vypadala na ofsajd. Tím začala solidní pasáž Slavie, která vyústila v několik standardních situací, nic vyloženě nebezpečného z nich však sešívaní nedokázali vymyslet. V 37. minutě centroval zprava Coufal, hlavička Součka prolétla jen těsně vedle vzdálenější tyče. O čtyři minuty později centr zleva hledal Krále, který míč jen líznul svými objemnými vlasy. V předposlední minutě první půle táhli sešívaní brejk, ale opět jej nedotáhli až k zakončení. Poločas tak skončil remízou 0:0.

Druhá půle začala dobrou šancí Slavie, Masopust skvěle podržel míč a předal na hranici vápna Škodovi, ten protáhl Arlauskase. Střela Aurélia z velké dálky mířila hodně mimo. Pak se dlouho hrálo vyrovnaně bez šancí a střel, až v 61. minutě vyslal krásnou střelu z 25 metrů Stanciu, Arlauskas vyrazil na roh, z nich se však Slavii dnes nedařilo a ani tento nevedl k jakémukoli ohrožení brány. V 66. minutě konečně mohl Eden konečně propuknout v jásot. Souček se nebezpečně ukopl při rozehrávce na půlící čáře, jenže paradoxně to Slavii pomohlo, protože Hovorka byl u míče první, posunul to prostoru, který se odkryl pro Bořila, ten s míčem pronikl do vápna a vystřelil kolem Arlauskase, na brankové čáře už brance nemohl zabránit Muresan - 1:0! V 77. minutě vyrážel Kolář střelu z velkého úhlu na rohový kop. V 83. minutě slávistům zatrnulo, když po hlavičkovém souboji na polovině hřiště nekoordinovaně z výšky na zem, železnému muži sestavy Slavie se ale naštěstí nic nestalo a po chvíli se zvedl ze hřiště. O tři minuty později mohlo být definitivně hotovo, Olayinka vybojoval rohový kop a po něm hlavičkoval skvěle střídající Júsuf, na brankové čáře odvrátil jeden z obránců! Slávisty to však mrzet nemuselo, přežili totiž i několik závěrečných standardních situací a po druhé výhře 1:0 nad Kluží mohli slavit druhý postup do základní skupiny Ligy mistrů v historii klubu!

Trenér Kluže Dan Petrescu zhodnotil porážku svého týmu slovy: "Měli jsme proti sobě velice silný tým. Snažili jsme se v první půli být tak dobří jako v Glasgow, ale nedařilo se nám to, neproměnili jsme tři příležitosti. Ve druhém poločase se nám moc nedařilo, nevím, proč jsme si nevytvořili žádnou příležitost. Možná kdybychom z Kluže přijeli s výsledkem 0:0, mohlo to být lepší, ale dopadlo to jak to dopadlo. Musím říct, že jejich brankář byl výborný, náš taky. Kromě toho byl výborný Souček. Byli jsme tým s nejnižším rozpočtem v této fázi soutěže, naši kluci by si základní skupinu zasloužili. Důležitější byl jistě zápas v Kluži a velkou roli hrálo, že Slavia nemá nikoho zraněného a hrála dnes teprve druhý zápas v kvalifikaci, zatímco my osmý. Nám na každé pozici chyběl nejlepší hráč, ti tři zranění, co jsme zmiňovali včera. Kdyby mohli hrát, vyhráli bychom. Hráčům jsem řekl, že bychom si zasloužili postoupit, ale když nepostoupíme, tak se nedá nic dělat. Pokud budeme hrát dobře a nebudeme mít zranění, můžeme si zahrát Ligu mistrů za rok. Kdybych mohl udělat něco jinak, tak nevím, asi bych nic neměnil, maximálně bych vyměnil brankáře Slavie za někoho horšího. Při losu v pátek bychom chtěli nějaké hratelné soupeře, zatím jsme letos vždy dostali týmy, které jsme dostat nechtěli. Slavia je svá, jsem přesvědčen, že získá body v Lize mistrů bez ohledu na soupeře. Má skvělý tým, vynikajícího trenéra a zaslouží si uspět."

Jindřich Trpišovský navázal na jarní sérii úspěchů a přidal ten dost možná nejcennější, postup do základní skupiny Ligy mistrů. "Nevím, jestli je na místě ten zápas hodnotit. Jsme šťastní za celý klub. Dnes, když jsme vyšli na rozcvičení, tak tu byl plný stadion, když vidíte, jakou radost můžete přinést lidem... Dnes jsem snad poprvé v životě rád, že to je za mnou. Jsme šťastní a hrdí, před šesti lety jsem byl ve třetí lize s Měcholupama a teď jsem v Lize mistrů. Obrovská úleva, jsme rádi, že Slavia má následovatele Standy Vlčka a Martina Vaniaka. Je to završení práce, kterou jsme začínali před rokem a půl v zimě. Jsem rád, že jsme to dokázali potvrdit, nikdo z nás si jistě neumí představit, jaký tlak ti hráči na hřišti zažívají, já to na nich viděl. Vidíte, jak můžete o strašně moc přijít. V přípravě na zápas jsme se snažili dělat všechno jako vždycky, chtěli jsme vytěsnit z hlavy, že se už něco hrálo. Všechny zápasy v lize hrajeme tak, že musíme vyhrát, a zvládáme to. Musíme myslet na to, že musíme vyhrát, a dělat to, co normálně. Nakonec to je stejně o milimetrových rozhodnutích hráčů na hřišti, například jestli Ondra Kolář chytí tu standardku. Dnes jistě každý viděl, co byla Kluž za tým, byli týmový, měli skvělou mentalitu, vyzařovala z nich velká síla, od trenéra po hráče, bylo na nich vidět, jak jsou semknutí a bylo těžké je zlomit. Teď mám v hlavě prázdno, maximálně Opavu, takže na další velké cíle teď nemám myšlenky. Chceme potkat velké týmy ve skupině, každý má asi svůj, ten můj je jasný. Každý od nás bude čekat, že postoupíme ze skupiny a budeme obhajovat pozice z loňska. Určitě by se nemělo zapomenout, kdo s panem Šimáněm klub zachránil, udělal se tu pod panem Tvrdíkem ohromný kus práce, je to vizitka všech lidí, kteří se na tom od roku 2016 podíleli. Co se týče rady pro jiné trenéry, musíte mít obrovské štěstí na lidi, od realizačního týmu, přes Jana Nezmara po lidi ve Slavii. Táta mi zaplatil profi licenci, těch úskalí je strašně moc. Já jsem měl strašný cíl se dostat do ligy, kdybych neměl lidi kolem sebe, tak bych tu teď neseděl. Znám spoustu fantastických trenérů mládeže, kteří tuhle šanci nikdy nedostali. Mám štěstí na hráče, kteří se na mě nabalili po cestě z Viktorky přes Liberec až sem. Jeden z nich je třeba David Hovorka, on tu měl nahradit dva skvělé stopery a my jsme za devět zápasů dostali jeden gól. V evropských pohárech mají soupeři daleko větší herní inteligenci, fyzická data soupeře by byla v české lize pod průměrem, ale mají rychlé rozhodování a v tom je to pro nás těžší. Je to pro nás pak náročné na rozhodování na hřišti, když budete mít hráče, který pod tlakem zazmatkuje, tak vyhodíte míč ze hřiště a jste pod tlakem. Když jsme brali Hovorku, tak mi lidi říkali, že na ligu dobrý, ale co bude dělat v Evropě, a já jsem odpovídal, že právě v Evropě bude hrát lépe, protože tam hraje největší roli rychlost rozhodování. V Evropě se brání trochu jinak než v lize, není na vás takový tlak v soubojích. Při přípravě na oba zápasy s Kluží jsme strávili asi sedm osm hodin u videa. Můj největší trenérský úspěch je, že jsem vydržel rok a tři čtvrtě ve Slavii (směje se). Všichni víme, jak je strašně těžké se dostat do skupiny Ligy mistrů. Papírově to asi je největší úspěch, ale pro mě je to v řadě s dalšími věcmi, které se nám tady podařily. Ve skupině bych nejvíc chtěl Liverpool, Klopp, stadion, obhájce. Případně Juventus, kdy by přijel do Edenu Ronaldo. Strašně rád bych chtěl potkat anglický tým, jet do Anglie je nejvíc, je to něco noblesního, je to víc než fotbal, hrát v Anglii. Když už jsme ve skupině, budeme se snažit se prezentovat co nejlépe. S některými týmy, které tam jsou, jsme hráli loni vyrovnané zápasy, ale bude to náročné, je to nejvyšší level, který existuje. Je to vysoká škola fotbalu. Věřím, že dokážeme zahrát lépe než dnes, nebudeme tak nervózní. Čelíme velice vysokým nabídkám na naše hráče, pokud někdo odejde, asi bychom někoho koupili, pokud by nikdo neodešel, tak bychom asi nikoho nekupovali. Rozhlížíme se průběžně, není to tak, že by měl někdo okamžitě přijít, pokud se nikdo nezraní. Jsem rád, že nám tah s přivedením Stancia vyšel. Odešlo nám dost klíčových hráčů, není lehké nové hráče do našeho systému zapracovávat, Nico v tom dvojzápase určitě neukázal vše, co v něm je. Já s ním na hřišti jsem klidnější. Davida Hovorku jsme původně brali jako rozšíření kádru, konkurence tu byla obrovská a nakonec byl nucený to zvládnout, byl do toho hozený. On dokázal už za Liberec uhlídat skvělé útočníky ve skupině Evropské ligy. Jsem za ty kluky strašně rád, že to zvládli. Věřím, že budeme ještě lepší. Kluž má v kádru osm devět hráčů, co tam mají odkopáno čtyři pět sezón, to u nás není, hrálo za nás asi osm hráčů, kteří přišli do klubu v poslední sezóně a půl. Není nic staršího než včerejší úspěch, v neděli v Opavě se nikdo nebude ptát, jak jsme hráli dnes. Nehledejme mezi sebou spory, užívejme si zápasy tak, jako jsme si zápas užili dnes. Važme si lidí, které tu máme. Až budou hráči líní na krok a uhýbat ze soubojů, můžeme nadávat, ale to se tady dnes neděje."

playoff - Středa 28. 08. 2019 21:00