Aktuality z médií

Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

Komentáře (18)

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde

 1. Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

  SKSKali     před měsícem 21.01.2021 21:36 |  
  13 0

  Pepi se dokázal postavil nacistům, když se ho snažily zlanařit do svého nároďáku, a nedokázali ho zlomit ani komouši (stejně jako náš klub), ikdyž měl možnost emigrovat. Ikdyby ho nakonec Ronaldo stejně jen předběhl, tak na Pepiho nebude mít mnohem mnohem více lidí, než jen pár fotbalistů.

 2. Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

  damade     před měsícem 21.01.2021 23:58 |  
  1 7

  Jen škoda, že se s timhle přišlo až dneska, den po tom, co Ronaldo překonal ten původní rekord. Takhle to vypadá, že se toho rekordu nechceme vzdát a tak jsme si ty góly přimysleli. Bohužel i tenhle rekord podle mě Ronaldo překoná, pokud se teda nějak vážně nezraní.

  • Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

   wimpy     před měsícem 22.01.2021 00:01 |  
   13 0

   Proč bohužel? Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. Tyhle dva frajery dělí osmdesát let a antislávisti je reálně srovnávaj a snažej se najít důvody, proč je Ronaldo lepší, no není to sen? :-)

   • Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

    Jachym     před měsícem 22.01.2021 14:29 |  
    1 0

    V úterý o půli pohárového zápasu s Duklou dávali dokument o Bicanovi, kde Pepi říkal, že v těch dnešních fotbalových botách by těch gólů nasázel mnohem víc. Ale jisté je, že Pepi byl Ronaldem své doby a Ronaldo zase Pepi Bicanem doby dnešní:-)

 3. Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

  gazza     před měsícem 22.01.2021 01:57 |  
  4 4

  Myslím ,že kdyby Bican žil ,tak by mu to i přál.Ronalda mám rád .To je profík každým coulem.Co jsem o něm četl ,tak ten maká a trénuje snad i v noci.Pro tým maká daleko více než Messi .Pokud bude hrát a to se svojí životosprávou a tím jak maká může v pohodě do 40 ti udělat.Sice by mě to trochu sra..,ale je to borec s velkým B.

 4. Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

  tomblesk     před měsícem 22.01.2021 06:03 |  
  11 0

  Asi to sem nepatří, ale musím. Mám živou vzpomínku, když mi táta s panem Lauferem představovali na tribuně v Edenu Pepepepimu …. Oni /3/ se znali z odboje za 2. světové, což jsem se dozvěděl až později, když už jsem nemohl jim říct aspoň díky. Už nebyli, holt je lepší někdy raději dobře příliš brzo než příliš pozdě, natož nikdy - to už taky vím. /Bican dával prachy, táta sháněl maso a Laufer organizoval pomoc, těm, co měli blízké v koncentrácích/. Z hlediska dnešní optiky to nebylo málo a metál za to ani jeden nedostal … a oni to pro metály nedělali/
  No a co se stalo - Laufer mi představil a Bican mně asi 12-ti letému frackovi říká: ahoj, já jsem Pepepi a já jak idiot jsem taky zakoktal, já jsem tototom. /Nakažlivost zadrhávání řeči je známa a popsána v odborné literatuře/ A on ten Pepi to vzal s nadhledem a řekl Lauferovi, jestli má jeho fotku a Laufer jí měl a Bican v klidu podepsal. Žel už mám jen vzpomínku, fotku vzaly větry času … Prostě každý máme něco, já aspoň hezkou vzpomínku a poučení z mého trapasu, který Pepi nonšalantně nechal být. Prý byl zvyklý …
  A k těm gólům - asi i Pepi by to vzal z nadhledem /góly jsou, byly a budou/ jen my se tady plahočíme s bůhvíjakými statistikami - jsme malicherní. Ať už ho Ronaldo dotáhne či nikoliv je mi u zadku, protože vzpomínku na Pepiho mi nikdo nevezme, ani současné i minulé eskapády jeho "povedeného" synka, jemuž by Jarmila asi dala na zadek, pokud by žila … Nechme toho. Bican byl jen jeden a tak to bude a je šumák, kolik dá Portugalec gólů. Kdo to počítá je jeho problém!

 5. Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

  cheero     před měsícem 22.01.2021 08:51 |  
  13 0

  Můj Táta byl do Slávky magor. Doma nám to neklapalo, ptz sem byl tak trochu grázl. Tehdá se mi přes kámošku povedlo domluvit jeho setkání s Pepim ještě v dřevence v klubu. Sedíme u stolu a za chvilku přišel Pepi. Pozdravil, sedl si k nám a nahodil úsměv. Táta byl vyplesklej, chvilku trvalo, než to z něj spadlo a začal si s ním povidat. Zmizel sem,aby si to užil. Cca za hoďku táta vyšel ven. Se slzama v očích mě obejmul a tiše mi řekl, že sem debil :) Od ty doby to mezi náma klapalo až do jeho smrti. Děkuju Pepi.

 6. Vzpomínky

  lucky-pilda     před měsícem 22.01.2021 09:31 |  
  9 0

  Děkuji všem za vzpomínky na pana Bicana. myslím si, že sem naopak patří. Já jsem ho viděl osobně poprvé jako kluk ve starém Edenu na podpisové akci ještě s jedním naším bývalým fotbalistou. Nedlouho před tím jsem dočetl Pět tisíc gólů. Přijeli jsme tenkrát pozdě a bylo asi minutu před zápasem, pánové balili a já tam doběhl na jinak liduprázdné místo sám. Bican už byl nervózní, protože už tak nestíhal začátek. Ale dostal jsem podpis od obou. Nezmohl jsem se na víc než vyplesklé "děkuju" (čímž jsem se připravil o věnování k podpisu, o které jsem si tak ani neřekl). Druhý pán se jen usmíval.
  Pepiho jsem pak vídával na Strahově. Nosil jsem s sebou pořád knihu (myslím) Bicanovo tajemství, aby mi ji také podepsal. Ale buď jsem ho zrovna nechtěl vyrušovat v hovoru s dalšími legendami či managementem Slavie, přišel jsem na poslední chvíli a už nechtěl opakovat dřívější zdržování nebo - paradoxně když by tomu nic nebránilo - jsem knihu zrovna zapomněl. Takže mám "jen" tu jednu podepsanou fotku a vzpomínky :-)

  • Re: Vzpomínky

   donford     před měsícem 22.01.2021 14:00 |  
   5 0

   Nevím to přesně, byl jsem ještě kluk školou povinný, ale myslím, že jsem Bicana viděl naposled, když jsme hráli na Spartě, na podzim 1955. To už mu bylo přes 40 let. Jen vím a to si pamatuji, že hrál jen několik prvních minut. Pak ho sejmul kopnutím do kolena obránce Sparty Venca Starý. Bicana odnesli na nosítkách a snad měsíc na to se definitivně rozloučil s kariérou fotbalisty. Pak asi už jen trénoval a občas si pár minut zahrál v přátelácích, třeba při památném zájezdu Slavie do Jižní Afriky. O tom by už mohl vyprávět jen Honza Lála, který tenkrát také začínal kariéru a zájezdu se zučastnil. Za případné nepřesnosti se omlouvám. Přece jen mi v té době bylo teprve 13 let. A na fotbal jsem chodil za 1 Kč nebo nás o půli, jako malé kluky, pořadatelé pouštěli zadarmo.

   • Re: Vzpomínky

    bongor     před měsícem 23.01.2021 12:50 |  
    1 0

    Zcela typický je,kdo Velkému Pepimu ukončil karieru.Erbéčka z něho byli frustrovaní,až zcela hotoví a dobře víme,co jsou zač.Známe jejich mantru,pro vítězství uděláme uplně všechno,viďte páni rozhodčí.

 7. Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

  SKEP     před měsícem 22.01.2021 16:53 |  
  0 0

  Prosím zdejší pamětníky, v čele s p. Akulsem, jehož encyklopedické znalosti jsou obdivuhodné, o malou konzultaci ohledně trenérského angažmá Josefa Bicana.
  Wikipedie uvádí, že Pepi v roce 1977 trénoval divizní ČSAD Benešov... Nevím, ale domnívám se, že v té době tým od Konopiště vedl internacionál Josef Vacenovský. Bývalý hráč slavné Vejvodovy Dukly středočechy dokonce vytáhl do II. ligy. Není vyloučeno, že Josef Bican tou dobou koučoval v nedaleké Vlašimi. Vlašimští v sezoně 1977-78 vyhráli A skupinu II. ligy, zatímco Benešov po postupu v téže skupině skončil předposlední. V kvalifikaci o nejvyšší soutěž Vlašim nestačila na ZŤS Košice, nicméně se nedomnívám, že by se velký Pepi účinkoval ve všeobecně známé podblanické taškařici.

  • Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

   Akuls     před měsícem 25.01.2021 11:35 |  
   0 0

   Asi Vám moc nepomohu. Je tedy pravda, že Wikipedie uvádí následující trenérskou kariéru Pepiho Bicana:
   Dynamo/Slavia 1954/1956,
   Liberec 1956/1959,
   Zbrojovka Brno 1959/1960,
   UD Příbram 1963/1964
   Spartak Hradec Králové 1964,
   SONP Kladno 1967-1969
   SK Tongeren 1969-1972 a
   potom ještě ten Benešov u Prahy.
   Moc se tomu ale věřit nedá. Trenérské angažmá v Dynamo/Slavia je O.K. V Liberci, ale Bican asi tak dlouho nepobyl, byla tam tehdy nějaká finační aféra, zatajování skutečného počtu diváků, černé fondy a na Bicana prasklo, že při nástupu do trenérského angažmá přijal černých 10 tis. Kč. Peníze musel vrátit a byl dokonce i souzen pro křivé svědectví. Asi i to Brno sedí, ale tam tehdy i ve fotbale kralovala R.H. Brno a KPS Brno. Zbrojovka Brno, kde snad Bican jednu sezónu v r. 1959/1960 trénoval, hrála v té době snad až 3. nejvyšší soutěž, ale to opravdu nevím. Potom se Bican, ale už v sezóně 1960/61, údajně přesunul na krátkou dobu do Přibrami, kde ale za ním doputoval i zákaz jakékoliv aktivní a trenérské činnosti, takže s trénováním musel skončit a začal se živit manuální prací. Nedaleko svého bydliště začal s krumpáčem v ruce budovat volejbalový stadión Lokomotivy Praha. Trenérské angažmá, a to úspěšné, zažil zase až na Kladně, ale už v sezóně 1962/1963, kdy na konci podzimu r.1962 převzal tým, který se krčil na samém konci tabulky jen se 4 body. Kladno se pod jeho vedením v lize v klidu zachránilo a hlavně začalo hrát pěkný, útočný, technický fotbal. Vděku se ale Bican nedočkal ani na Kladně a tak se v sezóně 1964, přesunul do zachraňujícího se Hradce Králové, ale tady se mu už ligu zachránit nepodařilo. Nevím, zda byl Bican v roce 1967-1969 znovu na Kladně, jak se uvádí ve Wikipedii, ale asi ne, Kladno tehdy hrálo 2. ligu. V roce 1969-1972 se Bican dočkal prvního a také posledního zahraničního angažmá, v SK Tongeren. Tento belgický provinční tým ze 4. ligy přivedl až do ligy druhé, a úspěch zažil i v belgickém poháru, kde byl Tongeren doma vyřazen teprve ve čtvrtfinále, před více než 10 tis. diváků, ligovým Standartem Lutych. Zajímavostí je, že jediný gól zápasu tehdy vstřelil bývalý hráč Slovanu Bratislava Cvetler.
   No a další omyl v údajích ve Wikipedii je i to Bicanovo angažmá v Benešově. Fotbal v Benešově se začal zvedat v polovině roku 1972, kdy do tamního fotbalu vstoupilo ČSAD a začali tam hrát bývalí hráči Dukly Praha Vacenovský, Brumovský, Čadek a Jelínek. Náhodou jsem v Benešově u Prahy v letech 1975/76 vojákoval, mužstvo trénoval Vacenovský a v této sezóné se tam vykopala divize a o rok později se postoupilo do 1. NFL. U finančního náčelníka VÚ 6175, kde jsem část své základní prezenční služby jako absík fungoval, se benešovský fotbal probíral skoro každý den, řada lampasáků tam i funkconařila, lékař pluku jim dělal klubového doktora, ale Bican, jako benešovský trenér se tam nikdy neprobíral. To rivalita Benešova s Vlašimí, kterou pohrdavě nazývali "ševci", velmi ćasto, ale ani trenérské či jiné angažmá Bicana ve vlašimském fobale mi také nic neříká.
   Jinak Bican měl jako trenér nálepku "jájínka", fotbalové umění svých svěřenců porovnával se svými excelentními fotbalovými dovednostmi, a tak ho hned tak někdo z hráčů neuspokojil. Říkalo se, že Bican míval ve svých trenérských angažmá dobrý start, hráče dokázal pro fotbal nadchnout, hráči za ním šli, dnes by se řeklo, že byl dobrým motivátorem. Potom ale nadšení hráčů i funkcionářů trochu uvadalo, vysoko nastavenou laťku se nedařilo déle udržet a Bicana prý moc nezajímalo ani dlouhodobější, koncepční budování týmu.

 8. Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

  Ladislav (přítel SN)     před měsícem 23.01.2021 16:29 |  
  2 0

  Branky Josefa Bicana v oficiálních zápasech

  Góly vstřelené lize, druhé lize, pohárech a reprezentaci. Nezapočítávají se přátelské zápasy (s výjimkou reprezentačních) a exhibiční a jiné neoficiální zápasy.

  Celkem: 821 gólů (528 zápasů)

  Domácí ligové soutěže (1. liga)

  Rakousko (Rapid a Admira), 1931 - 1937, 71 gólů/75 zápasů
  ČSR (Slavia, Dynamo Praha, Vítkovice), 1937-38, 45-55, 189 g/140 z
  Protrektorát Čechy a Morava (Slavia), 1938 – 1944, 258 g/134 z

  Domácí soutěže (2. liga)

  Rakousko (Rapid rezerva), 1931-32, 24 g/13 z
  ČSR (Vítkovice), 1949, 40 g/21 z
  ČSR (Škoda Hradec Králové), 1952, 53 g/26 z

  Domácí pohárové soutěže

  Wiener Cup (Rapid a Admira), 1932-36, 18 g/14 z
  Český pohár (Slavia), 1940-44, 30 g/15 z
  Středočeský pohár (Slavia), 1937, 1940-48, 62 g/24 z
  Pohár osvobození (Slavia), 1945, 12 g/4 z
  Československý pohár (Hradec Kr.), 1952, 7 g/4 z

  Středoevropský pohár (Mitropa Cup):

  Rapid, Admira a Slavia, 1934-1939, 16 g/5 z

  Reprezentace

  Rakousko, 1933-36, 14 g/19 z
  ČSR, 1938-39, 1946-49, 18 g/16 z

  Zápasy Čechy – Morava (za okupace)

  1940 – 1945, 9 g/8 z

  https://souteze.fotbal.cz/josef-bican-nastrilel-821-golu-v-oficialnich-zapasech/a13567

 9. Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

  Cross     před měsícem 24.01.2021 13:50 |  
  1 0

  Škoda, že svá nejlepší léta Pepi odehrál v tak hnusných časech. Mistrovství světa v roce 1938 nestihl a další se hrálo až v roce 1950 v Brazílii. Mistrovství Evropy nebylo. Evropské poháry nebyly, vyjma regionálního Středoevropského poháru. Televize nebyla. Pepi Bican převyšoval všechny své současníky, se kterými mohl hrát, o tolik, že není pochyb o jeho naprosté výjimečnosti. Vstřelil v roce 1938 na Strahově v Mitropa cupu 4 góly Interu Milán a z čerstvých mistrů světa Giusseppe Meazzy a dalších italských reprezentantů udělal směšné panáky. I dnes by byl naprosto výjimečný, mocně pochybuji, že by mu Ronaldo stačil. Kdesi jsem četl historku jak Bican ve dvou utekl soupeřům a z hranice vápna v plném běhu vystřelil přesně do šibenice. Když se ho spoluhráč ptal proč mu nenahrál před prázdnou bránu, odpověděl: “Jistota je jistota”. (:-))).

 10. Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

  Akuls     před měsícem 25.01.2021 11:56 |  
  0 0

  Pro znalce francouzštiny doporučuji se podívat na Twitter Tomáše Syrovátky, je tam zkopírovaný velký článek o kanonýrovi Pepi Bicanovi uveřejněný nedávno v renomovaném francouzském časopisu France Football, vč. známé historické colorované fotografie k zápasu nastupujícího Pepi Bicana, kterou je možné si prohlédnout v expozici věnované Pepi Bicanovi v Muzeu Slavia, pokud tedy není kvůli Covidu zavřené.

  • Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

   SKEP     před měsícem 26.01.2021 12:30 |  
   0 0

   Josef Bican Spartak Vlašim trénoval v letech 1972/73, tedy nedlouho po návratu z veleúspěšné štace v Tongerenu. Pod Blaníkem skončil v závěru jara 1973.
   Pouze doplním, že ročník 72/73 Vlašim odehrála v B skupině III. ligy, kde obsadila 13. příčku s jednobodovým náskokem na sestupující VOKD Porubu, resp. Tepnu Náchod a Duklu Olomouc.
   Též si matně vybavuji vzpomínku jednoho bývalého hráče Slavie, který pod Bicanem ve Vlašimi nastupoval. Pepimu se prý pranic nezamlouvalo, že on, trenér, řídí automobil nižší modelové řady než jeho svěřenec (snad se jednalo o vozy značky Peugeot).


   Komentář byl uživatelem upraven (26.01.2021 12:33) . Zobrazit původní komentář

   • Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

    Akuls     před měsícem 26.01.2021 13:52 |  
    0 0

    Máte pravdu, Bican přebíral trenérský post ve Vlašimi po dalším slávistovi, vicemistrovi světa z Itálie 1934, Štefanovi Čambalovi.
    Pokud je to s tím autem pravda, tipnul bych si, že šlo o zn. Ford, tak to mohl být jedině odchovanec Sparty a později i hráč našeho A-týmu Josef Bouška, bratr populárnějšího Svatopluka Boušky, zvaného košilka, který zviditelnil náš fotbal v jednom istanbulském obchodním domě, když byl přistižen při krádeži košile. V Turecku tehdy dostal tučnou pokutu a doma pak půlroční distanc. Pepik Bouška tehdy chodil s populární zpěvačkou Miluškou Voborníkovou, tak holt musel reprezentovat.
    Za Vlašim v minulém století ještě hráli další slávisté, třeba gólman Bohouš Šilhart a obránci Jarda Votava a Vašek Čičatka (přes svůj NIOSport organizuje a sponzoruje tradiční fotbalové silvestrovské derby internacionálů Slavie a Sparty), ale ti asi lepší auto než Pepi tehdy mít nemohli.

    • Re: Kdepak, Ronaldo ještě Bicana nemá. Na legendárního Čecha mu stále chybí 61 gólů.

     SKEP     před měsícem 26.01.2021 22:13 |  
     0 0

     Pane Akulsi, velice děkuji Vám (a sekretariátu FCSBV) za pomoc při objasnění "Bicanovy vlašimské záhady."
     Na tomto místě též děkuji i dalším fotbalovým klubům (např. FK Teplice, Slovan Bratislava) za jejich příkladnou komunikaci s neznalým, ale o to více zvědavým fanouškem. Věřím, že podobně vstřícně se k všetečným dotazům laické fotbalové veřejnosti staví i v Edenu.

SN na Facebooku

Oficiální Facebook žen