Slavia - Sparta 2:0

Slavia porazila v Edenu Spartu 2:0 brankami svých nejlepších stále aktivních střelců Lingra a Schranze. Také po 24. kole proto Slavia vede ligovou tabulku o skóre před Plzní. Hosté na třetím místě ztrácejí na Slavii už deset bodů, mají však zápas k dobru.

Trenér Trpišovský postavil do základní sestavy překvapivě Davida Hovorku, který se vrátil po více než rok dlouhém zranění. Do brány se postavil Ondřej Kolář, na levého beka David Jurásek, do zálohy Holeš s Traorém a na hrot útoku Yira Sor. Hosté postavili na post levého obránce Krejčího staršího a do středu zálohy Pavelku, Krejčího mladšího a Hložka. Slavia začala zápas první útočnou akcí, která hned vypadala docela nebezpečně, Sor pak střílel z voleje z 20 metrů mimo. Také druhý útok zakončili slávisté střelou, Schranz po přihrávce Sora střílel po zemi na zadní tyč, Holec však byl připraven. Že by se  mohl hrát pěkný fotbal, to vypadalo asi tak tři minuty, poté už byl na hřišti k vidění obrázek běžného derby, hodně soubojů, hodně pádů, hodně emocí. To vyvrcholilo brutálním zákrokem Krejčího mladšího, který prošlápl Sora. Polský sudí Marciniak udělil pouze žlutou kartu. V první velké šanci hostů Haraslín nastřelil jen skluzujícího Juráska. Ve 20. minutě hlavičkoval po rohovém kopu Traoré, míč však nedokázal usměrnit na bránu. Na druhé straně zase z přímého kopu trefil zeď Hancko. V 31. minutě měli slávisté dvojnásobnou smůlu v zakončení, nejprve Sorovu hlavičku po centru Baha neskutečně vytáhl Holec, následnou křížnou střelu Juráska zastavila tyč! Pak se deset minut nic moc zajímavého nedělo, až v 41. minutě mohly ochozy vypuknout v nadšení. Bah odcentroval z pravé strany, míč si v malém vápně našel Lingr a poslal jej do sítě - 1:0! V závěru poločasu ještě zablokoval nebezpečnou akci soupeře Holeš a v poslední akci první půle se hosté nedostali k nebezpečnému zakončení po centru do vápna z hloubi pole. Slávisté tak mohli být v poločasové přestávce spokojenější.

Žádný z trenérů v poločase nestřídal a hosté si hned po čtyřech minutách vytvořili nebezpečnou situaci, Pešek nastřelil z velkého úhlu jen Koláře dobře postaveného u bližší tyče. Brzy nato hlavičkoval po rohovém kopu Hancko mimo. V 57. minutě po souboji se Sorem špatně došlápl Hancko a musel střídat, do hry šel místo něj Panák. Spolu s ním přišel také Karabec, který vystřídal Čvančaru, do útoku se tak posunul Hložek. Po dlouhé době, kdy se hrálo téměř výhradně na polovině Slavie, dali hosté červenobílým šanci chybou v rozehrávce, Lingrův centr však Sor usměrnil mimo bránu. V 67. minutě po další chybě hostů střílel z hranice vápna Sor, nechal jen vyniknout Holce. V 76. minutě hledal po krásném průniku centrem střídajícího Tecla Jurásek, prekérní situaci však nakonec dokázal vyřešit Holec. Jurásek neměl dost, další krásnou akci předvedl o dvě minuty později, pronikl až do vápna, ale tam se k jeho nabídce ale dostali nejdříve hosté. V 82. minutě byl zápas přerušen kvůli požáru v sektoru hostí. Následoval také policejní zásah a i když se v sektoru hostí nic zajímavého nedělo, nehrálo se nakone 8 minut. Hned po restartu zápasu nebezpečně pálil z hranice vápna Panák, jeho pumelici vyrazil Kolář. Na začátku jedenáctiminutového nastavení poslal za obranu Schranze Stanislav Tecl, slovenský útočník si obhodil vybíhajícího Holce a dovezl míč do prázdné brány - 2:0! Poslední minuty už Slavia kontrolovala, hosté už svou snahu prakticky vzdali a po závrečném hvizdu mohl vyprodaný Eden slavit!

Trenér hostů Pavel Vrba řekl k zápasu toto: "Takové zápasy rozhoduje první branka. My jsme pustili z autu soupeře k centru, kterému předcházela chyba ve středu hřiště. Nebyli jsme na začátku utkání tak důrazní jako Slavia. Rozhodčím jsem po skončení zápasu poděkoval, že zápas vedli velmi dobře. Mezera deseti bodů na čelo tabulky je velká. Nemyslím, že Slavia s Plzní nechají ostatní tuto ztrátu dohnat. Situace pro nás není dobrá. Neříkám, že jsme přišli o šanci na titul, ale situace je hodně složitá. O to větší důležitost pro nás bude mít finále poháru. U první inkasované branky si myslím, že největší chyba přišla ve středu pole, ne až poté při centru a ve vápně. Věděli jsme, že Slavia má problémy na postech stoperů. Hovorka není hráč, u kterého bychom měli být překvapení, že nastoupí, je to zkušený hráč a má něco za sebou. Měli jsme za stavu 0:0 asi tři brejkové situace, které jsme nedohráli. Dnes výhodu první branky získala Slavia a ta pak hrála zkušeně. Co se týče mé pozice v klubu, o tom můžete vy novináři spekulovat dost, já vám svůj názor neřeknu. Pro nás dnes remíza byla málo, Slavia využila to, že hrála v domácím prostředí, jako zkušené mužstvo svou roli zvládla. Narazili jsme na mužstvo, které má top formu, postoupilo mezi posledních šestnáct v Evropě. Větší šanci na titul jsme prohospodařili jinde, ne dnes. U Filipa Panáka se bojíme, že to bude minimálně střednědobé zranění, bude to minimálně na deset dní. U Hancka to může být jen nakoplé, ale zítra to může být úplně jinak."

Jindřich Trpišovský mohl být po zápase spokojený: "Z našeho pohledu jde o pozitivní hodnocení. Vyhráli jsme, dali jsme dva góly, žádný jsme nedostali, po dlouhé době vyprodáno, skvělá atmosféra. Oproti minulým zápasům mělo to utkání větší spád, větší kvalitu. Pořád tam sice bylo hodně soubojů, ale oba týmy se soustředily hlavně na to, jak dát gól a dostat se do šancí. Mělo to tedy i určitou fotbalovou kvalitu, byly tam zajímavé momenty. Nám se podařilo dát gól po pasáži, která z naší strany byla velmi dobrá, měli jsme tam i další šance z naší pravé strany, dali jsme tyčku. Kromě toho dlouhého prostoje měla hra spád, přispěli k tomu i rozhodčí, měli obrovský respekt od obou týmů. Sudí byli připravení, už před zápasem komunikoval s hráči, upozorňoval je na pády nebo určité typy soubojů. Nevstupoval do toho VAR, i to k tomu zápasu přispělo. Definitivní rozhodnutí o startu Hovorky padlo ve středu po modelovém zápase, Maxe Talovjerova používáme víc ve středu zálohy, nicméně ve čtvrtek dost možná jiná varianta do středu obrany nebude. U Ondry Kúdely se objevily ve středu v tom zápase určité problémy, které nesouvisejí s jeho předchozím zraněním. Od Davida Hovorky to byl podle mě skvělý výkon, zvládl to i kondičně a běžecky. Pomohl hodně Juráskovi, Aihamovi se také odlehčilo. Ten kosočtverec Kolář, Hovorka, Ousou a Holeš byl klíčem k tomu, že jsme ten zápas dnes zvládli. Myslím, že co se týče titulu, tak díky nadstavbě se o to Sparta určitě ještě pokusí. Myslím, že hlavní výhoda dnešního zápasu je ta, že do nadstavby půjdeme nejspíš z pozice před Spartou. Svou kvalitu mají, mají hodně dobrých hráčů. O startu Ondry Koláře rozhodla primárně výkonnost na tréninku a složení stoperské dvojice, Tarasem jsme ztratili výšku při standardních situacích, takže to byl další aspekt jeho startu. Třetí důvod bylo jeho sebevědomí v derby, které ještě nikdy neprohrál. Rozhodovali jsme se jen pro tento zápas. David Jurásek se rozkoukává abnormálně rychle, není tu ještě ani měsíc a všechny zápasy zvládl. Na to, že nikdy před tolika lidmi nehrál, byl výborný, až na jednu situaci na začátku druhé půle. Jeho potenciál směrem dopředu je obrovský, má skvělé cítění hry, až zlepší kondici, tak bude ještě lepší. Měl proti sobě dva reprezentanty a zvládl to. Kdyby byl Taras v pořádku, tak do stoperské dvojice asi nesaháme. David Hovorka za dva a půl roku odehrál asi deset zápasů, ale podobně jako třeba Ibra Traoré on vyhledává tyto emoční typy zápasů, v tom prohraném derby před měsícem nám chybělo víc emocí a to hrálo velmi pro start Davida. Viděli jsme na tréninku, že je absolutně připravený, hodil se nám i v souvislosti s Kolářem, jde o hráče, kteří mají zkušenosti s takovými zápasy. Ve čtvrtek hrajeme s Linzem, pak v neděli v Liberci, probereme s trenéry, jak budeme řešit brankáře. Ve čtvrtek zase budeme muset dělat změny, někteří hráči nejsou na soupisce. Mandy také chytá skvěle, máme dva skvělé brankáře, každý je typologicky trochu jiný, jeden je pravák, jeden levák. Uvidíme. Ondra Lingr hodně stoupá v hierarchii, patří už trochu mezi lídry týmu, je to emoční hráč, umí strhnout tým. Někdy to odnášel, že jsme si ho nechávali jako hráče, kterého pošleme do hry až v průběhu zápasu. Je nejsilnější v posledních třiceti metrech, má skvělý timing, je komplexní v zakončování, dává góly levou, pravou, hlavou. Jeho góly jsou většinou v zápasech důležité, je univerzální, umí hrát na desítce, nahoře i na křídlech. Přechod sem zvládl skvěle, pak trochu experimentoval se svalovou hmotou, to ho trochu zabrzdilo, teď už našel své optimum. Je to neskutečně týmový hráč, je na něj spoleh v ofenzivě, Houšťa s ním hodně pracuje ohledně udržení na míči, teď už neztrácí tolik míčů, jako když k nám přišel. Petr Ševčík má po zápasu s Bohemkou má poranění nervu v koleni, musí mu spadnout otok, až spadne, bude stoprocentně zdravý. Dokud se otoku nezbaví, tak nemůže naplno běhat, může být zpět za čtyři dny ale také za měsíc. Oscar má drobné svalové zranění, za 14 dní může být zpět. Kuba Hromada šel na lavičku se sebezapřením, u Tarase se potvrdil problém s tříslem, ten by mohl být po repre pauze. Lukáš Masopust má problém s tříslem, ale rezonance je čistá, je příslib, že by mohl být na LASK k dispozici."

24. kolo - Neděle 06. 03. 2022 18:00