Evropská konferenční liga

Slavia - LASK 4:1

Slavia porazila v osmifinále Evropské konferenční ligy rakouský LASK Linz vysoko ale naprosto zaslouženě 4:1 po dvou brankách Sora a jedné Olayinky a Traorého. Postup do čtvrtfinále je tak velice blízko, stačí k němu v odvetě i porážka o dvě branky.

Trenér Jindřich Trpišovský i tentokrát volbou základní sestavy šokoval. Při mnoha absencích totiž na pravé křídlo postavil Adama Pudila, pro kterého to byl debut v A týmu Slavie. Do branky se vrátil Aleš Mandous, na stoperech hráli Ousou s Holešem, na postu levého obránce Plavšič. Ve středu zálohy pak nastoupili Traoré, Talovjerov a Madsen. Úvod zápasu provázely zmatky ve slávistické obraně, hosté měli nebezpečnou situaci ve vápně, která se štěstím skončila jen rohem. Když se ale slávisté poprvé dostali za polovinu hřiště, hned z toho byl gól. Pudil rozjel rychlou akci přihrávkou na Baha, míč se pak trochu komplikovaně dostal k Sorovi, ale ten ve vápně neváhal a poslal míč křížně do šibenice, Schlager si na míč sáhl, ale nedokázal jej vytěsnit - 1:0! Další velkou šanci si sešívaní vytvořili v osmé minutě, hosté propadli na pravé straně své obrany, Plavšič ve vápně našel Sora, ale ten tísněn střílel mimo branku. O pět minut později v hodně podobné akci byl na křídle opět úplně volný Plavšič, hledal přízemním centrem opět Sora, ten na míč asi o metr nedosáhl. Přišla 21. minuta a třetí kopie téže akce. Plavšič utekl, našel ve vápně Sora, tomu však ve výborné pozici zakončení z první nesedlo. Ve 23. minutě střílel z přímého kopu Flecker, trefil jen dobře postavenou zeď. O pět minut později hlavičkoval po rohovém kopu Madsen, bránu netrefil. Slavii to ale mrzet nemuselo, brzy si totiž nákop za obranu našel Sor a šel sám na Schlegera, udělal mu kličku a lehce zasunul do prázdné branky - 2:0! Slavii to nestačilo, v další dobré šanci servíroval přihrávku skrz malé vápno Madsen, Schlager ale míč zalepil. V závěru poločasu měli hosté sérii čtyř rohů v řadě, sešívaní přežili i nepovedený odkop Pudila a mohli jít do kabin velice spokojení, vedli totiž o dvě branky.

V poločase došlo k bratrskému střídání, Miloš Pudil nahradil Adama Pudila. Hosté měli v úvodu více ze hry, ale v 50. minutě jim utekl do brejku Sor, tentokrát však tváří v tvář Schlagerovi neuspěl a pokus o střelu rakouský brankář ztlumil. O šest minut později nahradil Madsena na hřišti Samek. Brzy nato spálili červenobílí neskutečnou šanci, na hranici ofsajdu utekl Pudil, míč sice nedostal skrz vyběhnuvšího Schlagera, ale dokázal jej odrazit k Bahovi, ten však z 35 metrů trefil jen tyč úplně prázdné brány! V 66. minutě v další krásné ofenzivní akci trefil Olayinka technickou ranou z hranice vápna břevno! A přišel trest, Olayinka u vlastního vápna jen připravil míč pro Baliće a ten křížnou střelou snížil na 2:1. Slavii inkasovaná branka rozhodila a hosté měli další šance, Goiginger střílel z otočky a Mandous vytáhl těžký zákrok, poté Balić prošel podél brankové čáry, ale dostal míč jen do náruče Mandouse. Když začala poslední desetiminutovka, napálil odražený míč po rohovém kopu z hranice pokutového území Ousou jen těsně nad šibenici! Vzápětí nahradil Miloše Pudila Masopust. A jen minutu po jeho příchodu na hřiště se Slavia radovala z branky, Bah prošel po pravé straně do vápna, jeho přízemní centr byl sice zblokován, ale jen k Olayinkovi, který propálil hradbu těl před sebou a zvýšil na 3:1! A to nebylo všechno, další brejk potáhl Plavšič, dal vpřed Teclovi, jeho centr srazila obrana jen k Traorému a ten hlavou znovu rozjásal Eden - 4:1! A mohlo být ještě veseleji, za obranu se dostal Masopust, ale tváří v tvář Schlagerovi a tísněn zezadu neuspěl. Zápas se pak už poklidně dohrál do konce a Slavia tak významně nakročila k postupu do čtvrtfinále. K němu stačí za týden v Rakousku prohrát i o dvě branky, v případě porážky o tři branky se bude prodlužovat.

Trenér hostů Andreas Wieland k zápasu řekl: "Dnes jsme prohráli se soupeřem, který nás přehrál ve všech ohledech. První inkasovaná branka nám nepomohla, byli jsme pomalí a nepřesní. Poté jsme trošku změnili systém, v druhé půli jsme vstřelili branku na 2:1 a s takovým výsledkem bychom asi dneska byli i spokojeni, bohužel jsme dvakrát inkasovali a to naši pozici do odvety dělá nesmírně těžkou. Musíme se z toho poučit, dnes v naší hře chyběla spousta věcí, intenzita, tlak na míč. Postupem zápasu jsme se zlepšili, ale bylo toho proti tak silnému soupeři jako je Slavia málo. Aktivita z naší strany byla nedostatečná. Musíme začít od základů, jak se chovat při držení míče a podobně. Je těžké říct, jestli je Slavia pro nás se svou rychlostí nejtěžší možný typ soupeře. V této fázi soutěže nejsou lehcí soupeři, je tam mnoho rychlých týmů, nás problém nebyl jen v obraně, Slavia hrála dlouhé míče již od obránců a vystavovala nás do běžeckých soubojů. Dnes jsme viděli, jak velkou roli hraje sebevědomí, Slavia hrála hodně sebevědomě, nám to naopak chybí, ale sebevědomí získáme jen vstřelenými brankami a získanými body v lize. Měli jsme v zápase dobré fáze na konci první půle a na začátku druhé. Po vstřelené brance jsme možná byli trochu naivní, chtěli jsme vyrovnat a dostali jsme dvě branky."

Jindřich Trpišovský oslavil se svým týmem další důležitou domácí výhru. "Jsme rádi, že jsme vyhráli a připravili si dobrou pozici do odvety, že jsme získali body do koeficientu. Podařilo se nám z první akce prosadit gólově, pak jsme měli dobrou pasáž, ale nedokázali jsme další šance proměnit. Pak jsme vstřelili druhý gól, soupeř změnil rozestavení a my jsme si na to nějakou dobu zvykali a poločas nedohráli dobře. V druhé půli hrál LASK výše, my chtěli hrát na protiútoky. Měli jsme slabší pasáž a připravili jsme soupeři gól na 2:1. Pomohla nám střídání v závěru a nakonec jsme vstřelili zaslouženě další branky. Obranná čtveřice byla dobrá, především stopeři dnes byli famózní, ale střed hřiště nebyl takový, aby nepřipustil šance soupeře. V kontextu naší sestavy nás výsledek těší o to víc. Nemohli jsme počítat s 12 hráči ze soupisky. Potýkáme se s virózou, která přeskakuje z jednoho hráče na druhého, i dnes to bylo možná ke konci zápasu vidět. V ofenzivě to bylo z naší strany hodně dobré, ale přirozeně nám chyběly některé návyky ve středu hřiště. Některé individuální výkony dnes byly velmi nadstandardní. Potenciál u Yiry Sora si netroufám odhadnout. Přišel k nám těsně před ligou, evropský fotbal mu vyhovuje víc než český. V lize jsou terény horší, zvyká si ještě na spoustu věcí. Má skvělou dynamiku, akceleraci, ale potřebuje volnost na hřišti. Někdy ale pozdě zavírá hráče, potřebuje se zvednout i kondičně. Na novém postu potřebuje také jiný energetický systém. Po takovém výkonu je ale vždy vyřízený, na to musíme také myslet. Pokud by byl v topu kondičně a zvyklý na tým a úplně chápal naše principy, tak daleko přesahuje hranice české ligy a českého fotbalu. Je trochu jiný typ než Sima, Yira je komplexnější, Sima měl zase dominantní hlavu. Budeme ho muset trochu brzdit, po gólu dělal přemet, to úplně neradi vidíme. První gól vlastně nebyla ani pořádní šance, ale on svou výjimečností z toho udělal gólovou šanci. Nejvíc výjimečná u něj je startovací rychlost, má neskutečných prvních pět, šest kroků. Obecně tu chceme mít co nejlepší hráče, je jednodušší brát africké hráče, kteří projdou jiným angažmá v Česku. Snažíme se zjišťovat i informace, jestli nám zapadnou do týmu a v tom nám zase pomáhají hráči, co tu jsou déle. Yira hodně obdivuje Petera, ten ho dostal na starost a o to je jeho zapracování rychlejší. V první řadě chci poděkovat lidem, co bratry Pudily přivedli do Slavie. Sledujeme je od léta, vzali jsme si je občas do tréninku. V dubnu jim bude teprve 17, ale oba mají velké předpoklady pro náš fotbal. Trochu to bylo vynucené, původně tam měl hrát Ivan Schranz. Chtěli jsme zachovat typologii křídla, LASK má nějaký způsob hry a my chtěli mít na křídlech hráče s náběhy za obranu. Lukáš Masopust by asi mohl jít do zápasu, ale nevydržel by celý zápas a mohlo by se stát, že bychom zápas museli dohrávat s dvěma šestnáctiletými a jedním sedmnáctiletým hráčem. Střídání o půli bylo proto, že na Adamovi bylo vidět, že to pro něj byl běžecky těžší zápas. Myslím, že oba to na svůj věk zvládli skvěle. Miloš se tam skvěle několikrát vrátil, Adam byl zase u první branky. Každý tým má nějakou typologii, LASK má nějaké přednosti a nějakou charakteristiku. Mysleli jsme si, že budeme mít proti jejich obráncům rychlostní převahu a když chodí do pressingu v mnoha hráčích, tak jsme se chtěli prosadit dlouhými míči na naši horní trojici. Možná bychom rádi některé hráče pošetřili, ale vlastně jsme neměli příležitost, hrálo skoro vše, co mělo nohy a plíce. Moc hráčů do plusu na neděli nebude, musíme hlavně zastavit virózu a modlit se, aby nám nikdo další nevypadl. Chci poděkovat návštěve, která dnes dorazila, byla skvělá kulisa. Ohledně nějakého přehnaného sebevědomí nás hned v neděli vyléčí terén, který potkáme. Čeká nás strašně náročný zápas. LASK je doma daleko silnější než venku, ty zápasy tam jsou nepříjemné díky standardním situacím a dlouhým autům. My se musíme koncentrovat, je to evropská scéna. Výsledek nám bude vyhovovat, protože LASK bude muset hru otevřít, ale i dnes soupeř ukázal, že dokáže dobře kombinovat."

osmifinále - Čtvrtek 10. 03. 2022 18:45