Slavia - Sparta 1:2

Slavia zakončila nepovedenou sezónu domácí porážkou se Spartou, ta ale už nic nezměnila na konečné druhé příčce v tabulce. Jedinou branku sešívaných vstřelil v první půli Petr Ševčík.

Trenér Trpišovský opět postrádal celou řadu hráčů včetně opor, u kterých lze čekat letní odchody - Alexandera Baha s Peterem Olayinkou. Nastoupit ale nemohli ani Schranz nebo Sor. Do základní sestavy se naopak dostal po dlouhé době Daniel Samek a na lavičce byl poprvé k dispozici Moses Usor. Na post pravého obránce se tentokrát postavil Aiham Ousou. Hosté nastoupili se silnou sestavou s Hložkem, Hanckem nebo Krejčím mladším. Před výkopem převzali ještě slávisté Jurásek, Bah a Holeš ceny LFA za největší objev sezóny, nejlepšího obránce a nejlepšího záložníka a hráče sezóny. Úvod zápasu přinesl vyrovnaný fotbal bez šancí a střel, hosté nicméně přijeli do Edenu s viditelně větším zájmem o zápas než před týdnem do Plzně, kdy jim ještě teoreticky šlo o titul. První střela zápasu z kopačky Traorého z 25 metrů byla spíše propagační. Ve 14. minutě Pešek napadal slávisty tak usilovně, že bez šance hrát míč poslal k zemi Ševčíka i Juráska a viděl žlutou kartu. V 16. minutě slávisté krásně vykombinovali míč pro Samka, který z ideální pozice z nějakých 15 metrů přestřelil bránu. Hosté kontrovali závarem po jejich pravé straně, který dvakrát skvěle zneškodnil Mandous, především k druhému zákroku však vůbec nemělo dojít, slávisté trestuhodně váhali s odkopem míče. Akce skončila rohem, který prodloužil Hancko na zadní tyč a tam doklepl Čvančara - 0:1! O pět minut později sešívaní nezachytili náběh Karabce, ten zkusil Mandouse přelobovat, záměř mu však nevyšel a brankář Slavie míč chytil. Inkasovaná branka však očividně Slavii zabrzdila a z náznaku tlaku, který si vytvářela před obdrženou brankou, byl najednou vyrovnaný zápas, ve kterém si šance vytvářel soupeř z brejků. Přesto se však slávisté radovali z vyrovnání v 39. minutě, rychle hozený aut vedl k průniku do vápna, tam se míč odrazil ideálně k Hovorkovi, ten předložil Ševčíkovi, který prostřelil Heču - 1:1. Kromě žluté karty Hovorky se o konce poločasu už nic nestalo.

O přestávce vystřídal Plavšič Samka a slávisté si vytvořili v úvodu mírnou převahu, ta však neústila v šance nebo střely. Přicházely jen žluté karty pro hráče soupeře. Čas ubíhal, hra se přelévala ze strany na stranu, ale nic, co by stálo za zaznamenání, se nedělo. Až v 74. minutě se protáhl ke střele z hranice vápna střídající Fila, branku však minul o dobré dva metry. O pět minut později viděl druhou žlutou a tedy červenou kartu za naprosto nesmyslný zákrok na Oscara Wiesner. Vzápětí přišel na hřiště ke své premiéře za A tým Slavie Moses Usor. Do té doby nejlepší hráč Slavie Ibrahim Traoré však brzy fauloval Karabce před hranicí vápna a z přímého kopu ze 17 metrů narval míč pod břevno Hložek - 1:2. Usor mohl brzy vyrovnat, ale křížnou střelou minul bránu. V závěru zápasu musel odstoupit zraněný Hovorka a po dalším zbytečném faulu Haraslína neudrželi slávisté nervy, Plavšič soupeře zahodil na zem a uviděl červenou kartu. Paradoxně tak poslední minuty dohrávali sešívaní v oslabení. Na dva rohy šel do vápna i Mandous, ale jediné, co slávisté vytěžili, byla hlavička Ousoua mimo. Hosté dovedli zápas k výhře přes poslední střelecký pokus Lingra.

Jako první hodnotil zápas trenér hostí Michal  Horňák: "Potřebovali jsme toto vítězství hlavně z psychického hlediska. Psychika hrála obrovskou roli. Utkání bylo vyrovnané, hráli jsme velmi organizovaně a přesně to, co jsme chtěli. Díky druhému gólu je naše vítězství zasloužené. Času na přípravu bylo málo, měli jsme den volna, potom jeden regenerační trénink a předzápasový trénink. Pracovali jsme hlavně u videa, od toho jsme se odrazili. Viděl jsem na hráčích obrovskou odhodlanost. Rozhodla morální síla těch kluků, ukázali, že jsou jiní, než co se o nich píše. Standardní situace jsme nenacvičovali, výběr jsme nechali na hráčích, co stáli u míče. Vzal si to Adam a líp to snad ani trefit nešlo. Suchomel má předpoklady do základní sestavy, znám ho z mládeže, jemu chybí herní praxe, ale dva zápasy, co teď odehrál, odehrál velmi slušně. Bude to určitě jeden z adeptů na základní sestavu, ale to musí rozhodnout trenér, který tým povede. Červená karta pro Wiesnera je velký problém, je to hráč do základní sestavy. My si poradíme, máme hráče, kteří jsou zvyklí hrát na tomto postu. Problém ale je, že takovou kartu nesmí dostat, připravovali jsme se na to, základ pro všechny hráče byl nedostat červenou kartu. Bylo to zbytečné, je skleslý v kabině, ale vše zlé je pro něco dobré. Takové chyby hráče musí posunout, je to určující do další kariéry. Buď se poučí nebo se nepoučí. Hložkův první gól v derby přišel v pravý čas, už jsme řešili, jestli ho vystřídat. Celá středová řada odehrála velmi dobrý zápas, musím vyzvednout Součka i Krejčího, potom i Sáčka a Vydru. Měli to velmi těžké, Slavia tam hodně rotovala. Bylo to stěžejní pro dnešní výsledek. Pokud to bude tak, že Adam Hložek odejde, musí se najít náhrada, možná bude Sparta muset hrát jinak, v jiném rozestavení."

Jindřich Trpišovský okomentoval poslední zápas sezóny takto: "Od prvního momentu jsme tahali za kratší konec, nebyli jsme nebezpeční, inkasovali po standardce. Soupeř byl v útočné fázi hodně nebezpečný. Po vstřelené brance jsme se dostali do zápasu, ale ve druhé půli byl náš výkon mdlý, nedostatečný jak individuálně tak týmově. Inkasovali jsme a ještě to završili červenou kartou. Z naší strany v některých situacích propadák, pro mě je to velké zklamání ohledně kvality, nasazení v osobních soubojích. Nekorespondovalo to s návštěvou, která dnes přišla. Soupeř vyhrál zaslouženě. V nadstavbě jsme nebyli dostatečně kvalitní a dělali jsme hrubé chyby v obraně. Neproměnili jsme některé šance v minulých zápasech. Nebyli jsme dostatečně bojovní na to, o co se hrálo. Od některých jednotlivců čekám mnohem víc, ochotu podstoupit osobní i rychlostní souboje. Dnes se to v plné nahotě ukázalo. S Plzní sice chybělo pár vteřin, abychom zápas vyhráli. Základní část jsme skončili nějak, ale v nastavbě šla výkonnost výrazně dolů. Na některé dolehla tíha odpovědnosti. Dokud jsme hráli dvě soutěže, šlo to lehčeji. V závěru jsme se mohli opřít jen o pár hráčů. Vybavuji si málo zápasů, kdy nám zahrálo třeba sedm hráčů, se kterými bychom byli individuálně spokojení. Traorého je plné hřiště, ale spoluhráči mu nepomůžou. Je to chyba všech, nechci se vymlouvat, na některých postech jsme to absolvovali ve složení, že to vypadalo, že experimentujeme. Dva zápasy jsme hledali pravého beka. Celkově těch změn bylo strašně moc, sestava nebyla ustálená, hráči nastupovali na postech, kde nejsou zvyklí. Někdy to bylo ku prospěchu věci, teď v nadstavbě se to nepovedlo. Dnešní projev týmu strašně těžce koušu, utkání jsou sice těžká, ale dnes jsme už nehráli o titul a stejně jsme se nedokázali vymáčknout k maximálnímu nasazení. Musíme si vyhodnotit, kteří hráči jsou schopni se zmáčknout v těch klíčových momentech. Se Spartou jsme v sezóně třikrát prohráli, to se nám v minulosti také nestávalo. V přiští sezóně nesmíme opakovat chyby, které jsme dělali letos. Představu o kádru samozřejmě máme. Alex Bah nás s největší pravděpodobností opustí, uvidíme, jak to bude s dalšími hráči. My musíme zlepšit zdravotní stav a fyzický fond hráčů. Musíme zvednout výkonnost hráčů, kteří tu jsou. Také chceme nahradit typologii hráčů, které jsme v průběhu sezóny ztratili. Nějaké hráče sledujeme, bude se to vyvíjet. Měli jsme vyhlédnuté dva hráče v zahranicí, ale odmítli jít do Česka, musíme hledat dál. Řekl jsem něco celému týmu, červená karta Plavšiče je hloupost a nedisciplinovanost, která se nám v minulých sezónách nestávala. To se nesmí opakovat. Na zbývající zápasy v Česku se asi budu dívat, při zápasech fandím jednotlivcům, které mám rád. Ve čtvrtek pojedu fandit klukům z Vlašimi. Hráče soupeře nechci hodnotit, ale Hložek je vždy jeden z hráčů, na kterého se připravujeme. Vždy se nám ho povedlo uhlídat, myslím, že se to povedlo i dnes, protože gól dal jen ze standardky. Útočník pro nás téma je, otázka je, kde ho vzít. V Česku jich moc není, ze zahraničí je to strašně složité. Není jednoduché přivést hotového hráče, přesvědčit ho, aby šel hrát českou ligu. Někdy je to otázka přestupní částky, někdy věku. V Česku jsou asi dva, kteří přicházejí v úvahu, je otázka, jestli se to povede. Je to nejtěžší věc pro český tým na přestupovém trhu. V zahraničí teď nikoho nevidíme."

N5 - Neděle 15. 05. 2022 17:00