Slavia - Teplice 6:0

Slavia v šestém ligovém kole naložila šest branek Teplicím, postaralo se o ně pět různých střelců - dvakrát se trefil Stanislav Tecl a po jedné brance přidali Lingr, Kačaraba, Usor a Provod. Červenobílí tak zůstávají na čele ligové tabulky s impozantním skóre 24:4.

Trenér Trpišovský podle očekávání postavil ofenzivní sestavu, na postech krajních obránců hráli Schranz s Davidem Juráskem, na křídlech Usor s Matějem Juráskem a ve středu zálohy doplnil Holeše se Ševčíkem Ondřej Lingr. Na hrotu nemohl chybět Stanislav Tecl, který se významnou měrou přičinil o poslední dvě vysoká ligová vítězství. Za hosty nastoupil v záloze slávistický odchovanec Jakub Křišťan, naopak jen na lavici začal zajímavě se jevící útočník Gning, stejně tak Trubač či veterán Tomáš Kučera. Slavia začala podle očekávání výraznou převahou, ale první zajímavé situace ve čtvrté minutě skončily dvěma přetaženými centry. Další centry pak letěly do správných míst na hranici malého vápna, ale sešívaní tam souboje prohrávali a do zakončení se nedostali. Hosté rychle ztráceli míče a během prvních minut se prakticky nedostávali za polovinun hřiště. V jedenácté minutě krásnou křížnou střelou trefil Matěj Jurásek tyč. Brzy nato se do vyložené šance dostal Tecl, střelu mu však stihl zablokovat Chaloupek. V 15. minutě krásný dlouhý míč Santose našel za obranou Matěje Juráska, ten jej nestihl zkrotit. Pak ale tlak Slavie polevil a k něčemu zajímavému se začali dostávat i hosté, Santos musel vystoupit, aby zblokoval střelu Čerepkaie. Paradoxně v době, kdy se Teplice vymanily z tlaku, tak inkasovaly. Byl to Lingr, kdo si na přední tyči našel centr Ševčíka z rohového kopu a ve 21. minutě poslal Slavii do vedení 1:0. Výborný zápas hrál Matěj Jurásek, dvě minuty po vedoucím gólu se mu sice nepovedlo uvolnit do tutovky Tecla, když obrana Teplic odvrátila jeho finální přihrávku na roh. Ale právě ten zahráli slávisté signálem, Usorovi sice střela nesedla, ale míč si našel právě Matěj Jurásek a z hranice vápna poslal míč k tyči, nakonec se ukázalo, že míč ještě drobně tečoval Tecl, každopádně Slavia vedla 2:0. O chvíli později rozehráli slávisté další roh opět signálem, tentokrát míč letěl za vápno na Schranze, ten z voleje bránu minul. V 31. minutě se do zakončení dostal Lingr, pokus z úhlu na zadní tyč vytáhl Mucha na roh. O chvíli později šel po přihrávce Usora sám na brankáře Matěj Jurásek, nechal jej však vyniknout a byl z toho jen roh. Slávisté zápasu opět naprosto dominovali, ve vápně se však snažili hrát možná až moc na krásu místo tlaku do branky za třetím gólem. V poli však předváděli proti nebohým hráčům Teplic opravdu krásné akce. Jednu takovou dovedli slávisté až k brance Lingra, jenže sudí odmávali ofsajd, který VAR po asi minutovém zkoumání potvrdil. Hosty situace probudila, zbylých pět minut první půle znatelně přitvrdili v soubojích, získali několik míčů a donutili Schranze k faulu za žlutou kartu. Do šance se však nedostali a do kabin se tak šlo za vedení Slavie 2:0, které mohlo a mělo být vzhledem k počtu šancí ještě vyšší.

Hosté v poločase tým rozhodně posílili, poslali do hry totiž Gninga místo Čerepkaie a Kučeru místo Marečka. Trenér Trpišovský ponechal na hřišti dobře hrající základní sestavu. Teplice začaly územní převahou, jejich hráči si vynutili na slávistech dva fauly. Sešívaní však standardní situace soupeře ubránili a při nejbližší příležitosti potrestali troufalost hostů brankou. Rozvinuli krásnou kombinační akci po pravé straně, kde dokázali uvolnit Tomáše Holeše, ten poslal do vápna prudký přízemní centr, který si na zadní tyči našel Stanislav Tecl a neměl problém skórovat - 3:0. Ševčík pak krásným křížným míčem našel Matěje Juráska, ten si nezpracoval míč ideálně a následnou střelu tak stihl zablokovat na roh Dramé. Podobně to dopadlo jen o minutu později, kdy volný míč ve vápně sebral Lingr a dostal míč opět na Matěje Juráska. I tentokrát to skončilo rohovým kopem. Na další gól se nemuselo čekat dlouho, Holeš tentokrát nacentroval z levé strany a našel hlavu Kačaraby, který nedal Muchovi šanci - 4:0. Koncert Slavie pokračoval, Lingr vysunul do strany Usora, toho ještě mohutným sprintem podpořil Kačaraba, Usor však na hranici vápna udělal "Zidanovu" kličku a poslal míč podobně jako proti Rakówu na zadní tyč - 5:0. Až na posledních dvacet minut přišli na hřiště čerství hráči v dresu Slavie, konkrétně Ewerton a Traoré místo Matěje Juráska a Tecla. Krátce nato šli do hry také Tiehi s Provodem a nakonec i Fila. Slávisté se už nehnali za dalšími brankami a jen v poklidu kontrolovali zápas. Přesto se dostali ještě k jedné brance, Provod si narazil s Filou a zvýšil na 6:0. Sedmý gól už slávisté vstřelit nestihli, i protože poslední střelou Slavie Ewerton z 20 metrů bránu minul. Na druhé straně si ještě čestný střelecký pokus Gning, bránu však daleko minul. Slavia tak zažila v Edenu další pohodový večer s jasným vítězstvím a drží se na čele tabulky.

Trenér hostů Jiří Jarošík k zápasu řekl: "Rozdíl mezi týmy byl ve všem, nevím, co k tomu dál říct. Věděli jsme, že Slavia je super tým, věděli jsme, že nás přehrají fotbalově. Od nás mi chyběl důraz, ale tohle nám to neprohrálo. Dnes se Teplice a Slavia nedaly porovnat. Slavia je náš nejlepší tým, my máme spoustu nováčků, hráčů z druhé ligy, ten rozdíl musí být vidět. Mám radost, že se nikdo nezranil a nikdo nedostal červenou kartu, protože v neděli nás čeká daleko důležitější zápas. Šetřili jsme Gninga, Kučeru, Hyčku, celkem pět hráčů jsme šetřili na nedělní zápas s Jabloncem. Věděli jsme, že je potřeba přežít úvod zápasu, to se nám povedlo, ale pak jsme dostali dva góly ze standardek, to je velká škoda, určitě za to hráče nepochválím."

Jindřich Trpišovský komentoval další vysoké vítězství Slavie takto: "My jsme dobře vstoupili do zápasu, měli jsme skvělý pohyb, začali jsme ve velké intenzitě, dobře jsme otáčeli hru, dlouho jsme z toho nevytěžili gól. Pak jsme se dostali do vedení dvěma rohy. Do druhé půle jsme vstoupili trošku hůř, ale pak se náš výkon zase zvedl, byli jsme produktivnější, předvedli jsme opravdu hezké akce. Mám radost, že hráči chtěli hrát až do konce. Chci poděkovat fanouškům, že dorazili na stadion v takovém počtu i ve všední den v osm večer. Dnes jsme hráli tak, jak bychom si představovali. Jsem rád, že druhý gól platil a je jedno, kdo ho dal. Matěj Jurásek dostal dárek už na začátku sezóny, že dostává takovou minutáž, jakou dostává. Dnes hrál velmi dobře, ve velké intenzitě a velké kvalitě. Matěj potvrzuje kvality a věci, které v něm vidíme. Proto dostal už v sedmnácti letech u nás šanci. Trošku se na té cestě zasekl, ale ve Vlašimi se do toho zase dostal, brali jsme ho do přípravy i na doporučení Přemka Kováře. My jsme mu nabízeli delší volno, on nechtěl, chtěl jet s námi hned. Po přípravě jsme si ho chtěli podržet u nás, viděli jsme v něm, že výkonnost je skvělá. U mladších hráčů je přirozená nevyrovnanost výkonů, na tom hodně zapracoval, posunul se. Těží z hráčů kolem sebe, proto dostal prostor i v zápsech, které pro nás byly složité, jako třeba v Polsku. Snaží se odstraňovat věci, ve kterých není silný. Je velmi nebezpečný v poslední třetině hřiště, vidíme v něm velký potenciál. V Hradci jsme gól nedali, od té doby 24 branek, to je fotbal. I v Hradci jsme měli drtivou převahu. Je to o produktivitě, góly nejsou úplně vypovídající měřítko kvality v zápase. Spousta hráčů odešla, spousta přišla, je tu hodně mladých hráčů, jak jsem říkal, čas bude hrát pro nás. Tým se momentálně trošku uklidnil, byl pod tlakem kvalifikací, když tim projde úspěšně, tak jej to uklidní. Máme v kabině novou hierarchii, tým si na sebe zvyká. Vše se ale může změnit jedním nepovedeným zápasem, další krizové momenty ukážou, jak moc dobře na tom jsme. Teď nás čeká jeden z nejtěžších zápasů v lize, zápas na Slovácku. Výborný trenér, nejzkušenější kádr v lize, ty zápasy tam jsou vždy těžké, většinou je to tam o jednom gólu. Nám se tam naposledy povedlo dvakrát vyhrát o gól, předtím jsme zase prohráli. Singhateh se připojí k B týmu, je to útočník, o kterém si myslíme, že do budoucna může být prospěšný A týmu. Gólově vypadá velice dobře, chceme pro něj pozvolný přechod. Jeho příchod je hodně ekonomicky výhodný pro klub, vyhodnotili jsme si, že to pro nás může být přínosný hráč na postu útočníka. Musí to však prokázat tady, bude se adaptovat v béčku. Sedmička od Teplic před devíti lety pro nás vůbec motiv nebyl. Bavili jsme se spíš o tom, že si musíme vážit lidí, kteří přijdou na fotbal ve všední den. Hráči i cítí tlak na posty v základní sestavě. Uvolnění atmosféry je vidět na hráčích na hřišti, daleko víc si věří. Hráči, co přišli, chtějí Evropu hrát. Je to pro nás důležité ze sportovního hlediska, hráči vědí, že přestupy ven z klubu byly na základě výkonů v evropských pohárech. Chtěli jsme evropské zápasy i pro fanoušky, koncentrace na to byla obrovská. Chránili jsme hráče, aby byly na ty nejdůležitější zápasy zdravotně v pořádku. Ten euforický závěr zápasu s Rakówem nám hodně pomohl, třeba na Standovi Teclovi je pohoda vidět, jeho řeč těla je jiná. Ulevilo se nám všem, kluci na to mysleli a byli pod tlakem, na který třeba nebyli zvyklí. Teď to mají na bedrech hráči, kteří to úplně nezažili. Loni jsme šli do kvalifikace s dvojicí Zima - Kúdela, teď máme jiné stopery. Zahraniční hráči hodně koukají na to, jestli klub hraje Evropu a kam přestupují jiní hráči z klubu ven."

6. - Středa 31. 08. 2022 20:00