Slavia - Ostrava 3:1

Slavia porazila v Edenu Baník Ostrava 3:1, hvězdou zápasu se stal střídající Matěj Jurásek, který dvěma brankami za stavu 1:1 rozhodl o vítězství sešívaných.

Trenér Trpišovský postavil do základní sestavy opět Hromadu s Jurečkou, kteří nejsou na pohárové soupisce, a hrál také Usor, který ve čtvrtek chyběl kvůli karetnímu trestu. Slavia v zápase slavila 130 let od svého založení, přejmenovala východní tribunu na Tribunu Františka Veselého, na které fanoušci rozvinuli před zápasem působivé choreo. Slavia i Baník mají aktuální nepříjemné zkušenosti s onemocněním některého z členů klubu rakovinou, proto před zápasem také oba kluby společně vyjádřily podporu hnutí #fuckcancer. Slavia začala zápas mírnou územní převahou a první střelu vyprodukoval Usor v páté minutě, byla však slabá a mířila doprostřed brány. Chvíli nato nedokázal využít nerozhodnosti Laštůvky Jurečka a nezkusil jej přehodit. Míč ještě vybojoval Lingr, místo přihrávky volnému Olayinkovi vystřelil vedle brány. Hosté zahrozili ve 13. minutě po svém prvním rohovém kopu, v nepřehledné situaci se míč dostal k Pojeznému, jeho střelu slávisté zablokovali, míč se odrazil ještě k Frydrychovi, který jej poslal naštěstí jen do boční sítě. Pak přišel zase nápor Slavie, zakončení však přišlo jen od Hromady zpoza vápna po rohovém kopu, tentokrát ale záložník Slavie bránu daleko minul. Další střelecký pokus si připsal Oscar, ten pro změnu mířil z dvaceti metrů doprostřed brány. Na začátku 31. minuty hledal Santos krásným míčem do vápna Douděru, ten na míč nedosáhl jen asi o metr. Pak střílel Jurásek z velké dálky, jeho prudký pokus byl vychýlen na roh. Po něm střílel opět Jurásek křížně z úhlu, bránu minul. Možná lepší řešení v této situaci mohl být centr. Rušno začalo být na hřišti v poslední desetiminutovce. Nejprve hlavičku Kačaraby po rohovém kopu vyhlavičkoval z brankové čáry Frydrych. Na druhé straně utekl Šehič a hledal Almásiho, ten v souboji neposlal hlavičku na bránu. Zase útočili slávisté a Lingr překvapivým pokusem přehodil Laštůvku, jeho střelu ale zastavilo břevno. Pak na hranici faulu přešel Almási přes Santose, akce vyústila v samostatný nájezd Šehiče, který ale bránu daleko minul! Pak hlavičkoval zase Santos po dalším rohu Slavie, bránu netrefil. Žádná ze šancí branku nepřinesla, a tak se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

V poločase nahradil Hromadu Tiehi. Slávisté začali náporem, ale hlavičkující Jurečka nejprve vybíhal z ofsajdu a pak Lingrova střela z otočky byla zablokovaná. Dobré míče za obranu dostali Oscar i Douděra, oba si neporadili se zpracováním a ze šancí nebylo nic. A tak podobně jako ve čtvrtek si gól museli dát hosté sami. Centr Usora si do vlastní sítě usměrnil Kaloč - 1:0. Jenže slávisté se z branky neradovali dlouho, hosté vybojovali roh, přišel centr na naprosto neobsazeného Fleišmana, který v ideální pozici nedal Kolářovi šanci - 1:1. Odpověď vezl na kopačkách Tiehi, byl ale ve vápně zablokován čistě. Tiehi to zkusil i z přímého kopu, našel jen náruč Laštůvky. V 69. minutě střílel Usor, šibenici minul. Pak přišli na hřiště Matěj Jurásek s Teclem místo Usora s Jurečkou. V 73. minutě se po sporném souboji Olayinky s Ndefem dostal míč ke slávistům, a ti rychlou akci dovedli k brance Matěje Juráska - 2:1. Hosté mohutně protestovali, situaci zkoumal VAR, ale platilo rozhodnutí na hřišti. Matěje Juráska vstřelený gól pořádně rozpálil a za necelých deset minut poslal zpoza vápna nechytatelnou pumelici pod břevno - 3:1! Na závěr zápasu přišel na hřiště ještě Provod místo Lingra. Dobrou přihrávku do vápna dostal Tecl, v souboji s Laštůvkou byl sice u míče o zlomek vteřiny dříve, ale nestihl si zpracovat míč tak, aby mohl pokračovat v akci. V 85. minutě po přímém kopu z hloubi pole zakončoval Almási, bránu naštěstí těsně minul. Slávisté dohrávali zápas v euforii, Eden slavil. Několik dobrých situací slávisté do další branky nedotáhli, blízko byl třeba Olayinka. V nastaveném čase ještě Kolář zneškodnil velkou šanci Jaroně, skóre se už neměnilo. Slavia zvítězila 3:1 a protože Plzeň v tomto kole body ztratila, dostala se Slavia zpět do situace, kdy si titul může vyhrát sama, aniž by musela doufat ve ztráty soupeřů.

Trenér hostů Pavel Hapal řekl k zápasu: "Viděli jsme zajímavé utkání, z naší strany to nebylo optimální z hlediska herních dovedností. Hráli jsme se Slavií, která je v tomto velmi silná. Bránili jsme a snažili jsme se jít do brejků, měli jsme stoprocentní šanci v první půli, tam jsme měli jít do vedení. Dostali jsme první gól, ale brzy jsme vyrovnali ze standardky. Škoda druhé branky, tam se zápas lámal, kdybychom vydrželi déle, mohli jsme i vyhrát. Jsem spokojený, že mužstvo nechalo na hřišti všechno, neměl jsem pocit, že by někdo propadal po rychlostní či běžecké stránce. Podle toho, jak byl zápas vedený, tak byl kontakt Olayinky s Ndefem před druhou brankou faul. Díval se na to i VAR, ten faul neviděl. První inkasovaný gól byl vynikající centr, to byla smolná situace. U druhé branky si to moc nevybavuji, kde jsme udělali chybu. Soustředil jsem se na ten kontakt na půlce, čekal jsem, že bude odpískán faul. Slavia byla lepší, ale v dobu, kdy jsme inkasovali, už začínala být nervózní. V první půli jsme se soustředili hlavně na defenzivu. Laco Almási měl ještě dobrou šanci ve druhé půli, ale to už bylo za nepříznivého stavu. V tréninku pracujeme, věnujeme se standardkám, jsem rád, že se to dnes vyplatilo, i když slyšíme, že po našem nástupu je to jen o euforii. Atmosféra byla super, pomohli tomu i naši fanoušci. Bohužel nebyli odměněni výsledkem, ale moc jim děkujeme, že přijeli v takovém počtu."

Jindřich Trpišovský okomentoval utkání těmito slovy: "Myslím si, že jsme viděli zajímavý zápas, byla skvělá kulisa, spousta rychlých akcí na obou stranách. Dokud bylo dobré hřiště, vstoupili jsme do zápasu aktivně. Baník dobře bránil a dostupoval nás, nebylo jednoduché se prokousat jejich obranou. Trefili jsme břevno, pak jsme přežili brejk soupeře. Do druhé půle jsme chtěli vstoupit s větší aktivitou, věděli jsme, že se to hřiště trochu roztrhá. Pomohl nám centr ze strany, který zapadl do branky. Vzápětí jsme nezachytili Fleišmana, který vyrovnal na 1:1. Přitom jsme v defenzivě hráli dobře. Pomohli nám střídající hráči, hlavně Matěj, který podal skvělý výkon, rozhýbal svou stranu, byl skvělý na míči, přidal první ligové branky. Kromě té jedné standardky jsme to v defenzivě uhráli bez problémů. Skvělá kulisa, krásné choreo, jsme spokojení, že jsme vyhráli, protože Baník má dobré mužstvo, skvělého trenéra a vysoké ambice, určitě skončí v tabulce nahoře. Přemýšleli jsme, že dáme Matěje do základu, ale zatím se nám vyplácí ho nasazovat z lavičky. Zvažovali jsme jeho střídání i o poločase. Chtěli jsme po něm to, co ukázal, aby se dostal na míč a v driblinku využíval situace, ve kterých je silný. Nechodit k obráncům, ale dostat se v hloubce na míč a dostávat se do tandemu s Douděrou. Největší přednosti Matěje jsou velká rychlost a skvělé vedení míče, výborná střela a kopací technika. Je pro české poměry nestandardní. Má zdravé sebevědomí. Hodně si uvědomoval chyby z dřívějších zápasů. Před dvěma rokama viděl, co mu chybí do velkého fotbalu, když jsme ho poprvé vytáhli do áčka. Měl skvělý přístup v létě. Měl možnosti jít na hostování, ale postavil si hlavu, že se chce prosadit tady. Má slabiny, nebudu je prozrazovat pro soupeře, ale hodně z nich už odstranil. Dnes už je schopný hrát v intenzitě. Zlepšil i hru hlavou. Skvěle se s ním pracuje. Kritiku nepříjímá úplně lehce, ale poučí se z ní. Dovednosti má, aby byl dobrým hráčem i pro reprezentaci. Souboj Olayinky s Ndefem jsem viděl v reálu. Došlo tam ke kontaktu, kterých je v zápase spoustu. Soupeře chápu, ale kdyby to VAR odvolal, tak my se budeme rozčilovat, že se branka odvolává po situaci, kterých je v zápase spousta. Takových soubojů je na hřišti strašně moc, není to jednoduché to posuzovat. Ohledně titulu se potřebujeme soustředit na sebe. S Baníkem jsou ty zápasy vždy těžké. Je jedno, jak hrají soupeři, my se koukáme na sebe. Chceme vyhrávat každý zápas. Jako každý rok chceme pro Slavii titul. Santos podal velice dobrý výkon, kromě jedné přihrávky v druhé půli. Jeho nastavení bylo velice dobré. Nebylo to pro něj jednoduché, trénuje asi týden. Potřebujeme od něj takové výkony i nadále. Jsem rád, že to odehrál tak dominantně. Řeč těla má pořád stejnou, někdy na to nadáváme, že je až moc free. Ale teď to kvituju, protože v jeho pozici hrát takové zápasy není jednoduché. Dnes si dával hodně záležet v rozhodnutích, která dělal, viděl jsem větší poctivost v postavení v herních situacích. Víme, že na Plzeň ztrácíme, takže každé stáhnutí náskoku je fajn, ale my jsme měli spoustu vlastních problémů, hráli jsme krátce po evropském zápase. Síla dnešního soupeře je vyšší než to, kde se v tabulce nachází. Myslím, že naše naladění na zápas by bylo stejné, i kdyby včera zápas Plzně se Spartou dopadl jinak. S Františkem Veselým jsem se nikdy osobně nepotkal, ale s jeho synem jsem studoval trenérskou licenci. Co jsem viděl, tak by to byl určitě hráč pro nás, rychlý hráč na křídle s driblinkem. Jsem rád, že dnešní zápas rozhodl hráč trošku podobný. Aiham se zranil v zápase se Sivassporem, má výron v kotníku. Lukáš Masopust si pohmoždil tříslo při tom penaltovém zákroku. Aiham do Zlína asi nebude, Lukáš by mohl mít. Provod měl natržený břišní sval, byl v individuálním tréninku, při zdravotním stavu, ve kterém jsme, jsme jeho návrat uspíšili. Lukáš je teď zdravý, dohání jen fyzické manko."

15. - Neděle 06. 11. 2022 18:00