Slavia - Jablonec 5:1

Slavia navázala na podzimní střelecké hody a porazila v Edenu Jablonec 5:1. Vyrovnaný stav po brankách Jurečky a Jovoviće po hodině hry strhl na stranu Slavie střídající Mick van Buren, který vstřelil branku na 2:1 a brzy nato přihrál na třetí gól Lingrovi. Dvakrát se v závěru prosadil také střídající Matěj Jurásek.

Trenér Jindřich Trpišovský základní sestavou poněkud překvapil, na stopera totiž postavil vedle Aihama Ousoua Eduarda Santose místo zimní posily Igoha Ogba. V záloze chyběl Oscar, vrátil se tam Ševčík. Na postu pravého beka nahradil Douděru uzdravený Ivan Schranz, na křídlech nastoupili Jurečka s Olayinkou a na hrotu Stanislav Tecl. Jen na lavici tak zůstali například Mick van Buren nebo Matěj Jurásek, o kterém trenéři tvrdili, že na jaře dostane velký prostor. Hosté postrádali hned několik opor, Malinského, Martince nebo Kroba. V bráně nastoupil exslávista Jakub Surovčík, který posadil na lavici jiného bývalého slávistu Jana Hanuše. Před výkopem zápasu Slavia představila nejnovější posilu, Christose Zafeirise, a naopak hráčskou kariéru definitivně ukončil Přemysl Kovář, který se přesouvá do role manažera A týmu.

Hned v první minutě se do vápna probíjel Lingr, o míč přišel, ale ještě po něm střílel Ševčík. Jeho střela byla jasně tečovaná na roh, ale sudí Černý nic neviděl a následoval jen odkop od brány. Prostor pro střelu se v osmé minutě otevřel před Lingrem, jeho pokus byl zablokován, jen o dvacet vteřin později se ještě do lepší pozice dostal Jurečka, slabou střelu však bez problémů lapil Surovčík. V jedenácté minutě se slávisté radovali, po prvním rohovém kopu propadl míč k Jurečkovi, který zblízka lehce doťukl míč do sítě. Asistent sice nejprve odmával ofsajd, VAR však jeho rozhodnutí opravil a Slavia vedla 1:0! Na druhé straně střílel z dálky Považanec, Kolář jistě lapil. Vstřelenou brankou převaha Slavie jen narostla, sešívaní kopali několik dalších rohů a předváděli pohledné akce kolem vápna soupeře. Ojedinělý nebezpečný centr soupeře zprava odvrátil ve vápně s jistotou Schranz. O chvíli později centroval z podobného místa z přímého kopu Jovović a červenobílí měli co dělat, aby odvrátili míč na roh. Velkou šanci měl na hlavě ve 24. minutě Lingr po centru Schranze, hlavou ale míč jen lízl daleko mimo bránu. Další velkou šanci měl po skvělé práci Jurečky Tecl, dobře se ve vápně otáčel s míčem, ale jeho pokus byl zablokován. Ve 28. minutě vstřelila Slavia druhou branku, opět po rohovém kopu, který prodloužil na zadní tyč Santos skóroval Jurečka. Sudí tentokrát branku uznali, ale dvouminutový přezkum VARem našel ofsajd a branka tak nakonec neplatila. Jurečka byl v ráži do další příležitosti se dostal v 36. minutě, kdy míč zpracovával ve vápně Tecl, ve velké šanci ale minul bránu. Slavia neubírala nohu z plynu, David Jurásek našel v pokutovém území Tecla a jeho střela jen velmi těsně minula zadní tyč. Hosté hrozili z brejků, dobře vypadal především na jejich levé straně Jovović a aktivně hrál také Šulc, jehož jeden brejk zastavil na poslední chvíli na hranici faulu Olayinka, sudí Černý ale nedovolený zákrok neviděl. Jovovićovu střelu pak chytil Kolář. V závěru základní hrací doby prvního poločasu hodně hrozili hosté, sešívaní ubránili ale rohový kop i několik rychlých akcí. První poločas byl nastaven o neuvěřitelných osm minut. V závěru tohoto nastaveného času utekl obraně Slavie už poněkolikáté v zápase Jovović, tentokrát se dostal i ke střele a poslal míč pod břevno do sítě - 1:1.

Do druhé půle nahradili na pravé straně sestavy Slavie Matěj Jurásek s Douděrou Jurečku se Schranzem. Hosté nahradili Jovoviće Pleštilem. V úvodu poločasu měli slávisté problémy dostat míč pod kontrolu. Když už využil chybu soupeře Matěj Jurásek, prošel s míčem do vápna a po souboji s obráncem upadl, penalta se nepískala. Postupem času se Slavia dostávala na polovinu soupeře častěji, kupili tam však nepřesnosti a k zakončení se nedostávali. Na hřiště tak v 61. minutě přišel Mick van Buren, který vystřídal Tecla. A právě van Buren se hned zapsal do listiny střelců, když z dobrých 25 metrů poslal míč přesně k tyči - 2:1! A jen o dvě minuty později měl van Buren obří podíl na brance Lingra, když mu nezištně přihrál ve vápně za záda obránců a Lingr se tváří v tvář Surovčíkovi nemýlil - 3:1! Odpor soupeře tím značně ochabl, slávisté získali seběvědomí, daleko snáze kontrolovali míč a předváděli pěkné kombinace. Při jedné z nich se krásně uvolnil David Jurásek, rozjel rychlou protiakci, míč prošel přes van Burena a Olayinku až k Matěji Juráskovi, který byl úplně sám před Surovčíkem a přidal svůj třetí ligový gól - 4:1! Po další nádherné akci a prudkém centru Provoda měli gól na kopačce jak van Buren tak David Jurásek, ani jeden z nich ale míč do brány nedopravil. David Jurásek pak zazdil velkou šanci znovu poté, co mu míč připravil hlavou Ševčík. To jeho jmenovec Matěj ukázal, že mu je střílení branek bližší, když dlouhý míč do vápna obrana soupeře nedokázala vyřešit, Jurásek si míč našel před golmanem, obešel jej a do prázdné brány zavěsil popáté - 5:1. V mrazivém počasí za rozhodnutého stavu nastavil sudí Černý jedinou minutu, ve které ještě zaznamenal neúspěšný střelecký pokus Aiham Ousou a pak už mohl Eden slavit vítězství a posun na první místo ligové tabulky.

Zápas jako první okomentoval trenér Jablonce David Horejš: "Výsledek je pro nás hodně nepříjemný. Slavia vstoupila do zápasu dobře, vytvořila si převahu, standardky, ze kterých vstřelila branku. My jsme pak hru vyrovnali, hráli jsme velice dobře, především přes Jovoviće a na konci poločasu jsme vyrovnali. Už v týdnu nám vypadli Polidar, Houska a Martinec, v poločase musel střídat i Jovović. To nám hodně ublížilo, sice jsme to drželi do 65. minuty, ale Slavia pak vstřelila branky. Slavia z lavičky poslala na hřiště ohromnou kvalitu a my jsme to nedokázali zachytit. Hlavně Buren tam vnesl ohromnou kvalitu. My jsme naopak Jovovićem ztratili nebezpečí směrem dopředu. Říkali jsme si, že musíme hrát dopředu stejně jako v první půli, bohužel to tam nebylo. Postihla nás nějaká viróza, Polidar s Houskou mají horečky, Jovović byl také dnes limitován, sice neměl teploty, ale špatně se mu dýchalo. Kuba Surovčík vypadal v přípravě velmi dobře, dnes také podal dobrý výkon, působil koncentrovaně. Mrzí mě, že jsme si nechali dát tolik branek, ale předvedl dobrý výkon, i na rozehrávce. Já jsem s jeho výkonem spokojený. Myslím, že z prvních 60 minut si můžeme vzít mnoho pozitivního, první poločas jsme byli i nebezpeční, působili jsme jistě. Za mě se ten zápas lámal tím, že jsme nezachytili tempo střídajících hráčů. Surovčík i Černák jsou pro Jablonec velkou perspektivou. Výsledek je krutý, ale neodehráli jsme špatné utkání."

Trenér Jindřich Trpišovský řekl na první pozápasové tiskové konferenci roku 2023 toto: "My jsme rádi za vysoké vítězství. Víme, že se v prvních zápasech trápíme, dnes jsme to výsledkově zvládli, dali jsme pět gólů a měli dost dalších šancí. V druhé části první půle jsme měli hluchou pasáž, kdy soupeř sbíral spoustu míčů a měl lepší pohyb, byl přes jejich levou stranu pro nás nebezpečný, což vyvrcholilo brankou na 1:1. My jsme byli kvalitní kolem pokutového území, ale ve středu hřiště v přechodové fázi jsme měli hodně ztrát. Měli jsme to dobře rozehrané, ale soupeř přes Kratochvíla a Považance přebral iniciativu. Střídající hráči nám pomohli, především Mick van Buren, změnila se energie na stadionu, dostali jsme se do tlaku a Mick skvěle vyřešil dvě situace, čímž zápas rozhodl. Navázal na rozpoložení, které měl na konci podzimu. My jsme zvažovali jeho nasazení do základní sestavy, ale věděli jsme, že má velký přínos i jako střídající hráč a že může do hry přinést to, co tam přinesl. Je rozehraný, sebevědomý, cítí velkou podporu týmu, spoluhráči i fanoušci jej mají rádi. Na tom postu hrotového hráče se cítí úplně nejlíp. Za mě je jen dobře, že se nastavuje hodně minut, v první půli se hodně minut nehrálo, takže je dobře, že se nastavilo osm minut. Pro nás to tedy dobře nebylo, protože jsme v tu chvíli tahali za kratší konec, ale chci za to pochválit, bylo tam dlouhé přezkoumávání videem, takže za mě je to super. Pro nás se výsledky jiných zápasů nic nemění, my musíme hrát vždy na vítězství. Možná se trošku změní psychické rozpoložení týmu, že jen nedotahuje, ale může jít na první místo. My ale v tomto smyslu na hráče nijak neapelujeme. Ty domácí zápasy jsou především o nás, abychom zlomili odpor soupeře. Poločasové střídání byl souběh více věcí, my jsme na pravé straně nehráli moc dobře. Chtěli jsme dostat do hry Matěje Juráska. Venca Jurečka dal v podstatě dva góly, ale my jsme chtěli dostat do hry jiné typy hráčů, kteří jsou silnější v driblinku a v nábězích. To střídání to na pravé straně rozhýbali. Venca nám nicméně hodně pomohl tím gólem. Zafeiris je hráč, který hraje ve středu hřiště, má velký akční rádius, je mimořádně vybavený technicky, skvělá práce s prostorem, cítí hru do plné obrany, dobře přebírá míče nahoru. Má na svůj věk spoustu zápasů a spoustu bodů. Je to hráč, který chce být vidět v klíčových momentech. Je psychicky silný, hraje ve velké intenzitě. Kdo chce vidět jeho dobrý výkon, ať se podívá na zápas norské U21 s Francií. Bohužel přišel do týmu, který skončil přípravu, jemu naopak skončila sezóna, bude muset si svou pozici u nás vybudovat. Samozřejmě dostane čas na aklimatizaci. Vidíme v něm ve střednědobém horizontu klíčového hráče. Je to kategorie hráčů, kterého když sem nedostanete v tomto věku, tak už nikdy. Zvolil to, že má za sebou sezónu, po které chce udělat mezikrok. Jeho přestup byl jako na horské dráze. Byl tu v prosinci i s agenty a otcem, proběhlo hodně věcí, to hrálo asi velkou roli. Jednu dobu to bylo otevřené, pak úplně zavřené, pak se to zase otevřelo. Velkou roli v tomu určitě hrál on sám. Igoh Ogbu se zatím slaďuje s týmem, je to pro nás citlivý post, chceme jej použít v momentě, kdy si budeme jistí, že je na to připraven po taktické stránce. Pořád se učí, je ve velké únavě podle testů, které máme, připravil se k nám podobně jako Zafeiris z úplného volna. Bylo nám líto, že jsme dnes nepoužili Petra Hronka, kterého jsme chtěli poslat na podhrot, ale pak jsme střídali jinak. David Jurásek měl složitější období posledních čtrnáct dní, moc se nám nelíbil, nepovedla se mu ani generálka. Nahrávka před pátým gólem byla skvělá. Matěj Jurásek navázal na to, jak vypadal v přípravě. Chtěli jsme dát přednost tomu, aby šel do zápasu v průběhu. Ty první zápasy jsou o mentalitě a chtěli jsme ho využít právě do rozběhnutého zápasu. Dva góly jsou pro něj vzpruha, naznačuje potenciál, který má a který přesahuje českou ligu. Takových kluků v tomhle věku má český fotbal málo. Trochu se bojím, co bude v létě, jestli v tom bude pokračovat."

17. - Neděle 29. 01. 2023 15:00