Slavia - Brno 2:0

Slavia porazila v Edenu v 19. ligovém kole Zbrojovku Brno 2:0 brankami střídajících hráčů Ewertona z přímého kopu a van Burena. Sešívaní měli v zápase víc problémů, než asi čekali, v první půli přestáli velkou šanci Řezníčka po centru z přímého kopu a ve druhé půli za stavu 1:0 Ondřej Kolář skvěle vychytal Řezníčka a Michala Ševčíka.

Zápas s Brnem se odehrával v atmosféře vzpomínání na nedávno zesnulého bývalého hráče a trenéra Slavie Františka Cipra. Před stadionem u pamětní dlaždice vzniklo pietní místo plné svíček a věnců, Slavia vyvěsila nad vchod do muzea obří transparent připomínající legendárního trenéra ze sezóny 1995/96. Před nástupem hráčů na trávník se Slavia se svou zesnulou legendou rozloučila vzpomínkovým videem, Tribuna Sever roztáhla velké choreo. Po nástupu hráčů pak proběhla minuta potlesku.

Trenér Trpišovský tentokrát postavil do základní sestavy poprvé na jaře Matěje Juráska, a to na pravé křídlo. Na stoperu podle očekávání nastoupil Igoh Ogbu k prvním minutám v soutěžním zápase v sešívaném dresu. Na kritický post ve středu zálohy, kde se Slavii zranili postupně Hromada, Oscar i Provod, nastoupil naopak uzdravený Ibrahim Traoré. V útoku tentokrát hrál Václav Jurečka, Tecl i van Buren zůstali jen na lavičce náhradníků. Tam byl také Zafeiris, Jan Bořil či brankář Stejskal kvůli absenci Aleše Mandouse. Slavia začala zápas náporem a první tutovku si vytvořila v páté minutě, kdy centroval zprava Ševčík a našel na malém vápně Traorého, jeho hlavičku pod břevno vyrazil Berkovec na roh, protože letěla přímo doprostřed brány. V další zajímavé situaci střílel Douděra z úhlu na bližší tyč, Berkovec byl pozorný. V desáté minutě střílel levačkou zpoza vápna Matěj Jurásek, skákavý pokus Berkovec kryl. V té době už měla Slavia na kontě pět rohových kopů, žádný z nich však k zakončení nevedl. V jedenácté minutě se míč odrazil na hranici vápna k Petru Ševčíkovi, ten v dobré pozici mířil nad bránu. Ve 20. minutě udělal obří chybu jako poslední hráč David Jurásek, protihráč mu vypíchl míč a výsledkem byl únik Pachlopníka na bránu. Hráč Brna skóroval, načež asistent sudího zvedl praporek, protože Pachlopník byl snad ve třímetrovém ofsajdu, branka tak pochopitelně nemohla platit. Slavia však očividně ubrala nohu z plynu a hra se v této pasáži prakticky vyrovnala. David Jurásek chvíli na to nesmyslně hodil na vlastní polovině aut přímo na nohu protihráče, byla z toho šance Brna, kterou dokázali ve vápně zablokovat obránci sešívaných a to navíc tak, že z toho byl jen odkop od brány. Když už Matěj Jurásek vybojoval přímý kop téměř přesně na rohu pokutového území, jeho jmenovec David poslal střelu hodně mimo bránu. Matěj Jurásek to pak zkusil z 20 metrů sám, těsně minul bližší tyč. Pak fauloval Petr Ševčík a byla z toho standardka pro hosty. Centr z ní našel úplně volného Řezníčka, který míč poslal v tutové šanci naštěstí přímo do náruče Koláře. Slávisté pak zahrozili po levé straně, David Jurásek dostal míč do vápna na Olayinku, ten už jej neprotlačil dále do malého vápna a byl z toho roh. Po něm hlavičkoval ve skvělé pozici Olayinka jen nad bránu! Ve 42. minutě se po skrumáži po rohovém kopu dostal ke střele Ogbu, obrana hostí však tento pokus zablokovala a vyslala do brejku Alliho, toho dokázal doběhnout a zneškodnit Douděra. V nastaveném čase měli slávisté hned sérii dobrých příležitostí, několik rohových kopů, ale Berkovec musel zasahovat jen proti střele Douděry, kterou vyrazil. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Žádný z týmů do druhé půle nevystřídal. Slávisté začali opět územní převahou, centry do vápna ale nacházely jen hlavy obránců Brna. A když se ani po deseti minutách nedokázali dostat sešívaní do zakončení, trenér Trpišovský vystřídal Matěje Juráska s Jurečkou a nahradil je Ewertonem a van Burenem. A právě Ewerton se postavil k přímému kopu z dvaceti metrů po faulu na Ševčíka. Nepříliš prudká střela skočila před Berkovcem a ten ji nedokázal vyrazit mimo bránu - 1:0. Brzy nato však chyboval Douděra, přišel o míč a následoval brejk Řezníčka, ten chtěl zblízka přehodit vybíhajícího Koláře, ten však zachoval chladnou hlavu, úmysl soupeře přečetl a míč skvěle ve vzduchu sebral! Hosté začali hrozit daleko více než do inkasované branky a obrana Slavie musela několikrát hasit nebezpečné situace na poslední chvíli. Pak na hřiště přišli za hosty Hladík a za Slavii Hronek místo Traorého. V 70. minutě Santos skvěle zahrál ve středu pole, jenže míč nedokázal včas rozdat spoluhráčům, o míč přišel a hosté šli Hladíkem do rychlé protiakce. Z ní přišlo zakončení Michala Ševčíka, které neskutečně vyrazil Kolář. Na druhé straně se po akci Ewertona dostal se štěstím na malém vápně do zakončení Hronek, míč však trestuhodně do brány nedostal. Po chybě hostů mohl Lingr nahrávat do tutovky Olayinkovi, nad míčem však váhal a nakonec jej ještě navíc poslal nepřesně. Po dlouhé kombinaci Slavie kolem vápna střílel z 20 metrů Ogbu nad bránu. Nepřesnou souhru Ogbua s Hronkem museli dotyční dva řešit sprintovým návratem. Po sporném faulu Santose, který zdánlivě čistě sebral míč soupeři, kopalo Brno přímý kop a po něm zakončoval Endl naštěstí mimo. Na posledních deset minut po jistých zmatcích nastoupili na hřiště Schranz místo Douděry a Zafeiris místo Lingra. A hned se oba mohli radovat z branky, když Ewerton připravil palebnou pozici pro van Burena, který se střelou z hranice vápna na zadní tyč nemýlil - 2:0! Závěr zápasu pak slávisté už kontrolovali a připsali si do tabulky další tři body.

Trenér hostů Richard Dostálek řekl k zápasu následující slova: "Zápas se vyvíjel podle předpokladů, Slavia si vytvořila tlak a prvních dvacet minut nás nepustil za půlku. My jsme pak našli odvahu, přes Alliho jsme dokázali uhrávat balony, ale celkově jsme se prezentovali spíš bojácným výkonem. Ve druhé půli jsme nabádali hráče, abychom hráli aktivněji, částečně se to i dařilo. Zápas jsme si prohráli neskutečnou chybou při standardní situaci, která nás připravila o bod a možná i lepší výsledek. Byla tam chyba hráče ve zdi, který odstoupil a ještě se otočil zády, to je nezodpovědné chování. Neproměněné šance nás mrzí, jak Řezníček tak Ševčík měli šance připravené ke vstřelení branky. Absence ve středu zálohy jsme chtěli nějak řešit, zkoušeli jsme to v týdnu, ale nelíbilo se mi to, tak jsme to celé přeskládali a dali jsme do středu zálohy Endla. Určitě to není tak, že by tam měl ale zůstat do budoucna. Smrt pana Cipra je smutná zpráva. Samozřejmě si vzpomínám na zápasy pod ním, měli jsme pod ním dobrou pohárovou šňůru, měl lidský přístup. To, co jsem si od něj mohl vzít, je takový ten nadhled. Ohledně Falty je to o konkurenci v kabině, přišel jako velká posila, čekali jsme, že odehraje maximální počet minut, měl zranění a po zranění nebyl důvod jej do sestavy vracet."

Desáté domácí ligové vítězství v této sezóně zhodnotil také Jindřich Trpišovský: "V první půli jsme si vytvořili územní převahu, dostávali jsme se do zajímavých prostorů, hlavně po pravé straně. Měli jsme množství centrů, standardních situací, ale vytěžili jsme z toho hodně málo. Bylo to dobré z kombinačního hlediska, ale chyběla nám finální přihrávka, nedokázali jsme se gólově prosadit. Do druhé půle jsme chtěli zvýšit aktivitu, pomohli nám střídající hráči, dostali jsme se do vedení. Pak bylo Brno hodně nebezpečné a my jsme nehráli moc dobře na střední záložníky soupeře. Ondra Kolář chytil dva jasné góly, kdy jsme měli hodně slabou pasáž. Uklidnil nás až druhý gól. Měli jsme hodně ztrát, volili jsme špatná řešení. Hráči vnímali tu atmosféru ohledně uctění památky Františka Cipra, cítili jsme to z lidí v klubu, kteří jej pamatují. Máme tu v muzeu mnoho artefaktů ze zápasů pod jeho vedením. Určitě to každý zaregistroval. Je to bývalý hráč, velmi úspěšný trenér. Silná lavička nám umožňuje do zápasu sáhnout dřív, pokud cítíte, že někomu to tolik nejde. Je to velký rozdíl oproti konci podzimu. Dává nám to větší prostor pro manévrování. Mick vypadal na tréninku velmi dobře, takže je dobré vědět, že na lavici máte hráče, který umí dát gól a rozhodnout zápas. Dnes nás mrzelo, že jsme to střídání neudělali už v poločase, protože jsme pak měli už jen dva střídací brejky. Dnes mě překvapilo v první půli, že se nastavovaly jen dvě minuty, protože se hodně nehrálo. Za mě je možnost střídat pětkrát velký zásah, víme, že góly padají hodně v závěrech zápasů. Nemám na to silný názor. Myslím si, že to pomáhá více týmům, které hrají v bloku a mají možnost vystřídat všechny krajní hráče. Myslím, že je to takhle zajímavější, dostane se více hráčů do hry, asi bych to proto spíš nechal. Ogbu hrál velmi dobře dozadu, dobře načítal situace, ukázal velký potenciál v osobních soubojích. Musí si na tým zvyknout co se týče rozehrávky, v první půli bylo vidět, jak nám v tomto chyběl Ousou. Santos tohle třeba ve druhé půli dělal skvěle až na jednu situaci. Každopádně Ogbu na první zápas skvělý. Zafi naznačil situace, ve kterých je silný. Dnes nám pomohl držet míč, což stav vyžadoval. Každopádně jeho bych po dnešku příliš nehodnotil. Brno je hodně silné v bránění standardních situací, my jsme ale tomu dnes hodně věřili, měli jsme vysoké hráče, Ogbu, Santos, Jurečka. Hodně jsme se tomu věnovali včera na tréninku, ale dnes nám to létalo úplně do jiných prostorů. Měli jsme i varianty rozehrání nakrátko přes Matěje Juráska, takto jsme se na hřišti vůbec nerozhodli. Je to pro mě velké zklamání, že jsme z takového počtu rohů neměli pořádnou šanci. Ewerton měl 1+1, dostával nás do poslední třetiny hřiště. Trochu ho pak limitoval koňar, který dostal. Tohle utkání se přímo nabízelo pro něj, v tréninku vypadá dobře, dnes ale dostal přednost Matěj Jurásek. V Ewem je velký potenciál, ale chyběly mu body, doufám, že dnešní zápas mu pomůže. Nasazení do základu Micka nebo Jurečky bylo pro nás velké dilema, hodně jsme o tom přemýšleli. Je strašně příjemné, že nástupem Micka na hřiště stadion strašně ožije. Nevím, čím to je, ale když jde z lavičky, tak dá gól. Když hraje v základu, tak třeba jako v Pardubicích hraje skvěle, ale gól nedá. Je pro soupeře strašně nepříjemný na bránění. Má za mě životní pohodu. Před třemi lety by ta jeho gólová střela letěla dva metry vedle a do patnácté řady. Dnes jsem byl naprosto v klidu a věděl jsem, že to bude gól. Jeho nastavení je teď fantastické. Mandy je bohužel nemocný od úterý. Ondra Kolář je jednička, jak výkony tak výsledky. Mandy je samozřejmě výborný golman, je to pro nás určitě téma do budoucna. V zahraničí jsou takové situace pro brankáře běžné. Mandy je extrémně pracovitý, všechno si vydřel. Kolimu určitě pomáhá, že má za sebou takového dříče. Jsem rád, že Ondra má takovou formu, hodně nám pomáhá i při centrovaných míčích. Největší zásluhu na jeho formě má jeho vztah, je opravdu v dobrém rozpoložení."

19. - Sobota 11. 02. 2023 18:00