Slavia - Plzeň 2:1

Slavia otočila zápas s Plzní, ve kterém po prvním poločase prohrávala 0:1 a neměla téměř žádné střelecké příležitosti. Po změně stran ale přišel velký obrat, v 50. minutě skóroval Olayinka po rohovém kopu a v 76. minutě strhl vítězství na stranu Slavie Lingr po přihrávce Matěje Juráska.

Trenér Trpišovský sestavou opět výrazně zatočil, stoperskou dvojici vytvořil tentokrát Ogbu s Holešem, ve středu zálohy hráli Hromada, Oscar a Ševčík, na křídlech Schranz s Olayinkou a v útoku Tecl. Hosté uschopnili pro tento zápas Kalvacha, který nastoupil v základní sestavě. Před výkopem předvedla Tribuna Sever neobvyklou pyroshow s kanonádou vystřelovacích rachejtlí, to se na českých stadionech prakticky nevidí. Negativním efektem bylo to, že se start zápasu o pár minut opozdil, protože se na hřišti sbíraly odpadky po vystřelené pyrotechnice. A to i ve chvíli, kdy hlasatel vyzýval pořadatele, ať opustí hrací plochu. Hosté vyhráli los a zvolili, ať Slavia začíná první poločas útočit na Tribunu Sever. První roh kopali hosté po technické nedokonalosti Ogba, slávisté jej ubránili. Během prvních deseti minut zápasu se zdálo, že zápas bude všechno jen ne klidný. Oba týmy předvedly dva tvrdé zákroky, tři z nich sudí Černý, notoricky známý svou extrémní tolerancí k nepřiměřeně tvrdé hře, odpískal jako faul, ale kartu neudělil, třetí rovnou pustil jako čistý. Nakonec se ale hra po této pasáži poměrně uklidnila a další excesy už nepřišly. Z prvních čtyř standardních situací hostů se ofenzivní hřáči Plzně vždy dostali k první hlavičce a slávisté měli štěstí, že z toho nikdy nebylo nic nebezpečného. Slávisté sice měli míč častěji na svých kopačkách, ale nebezpeční nebyli vůbec, obrana Plzně je dokázala držet kolem středu hřiště a nepouštěla je k vápnu nebo dokonce do něj. Na konci 16. minuty obrana Slavie naprosto propadla, centr z pravé strany prošel na střed malého vápna k úplně volnému Chorému, který měl dost času si míč zpracovat a zblízka prostřelit Koláře - 0:1. První šanci si slávisté vytvořili až po 25 minutách hry, když Holeš poslal z hloubi pole pěkný centr, který v akrobatické pozici zakončoval Tecl těsně nad bránu. Po nakrátko rozehraném rohu nastřelil Jurásek ve vápně probíhajícího Schranze, od něj šel míč mimo bránu. Postupem času se slávisté dostávali blíž k vápnu soupeře, ale do něj pořád pronikali jen s velkými problémy a bez reálné šance ohrozit bránu. V nastaveném čase se k hlavičce na bránu po rohovém kopu protlačil Olayinka a Staněk s obtížemi vyrazil na další roh, z něj už slávisté nezahrozili.  Poločas tak skončil výsledkem 0:1 a slávisté nevypadali, že by byli schopni vymyslet něco, čím by obranu soupeře jakkoli zaskočili.

Slavia v poločase dvakrát střídala, místo Hromady a Tecla nastoupili Lingr a van Buren. Po rohovém kopu a dvou nepříliš povedených pokusech Staňka o vyboxování míče promáchl v dobré pozici Ogbu, pak střílel Jurásek nad bránu. Z dalšího rohu už se Slavia prosadila. Prudký Ševčíkův centr prodloužil za sebe hostující Kopic, míč si našel Olayinka a neomylně zavěsil - 1:1! Slávisté najednou získali vítr do plachet a tlačili se za vedoucí brankou, byly z toho další rohové kopy, ale bez efektu. V 56. minutě podnikli slávisté rychlou akci, kterou zakončil parádní střelou Ševčík, Staněk neskutečným zákrokem vyrazil na roh. Pak se na hřiště dostali v dresu Plzně Kliment s Vydrou a v sešívaném Matěj Jurásek místo Douděry. A mladší z Jurásků hned měl šanci po dobré práci Lingra, zblízka trefil jen boční síť! Před 70. minutou  vznikla na hřišti kuriózní situace, kdy do hřiště vběhl Schranz, který byl předtím ošetřován, rovnou do útočné akce Slavie. Sudí hru přerušil a udělil Schranzovi žlutou kartu stejně jako se to stalo Ousouovi v Pardubicích. Hra pak byla dost rozkouskovaná a vyrovnala se, tlak Slavie vymizel. V 76. minutě se ve vápně krásně uvolnil Matěj Jurásek, poslal pěkný míč skrz vápno, kde nejprve jeden z obránců jasně fauloval van Burena, míč ale prošel za něj, kde byl připravený Lingr a prudce vstřelil gól - 2:1! O chvíli později se po chybě hostů dostal do dobré pozice Lingr, ale byl tak překvapen, že míč poslal nad bránu. V 81. minutě střílel Oscar, obrana míč tečovala mimo bránu. O chvíli později Holeš pustil za sebe do první šance hostů v druhém poločase střídajícího Jirku, ten centroval po zemi a před dalším nabíhajícím hráčem uklízel na roh Matěj Jurásek. V 88. minutě slávisté krásně kombinovali ve vápně soupeře, v klíčové chvíli ale Lingr dostal míč za sebe. Pak šla Plzeň do brejku, který ukončil Holeš odvrácením na rohový kop. V 90. minutě mohl jít sám na brankáře Matěj Jurásek, v závěru svého postupu zpomalil a dal možnost skluzujícímu obránci zablokovat jeho pokus na roh. Pětiminutové nastavení slávisté zvládli a po výhře 2:1 zůstávají na domácím hřišti bez ztráty jediného bodu. Tabulku vedou o dva body před Spartou.

Trenér Plzně Michal Bílek okomentoval zápas takto: "První poločas jsme hráli přesně tak, jak jsme chtěli, pozorně vzadu, abychom Slavii nepouštěli do situací, ve kterých jsou silní. Navíc se nám podařilo vstřelit branku. Ve druhé půli jsme věděli, že Slavia vystupňuje tempo. Myslím, že do první branky toho moc neměli, branka ze standardky nás mrzí. Slavia pak měla tlak, pod tím tlakem jsme nepodrželi míč tak, jak jsme chtěli, nakonec přišla druhá branka. Je to škoda, myslím si, že hráči si sáhli na dno sil. Víme, jak je Slavia v domácím prostředí silná. Škoda, že jsme si v závěru nevytvořili víc šancí, kromě průniku Jirky jsme se do zakončení nedostali. Když si vezmete všechny zápasy, které jsme proti Slavii hráli, vypadaly stejně jako první poločas dnešního zápasu. Je pravda, že podzimní část jsme měli rozehranou výborně, musíme zabrat před reprezentační přestávkou doma proti Bohemce, ať se udržíme nahoře se Spartou a Slavií. Chorý měl zdravotní problémy, proto šel dolů. Co se týče vulgarit z ochozů, oba kluby se k tomu před zápasem nějak postavily, ale asi bylo jasné, že se toho moc nezmění. Poslední zápas, který jsme tu hráli, to bylo daleko horší než dnes. Ohledně změn pro další zápas, musíme si toto utkání nejprve vyhodnotit a teprve poté se rozhodneme."

Jindřich Trpišovský řekl k zápasu následující: "Nevstoupili jsme do zápasu ideálně, byli jsme trošku zabrždění, předržovali jsme balón. Po našem autu jsme dostali gól, pak jsme se snažili dostat do zakončení trpělivou kombinační hrou. Plzeň se zatáhla, nebylo jednoduché se tam dostat. Přesto jsme si vytvořili dvě dobré pozice, jednou to Staněk chytil. V druhém poločase zahrál tým celkově velice dobře, stupňovali jsme tlak. Pomohla nám standardka na 1:1, pak jsme dominovali v zápase, dobře jsme se dostávali dopředu přes křídelní pozice. Až na jednu situaci, kdy Matěj Jurásek hasil na zadní tyči, jsme soupeře nepustili do ničeho. Proto myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Byla tu skvělá atmosféra, rozhodčí to zvládl velice dobře, byl to fér zápas. Nebylo tam tolik faulů jako jindy. Jsem rád za reakci týmu, inkasovaný gól byla pro nás velká rána. Tým ale skvěle fungoval a ve druhém poločase jsme chvílemi koncertovali, hráli jsme velice dobře, zaslouženě jsme vyhráli v těžkém zápase s těžkým soupeřem, proti kterému se velmi těžko otáčí zápasy. Chci tým pochválit. Na konci sezóny se body sečtou a body ze všech zápasů mají stejnoou hodnotu, ale když hrajete s přímým konkurentem, bonus je, že mu body seberete. Proto je dnešní výhra důležitější. Musíme sbírat co nejvíce bodů v každém zápase. Důvodů k posunu Holeše na stopera bylo víc, věděli jsme, že budeme podstupovat hodně soubojů, chtěli jsme tam mít dva soubojovější stopery. Tomáš běžecky není ještě dokonale připravený a chtěli jsme mít převahu ve středu hřiště, tím, že se vrátil Jakub Hromada, tak jsme si to mohli dovolit tam Holeše zasunout. Nakonec jsme chtěli také větší komunikaci v defenzivě. Byl to souběh více věcí. Chtěli jsme mít i sílu při standardkách. Ondra Lingr je hráč, na kterém jsme hodně závislí, je to nadstandardní, skvělý hráč. Umí hrát od začátku i skvěle vstoupit do zápasu v průběhu. Měl dva týdny zpět těžkou virózu, hodně jsme s ním o tom mluvili, že od něj budeme potřebovat skvělý výkon v závěru zápasu. Tým je více hráči, Ondra tuto roli umí přijmout. Ví, že v těžkých zápasech střídající hráči mají větší důležitost než ti, co hrají od začátku. Chtěli jsme být běžecky nadstandardně vybavení ve středu hřiště, Plzeň tam má skvělé hráče. Je pravda, že Osky vypadal jako hráč s nejlepší formou na trénincích a v první půli nebyl tolik výrazný, nechodil si pro míče. On má někdy problém se emočně dostat do zápasu. V druhém poločase to bylo úplně jinak a hodně nám pomohl. Tíha rozehrávky byla na stoperech a Ševčíkovi. Je těžké dnes vybírat nejlepšího hráče. Petr Ševčík byl dnes dominantní, chtěli jsme hodně vsadit na hráče, kteří tu jsou delší dobu, ten zápas je vždy vypjatý. Když jsme si analyzovali zápas v Budějovicích, měli jsme tam jen tři hráče v poli, kteří mají titul se Slavií. To jsme chtěli změnit, Ševčík hrál dobře i pod tlakem, dokázal udržet míč i v těžkých situacích, ale netroufnu si říct, že byl nejlepší na hřišti. Mohl bych vyjmenovat mnoho dalších, třeba Matěje Juráska. Po inkasované brance je těžké projevit odvahu. Říct hráčům, že půjdou do zápasu z lavičky je těžké, ale Ondra Lingr má na prvním místě tým, chce být úspěšný s týmem. V první fázi je to pro něj samozřejmě zklamání, ale říkal jsem mu, že když dá gól a vyhrajeme, může mi nadávat, což udělal. Potřebujeme do takových zápasů hráče, kteří to umí strhnout. Důležitý je přínos hráče, ne minutáž. Určitě i nadále budeme koukat na zkušenost hráčů. Prošli jsme si obdobím, kdy hodně hráčů bylo nemocných. Nechceme to ale někdy dávat ven. U mnohých hráčů máme problémy s kontinuitou výkonů. Hráči se zkušenostmi to zvládají lépe než ti, kteří tolik zkušeností nemají. V Budějovicích jsme měli pět hráčů pod 22 let, to může hrát svou roli. Je to jeden z důležitých aspektů, hráči potřebují pomoc od těch, co jsou na hřišti kolem nich. Nám se někdy hrají lépe zápasy, které jsou otevřenější a hrají se nahoru dolů. Ivan Schranz dnes dostal čtvrtou žlutou kartu, takže zase na další zápas nebude. Chci pochválit předzápasové aktivity, udělala se spousta věcí pro zlepšení fair play. I ten zápas byl hodně fér a bylo to o fotbale. Jsou to první kroky a musíme v nich pokračovat. Je to o každém z nás, musíme se k tomu postavit tak, aby ten zápas byl atraktivní. Fotbal přináší emoce a proto ho máme tak rádi. Ohledně herního stylu, my máme nějaký, který vychází z typologie hráčů, které máme. Když chcete hrát nahoře, musíte se vyrovnat se všemi překážkami, které potkáte, včetně různých stylů soupeřů. Rozhodne, jak dokážete zareagovat. Když budeme hrát v takové intenzitě a s takovou odvahou jako dnes, budeme úspěšní. Zápasy se lámou ve chvílích, kdy je to nahoru dolu a kdy se dělají chyby. Vážím si toho, že to byl dnes fotbal. To je náš styl, takhle potřebujeme hrát. My hrajeme svou hru, dnes nám to přineslo vítězství, na podzim jsme v Plzni prohráli a předtím z toho v nadstavbě byla remíza. Každý tým má nějaké silné stránky. My chceme vidět míč ve hře."

23. - Sobota 11. 03. 2023 18:00