Slavia - Bohemians 3:0

Slavia porazila v 28. kole tradičního rivala z Vršovic 3:0, když o výsledku už v prvním poločase rozhodli brankami Jurečka, Olayinka a Douděra. V druhém poločase sešívaní zápas pouze v klidu kontrolovali a po výhře mohli slavit návrat na čelo ligové tabulky.

Trenér Trpišovský měl k dispozici uzdravené Zafeirise s Douděrou a také Olayinku, kterému vypršel čtyřzápasový trest za červenou kartu. Ve velmi ofenzivní sestavě nastoupili kromě těchto třech hráčů ještě také Schranz, Jurečka či van Buren a poskládali se stejně jako před týdnem na Letné do rozestavení 3-4-3. Hosté nastoupili téměř totožně jako v pohárovém zápase v Edenu před několika dny, jen Dostála nahradil v základní sestavě na postu levého wingbacka Kovařík. Před výkopem dostali pamětní dresy za sto, resp. dvě stě odehraných zápasů za Slavii Lukáš Masopust a Ondřej Kolář. Pak se mohlo ve vyprodaném Edenu začít hrát. Hned v první minutě měla Slavia první šanci, Olayinka utekl po levé straně, servíroval míč do vápna, kde přišla zablokovaná střela van Burena. Akce pokračovala a také druhá střela stejného hráče pak byla ztlumena obráncem. Obraz hry byl podobný zápasu obou soupeřů v domácím poháru, slávisté měli převahu a objevovali se v zajímavých situacích kolem vápna soupeře, hosté pak hrozili svými třemi útočníky, kteří zaměstnávali stopery Slavie. Ve 13. minutě se na sešívané usmálo štěstí, když střela Jurečky lízla jednoho z bránících hráčů a změnila směr tak, že byl brankář Jedlička naprosto bezmocný - 1:0. Hosté po inkasované brance znatelně ožili a najednou měli více ze hry oni. Střela ovšem přišla z kopačky hráče v červenobílém dresu. Krásný úprk Olayinky do vápna zakončil Masopust střelou z hranice vápna, která bránu těsně minula. Kromě této střely se však slávisté dobrých deset minut bránili na vlastní polovině a pod účinným napadáním hostů snadno odevzdávali míče ještě před polovinou hřiště. Jurečkova střela z 20 metrů snad ani nestála za zmínku, jak daleko vedle mířila. To v 31. minutě to dopadlo daleko lépe. Zafeiris vyslal krásnou kolmici na Olayinku, ten udělal kličku dvěma obráncům a střelou na zadní tyč zvýšil na 2:0! A to nebylo vše, dlouhý nákop Masopusta krásně sklepl van Buren pro křižujícího Douděru, ten se do míče opřel levačkou z 25 metrů a míč zapadl přesně k tyči - 3:0! Slávisté pak v pohodě dohráli poločas do konce, hosty nepustili k ničemu, ale sami se do zakončení už také nedostali.

Hosté v poločase dvakrát vystřídali, Kovaříka s Prekopem nahradili Dostál a Puškáč. Hráči Bohemians zápas nevzdali a začali poločas opět drobnou územní převahou, nenapadali však slávisty tak vysoko jako v první půli. První střelecký pokus si připsali právě hosté, když po rohovém kopu hlavou poslal míč nad bránu Puškáč. Do vápna soupeře se slávisté dostali až po čtvrthodině hry, ale stálo to za to. Několik velkých závarů ale neskončilo střelou a když to zkusil Douděra zpoza vápna, Jedlička míč chytil. Fanoušky na tribunách přitom hodně rozparádily dva ostré skluzy Jánoše, ani v jednom případě se ale faul nepískal. Po vystřídání Schranze s Jurečkou, které nahradili Provod a Matěj Jurásek, střílel Olayinka zpoza vápna, nicméně Jedlička jeho pokus kryl. V rychlém brejku Douděra vyslal do vápna něco mezi střelou a centrem, na Matěje Juráska to bylo příliš daleko, do brány tento pokus také nemířil. Slávisté nikam nespěchali, měli vývoj zápasu pevně pod kontrolou a nechávali čas utíkat, a to i po vystřídání van Burena a Douděry Teclem a Pechem. V 79. minutě se právě po přihrávce Pecha dostal ke střele z otočky Tecl, vyslal ale jen slabý pokus a Jedlička jej chytil. V 84. minutě to zkusil z přímého kopu Matěj Jurásek, Jedlička výborným zákrokem u tyče vyrazil. V 90. minutě ještě Tecl skvěle zpracoval dlouhý míč Masopusta a neméně skvěle uvolnil do tutovky střídajícího Traorého, ten však trestuhodně napálil jen Jedličku. V nastaveném čase ještě Tecl nedosáhl pořádně na centr Olayinky, sešívaným to ale vadit nemuselo, Slavia v poklidu zvítězila 3:0 a vrátila se na první místo ligové tabulky.

Tým trenéra Jaroslava Veselého byl tentokrát úspěchu hodně daleko: "V první řadě Slavia vyhrála zaslouženě, od nás to bylo málo celý zápas. Slavia vstoupila do zápasu velmi dobře, měla drtivý tlak, my jsme jen čekali, kdy inkasujeme. Nám se pak podařilo tlak Slavie otupit a mezi první a druhou inkasovanou brankou jsme měli nejlepší pasáž. Nechali jsme se porazit naší vlastní zbraní, dvěma rychlými protiútoky a pěknými brankami. Třetí branka zápas rozhodla. My jsme to chtěli dohrát se ctí, ale snažit se otáčet tu zápas z 0:3 by taky mohlo skončit nějakým harakiri. Chtěli jsme tak hrát ze zabezpečené obrany. Největším problémem pro nás dnes byla ofenziva, dnes toho bylo málo. Asi jsme ani neměli střelu na bránu. Pokud chcete na Slavii uspět, musíte být nebezpeční. My jsme jen čekali ve vápně na smrt. Možná jsme v pohárovém zápase tady narazili na svůj strop. Naše nevýhoda byla, že Slavia mohla čerpat z toho pohárového zápasu a rozhodně věděla, že zápas nemůže podcenit. V poločase žádný fén nebyl, nikdo se na to nevykašlal, jen jsme prostě předvedli dopředu málo. Já jsem po zápase hráčům poděkoval, zápas odmakali. Já dělám fén jen v případě, když to někdo odchodí, to se nestalo. Jak čelit Slavii ve formě ukázal náš zápas v poháru, mít v úvodu šance a znejistit ji. Slavia tu dala 53 gólů z 14 zápasů, to je průměr skoro čtyři branky na zápas. Jsem rád, že jsme po tomto kole jistě v nejlepší šestce. Tam nás bude čekat pět podobných zápasů jako dnes. Nerad bych, abychom tam pětkrát dopadli takto. Chceme skončit čtvrtí, rozdáme si to se Slováckem a asi Olomoucí. Raději než Slavii porazím v nadstavbě tyto soupeře."

Jindřich Trpišovský i počtrnácté v sezóně přišel po ligovém zápase v Edenu hodnotit výhru Slavie: "V první řadě chci pochválit návštěvu a fandění, myslím, že to bylo na stejné úrovni jako náš výkon v prvním poločase. Náš výkon v první půli byl dominantní, hráli jsme rychle, navázali jsme na výkon z prvního zápasu s Bohemkou, nenechali jsme si dát gól a naopak jsme nátlakovou hru proměnili v krásné branky. Když jsme se dostali do vedení, tak to bylo vzhledem k typologii soupeře pro nás velmi výhodné. První půli jsme byli nebezpeční z obou stran, často se nám stává, že jsme nebezpeční jen z jedné strany. Mick sice nedal gól, ale podal skvělý výkon nahoře, svými náběhy trápil soupeře. Nakonec měl asistenci u gólu Douděry, tak jsme chtěli hrát. Ve druhé půli jsme trošku sundali nohu z plynu, chtěli jsme hrát více na míči. Měli jsme signály od některých hráčů, třeba Olayinky, Schranze nebo Douděry, že měli málo sil po viróze. V úterý hrajeme znovu, proto jsme to chtěli kontrolovat, ale paradoxně jsme vstoupili do druhé půle špatně. Dobře jsme uskákali standardky soupeře a po prostřídání především Lukášem Provodem jsme zpátky získali kontrolu a v závěru jsme mohli být ještě nebezpeční. Jsem rád za to, jaký výkon jsme dnes podali. Sebevědomí Jurečky je na nejvyšším bodě za dobu, co je tady. Zvykl si na naši hru, je to hráč, který se pohybuje v prostorech, které jsou přetížené. Na Slovácku přitom těžil spíš z volných prostorů. U nás se ze začátku těžce srovnával, že hrajeme do plných. Nehrál tak instinktivně, každý hráč si na to musí nějakou dobu zvykat, tým si zase zvyká na něj. Teď si to sedlo, dělá důležité body, zlepšil soubojové chování. Přibrzdilo jej zranění na Panathinaikosu, ale největším rozdílem je jeho mentální nastavení. Dostal individuální přípravu na videu, hodně mu pomohla. Je na hřišti aktivní, dříve jsem mu vytýkal hlušší pasáže, tam udělal největší progres. Každému týmu pomůže, když hrajete proti někomu druhý zápas. Máme velký respekt k výsledkům Bohemky. Ona hraje každé utkání hodně podobně a my jsme měli materiál, kde jsme viděli naše hráče proti jejich hráčů. Pro nás byl pohárový zápas s nimi obrovské poučení, věnovali jsme tomu hodně času. Jsou hrozně týmoví, dobře se rozhodují na hřišti. Máme velký respekt k jejich ofenzivní trojici. V některých fázích jsme se dost poučili, nepouštěli jsme je tolik za naši obranu. Směs hráčů, kterou máme k dispozici, nám více sedí na rozestavení se třemi stopery. Je to ale v první řadě reakce na rozestavení soupeřů. Máme nahoře tři hráče a křídla se nemusí vracet tak hluboko. Hráči to zvládají, i když na hřišti řeší těžké situace. Ztráta Sparty pro nás nic moc nemění, musíme se soustředit na to, ať posbíráme co nejvíc bodů a uvidíme, na co to bude stačit. Teď jsme v o trošku komfortnější situaci. Každé rozhodnutí na hřišti je důležité, ale cítím teď velkou semknutost toho týmu, máme dobré nastavení týmu a nesmíme o to přijít. Nedokážu identifikovat jeden moment, kdy jsme do toho rozpoložení dospěli, ale vyvrcholilo to před derby, kdy jsme opravdu byli v nelehké situaci. Dokázali jsme zlomit zápas s Bohemkou, potřebovali jsme se přenést přes smolné momenty jako třeba zápas v Liberci. Dospěli jsme sem krok za krokem, hráči postupně nabírali sebevědomí. Hodně nám pomáhají Holeš, Schranz, Ogbu. Hrají mentálně silní hráči, daří se nám v prvních poločasech o dost více a máme větší sebedůvěru. Souvisí to i s kvalitními terény. Oscar se Zafeirisem podali výborný výkon, především Oscar, který navázal na derby. Zafeiris byl tak na osmdesáti nebo devadesáti procentech. Spolu hrají skvěle, ale je to i o tom, že za nimi hrají skvěle tři stopeři. Za mě byl hráč zápasu Lukáš Masopust, především v první půli byla jeho řešení skvělá. Na Baníku je jediný stadion s atletickou drahou v lize. Bývá tam skvělá kulisa, přes všední den bude jistě návštěva vysoká. Termín je složitý, doufám, že přijede co nejvíce fanoušků od nás. Od Baníku se nebude toho tolik čekat. Baník má velkou sílu při standardkách. Uvidíme, který z týmů se na to po dvou dnech volna lépe připraví. Baník proti nám vždy podá nadstandardní výkon, my s tím musíme počítat. Bude to zlomový zápas z našeho pohledu vzhledem k nadstavbě."

28. - Sobota 22. 04. 2023 19:00