Domácí pohár

Finále poháru: Sparta - Slavia 0:2

Slavia po výborném výkonu zaslouženě ovládla derby a může se radovat ze zisku domácího poháru! Rozhodla branka Douděry, druhý gól si Sparta vzápětí vstřelila sama.

Slavné derby pražských S se v rámci samostatné české historie odehraje ve finále domácího poháru - nyní zvaného MOL Cupu - teprve podruhé v historii. Před 21 lety se radovala Slavia, když po dvou brankách Tomáše Doška zvítězila 2:1. Naši branku tehdy hájil současný trenér brankářů áčka Radek Černý.

Sešívaní usilují o svou 7. trofej v rámci této soutěže, Sparta má o 1 více. Zajímavostí je, že červenobílí ve finále dokázali dosud vždy zvítězit. Zápas se odehraje na půdě slabšího celku z pohledu pohárového koeficientu, tedy na sparťanské Letné. Oba tábory budou ale v hledišti zastoupeny stejným počtem fanoušků, takže nepůjde o klasický venkovní zápas.

Jak Slavia, tak Sparta postrádají opory - domácím chybí Čvančara a Sörensen, nám zase Olayinka, Masopust či Ševčík. V základní sestavě Slavie, která tentokrát nastoupí v rozestavení 4-2-3-1, jsou oba Juráskové a překvapivě i Traoré. Spartě se po karetním trestu vrací kapitán Krejčí a Zelený. Trenér Priske opět sází na rozestavení 3-4-3. Duel odřídí stejně jako nedávné poslední derby Dalibor Černý, u videa mu bude asistovat Jan Petřík. Sázkové kanceláře v tomto derby favorita nenašly a kurzy na zisk trofeje jsou u obou S naprosto vyrovnané.

Ve 4. minutě lehce zaváhal Kovář, který napálil míč jen do napadajícího Van Burena, míč se ale odrazil vysoko do vápna, kde pak domácí hráč využil možnosti chytit míč rukama. První skutečná šance přišla o minutu později. Jurečka vypálil ze strany vápna a Kovář míč jen vyrazil do strany před odkrytou branku, tam ale stihli obránci odvrátit na roh. V rozehrávce pak chyboval Krejčí a Jurečka postupoval z Van Burenem na jediného obránce. Náš první jmenovaný hráč si ale míč špatně navedl a ze situace nakonec trestuhodně nebylo ani ohrožení branky. Slavii ale začátek zápasu vyšel a byla lepším týmem. Další chybu ve sparťanské rozehrávce nevyužil Van Buren, který neviděl Jurečku nabíhajícího za sebou za obranu. Škoda. Přetažený rohový kop pak vracel na branku D. Jurásek a Kovář měl s jeho překvapivým pokusem plné ruce práce. Ve 24. minutě přišla tutovka, kdy míč propadl na malé vápno před Traorého, ten ale napálil jen brankáře! Z následného útoku Sparty se pak do dobré pozice dostal Karabec a pálil těsně nad! První žlutou kartu zápasu poté obdržel Kuchta, který sice nechtěně ale tvrdě trefil Holeše. Ve 37. minutě se dostal po standardní situaci k hlavičcee Ogbu, ale v tísni mířil o pár metrů vedle. Ve vlastním výpně pak neodhadl dlouhý míč Douděra, a Zelený ho tak obehrál. Sražený míč pak zakončoval Krejčí, v dobré pozici skákavý míč ale netrefil vůbec dobře. V nastaveném čase pak střílel Jurečka, ale jeho střela doprostřed branky postrádala razanci. Poslední akce první půle patřila Spartě, když Oscar žlutě fauloval Sadílka. Následnou standardku ale sešívaní odvrátili bez větších potíží.

Do šaten se tak šlo za bezbrankového stavu. Slavii mohlo mrzet, že nevyužila povedených úvodních 25 minut, které vyústily v tutovku Traorého. Náznaky šancí ale měla i Sparta. Na hřišti se postupem času také začalo přitvrzovat, nicméně nešlo o nic, co by překročilo běžný rámec.

Do druhé půle vyrazily oba týmy beze změn. Dění na trávníku navázalo na závěr první půle, kdy se odehrávala vyrovnaná partie bez větších šancí. Jako první se ke střídání odhodlal trenér Trpišovský, který v 55. minutě stáhl Traorého s M. Juráskem a na hřiště vyslal Zafeirise s Provodem. A právě Zafeiris centroval od rohového praporku v 59. minutě, jeho centr byl prodloužen na Douděru, který se z voleje trefil neskutečně a otevřel skóre zápasu! Co víc, Slavia mohla ihned z další akce zvýšit, ale Jurečka v čisté šanci míč netrefil ideálně a jeho zakončení zvládl vyrazit Kovář! Míč se pak ještě ve vápně odrážel a dokonce ho po Provodově střele odkopával z brankové čáry Zelený. Zápas se brankou rozjel a do zakončení se následně tlačila i Sparta, po závaru ve vápně, ale k ohrožení Kolářovy branky nedošlo. A dramatické momenty pokračovaly! Po centru do vápna Sparty se nedohodli její stopeři a srazili si míč do vlastní branky - 2:0 pro Slavii! Do úniku se po další ztrátě Sparty hnal Van Buren, byl ale dohnán a pokoušel se o lob, který po teči skončil nad brankou. Sudí Černý ale Slavii roh chybně upřel a nizozemskému útočníkovi ještě udělil žlutou kartu za prostesty. V 78. minutě Sparta málem snížila. Krejčího hlavička se od tyče odrazila do Kolářových zad a míč putoval po brankové čáře. Ač se zdálo, že se pomalu kutálí za ni, tak celým objemem ji nepřekročil a rozhodčí Černý tentokrát správně signalizoval, ať se hraje dál. Slavia se pak začala soustředit hlavně na obranu a případné protiútoky. V úvodu pětiminutového nastavení vyrazil Kolář na roh za pomoci tyče nepříjemnou střelu Karabce.

Více už se nestalo a Slavia zcela po zásluze ovládla finálové derby v poměru 2:0! Sešívaní se tak mohou radovat ze zisku domácí pohárové trofeje! I v 7. finále si navíc udrželi unikátní 100% bilanci!

Brian Priske zhodnotil porážku v derby následovně: "Slavia si zasloužila vyhrát. Byla dnes lepší v mnoha aspektech. Byla lepší fyzicky, rychlejší ve způsobu přemýšlení. Tyto zápasy rozhoduje první gól a ten dala Slavia. Chtěli jsme soupeři vnutit svou hru, ale dnes se stal spíše opak. V jejich způsobu hry jsou nejlepší. Dnes vyhrávali souboje, hráli přímočaře. Pro nás je to bolestivá porážka, ale takový je fotbal a Slavia je dobrý tým s mnoha reprezentanty. Na analýzu utkání je ještě příliš brzy, takže ještě nedokážu odpovědět, co změnit na příští derby. Teď potřebujeme hráče dostat zpět do pohody. Porazit Slavii je těžké a potřebujete k tomu skvělý výkon každého hráče včetně střídajících z lavičky. Dnes se nám to v tomto směru nesešlo. Před příštím vzájemným zápase se budeme bavit o rozestavení, úkolech individuálních výkonech. Z tohoto zápasu bych zmínil Adama Karabce, který dnes hrál výborně. Podobné výkony budeme potřebovat od všech hráčů. Předně musím pogratulovat Slavii, která odehrála skvělý zápas. Radši bych mluvil o našem týmu, ale dnes to od nás nebylo ono, což na takto silného soupeře nestačilo. Je to moje odpovědnost, abych pomohl týmu - jsme v tom s hráči všichni spolu. V poločase jsme změnili rozestavení, protože jsme potřebovali mít hráče navíc uprostřed pole, abychom mohli více hrát a držet míč. Řekl bych, že nám to herně pomohlo, ale nakonec jsme stejně inkasovali jako první. Formace je jedna věc, druhá jsou individuální výkony v ten den. V tom můžeme být my všichni lepší. Atmosféra byla skvělá a doufám, že si ji užili jak lidé na stadionu, tak u televizí. Finále poháru bylo dobrou reklamou pro český fotbal. Co se týče Haraslína, tak si nemyslím, že by se s ním něco dělo. Jen mu dnes nesedl zápas."

Zisk trofeje pak okomentoval Jindřich Trpišovský: "Jsem pozitivně naladěný z mnoha důvodů. Prvním je sportovní stránka ze zápasu, soupeři patří respekt. Druhým je skvělá podpora fanoušků, která byla zároveň zavazující. Řekl bych, že jak jsme vyhráli my na hřišti, tak oni v hledišti. Celkově to dnes bylo důstojné finále po všech stránkách. Chci pochválit i rozhodčího, kterého by potřebovali naklonovat. Myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě. Jediné, co jsme podle mě dnes kazili, byla přechodová fáze po zisku míče. Tam jsme v první půli mohli být mnohem efektivnější. Sparta pak změnila rozestavení, což si myslím, že nám vyhovovalo. Dostali jsme se do vedení, ke konci jsme přežili i dvě šance soupeře, ale ty si Sparta vytvořila vlastní kvalitou. Ke kvalitě zápasu pomohla i výborná hrací plocha. Co se týče venkovních zápasů, tak je to hodně o produktivitě. Někdy jsme měli i o dost víc šancí, ale neproměnili jsme je. Tohle byl specifický zápas, protože Sparta chtěla také vyhrát, chtěla předvést kvalitu a hrála dopředu. Myslím si, že co se týče kombinace, tak to dnes mohlo být ještě o něco kvalitnější. Ale z naše týmu jsem měl dobrý pocit, cítil jsem z něj pevnost v rozhodování a sebedůvěru. Co se týče Ibry, tak přiznám, že kdyby byl kádr v jiném stavu, tak by asi nenastoupil. Dal jsem i na to, že Ibra hrál tři finále a všechny vyhrál. Z těch možností jsme si to vyhodnotili takto. Chtěli jsme mít Zafeirise s Provodem na dohrání zápasu, který třeba mohl jít i do prodloužení. Na lavičce totiž mohlo být jen 6 hráčů do pole. S Bohemkou to v semifinále rozhodovalo. Zafeiris má určité zdravotní problémy už z minulého zápasu, kdyby šlo o jiný zápas, tak by možná ani nenastoupil. Gólmani jsou občas nepříjemným momentům jako Kolář při zaváhání s Hradcem vystaveni. Důležitá je ale důvěra trenérů a lidí okolo. Ondrovi vyhovují tyhle velké zápasy a chyby dělá spíš, když není v permanenci. Navíc je pro nás klíčový ve vzduchu. Nebylo vůbec téma, že by neměl chytat. Že se derby nezvrhlo ve válku je o kvalitním rozhodčím i o tom, že mezi námi a trenéry Sparty není žádná nevraživost. Je to rivalita, ale s respektem. Výsledný fotbal je pak mnohem lepší. Pro oba týmy je zásadní výsledek, ale stejně tak i cesta jak k němu dojít. K Ogbuovi snad ani nemám příměr. Je fantastický, dnes to bylo 9 z 10, protože nedal gól. Minule to bylo 10 z 10. Je pro nás důležitý jako Sörensen pro Spartu. Ten na ni přenáší klid, Ogbu na nás zase vášeň. Upřímně se trochu bojím, jak dlouho ho tu udržíme. Má velkou sebedůvěru, je přirozený vůdce na klíčovém postu. Snažíme se najít podobného hráče k němu, tak doufám, že tu zůstane co nejdéle a nebude to zase náhrada za něj. Výhru si dnes a zítra užijeme, ale od pátku se budeme koncentrovat na jinou soutěž. To je jiný příběh a není nic staršího než včerejší zápas. Pro nás byly všechny trofeje důležité, zásadní byl i první zisk poháru, ale těžko se dá překonat výhra v takovém zápase jako dnes. Pro mě je to nejvíc. Video z pochodu nás nabudilo, byli jsme nadšení, ale bylo to i zavazující. Výsledek nemůžete zaručit, ale chtěli jsme podat maximální výkon. Organizace takového zápasu určitě nebylo nic jednoduchého, ale zvládlo se to skvěle a jediná škoda je, že není větší stadion, protože by podle mě přišlo klidně 50 tisíc lidí. Trofejí si vážíme, jsou super a jsme rádi, jaká je teď prestiž poháru, což by asi před časem nikdo neřekl. Co se týče rozestavení, tak přepnutí na 4-5-1 pro nás není problém, jsme na to zvyklí. Máme radost z raketového vzestupu Jurečky a Douděry v poslední době. David byl spíše nízkonákladový přestup, ale my jsme byli přesvědčení, že se bude do našeho stylu hodit. Ve 23 letech měl přes 100 ligových zápasů, přitom v kariéře nikdy nedostal nic zadarmo a je zvyklý se rvát o své místo. Progres je u něj velký hlavně v obraně, ve které byl vždy slabší. Ta biomechanika u té jeho střely byla neskutečná. Myslím, že mu pomohla i reprezentace a důvěra. S Vencou nyní patří mezi tahouny."

finále - Středa 03. 05. 2023 19:00