Soutěž

Zvolte nejlepšího trenéra Slavie od roku 1993

Konečně jste se dočkali. Pro anketu o nejlepší slávistickou jedenáctku od roku 1993 nám stále chybí trenér a toho můžete zvolit právě teď! V článku si přečtete o jednotlivých období nominovaných trenérů! Jeden vylosovaný obdrží poukázku do KFC. Uzávěrka je 8. června 2005  ve 22:00.

JOSEF JARABINSKÝ (říjen 1992 - prosinec 1993)
Měl s mužstvem plným hvězd přinést Slavii titul. Výchozí pozice nebyla nejlepší. Jarabinský ale postupem času dával hvězdy dohromady, až z nich nakonec tým schopný zaútočit na titul byl. červenobílí hráli skvělý fotbal, za sezónu 92 - 93 nastříleli nejvíce branek ze všech. Poráželi Spartu, Slovan. Jenže ztráceli v Nitře, Prešově... Dvě kola před koncem ligy tak poslední federální titul definitivně uvízl v rudých sítích. Slavia ale naznačila, že je opět schopna hrát na špici. A hlásila se tak do boje o první titul samostatné čR.
Zákulisní boje ovšem začaly vše hatit. V létě 93 odešel ze Slavie Korbel. Jarabinský se prokázal jako špičkový kouč, když držel mužstvo pohromadě a činil přítrž panice. A podzimem vedl Slavii ke druhému třetímu (vlivem odložení utkání) místu, z něhož chtěl na jaře zaútočit na Spartu. Ale nezaútočil. V prosinci ze zpola rozvrácené Slavie odešel. Do teď je otázkou, zda-li tím nejdůležitějším důvodem byla neshoda s vedením klubu v otázce financí, či jak to vlastně bylo...
Bilance v lize: 13 zápasů, 8-3-2, 26:13
Bilance v evropských pohárech: 2 zápasy, 0-1-1, 1:2
 
 
 
JINDřICH DEJMAL (leden 1994 - červenec 1994)
Někdy se věci šijí až příliš horkou jehlou. Poté, co se rozhodl ze Slavie odejít Jarabinský, byl na místo trenéra dosazen Jindřich Dejmal. Jakoby aféra s karamelkami z Drnovic a s jejím hlavním aktérem Dejmalem nebyla ještě dostatečně čerstvá! Jaro 1994 bylo Slavii milostivé i nemilosrdné zároveň. Slavia sice nakonec získala stříbrnou příčku, ale bylo to po velkém boji. Mužstvo jednou smetlo soupeře 6:0, aby v příštím zápase naprosto selhalo 0:1. Kádr byl velmi oslaben (Kuka odešel, Berger a Šmicer zraněni, Tatarčuk a Binič zmizeli), to? pravda. Na druhou stranu to nezdůvodňovalo tak markantní výkyvy výkonnosti. Tato podivná doba Slavie skončila v červenci 1994. Chtělo by se doufat, že výboráři Slavie konečně dospěli k závěru, že Slavia jako klub slavný, potřebuje trenéra přeci jen slavnějšího a čestnějšího jména. Sám Dejmal však říká, že z klubu odešel dobrovolně a sám, bez naléhání kohokoliv.
Bilance v lize: 17 zápasů, 8-4-5, 29:15
Bilance v evropských pohárech: 0 zápasů
 
 
 
MIROSLAV BERÁNEK (červenec 1994 - červen 1995)
K poslednímu utkání skupiny v Interpoháru proti Admiře Vídeň (pozn. bylo to vůbec poslední vystoupení Slavie v této soutěži, prozatím) jelo mužstvo bez hlavního trenéra Dejmala. Důvod se hráči dověděli až v autobuse. Trenér vlastně seděl mezi nimi, jen jím byl někdo jiný... Miroslav Beránek, dosavadní asistent. Vlastně se k tomu místu dostal náhodně. Jednatel Leška velmi stál o trenéra reprezentace Uhrina. A ruka se zdála být v rukávu, kdyby se nakonec nepostavil proti Chvalovský, prezident čMFS. Dejmal byl tedy propuštěn, jen místo něho nenastoupil Uhrin, ale Beránek. Ten však předčil mnohá očekávání. Slavii naučil nejprve organizovaně bránit a poté rozvíjel i ofenzívu. A Slavia pod ním hrála skvěle. Na podzim uchvátila po dlouhé době půltitulëm. A na Spartu měla velký náskok. Jenže během jara Sparta pořád ne a ne zaváhat. Za celé jaro jednou jedinkrát remizovala. A v utkání pravdy porazila i Slavii. V podivném zápase, náhodným gólem, ale málo platné. V předposledním kole Slavia přišla o titul definitivně. Dubnová křeč prostě Slavii zastavila. Vinu na tom nesl prý trenér Beránek, takže Leška pro další ročník sháněl trenéra nového. A našel jej na pozici sportovního ředitele. Tu zastával od jara 95 Cipro. A mnohokrát se během jara spekulovalo, jestli nevystřídá Beránka. Stalo se tak až po sezóně. Po sezóně, jež dala základ budoucí mistrovské...
 
Prosinec 2001 - prosinec 2003
Po neúspěšném podzimu 2001 byl pozván do Slavie nový trenér. Miroslav Beránek se ujal pozice podruhé. Po úvodním jednání s vedením Slavie a ENICu projevil zájem Slavii trénovat. A stalo se tak. Pozměnil přípravu na jaro 2002. Jeho úkolem bylo Slavii fotbalově vzkřísit a pokusit se ji protlačit do Poháru UEFA. Buď přes Sport1 Cup, či v horším případě přes letní Intertoto Cup. Liga se stala tak trochu podružnou záležitostí... Pro začátek se Beránek prezentoval množstvím remíz v lize. S příchodem Skácela a Vachouška však sešívaní začali vyhrávat. V lize 01/02 nakonec skončili na pátém místě (k bramborovému místu chyběl lepší vzájemný zápas s klokany). Zajistila si však Pohár UEFA pro sezónu 02-03. A jako bonbónek na závěr Slavia vyhrála Pohár čMFS. Jak říkal Beránek: „Je to velké povzbuzení na započaté cestě.“
V sezóně 2002-03 trenér Beránek dovedl mužstvo v lize k 2. místu, když Slavia získala jen o bod méně než první Sparta. Během roku sešívaní alespoň po 18. kole vedli ligu. V derby na Letné pak prohráli a tím byl souboj o titul de facto rozhodnut. V Poháru UEFA sešívaní došli do osmifinále, kde byli smolně vyřazeni Besiktasem Istanbul. Krátký defenzivní výpadek v druhé půli se dohnat nepovedlo. V Poháru čMFS Slavia jako obhájce trofeje vypadla ve čtvrtfinále, když zápas s Teplicemi zřejmě vypustila.
Pro podzim 2003 si trenér Beránek a s ním i Slavia kladla cíle nejvyšší - opravdu bojovat o titul, postoupit do Ligy mistrů a uspět v Poháru čMFS. Prvních pět utkání zvládla bravurně. Pak však přišly prohry ve Vigu a Plzni a začala se vkrádat krize. Velké vzepětí v boji se Celtou na Strahově bylo prvním a posledním řádným výkonem podzimu. Mj. proto, že hned týden na to byl prodán Skácel. V pěti ligových utkáních za sebou Slavia nevyhrála, aby pak zase udělala podobnou šňůru bez prohry. Podzimní závěr byl ve znamení postupného kolapsu. Nakonec i Levski Sofia či Budějovice byly nad síly sešívaných. Od rozhádaného (Kuka, ale i další) a rozprodaného (odešli i Dostálek a Petrouš) mužstva je trenér Beránek nakonec odvolán. Po dlouhých průtazích a různých ostudách managementu Slavie.
Bilance v lize: 90 zápasů, 50-28-12, 155:60
Bilance v evropských pohárech: 20 zápasů, 11-5-4, 40:22
 
 
 
FRANTIŠEK CIPRO (červen 1995 - říjen 1997) a JOSEF PEŠICE (červen 1995 - červen 1997)
Dvojice trenérů, jež se navždy zapsala do slavné historie klubu. František Cipro byl tím vyšším trenérem, ale neopomněl připomínat, že procentuálně je odpovědnost k mužstvu mezi ním a Josefem Pešicem rozdělena 55:45. Ale k fotbalu. Ligový rozjezd byl špatný. Po 6. kole byla Slavia na 13. místě ligy a pomalu se začínaly množit spekulace, jak pevná je židle trenéra ve Slavii. Jenže Slavia se stále ještě držela v Poháru UEFA. A čím déle se v něm držela, tím lepší fotbal hrála. Nakonec se i v lize nadechla k výkonům a výsledkům, takže už v půlce soutěže ovládla zlatou pozici. A protože na jaře ze svých výkonů neslevila, stěhoval se v létě 96 po 49 letech titul do Edenu. Zlatou korunkou pak ještě bylo semifinále Poháru UEFA (v cestě za ním pokořen Sturm Graz, SC Freiburg, FC Lugano, RC Lens a AS Roma) a mnohonásobná účast slávistů na stříbrném EURU 96.
V ročníku 96 - 97 stavěla Slavia nové mužstvo. Prodej opor si to žádal. A fanoušci si zvykali na nová jména. Vácha, Ulich, Kubík, Ašanin, Lasota, Chihuri, od srpna i Horváth. Po vcelku povedené letní přípravě ovšem přišel šok. Premiérový pokus Slavie o proniknutí mezi klubovou evropskou elitu - do LM - skončil drtivou prohrou na Grasshoppers hned v prvním utkání 0:5. Edenská odveta zajímala už jen ty nejskalnější. A liga začala podobně. Průběhem času se Slavia vzmáhala, aby nakonec vystoupala opět až na samotný trůn půlmistra. Pod vedením uznávaných trenérů mělo mužstvo velkých hvězd vybojovat na jaře titul. Ale nestalo se. Soupeři z Letné opět předvedli "jarní válec", takže nám zbylo jen druhé místo. Smutnit nakonec nebylo třeba - Slavia totiž poprvé ve své historii zvítězila v domácím poháru. Ve finále porazila Duklu Praha 1:0 v prodloužení.
Po této sezóně odešel do Teplic na místo hlavního kouče Josef Pešice. František Cipro zůstal u mužstva o něco déle. Stupňující se žádostivost rakouského Innsbrucku po něm nakonec znamenala odchod i prvního trenéra. Ve Slavii se začínalo mluvit o dopředu neúspěšné sezóně, nebo? spar?ané už po devíti kolech byli téměř v nedohlednu. Slavia tedy po odchodu Cipra sháněla nového trenéra...
 
František Cipro (červen 1999 - říjen 2000)
Vrátil se do Slavie v červnu 1999. Jeho návrat některá média očekávala již během jara, ale nestalo se. Se Slavií hned tvrdě útočil na titul. Sezóna 1999 - 2000 patřila mezi nejlepší poválečné ve Slavii. A titul vzal až mocný finiš Sparty s mnohými podivnostmi jejími. V Poháru UEFA se hrála výjimečná sezóna. Slavia došla až do čtvrtfinále, kde byl nad její síly Leeds. Pro ročník 2000 - 2001 před Ciprem tedy nemohl stát jiný úkol, než opět útočit na titul a pokusit se o postup do LM. Šach?or Doněck ovšem v poslední minutě odvety do té doby postupující Slavii vstřelil branku a v prodloužení ji pak vyřadil. Z toho šoku se těžko probírala. V lize to šlo od deseti k pěti. Navíc se odkládala utkání kvůli olympijským hrám a účasti slávistů na nich. Na konci října 2000 shledal Leška stav jako neudržitelný a po mocném volání fanoušků a ve snaze zachránit si své křeslo Františka Cipra odvolal.
Bilance v lize: 108 zápasů, 70-20-18, 208:93
Bilance v evropský pohárech: 37 zápasů, 20-7-10, 50:36
 
Josef Pešice (červen 2001 - prosinec 2001)
Ačkoliv Slavia na jaře 2001 dosáhla kýženého druhého místa a tím účasti v předkole LM, trenér Jarolím u mužstva skončil. Na jeho místo byl o posledním květnovém dni jmenován Josef Pešice. Vracel se tak do Slavie po čtyřech letech. Měl dovést Slavii k titulu a do LM, ale nestalo se ani jedno. Panathinaikos byl velmi těžkým soupeřem v předkole LM. V lize se Slavii zpočátku docela vedlo. Pohybovala se na špici soutěže. Každá reprezentační přestávka ale jakoby ubírala z výkonnosti. Nakonec Slavia skončila podzim v křeči a rozložená - s 6. místem v tabulce, snadným vypadnutím v Poháru UEFA hned v 1. kole se Servette Ženeva a s fotbalem, z kterého tak akorát bolely oči. Po dlouhých váháních byl nakonec Josef Pešice v prosinci 2001 propuštěn.
Bilance v lize: 16 zápasů, 7-3-6, 27:23 (jen 2001)
Bilance v evropských pohárech: 4 zápasy, 0-1-3, 2:5
 
 
 
PAVEL TOBIÁŠ (říjen 1997 - duben 1998)
Po rozlučce Cipra se měl v Edenu objevit staronový trenér Pešice. Ale nestalo se. Teplice odmítly, takže se nový trenér červenobílých jmenoval Pavel Tobiáš. Mužstvo pod ním začalo ztrácet dech. Přišly nepříjemné prohry a Tobiáš tehdy řekl, že ze Slavie už jen zbylo jméno. Považoval se za šéfa cirkusu, který rozdává jen body. Po stříbrném podzimu chtěl Slavii před jarem utužit. A počátek jara se vyvedl. Pět výher za sebou. Až remíza z podivně režírovaného derby narušila krasojízdu. Jenže narušila tak intenzívně, že Slavia začala opět zadrhávat. Posledním velkým vzepětím bylo vyrovnané čtvrtfinále PVP proti Stuttgartu. Pak už se tým topil v křivdě a nespokojenosti. A výsledkem nakonec bylo odvolání hlavního trenéra. Spekulace, že se tak stalo na přání hráčů, zřejmě nebudou až tak daleko od pravdy. Na Tobiáše ve Slavii mnozí nevzpomínají v nejlepším. A ani on na Slavii. Chtěl pracovat a myslel si, že k tomu bude mít podmínky. Místo toho stačil jen přičichnout k elitnímu českému fotbalu. Nevypadal z toho nijak nadšeně.
Bilance v lize: 17 zápasů, 11-2-4, 24:15
Bilance v evropských pohárech: 4 zápasy, 0-3-1, 4:6
 
 
 
PETR RADA (květen - červen 1998)
Dosavadní asistent, Petr Rada, se ujal funkce po odvolání Pavla Tobiáše na začátku května. Jeho role byla vcelku epizodní. Mužstvo vedl v sedmi utkáních. V lize při bilanci tří výher a dvou remíz úspěšně dovedl Slavii k dalšímu stříbru. A v Poháru čMFS převedl mužstvo přes Viktorii Žižkov, ale v semifinále se končilo v Drnovicích. Pro další dva ročníky opět klesl na post asistenta.
Bilance v lize: 5 zápasů, 3-2-0, 5:2
Bilance v evropských pohárech: 0 zápasů
 
 
 
JAROSLAV HřEBÍK (červenec 1998 - červen 1999)
K morálně se rozkládající Slavii bylo třeba povolat správného trenéra. Jenže ani Pešice, ani Kotrba do Slavie nedorazili. A tak nakonec Slavia angažovala Jaroslava Hřebíka. "Znouzectnost" Hřebík chtěla hráče naučit modernímu zónovému fotbalu. Nakonec se mu podařilo i překonat bariéru hráčské suverenity a despektu. Jenže v lize to bylo špatné. Slavia jen s vypětím všech sil stála po podzimu 1998 na 4. místě. Jarní půlmistrovský titul pak znamenal vystoupání jen o příčku výše, protože ten nejdůležitější zápas Slavia nezvládla. Prohrála bitvu o druhé místo (a tím i o předkolo LM) na Stínadlech s Teplicemi. Ani historicky druhé vítězství v Poháru čMFS, ani pohledná utkání v Poháru UEFA se Schalke či Bolognou Lešku neobměkčila. Stoupající výkonnost mužstva, kterou způsobil tento trenér tak mohl ocenit až jeho následovník - František Cipro.
Bilance v lize: 30 zápasů, 15-10-5,51:31
Bilance v evropských pohárech: 6 zápasů, 2-0-4, 6:7
 
 
 
KAREL JAROLÍM (říjen 2000 - červen 2001)
Na místo hlavního trenéra se dostal po odvolání Františka Cipra díky své smlouvě. V té měl psáno, že se stane hlavním trenérem hned po Ciprovi. Během podzimu 2000 se zdálo, že by snad Jarolím mohl chřadnoucí mužstvo pokropit živou vodou, ale úspěchu nakonec dosáhl jen v Poháru UEFA, kde mužstvo úspěšně převedl přes OFI Kréta a NHK Osijek. Proti Kaiseslauternu se nepodařilo vstřelit branku, takže to byla konečná. V lize čekal na svou první výhru až do jara. Během něho sice zajistil pro Slavii druhé ligové místo a tím předkolo LM, ale celou dobu byl trenérem netrenérem. Mužstvo trénoval jen proto, že už nikdo neměl sílu jej odvolávat. Slavia předváděla velmi upracovaný fotbal, který byl nakonec ve všeobecné ligové mizérii korunován stříbrným stupínkem. Další smlouva Jarolímovi nabídnuta nebyla, takže ten ze Slavie po sezóně odešel.
 
duben 2005 - *
Nastupuje jako muž záchrany situace. Křest ohněm je pro něho derby, ve kterém slávisté zabojují a předvedou ze sebe to lepší. Takže remíza zdá se v počátku malým Jarolímovým vítězstvím. Následuje bilance čtyř výher na hřištích soupeřů, což se dlouho nepodařilo. Zaváhal pouze v domácích zápasech se zachraňujícími se týmy. V devíti zápasech získal dvacet bodů a dokázal podruhé dostat Slavii na druhé místo.
Bilance v lize: 29 zápasů, 15-9-5, 41:25
Bilance v evropských pohárech: 5 zápasů, 2-1-2, 9:5
 
 
 
JOSEF CSAPLÁR (prosinec 2003 - duben 2005)
Podařilo se mu rozložený tým stabilizovat. Udržel odcházejícího Kuku, z Liberce přišel Koloušek. Přivést Holeňáka se však nezdařilo a zkraje ligového jara se zranil prosazující se Fořt. Týmu nemohl pomoci ani Adauto či Gedeon. Rozjezd byl dobrý a sešívaní nenápadně stoupali tabulkou. Sotva se začalo mluvit o jejich ambicích, přišel v derby pád. Za týden sice Csaplárovi svěřenci senzačně dobyli Bazaly, ale to už byla spíš jen labutí píseň. Mužstvo držel herně nadprůměrný Koloušek a bojovník Bejbl. Všichni ostatní výkonnost neudrželi. Když mužstvo přišlo o nemocného Kolouška, bylo jasné, že liga skončí nedobře. čtvrté místo se jinak hodnotit nedá. Bohudík, že to shodou okolností stačilo na předkolo Poháru UEFA.
V létě 2004 odešlo ze Slavie mnoho hráčů, hlavně T. Došek, M. Müller, G. Józsi či M. Zachariáš - hráči nedávného základu. Posílil jenom Holeňák, ale hned se zranil. Další mnohá zranění - a je tu zásadní situace, kdy klub kolabuje v předkole Poháru UEFA s Dinamem Tbilisi. V lize zachraňuje průměrnost jen výkony na Strahově. Na poslední chvíli přichází Rychlík, Zbončák a Vlček. Mužstvo se postupně zvedá. A díky výbornému finiši uchvacuje nakonec bramborovou pozici pro přezimování. Židli si zachránil i trenér Csaplár. Pro jaro tým opouští brankář černý, posila nepřichází. Vstup do jara proti Olomouci výhrou budí optimismus. Jenže následná čtyři utkání přinesou dvě zbytečné remízy na Strahově a dvě prohry venku. Csaplár je odvolán od týmu. Mluví o čistém svědomí a maximu odvedené práce. Vedení cítí bezvýchodnost situace a zkouší dodat nový impuls novým trenérem.
Bilance v lize: 35 zápasů, 16-10-9
Bilance v evropských pohárech: 2 zápasy, 1-0-1, 3:3
 
 
To jsou trenéři Slavie a charakteristika jejich období. Kdo byl nejlepší? Kdo nejvíce přinesl do Slavie? Jarabinský se svým akcentem na profesionalismus, ale zároveň snahou zasahovat do vedení klubu? Trenér Dejmal, který přes všechny nesnáze a výkyvy v mužstvu přinesl sešívaným stříbro? Nebo trenér Beránek, dvakráte angažovaný ve Slavii - se svou filozofií postavenou na výborné defenzívě a mladých hráčích? Je tu i trenér Cipro - vedl Slavii v nejvíce utkáních a vykazuje nejvíce úspěchů. On je tím uznávaným psychologem, vládcem lavičky, prostě koučem. Tobiáš byl tvrdým zastáncem disciplíny a neznal výjimky a ohledy. Petra Radu známe spíše z jeho dalších angažmá. Jaroslav Hřebík vedl Slavii k bolesti v lize i úspěchu v derby. Potřeboval čas a správně posílený tým, teprve poté se dalo mluvit o jeho trenérském rukopisu. Josef Pešice nenaplnil ambice trenérského jména a prožil si podobně těžké až beznadějné období jako nedávno trenér Csaplár. Oba se prezentovali jako slabší vládci měkčí ruky. Hráče vedli volněji a s větším respektem k jejich umění. Jenže zřejmě ve špatné době.
 
Není jednoduché být trenérem Slavie. Adeptům nesmí chybět schopnosti, ambice, ani vůle. Přesto je jejich boj dopředu jaksi marný. Výsledky jsou často v nepoměrů k jejich aktivitě. Kdo se prosadí v očích tisíců přísných hodnotitelů výkonů sešívaných dresů? Kdo nejlépe obstál za posledních několik let...?
 
 
Takže nyní můžete jít konečně hlasovat. Formulář naleznete ZDE.
 
Texty: slaviaman

Komentáře (23)

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde

 1. Re: Zvolte nejlepšího trenéra Slavie od roku 1993

  Herofil     před 17 lety 01.06.2005 15:40 |  
  0 0

  Uzávěrak je 8. dubna ???? to budem hlasovat 10 měsíců???

  • Re: Zvolte nejlepšího trenéra Slavie od roku 1993

   Richi (admin)     před 17 lety 01.06.2005 16:21 |  
   0 0

   No jo no, chybicka se vloudi :-). Uz je tam 8. cervna.

 2. Re: Zvolte nejlepšího trenéra Slavie od roku 1993

  gary     před 17 lety 01.06.2005 15:52 |  
  0 0

  Tak tahle anketa je naprosto zbytečná. Ten nejlepší je jasnej a nám nezbývá než říct. DěKUJEME

  • Re: Zvolte nejlepšího trenéra Slavie od roku 1993

   (host)     před 17 lety 01.06.2005 17:09 |  
   0 0

   jasna je, v soucasne dobe,
   ale myslim ze za rok, za dva, to vse muze byt jinak, Jarolim je nasi osobe X hodne podobnej .. A verim ze se chyb dokaze vyvarovat a tym pripravit dobre.

   capino

   • Re: Zvolte nejlepšího trenéra Slavie od roku 1993

    (host)     před 17 lety 01.06.2005 18:16 |  
    0 0

    Hm tak to neni jasny:) Ja bych zas videl jako jasnou 1. Frantu Cipra.

  • Re: Zvolte nejlepšího trenéra Slavie od roku 1993

   (host)     před 17 lety 02.06.2005 07:08 |  
   0 0

   Plný souhlas, nikoho jako Petrželu jsme už nikdy neměli. Tantalos

 3. Re: Zvolte nejlepšího trenéra Slavie od roku 1993

  Serf     před 17 lety 01.06.2005 19:04 |  
  0 0

  Beránek. Bez diskuse.

  • Re: Zvolte nejlepšího trenéra Slavie od roku 1993

   Serf     před 17 lety 01.06.2005 19:12 |  
   0 0

   Omlouvam se, trochu ukvapene jsem se uklepl pri psani. Dekuji za skvely doprovodny clanek, ctivy, zajimavy, vypichujici detaily, ktere nam treba uz vypadly z pameti. Jeste jdnou moc diky.

 4. tak to vidí Expert gary

  gary     před 17 lety 01.06.2005 19:52 |  
  0 0

  Volit nejlepšího trenéra je samozřejmě hloupost. On jím prostě je a žádné hlasování na tom nic nezmění.Přesto není od věci zavzpomínat na trenéry, kteří stáli u kormidla kocábky jménem Slávia . A že to nebyl jen boj s bouřlivým mořem zvaným fotbal ,ale často také boj s vlastní posádkou, netřeba připomínat. Bohužel v mnoha případech se naplnilo rčení ,že „jen ten s kterým si na jedné lodi, tě může hodit přes palubu“.
  Stejně jako Kolumbus ,který nesplnil svůj úkol a nenašel cestu do Indie a přesto se zapsal do srdcí námořníků nesmazatelným písmem, se i do mého srdce nesmazatelně zapsali trenéři ,kteří vlastně nikdy nenaplnili svoje sny o objevení jiného světa. Světa zvaného Liga Mistrů.

  Jedním z nich byl Josef Jarabinský. Slávia pod ním hrála překrásný fotbal. Bohužel nejdříve musel krotit drahé hvězdy ,které byli nakoupeny za Korbela, po jeho odchodu zase nechybělo mnoho a mužstvo se rozpadlo. Nemohu také zapomenout na to ,že pod jeho vedením dostal životní šanci Šmicer . Na druhou stranu nutno dodat ,že měl mužstvo plné skvělých hráčů a titul nevyhrál a ani v poháru Uefa jsme se nedočkali žádného úspěchu. Přesto jsem přesvědčen ,že udělal první krůček k největším úspěchům Slávie v novodobé historii.

  Jindřich Dejmal…tvrdí se o něm ,že to byl nejslušnější trenér ve Slávii. Bohužel se zhlédl ve spartanských metodách trenéra Ježka a začal hráčům ordinovat bonbonky proti kašli. Také nemohu souhlasit s tím ,že by skončil dobrovolně. Tenkrát ing.Leška rozehrál hru a chtěl angažovat Uhrina . Ten měl vést současně repre a Slávii. Dejmal tenkrát dotáhl skomírající Slávii na druhý flek a odmítl dělat Uhrinovi asistenta. Toho pak nepustil svaz a trenérské žezlo spadlo do klína tehdejšímu asistentovi Dejmala v současné době jednomu z nejlepších českých trenérů Beránkovi.
  O panu Beránkovi netřeba hovořit .Hned při svém prvním angažmá se mu povedlo dostat se se Slávii do sedmibodového trháku. O tom co stálo za jarním finišem Sparty si už tenkrát cvrlikali vrabci na střeše.Cinknuté jaro připravilo pana Beránka o titul.
  Při svém druhém působení jako jediný trenér ve Slávii dokázal vtisknout sportovnímu úseku směr, kterým se musíme ubírat. Bohužel v odvetě proti Vigu jsme odehráli skvělý fotbal ,soupeře k ničemu nepustili ,ale přesto se nám nepodařilo udělat poslední krůček k postupu do vysněné LM. Za jeho kralování jsme ale byli opět hrdí Slávisti i když jen druzí.
  V trendu který započal pan Beránek se rozhodl pokračovat trenér Jarolím. Já doufám ,že pokud k němu přidá trochu svého trenérského umu, bude to právě on kdo objeví cestu do vytoužené LM.
  Takto můj hlas patří a vlastně bezkonkurenčně nejlepším trenérem Slávie je FRANTIŠEK CIPRO.Titul se Slávií,semifinále poháru Uefa a jedna noha v LM to jsou fakta ,která nejdou smést ze stolu. K tomu se sluší jen dodat Franto Děkujeme.

  PS: Samozřejmě nemohu zapomenout nejdůležitějšího hráče mužstva ,které získalo titul. Byl jím Jaromír Šeterle. Sním bychom sedmibodový náskok nikdy neztratili.

  • Re: tak to vidí Expert gary

   (host)     před 17 lety 01.06.2005 23:14 |  
   0 0

   Je poznámka k tomu Vigu: tak nekritický bych rozhodně nebyl, Vigo mělo šance a jaké, Matůš ale čaroval a stálo při něm štěstí, taky to klidně mohlo skončit 0:2 a nikdo by se až tak nedivil.

   • Re: tak to vidí Expert gary

    (host)     před 17 lety 02.06.2005 00:21 |  
    0 0

    Docela mne mrzí ,že jsi se nerozepsal o skvělém zápase Sparty proti Vardaru Skopje. Proboha, jsem docela rád ,že tak negativní debilové jako seš ty na fotbal ani nechodí. Ty budeš asi jeden z těch fandů ,kteří si oddychli když se Slávii nepodařilo dát třetí gol. GARY

    • Re: tak to vidí Expert gary

     (host)     před 17 lety 02.06.2005 11:03 |  
     0 0

     Negativní nejsem a debil je tu možná někdo jiný, ale rozhodně nejsem nekritický. Byl to tenkrát super zápas, takový Slavia od té doby nezahrála, ale tvrdit, že si Vigo tenkrát k ničemu nečuchlo je lež. Kdyby si Vigo k ničemu nečuchlo, tak není Matúš hrdinou zápasu!
     By mě zajímalo na kolik zápasů chodíš ty, když si tady hraješ na takového moralistu.
     Sešívaný

  • Re: tak to vidí Expert gary

   (host)     před 17 lety 02.06.2005 10:51 |  
   0 0

   No-podle Tebe je to jasný,podle mne teda ne.Komentář máš hezkej,to teda jo,ale troufám si tvrdit,že Cipro nej není.Celá anketa je taková"divoká"každý na to má svůj názor.Ale k Ciprovi-že udělal titul bych vůbec neřešil,protože Sparta byla ve srabu a z takovými hvězdami které jsme tenkrát v kádru měly to byla troufám si tvrdit povinnost!A to jsme pak jěště prohráli 3:0 v Drnovicích Myslím předposlední kolo.Nebo v Uhers.Hradišti?Ale to je přeci jedno.A semifinále Uefy?-ano to je samozřejmě velký úspěch.to určitě.Jenže pak opory odešly a my jsme byly v čudu.Z Curychem 0:5!!! A to si myslím,že nepřišly špatní hráči-myslím na naše ligové poměry.Semifináke Uefy byl úspěch Slavie ale ne Cipra.Když měl horší mužstvo bylo to špatný.Využil správné euforie-byl ve správný okamžik na správném místě.To není nic proti němu-můžu se pyšnit,že jsem se s ním osobně sešel a hovořily jsme spolu v restauraci u pivka ve Vršovicích v Marsu.

   • Re: tak to vidí Expert gary

    Buldok     před 17 lety 02.06.2005 14:57 |  
    0 0

    Souslasím s tebou, Cipro se uměl svézt, ale sám nic nedokázal, nechci ho špinit, ani na něj nijak házet špínu, ale je to pravda. Před sezonou 95/96 měl tým postavený od pana Beránka a povedl se mu nákup Poborského, to se musí nechat, to byl jeho nejlepší nákup. Ale příští sezonu už nedokázal postavit dobrý tým, nebo spíš nedokázal ten tým správně usměrnit, aby udržel titul. A prohrou na hřišti tragické Karviné jsme ho i ztratili. Ta sezona nebyla špatná, ale prostě už to začalo skřípat. Pak hodně nedůstojně opustil Slavii v nadcházející sezoně, když jí začalo téct do bot. Nešlo o to, že odešel, když se přestalo dařit, ale každý si jistě vzpomene, jak nedůstojně mluvil o Slavii, i kdyby měl pravdu, tak se to neříká veřejně. Když se vrátil, tak opět těžil z toho, že tým mu postavil prozměnu pan Hřebík, ten tým byl připravený pro titul, stal se mistrem jara. Trenér Cipro udělal obrovskou chybu hned po nástupu, nepochopitelně si nechal utéct na jaře neudržitelného Malára, za kterého Slavia odmítla zaplatit 7 milionů, prý to bylo moc. Týden na to přišli do Slavie dvojčata Doškové za 30 milionů. Slavia podle očekávání dominovala a to jak doma tak v Evropě. Slavia byla 23 kol neporažena a mířila k titulu, jenže pak přišlo vyřazení od Leedsu, které bylo zaviněné velkou kvalitou soupeře, ale i nedostatkem útočníků, kteří byli před zápasem na Leedsu zraněni resp. vykartováni jako v případě Zelenky. pak přišla nečekaná prohra na Žižkově a najednou tým nedominoval, ale začala tápat. Ještě přišly dvě domácí výhry, ale pak remíza v Jablonci. A pak tři prohry doma s Teplicemi, na Spartě ostudných 5:1 a 3:0 v Brně. Když tým jel sám a válcoval soupeře, tak se svézl, ale když tým potřeboval dostat z krize, tak nevěděl jak. Jistě si i pamatujete co přišlo v další sezoně, tragické výkony doma, několik domácích remíz 0:0 a hlavně spousta výmluv tipu:že ti malý kluci podávají ty míče moc pomalu. Prostě já osobně si myslím, že trenér Cipro vyhrál se Slavii titul a byl v semifinále poháru Uefa a to mu nikdo neodpáře a navždy to zůstane v našich srdcích, ale dle mého názoru to nebyl nejlepší trenér ve Slavii. Buldok

    • Re: tak to vidí Expert gary

     gary     před 17 lety 02.06.2005 18:21 |  
     0 0

     Proboha, někdy lituji ,že ta stará tribuna v Edenu nespadla a chytrolíni jako vy pod ní nezůstali. Jarda Hřebík to řekl správně. Pokud chceme být velký tým ,musí všichni táhnout jedním směrem. Vy patříte do té bohaté skupinky lidí ,kterým úspěch Slávie vadí.Slavia pod vedením Cipra získá po skoro padesáti letech titul a vy tady píšete neskutečné plky. Copak si opravdu myslíte ,že Liverpool je nejlepším klubem Evropy ??? Není, k úspěchu je totiž TAKÉ třeba štěstí, náhody nebo toho aby byl soupeř zrovna ve srabu. Jenže to nikoho nezajímá .Na tom poháru bude napsáno právě jeho jméno. Oni jsou ti nejlepší!!!!!! Ale to lidé ,kteří nikdy nekopli do míče nikdy nepochopí.
     PS: Jo Buldoku abych nezapomněl, ty jdi s Ivánkem křičet „Děti moje, hrrrr na ně „

     • Re: tak to vidí Expert gary

      Buldok     před 17 lety 03.06.2005 08:09 |  
      0 0

      Škoda gary, že neumíš líp číst, jinak by jsi zjistil, že já v tom článku rozhodně nemám žádný problém s tím, že byl trenér Cipro úspěšný, jak jsem již psal, měl štěstí a uspěl, přivedl Slavii k největším úspěchům za posledních 50 let a za to mu budu a myslím, že i všichni ostatní vděční, pokud jsi četl můj článek, tak to tam i najdeš. Ale asi jsi si nepřečetl nadpis, tato anketa není, kdo byl nejúspěšnější trenér, ale nejlepší a nezlob se na mě, ale podle mě trenér Cipro nebyl nejlepší trenér, který Slavii trénoval, ale určitě to byl trenér s největším štěstím a trenér, který se Slavii vyhrál titul po téměř půl století a za to mu zůstanu navždy vděčný. Nechci tu zpochybňovat jaký je to trenér, ale pokud mu nikdo tým nepostavil, tak s ním nic nedokázal. To je prostě pravda. Jinak reagovat na tvoje chábé podpásovky ani nemá smysl, jen jsi mě přesvědčil o své ubohosti

      • Re: tak to vidí Expert gary

       (host)     před 17 lety 04.06.2005 00:19 |  
       0 0

       Buldok já umím číst ......sám nic nedokázal ,jen se svezl......Prostě to je něco příšerného. Ale nechme toho .Já jen doufám, že pan Jarolím také nic nedokáže a sveze se po úspěchu Csaplára a my postoupíme do LM.

       • Re: tak to vidí Expert gary

        (host)     před 17 lety 04.06.2005 16:46 |  
        0 0

        To je prostě pravda, pokud mu někdo nepřipravil tým, tak nic nedokázal a to platí nejen o jeho působení ve Slavii, ale i v Plzni, Rakousku(a to hned 2x Linz a Inssbruck) a konec konců i v Budějovicích. Necháme toho, pro tebe je nejlepší trenér Cipro, já tvrdím, že byl nejúspěšnější, ne nejlepší, ale to je jedno.

 5. Re: Zvolte nejlepšího trenéra Slavie od roku 1993

  vlada     před 17 lety 01.06.2005 20:48 |  
  0 0

  Trenérem Slavie od r.1993 je pro mě F.Cipro. Titul po 49 letech,semifinále UEFY a první vítězství v domácím poháru.Co je víc?

 6. Re: Zvolte nejlepšího trenéra Slavie od roku 1993

  (host)     před 17 lety 02.06.2005 08:25 |  
  0 0

  Nejlepší je podle mě Cipro, titul, semi Uefa, pohledná hra.Budu ho volit, ale zároveň chci napsat, ?e bych ho nyní do Slavie už nechtěl. S Jarolímem jsem absolutně spokojenej a věřim, že když ta anketa bude za rok, že už budu moci volit jeho, jako prvního trenera Slavie v LM..LordEdmund

 7. cipro

  postovni (přítel SN)     před 17 lety 02.06.2005 13:01 |  
  0 0

  nevim co tu resite. to, co jsme zazivali za cipra, mi ted zpetne pripada jako sen. semifinale uefy + titul. ted se modlime za druhy misto a doufame ze porazime zlin nebo blsany. porovnavat to podle kadru nema smysl a objektivne to udelat nejde. doufejme, ze za rok uz se tu budem moct prit, kdo je lepsi. cipro nebo jarolim ?

 8. Re: Zvolte nejlepšího trenéra Slavie od roku 1993

  Kopcem     před 17 lety 02.06.2005 15:31 |  
  0 0

  Nejlepšího trenéra si volit netroufám. Kdyby anketní otázka zněla: "trenér, který měl největší úspěch", nebylo by co řešit. Ale nejlepší trenér?! Dovolím si tvrdit, že aby ve Slavii měl trenér úspěch (a platí to asi obecněji), vyžaduje to souhru mnoha faktorů. Musí mít kvalitní hráče, hráči musí chtít hrát, hráči musí chtít trénovat, vedení mu musí věřit, vedení mu musí pomáhat, nesmějí ho podrážet asistenti, sportovní ředitelé apod.

  Tohle všechno nejlépe vyšlo F. Ciprovi v sezóně 1995/96. říkalo se o něm mezi lidem fotbalovým, že není mimořádným trenérem, ale že umí mužstvo dobře koučovat a že se vyzná v diplomacii směrem k vedení. Jeho výsledky z dalších působení by tomuto tvrzení asi odpovídaly. Jak známo, nejsem zrovna příznivcem našeho vedení, ale myslím, že tehdy se jim povedl geniální tah. Dvojice Cipro - Pešice se aspoň první roky skvěle doplňovala. Cipro jednal s vedením a koučoval při zápasech, Pešice trénoval.

  Měli jsme asi i lepší trenéry, ale v době jejich působení vždycky něco chybělo. V. Petržela vyhořel nejspíš vůbec nejvíc ze všech trenérů Korbelovského a postkorbelovského období, a přitom o jeho kvalitách asi nikdo nepochybuje. Za jeho působení asi chyběla ochota hvězd podřídit se náročnému trenérovi. To samé zřejmě platilo i za Tobiáše a Hřebíka, i když u těch dvou si nemyslím, že by se jejich trenérské schopnosti rovnali V. Petrželovi. Jarabinský měl nejspíš smůlu, že působil v době naprostého chaosu ve vedení. Jinak za něj Slavia hrála podle mě nejhezčí fotbal. Kdo viděl Dukla Slavia 0:6, asi mi dá za pravdu. Dejmal s Pešicem byli podle mě příliš slušní a neprůbojní lidé, aby byli schopní ustát tlak vedení a různé jiné podrazy.

  Potom zbývají Beránek a Jarolím. Podle mě oba velmi kvalitní trenéři, kterým ale k úspěchu zatím vždycky něco chybělo. Za Beránka hra měla koncepci, hráli jsme hezký fotbal, ale byli jsme tak trochu skleníkové květinky. Chyběla tam ta vůle po vítězství, když se hra nedaří podle představ nebo když to trochu bolí. Jarolím už podruhé dokázal dovést naprosto rozložené mužstvo do předkola LM. Za něj jsme se k relativnímu úspěchu vždycky spíš dorvali silou vůle. Hra za moc nestála. Ještě neměl možnost ukázat, že umí i tuhle fázi. Ve Slovácku ale ukázal, že jeho mužstvo umí hrát pěknej fotbal. Snad mu to vyjde tentokrát.

  Kdybych to shrnul. Nejúspěšnějším trenérem byl jednoznačně F. Cipro. Nejlepší trenéři, které jsme ale od roku 1991 měli, byli podle mě V. Petržela a J. Jarabinský. Potvrdili to i tím, že se dokázali prosadit i v dalších mužstvech naší ligy a dokonce i za hranicemi. Ale protože jsem optimista (i když skeptický), věřím, že všechny ještě překoná Karel Jarolím.

 9. Re: Zvolte nejlepšího trenéra Slavie od roku 1993

  honzah (přítel SN)     před 17 lety 08.06.2005 17:31 |  
  0 0

  Takže nakonec volím Beránka, jak už jste asi mnozí tušili. Svým riskantním pojetím tvorby týmu dokázal dvakrát Slavii posunout správným směrem, avšak ani jednou mu nebylo umožněnu svoji koncepci dovést do konce. Z hlediska ekonomické reality bylo jeho počínání hodně riskantní a nakonec vedlo k hlubokým problémům, ale to měl spíše hlídat někdo ve vedení.
  Nejpovedenější sezóny jsme zažili pod Ciprem, jenže ten využil vždy konstelace, která byla na něm nezávislá, navíc těžil také z vynikající práce asistentů. Takže ho řadím o něco níže.
  Náznaky dobré práce jsme viděli i u Hřebíka s Jarolímem, ale oba měli málo času ji dotáhnout do konce. Pokud by druhý jmenovaný už postoupil do LM, jak se doufám stane, uvažoval bych o příčce nejvyšší i pro něho.
  Ostatní trenéři mě už zdaleka tolik nezaujali, ale i mezi nimi jsou zajímavé osobnosti...