Hráči Slavie

Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

Martin Vaniak odchytal ve Slavii několik zápasů, díky kterým si jej budou pamatovat příští generace slávistů. Při příležitosti jeho loučení s kariérou vydáváme speciální statistické okénko věnované pouze jemu.

2007/08:
Martin Vaniak přišel do Slavie v létě roku 2007 a původně měl jen dočasně nahradit zraněného Michala Vorla. Jak všichni víme, dopadlo to nakonec úplně jinak. Vstup do klubu měl totiž skutečně impozantní. První soutěžní zápas odchytal 1. srpna 2007 ve druhém předkole Ligy mistrů v Žilině. Vychytal nulu, zápas skončil 0:0. Následovalo první ligové kolo v Jablonci, opět vychytaná nula a výhra 1:0. V odvetě se Žilinou opět neinkasoval a pomohl k postupu na penalty. Ve druhém ligovém kole opět vychytal čisté konto a Slavia vyhrála 2:0 nad Kladnem. Pak přišly v rychlém sledu dva vrcholy jeho celého působení ve Slavii. Na Ajaxu pochytal několik tutovek soupeře včetně Huntelaarovy penalty, i v pátém zápase v řadě neinkasoval a vysloužil si za svůj výkon unikátní známku 10 od deníku Sport. Od té doby ji neobdržel žádný slávista. Poprvé inkasoval až v šestém zápase za Slavii - ve třetím kole v Budějovicích, kde jej překonal Vozábal, Slavia však stejně vyhrála 2:1. Následovala domácí výhra nad Brnem 1:0 a pak už odveta s Ajaxem. Slogan kotle "Jen my a magie můžeme pomoci Slavii do LM" se naplnil do puntíku. Vaňous sice v první půli inkasoval od Suaréze, ve druhé půli však během deseti minut přivedl hráče Ajaxu přímo k šílenství když chytil tři tutové šance. V prvních osmi soutěžních zápasech ve Slavii tak Vaniak inkasoval jen dvě branky! Od Sportu dostal známky 5, 5, 6, 6, 7, 7, 9 a 10, tedy průměr blížící se 7! Lepší to snad ani být nemohlo.

V této sezóně vypadl ze sestavy Vaniak třikrát. Poprvé jej vyřadil trenér Jarolím po debaklu od Arsenalu. Michal Vorel pak odchytal tři ligové zápasy a odvetu s Arsenalem. Po remíze na Žižkově 1:1, pod kterou se Vorel podepsal chybou při inkasované brance v nastaveném čase, se Vaniak do brány zase vrátil. Poté se Michal Vorel dostal do sestavy na zápas v Tottenhamu, ale v lize pak už chytal zase Vaniak. Potřetí jej trenér Jarolím nepostavil do ligového zápasu proti Liberci, Michal Vorel vydržel v sestavě tři utkání, než proti Žižkovu dostal červenou kartu. Sezónu zakončenou oslavami titulu v Edenu dochytal opět Vaniak.

Celkem v sezóně nastoupil Martin Vaniak do 25 ligových a deseti pohárových utkání. V lize měl bilanci 15-7-3 a 18 inkasovaných branek (0,73 branky na zápas). V pohárech měl bilanci 3-3-4 a 19 inkasovaných branek (1,9 branky na zápas). Do zápasů poháru ČMFS nezasáhl.

2008/09:
Nejstabilnější byla jeho pozice v následující mistrovské sezóně. V lize chyběl jedinkrát, v 29. kole, kdy už měla Slavia jistý titul, chytal v Teplicích místo něj Romanovs. V evropských pohárech by nejspíš odchytal vše, nebýt červené karty v nastaveném čase domácího zápasu s Hamburkem. Tehdy se penaltě místo něj postavil Erich Brabec a neuspěl. V dalším zápase proti Ajaxu tak Vaniak chytat vinou trestu nemohl a zápas solidně odchytal Diviš. V poháru ČMFS odchytal první zápas v Rakovníku, do zápasů ve Voticích a v Sezimově Ústí nastoupil Diviš a na jaře ve Zlíně chytal Romanovs. Odvetu se Zlínem a oba zápasy se Slováckem chytal Vaniak, venku inkasoval podruhé v sezóně červenou kartu, i v tomto případě měla Slavia už vystřídáno a posledních pět minut dochytal Grajciar, přičemž v nastaveném čase inkasoval branku na 1:2.

Ve 29 ligových zápasech Vaniak měl bilanci 17-8-4 a inkasoval 25 branek (0,86 branky na zápas). V pohárových utkáních inkasoval v sedmi zápasech pětkrát a bilanci měl 0-4-3 (0,71 branky na zápas). V poháru ČMFS inkasoval dvakrát a s bilancí 2-0-2 měl průměr 0,5 branky na zápas.

2009/10:
V další sezóně už se pozice Vaniaka změnila, v souvislosti s jeho přibývajícím věkem se začal hledat jeho nástupce a tento stav trvá vlastně dodnes. Vaniak nastoupil do prvního zápasu sezóny doma proti Boleslavi (1:1), jenže v Tiraspolu se překvapivě postavil do brány Hanuš. Ten tam vydržel čtyři ligové a tři pohárové zápasy, než se v odvetě v Bělehradě postavil do brány znovu Vaniak. Tento zápas okořenil kuriózní inkasovanou brankou na 2:0, kdy dlouho váhal s výkopem, sudí pískl překročení časového limitu a Vaniak odevzdal míč soupeři, který rychle rozehrál nepřímý volný kop a skóroval. Vaniak přesto v bráně vydržel až do ligového zápasu na Kladně, kde chytal Romanovs. Ten se však zranil a v zápase jej tak znovu vystřídal Vaniak. Totéž se opakovalo za pár týdnů, když do domácího zápasu s Valencií nastoupil opět Romanovs a opět musel pro zranění střídat. Poslední čtyři podzimní utkání odchytal zase Romanovs.

Na jaře se postavil do brány pro změnu Senecký, po čtyřech zápasech jej nahradil Romanovs a další kolo už se vrátil do brány zase Vaniak. No a vydržel tam až do konce sezóny, pro Františka Cipra byl jasnou jedničkou.

V lize nastoupil Vaniak do 19 zápasů s bilancí 6-5-8 a 22 inkasovanými brankami (1,16 branky na zápas). V evropských pohárech zasáhl do zápasu pětkrát (0-2-3) a inkasoval jedenáctkrát (2,2 branky na zápas). V Ondrášovka Cupu nastoupil do šesti zápasů a s bilancí 4-0-2 inkasoval pětkrát (0,83 branky na zápas).

2010/11:
Ani v poslední sezóně aktivní kariéry to Martin Vaniak neměl jednoduché. Nastoupil sice jako jednička, jenže po pěti zápasech jej vystřídal Jaakkola. Ten v bráně vydržel jen dva zápasy a po chybě s Olomoucí se do brány vrátil Vaniak. Vydržel tam jen tři zápasy, pak ze Slavie už nadobro odešel Karel Jarolím a jeho nástupce Michal Petrouš ukázal na Zdeňka Zlámala, který odchytal zbytek podzimu. V zimní pauze však Petrouš přesvědčil Vaniaka, ať nekončí kariéru a ligové jaro odchytal Vaniak téměř celé, výjimkou byly zápasy proti Budějovicím a Příbrami, ve kterých chytal Zlámal.

Celkově nastoupil v lize Vaniak do 19 zápasů s bilancí 7-8-4 a 20 inkasovanými brankami (1,05 branky na zápas). V Ondrášovka Cupu nastoupil dvakrát s bilancí 1-0-1 a jedním inkasovaným gólem (0,5 branky na zápas).

Celkem:
V lize za Slavii Vaniak nastoupil do 92 utkání s bilancí 45-28-19, inkasoval v nich 85 branek, což dává průměr 0,92 branek na zápas. V evropských pohárech nastoupil do 22 zápasů s bilancí 3-9-10 a inkasoval 35 branek (1,59 branky na zápas). V domácím poháru nastoupil do dvanácti zápasů s bilancí 7-0-5 a inkasoval osmkrát (0,67 branky na zápas).

To dává dohromady 126 soutěžních utkání s bilancí 55-37-34 a 128 inkasovaných branek, tedy 1,02 branky na zápas.

Komentáře (22)

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde

 1. Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

  Jakubisko     před 9 lety 24.08.2011 12:26 |  
  0 0

  Díky za zajímavou rekapitulaci - jen pro upřesnění, penaltu nechytil Suarézovi, ale Huntelaarovi :)

  • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

   quelhar (admin)     před 9 lety 24.08.2011 12:29 |  
   0 0

   Pravda, ja mam porad pred ocima ten stastny vyraz Suareze po tom, co ten jeho skok sudi odpiskal... Diky za opravu...

   • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

    honzah (přítel SN)     před 9 lety 24.08.2011 12:37 |  
    0 0

    Jako malé děcko mlátil pěstičkou do trávy :-))

    • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

     Fallen (přítel SN)     před 9 lety 24.08.2011 13:03 |  
     0 0

     Ten hajzlík ve čtyřech zápasech nafilmoval dvě penalty. Nemůžu ho vystát. V tý EL mě tenkrát pěkně nasr...

  • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

   rekodlak     před 9 lety 24.08.2011 12:40 |  
   0 0

   Jen připomínám, že trávník je mokrý! :-)

  • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

   mirecek1111     před 9 lety 24.08.2011 12:59 |  
   0 0

   Huntelaarovi s vypláznutým jazykem...no jo, na takové chvíle se nedá zapomenout :) Nás tenkrát podcenili asi stejně jako teď Kodaň Plzeň.

   • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

    Viking     před 9 lety 24.08.2011 13:05 |  
    0 0

    Hlavně ta odveta, kdy snad během pěti minut chytil stoprocentní tutovky Stamovi, Suarézovi a nakonec neskutečně vytáhl hlavičku Huntelaara. Po tomhle se Ajax sesypal a do konce zápasu už defakto skoro nezahrozil.

    • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

     lassiter     před 9 lety 24.08.2011 13:16 |  
     0 0

     nj, neni nad to si to čas od času pustit... zrovna včera sem si pouštěl zápas s jabloncem, když se slavil první titul v edenu, hezký je to, snad se to někdy vrátí

     • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

      Jiri1     před 9 lety 24.08.2011 13:18 |  
      0 0

      Nevim jstli titul , aleto ze se vratime na celna mista a do evropskych poharu povazuji za jiste, horsi uz je to s dusi fany , ktery byl je a bude vzdy podvaden.

 2. Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

  Sokrates55 (přítel SN)     před 9 lety 24.08.2011 20:36 |  
  0 0

  Dobrý podvečer přeji Vám všem,
  za sebe bych chtěl Martinovi Vaniakovi moc poděkovat. Věřím tomu, že jeho práce v bráně byla poctivá zrovna tak jako on sám. Za nic se při svých chybách neschovával a trpělivě snášel všechny ty veletoče okolo těch trenérských vrtochů.
  Já se přiznám k tomu, že jsem si pustil zase derby z Letné, kde jsme vyhráli 4:1 a když dal Tavaréz ten druhý gol hlavou, tak jsem si zastavil ten hrozný výraz ve tváři pana Řepky, to se nedá popsat.........:-)
  Ale abych se neutěšoval něčím, co se neopakuje, tak se vrátím maličko k našemu vystoupení v Teplicích. V první půli to alespoň trochu fungovalo, Petrák a Jarolím se docela doplňovali a Janda jim svou aktivitou zprava velmi pomáhal. Pospěch asi nebyl úplně v pohodě, ale je fakt, že ho tepličtí stopeři bourali jak jen to šlo....., Kocourek jim to opravdu usnadnil... Koreš byl moc zatažen a tak to z levé strany tolik nešlo. Nitrianský bude dobrý, práce s balonem i pozičně, prostorové vidění - doufejme. Kaufman jde nahoru každým zápasem a Hubáček jde každým zápasem dolu (ty jeho bochníčky do nikam... to je k uzoufání), Hůrka není obránce (doufám, že Trubilla je opravdu jen zraněn....). Čontofalský se také doufám rozehraje, nebylo by ani spravedlivé ho nějak po takové pauze peskovat za nějakou chybku. Gol nedostal a tím je to jasné. Druhý poločas radši hodnotit nebudu a ty dělbuchy.....? To je asi taky nějaké zoufalství. Boleslav nás prověří daleko více a obávám se, co se stane. Doufám, že to nebude pískat něco takového jako Kocourek.
  Plzni dnes držím palce a panu Vrbovi moc přeji postup. On se narozdíl od našeho KJ nepropůjčil kšeftování s hráči a tak hra Plzně má říz a logiku.
  Tak zatím a v pátek snad poděkujeme Martinovi v co největším počtu.
  Sokrates55

 3. Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

  LukySKS     před 9 lety 24.08.2011 21:53 |  
  0 0

  Martin je jeden z posledních rytířů českého fotbalu!!! A i když asi strávil víc fotbalovejch let v Olmiku beru ho za našeho velkého hrdinu. Martin je fotbalista který se u mě zařadí mezi velikány Bicana, Pláničku, Veselého, Kuku, Radka Černého Standu Vlčka!!! Lidi přijdte - prosím!!!

 4. Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

  lassiter     před 9 lety 24.08.2011 22:50 |  
  0 0

  Plzeň pěkně. Na Nově je zrovna jako host Vaňous. Moc doufám, že v pátek přijde aspoň patnáct tisíc a bude to mít hezký.

  • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

   bongor     před 9 lety 24.08.2011 23:37 |  
   0 0

   Gratulace Plzni,i když jim to šlo o něco hůř než v Kodani,přesto zaslouženě postoupili.
   Kodaňský trenér a kapitán se vytahovali,že vyhrát v Praze 3-0 pro ně nebude žádný problém.Taky Ajax nás pžed 4 roky podcenil.
   Teď si tady čtu ve spartu slova pana Haška:
   Proti Vasluii odehrajeme zápas, na který se bude vzpomínat, zní z Letné.
   Doufám,že další vejtahové taky sklapnou.

   • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

    opicemag     před 9 lety 25.08.2011 00:12 |  
    0 0

    Třeba budou. Kdyby dostali po takových slovech doma třeba čtyři góly, tak na to opravdu nikdo nezapomene.

    • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

     Kactus     před 9 lety 25.08.2011 08:48 |  
     0 0

     jo, mohli by puknout :)

     ale stejne jsem byl vcera otraven - jak to, ze na nasem stadionu krepci nejaci plzenaci misto Slavie? A tak jsem si vzpomel, ze porad nevime co se stalo a proc. Hlavni je udelat tlustou caru ... ble.

     • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

      janko (přítel SN)     před 9 lety 25.08.2011 09:00 |  
      0 0

      ..otráven ani ne, spíše divný pocit jakéhosi smutna....

      ale přejme jim to, možná někdo bude tvrdit, že při jízdě za titulem jim pomohlo zákulisí, ale za to co předvedli v těch třech předkolech si to zaslouží a tak ať si to užijou. Tomu jejich škudlilovi (v dobrém slova smyslu) totiž nechybí to co chybělo KJ a to je dle mého pokora. Pýcha předchází pád a někteří tenkrát u nás velmi zpychli....

      ..co mne mrzelo včera nejvíc, bylo to, že jsme se dostali do takových sraček že pravověrní slávisté jdou raději do Plzně než k nám. Snad se Pilaře v tom sešívaném dresu jednou dočkám...

      • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

       Kmotr (přítel SN)     před 9 lety 25.08.2011 10:17 |  
       0 0

       Na toho se "vykašli", jeho cesta se už ubírá jiným směrem. Já bych si spíš přál, aby příští talentovaní slávisté "nemuseli" jít do Plzně ale bez obav podepsali u nás, protože u nás všechno funguje tak jak má..

       • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

        Huzgi (přítel SN)     před 9 lety 25.08.2011 12:53 |  
        0 0

        Plzeň ukazuje, jak se asi má dělat fotbal. Není to tak dávno, kdy se zachránili v lize jen díky špinavému handlu se Spartou a z ligy tak nespravedlivě vyhnali Jihlavu. Jako odměna přišel postup do Ligy Mistrů :-)

        • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

         janko (přítel SN)     před 9 lety 25.08.2011 13:16 |  
         0 0

         Tak tady se musím Plzně zastat, to byla prasárna hlavně od té rudé lůzy...

         • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

          bongor     před 9 lety 25.08.2011 13:57 |  
          0 0

          To je úplně jasný janko,kdyby to udělal někdo jiný,tak se to bez odpočtu bodů neobejde.

          • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

           Huzgi (přítel SN)     před 9 lety 25.08.2011 14:09 |  
           0 0

           Janko, na takovou prasárnu musí být vždy dva a vina je 50 na 50. Koneckonců nebyla to Sparta, kdo z této špíny těžil.

       • Re: Rozlučka Martina Vaniaka - speciální statistické okénko

        bongor     před 9 lety 25.08.2011 13:56 |  
        0 0

        Pilař,pokud ho nějakej dobytek nezchromí,půjde ještě hodně nahoru.
        Přeju mu to klukovi šikovnýmu už proto ,že je to fanda Slavie.Holt to byla velká smůla,že jsme zrovna na restartu,když on už je defacto hráčem evropské úrovně.
        Ale člověk nikdy neví,třeba za dva roky,až budeme hrát LM my,tak ho koupíme.

SN na Facebooku

Oficiální Facebook žen