Názory

Jak Dušan Svoboda zabil ligu

Dušan Svoboda to dokázal. Vysnil si, že z ligy vytříská víc peněz a byl za to ochotný zaplatit tím, že část jara v lize změní v nesportovní frašku. O svém názoru zřejmě dokázal přesvědčit všechny prvoligové a většinu druholigových klubů. Já se pokusím níže objasnit, proč to považuji za krok naprosto špatným směrem.

Dnes jsem žádný článek na SN psát nechtěl. A výhledově jsem měl v plánu sepsat statistické okénko, protože liga se blíží do zajímavého finiše a Slavia v ní má opravdu zajímavé šance na příčku nejvyšší. Jenže zprávy po dnešním poledni všechno změnily. Předseda LFA a zástupce Sparty v této asociaci D. Svoboda oznámil, že byla odhlasována změna formátu ligy a od sezóny 2018/19 se bude hrát nadstavba. Už tahle zpráva sama o sobě pro mnohé fanoušky bude působit jako rudý hadr. Je to krok proti tradicím a vítězství peněz. V takovém světě nyní žijeme a jestli se někdo na stadionech hlásí k heslu "Against modern football", tak bude jistě i proti nadstavbové části v nejvyšší lize, protože právě ta je naprostým ztělesněním moderního fotbalu a pošlapáním tradic na úkor vyššího zisku.

Ale dobrá, existuje jistě neprázdná množina lidí, kterým samotná myšlenka nadstavby nevadí a naopak uvítají možnost zhlédnout více atraktivních zápasů v závěru sezóny. Sám nedokážu odhadnout, do jaké míry přijde derby o punc výjimečnosti, když se bude hrát na jaře dvakrát a ne jen jednou. A to samozřejmě nepočítám případná pohárová střetnutí. Problém v tom, co Dušan Svoboda vymyslel a kluby mu to schválily, je především v technickém provedení myšlenky nadstavbové části a ne v tom, že vůbec nějaká nadstavba vzniká.

Z pro mě naprosto nepochopitelných důvodů totiž od začátku až do konce v prezentovaném formátu přežila myšlenka, že nejlepší tým střední části, tedy některý z týmů, který se umístí mezi 7. a 10. místem po základní části, bude mít možnost se v jednom dvojzápase dostat do Evropy na úkor 4. (případně 5.) týmu ligy. Přitom šestý tým ligy po základní části, který odehraje v nadstavbě pět zápasů proti nejlepším týmům, na pohárovou Evropu dost možná bude muset zapomenout hned po skončení základní části, protože jeho odstup od příček, které mu Evropu zaručí, bude po základní části prostě příliš velký. A tak dojde k situaci, kdy se vyplatí skončit na horším místě.

Jako naprosto reálnou a dokonce pravděpodobnou variantu tak vidím, že v závěrečných několika kolech základní části, kdy už bude jasné, že z 6. místa je na poháry příliš velký odstup, budeme sledovat naprostou frašku, kdy se týmy, kterých se to bude týkat, budou snažit uhrát co nejméně bodů, aby neskončily na šestém místě, ale radši na sedmém až desátém, ze kterého bude šance proklouznout do Evropy o dost vyšší.

Tahle výtka přitom byla Dušanu Svobodovi prezentována novináři už před několika měsíci, kdy tento formát poprvé představil. A Svoboda na ni nedokázal odpovědět jinak, než jen tím, že si to nedokáže představit. Zřejmě tak budeme muset všichni zažít dvě tři sezóny téhle frašky, než to laskavě pan Svoboda uvidí na vlastní oči a rozhodne se s tím něco udělat.

Mnozí z vás si jistě vzpomenou, jaké haló bylo z toho, že se něco podobného odehrálo v druhé nejvyšší basketbalové soutěži žen. Co se strhne poté, co se něco podobného stane v nejvyšší fotbalové soutěži mužů, ve které se točí stamiliony v ročních rozpočtech, to si vůbec neumím představit. Přitom se nemusíme ani nutně bavit o vlastních brankách, snažit se nevyhrát může mít i méně viditelné formy, ale ten jed prostě v soutěži bude přítomen a bude hlavně v hlavách všech účastníků a fanoušků.

Dle mého názoru visí ve vzduchu obří ostuda a je pro mě naprosto nepochopitelné, jak je možné, že se pod tenhle formát mohlo podepsat všech 16 týmů první ligy. Potřebovaly snad velké kluby pojistku, že když se jim nepovede sezóna, můžou mít šanci na postup do Evropy i z desátého místa? Doufají takto menší kluby, že dobrá forma v závěru jara je dokáže dostat do Evropy přes průměrné výsledky v celém předchozím roce? Nebo je jim tenhle aspekt úplně u zadnice a vidí jen víc peněz pro ligu jako celek, když se bude hrát víc zajímavých zápasů pro televize? Doufají snad všichni, že pár podezřelých zápasů v závěru základní části nikdo nebude řešit, když se za pár týdnů bude hrát o jedno derby navíc?

Osobně jsem z toho, co bylo dnes schváleno, velmi rozhořčen. A je mi hodně smutno, že se pod to podepsala i Slavia, přestože její činovníci věděli o tom, jaké k tomu mají fanoušci výhrady.

Dodatek: A to mi v tomto článku nezbyl ani prostor na další výhrady, třeba na to, že v nejlepší skupině bude hrát každý s každým jen jeden zápas a protože zápasů je pět, tak někteří budou hrát doma 3x a venku 2x a někteří naopak. Těch výhrad k schválenému systému je mnoho, ale ta nejsilnější je podle mě na úplně jiné úrovni závažnosti, že si prostě zaslouží vypíchnout samostatně.

Komentáře (165)

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde

 1. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Tochal (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 13:35 |  
  11 1

  Naprostý souhlas.

 2. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Travinho   před rokem 10.04.2017 13:39 |  
  2 1

  Já jsem sice pro nadstavbu, ale tohle je neskutečná slátanina a zcela s popisovaný problémy souhlasím.

 3. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  dubas   před rokem 10.04.2017 13:40 |  
  0 0

  Co může člověk čekat od rudé hlavy, ono bude stačit když rozhodující zápas příští sezóny bude jeho Spartička hrát místo na Letné v Plzni, pak pochopí co za blbost vymyslel.

 4. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Virgil1956   před rokem 10.04.2017 13:43 |  
  1 0

  Souhlas.

 5. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  TSeguinTS   před rokem 10.04.2017 13:50 |  
  8 3

  Nadstavba jako taková není špatný krok. Provedení je ale naprosto brutální PASKVIL.

  To už by bylo lepší, aby se prostřední skupina vůbec nehrála a sezona pro dané týmy skončila. V lize se z podstaty věci hraje A) O titul a poháry nebo za B) O udržení. Teď jsme si odhlasovali umělý záměr, aby střed tabulky, který si nezaslouží ani možnost A) či B) o něco hrál.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Crispo   před rokem 10.04.2017 13:58 |  
   1 1

   Ano, stačilo tak málo aby nedošlo k takovému paskvilu. Pro pana Svobodu by to bylo ale moc jednoduché kdyby měl ukončit sezonu 4 týmům na pozicích, na kterých chce vesměs skončit každý kdo nechce sestoupit a zároveň nemá mužstvo (podmínky) pro poháry, což je minimálně polovina týmů...

 6. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  rak (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 13:51 |  
  4 6

  Já si dovolím nesouhlasit. Je to takový první dojem. Asi se šestnáct týmů nezbláznilo.
  Zopakuji komentář, který jsem už před chvílí napsal přímo k odkazu nahoru. Stoprocentní to samozřejmě není.

  Úplně nesmyslné mně to nepřipadá. Zásadním plusem je, že prakticky všechny týmy tabulky budou mít celou soutěž o co hrát, což zlepšuje trochu regulérnost soutěže. To je hlavní důvod pro tu prostřední skupinu. Sice vypadá divně, že by na tom její vítěz mohl být lépe než mužstvo postavené v tabulce výše, ale je tam ještě baráž o EL, takže to tak hrozné není. Větším problémem je, že se nehrají odvety a tedy v šestičlenné skupině budou mužstva hrát 2 resp. 3 západy doma a venku. Předpokládám, že ty výše postavené by měly hrát více doma. Stejně bude trochu problém s příslušným losem, pokud to nebude fixně zadané. Jak jsem se díval, nadstavby se hrají teď v Belgii a Holandsku.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   lassiter   před rokem 10.04.2017 14:04 |  
   4 0

   Tak baráž tam je, ale minimálně ten šestý tým a dost možná i pátý se žádné baráže účastnit nebude a bude koukat, jak si desátý tým zahraje o Evropu.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   VaSsa   před rokem 10.04.2017 14:40 |  
   14 0

   Mě to přijde ještě horší. Představ si dva kandidáty na titul. 30. kolo.
   Současný model: Jeden hraje s týmem, kterému už o nic nejde, a tak je možné, že mu bude chybět motivace. (Což je výhoda)
   Nový model: Jeden hraje s týmem, který je sedmý a tedy vlastně získat body není vůbec v jeho zájmu. (Což jsou místo malé výhodo jisté tři body!)

   Jakmile je byť jen malinko výhodnější být na horším místě, je to prostě úplně špatně!

   Podpis Slavie pod tímto, je pro mě zklamáním. :(

 7. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Robinator   před rokem 10.04.2017 13:57 |  
  1 7

  Proč Dušan Svoboda, co to je za blbost? Zvedl pro to ruku také náš klub..předpokládám, že tam asi nesedí úplný idioti ne? Plus další všechny kluby jsou taky pro..teď to možná vypadá divně, ale věřte mi, že to ještě většina z Vás ocení

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Crispo   před rokem 10.04.2017 14:11 |  
   6 0

   Vytvořilo se prostředí pro ještě větší taktizování a korupci. Největší kvalitu mají tři týmy v lize, zbytek bude využívat možnosti systému a nebude to asi moc pěkný pohled.
   Co bude v kvalifikaci o EL dělat sedmý nebo desátý tým ligy??? A kdo bude chodit na poháry na Jablonec, Teplice nebo na Duklu když nejsou schopni vyprodat zápas ani jednou za sezonu???
   Tady jde jen o prachy, nic víc, proto existuje ta prostřední skupina, bylo by méně peněz kdyby čtyři týmy končili sezonu po základní části. Co na tom má fanoušek ocenit v této době vládnutí peněz??? Napiš aspoň jedno výrazné pozitivum na tomto systému...

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    Robinator   před rokem 10.04.2017 14:31 |  
    0 3

    stejný, co tam dělá dlouhodobě jablonec nebo boleslav, zkusí si předkolo :D

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     Crispo   před rokem 10.04.2017 14:38 |  
     1 0

     No právě, takhle by si boj o poháry rozdalo šest prvních týmů, které mají dlouhodobě dobré výsledky. To co je v plánu opravdu nedává ze sportovního hlediska smysl...

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    Robinator   před rokem 10.04.2017 14:34 |  
    1 8

    zvýší se průměrná návštěvnost, asi si slibují napumpování více peněz do ligy..Plus mužstva v té první skupině si zahrajou více kvalitních zápasů, pro hráče to bude mít veliký přínos..a v neposlední řadě i pro nás, pro fanoušky :) Jedno derby navíc rozhodně neubere na atraktivitě, to ať mi nikdo netvrdí

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     Jachym   před rokem 10.04.2017 14:44 |  
     1 0

     Člověče, z tvých příspěvků a nadšené obhajoby této slátaniny mi připadá, žes Svobodovi a jeho kumpánii při těchto myšlenkových "orgiích" našeptával... Pokud to není míněno jako velmi svérázná míra sarkasmu... :-))

     • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

      Robinator   před rokem 10.04.2017 14:45 |  
      0 3

      já ho znám, je to kluk šikovná

     • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

      Robinator   před rokem 10.04.2017 14:46 |  
      0 4

      já neříkám, že ten systém je uplne vychytany..to ne..ale tady furt vsichni breci v cechach, kdyz nekdo chce neco udelat..hned vsechno na hovno,spatne...to nemam rad..pockam si po roce, jaky to bude

      • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

       Jachym   před rokem 10.04.2017 14:51 |  
       1 0

       Fotbal se ale hraje pro fanoušky a tam po takových hloupostech opravdu poptávka není. Abys mě nechytil za slovo, nemám to podložené výzkumem veřejného mínění...:-) Kdyby byla inicativa na sjednocení termínů zápasů nebo alespoň na zajištění jejich větší předvídatelnosti, popř. na přísné trestání simulování, našli by soudruzi z asociace širokou podporu napříč fanouškovskými tábory.

       • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

        Robinator   před rokem 10.04.2017 14:53 |  
        0 1

        já tě nebudu chytat za slovo..ale právě na to musíš počkat po odehraném roce :) Můžou tam být takové fotbalové bitvy a dramata, že po roce bude 90% lidí pro zachování..a nebo to může být komedie a bude to naopak, to neříkám :)

      • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

       lukas8 (admin)   před rokem 10.04.2017 17:08 |  
       1 0

       Nikdo nebrečí, protože chce někdo něco udělat. Že je třeba revize stávající modelu je jasné a víceméně se na tom všichni shodují.

       Problém ale je, že tenhle paskvil (jinak se tomu opravdu říci nedá) má tolik mezer. Nejsmutnější na tom je, že i lidé z diskusních fór jsou z fleku schopni vymyslet mnohem propracovanější a smysluplnější systémy.

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     Crispo   před rokem 10.04.2017 14:46 |  
     1 0

     Ano přínos to bude mít pro první čtyři mužstva, tam se návštěvnost možná zvýší, ale jinak budou lidi chodit pořád stejně, nebo myslíš že na Teplice, Duklu, Jablonec apod. bude chodit více lidí jen proto, že existuje nějaká šance na ev. poháry? Nepřijde ti to naivní když se podíváš na návštěvnost proti těm nejatraktivnějším soupeřům? A při prvních pochybných výsledcích a "taktických" herních výpadcích na šestém místě si ten případný mančaft určitě zvedne návštěvnost, vůbec to lidi neotráví a nezapnou si radši doma v klidu v sobotu Premier league nebo Bundesligu, už teď to tak mnoho lidí praktikuje ;)

     • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

      Robinator   před rokem 10.04.2017 14:49 |  
      0 4

      hele tak to ber jako pokus, třeba se to povede..

      Dám teoretický příklad- Karviná se umístí celkově na 7 místě, srdíčkem to ty bodrý moraváci ubojují a dostanou se do EL :)).. byla by to krása si myslim :)

      • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

       Sracken   před rokem 10.04.2017 14:57 |  
       1 0

       Určitě, paráda. Siroki Birjeg - Karviná 5:1 a 1:0.

      • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

       Crispo   před rokem 10.04.2017 15:01 |  
       3 0

       V jiném případě by každý kdo chce hrát poháry musel srdíčkem bojovat od začátku do konce aby skončil do šestého místa a tam to v další fázi dotáhl. Není to hezčí a více fér?
       Jsme v českým rybníku kde vládne Berbr a Pelta, fotbal jako takový tady dostává x let pěkně na prdel a teď se ještě více utáhnou stavidla aby těch kapříků přibylo.
       Nevadí mi samotná změna systému, ale forma je špatná, navíc když existovalo tolik variant po kterých většina fanoušků volala, kdy tyto by opravdu byly více fér. Nestalo se a bez ohledu na fanoušky se prosadil ten model, který je většině fanoušků nejvíce odporný, to je prostě fakt. S růžovýma brýlema opravdu nebudu čekat na to jak si férově bez taktizování rozhodnou týmy boje o poháry na hřišti a ne v zákulisí, jsem prostě už teď naštvanej.
       Ještě jednou opakuji, je to český rybník kde po trestu za korupci není problém po pár letech zase zvesela funkcionařit...

       • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

        Robinator   před rokem 10.04.2017 15:04 |  
        0 3

        jestli to bude jak říkáš, tak nechápu, proč tomu dali všichni zelenou..zas takovou moc Pelta nemá, aby ovlivnoval kluby v cechach i na morave

        • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

         Crispo   před rokem 10.04.2017 15:24 |  
         0 0

         Pelta s Berbrem jsou spíše takové ty symboly fotbalu v ČR. Ovlivňovat můžou i jiní, o to nejde. Prostě se bojím aby tady při těch pravidlech o šestém místě neplatilo to rčení že příležitost dělá zloděje. A na penězích pánům ve fotbalových asociacích záleží na prvním místě, i když jsou poloprázdné stadiony tak ty práva na ligu prostě televizím musí prodat a prosadit kdejaký paskvil, jen ať jsou koryta plná. I kdyby tam nebyl ten záměr něco ovlivňovat tak tímhle modelem hodili velkej sra.ec na fanoušky. Čekají že jim za tento nesmysl bude většina tleskat? Že je někdo zvědavej na 4 zápasy Dukly s Jabloncem se 400 diváky v hledišti?

         • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

          Robinator   před rokem 10.04.2017 15:38 |  
          0 3

          má se hrát jednokolově.. a pro mě jedno derby navíc, jeden zápas s plzní navíc je fajn

          • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

           Crispo   před rokem 10.04.2017 15:53 |  
           4 0

           A co když budem na prvním fleku o skóre, kolo před skončením základní části a ten co je druhej bude mít soupeře, který nechce skončit šestej? Jedno derby navíc mně osobně náladu nespraví když se budou dít zvěrstva a že jich tu pár za ty roky bylo...

           • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

            Robinator   před rokem 10.04.2017 15:59 |  
            0 0

            to ale muze byt podmazli uz ted prece ne? ta sama situace co popisujes..sestemu uz nejde momentalne v tomto formatu o nic...nebo ne?

            Jinak kdyz se na to divas timto pohledem, muzou tam byt samozrejme minusy,ale i plusy..klidne muzeme udelat titul az v te nadstavbe..kdo vi..

            • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

             Crispo   před rokem 10.04.2017 16:23 |  
             0 0

             No to může, ale tím, že by vzali v úvahu i jiné formy nadstavby viz. některé zdejší příspěvky, by se ta šance na taktizování opravdu snížila. Takhle je to stejné, ne-li horší.
             Třeba to přiláká fanoušky na stadion, ale ti dle mého na fotbal nechodí uplně z jiných důvodů, které jsou všem známé, ale bafunáři je neřeší...

             • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

              Robinator   před rokem 10.04.2017 16:29 |  
              0 0

              urcite souhlasim, ze by to mohlo byt udelano lepe..otazka proc na to kluby pristoupily + se mohli udelat dalsi veci hned..video a tak dal..

              • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

               Crispo   před rokem 10.04.2017 16:36 |  
               2 0

               Určitě se více energie mohlo použít na snahu o zajištění lepších vysílacích časů, třeba jen "blbý" internetový průzkum jaké vysílací časy by lidem obecně více vyhovovali, zavedení jestřábího oka na brankovou čáru atd., místo toho se tady chrápalo a teď najednou během krátké doby prosadí takovou zásadní a kontroverzní změnu...

            • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

             Merlinus (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 16:45 |  
             0 0

             Tady ale nejde o nic podmázlého. Ten potencionální 6. nebude sám chtít vyhrát a schválně prohraje, aby skončil 7. Tím regulérnost ligy dost klesne. V současné době 6. ve své podstatě o nic nejde a nemá důvod prohrát, natož aby se o to snažil.

      • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

       utrzeny_ze_retezu   před rokem 10.04.2017 18:00 |  
       0 0

       a šestej např. Zlín utře, např. jen proto, že Karviná třeba vypustí poslední zápas např. s Plzní.

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    Robinator   před rokem 10.04.2017 14:36 |  
    0 2

    plus se zavede s novým formátem i video, já mu fandím :)

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     Crispo   před rokem 10.04.2017 14:48 |  
     5 0

     Video by se zavedlo i bez nového formátu. Jakoby si zhoršením ovlivňování zápasů v souvislosti s používáním videa připravili bafunáři další nástroj, kterým bude tenhle guláš...

 8. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Jachym   před rokem 10.04.2017 14:02 |  
  3 0

  Velmi často je to tak, jak vidím kolem sebe, že některý kokot (často s mezinárodním titulem MBA) potřebuje vykázat "činnost", a proto vymýšlí chujoviny...

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Robinator   před rokem 10.04.2017 14:03 |  
   0 1

   kokoti jsou teda v případě teto logiky i vedení slavie, boleslavy a ostatních tymu

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    Jachym   před rokem 10.04.2017 14:15 |  
    1 0

    To z toho nutně nevyplývá. Pokud vím, tak právě naši zástupci se k projektu stavěli relativně zdrženlivě. Otázkou je, zda nakonec proběhlo nějaké hlasování nebo vše proběhlo v rámci soudružského konsensu. Třeba jsme jenom nechtěli jako jediní bránit ostatním "ve štěstí", podobně jako kdysi prezident Klaus nezablokoval přijetí Lisabonské smlouvy v ČR...:-D

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     Robinator   před rokem 10.04.2017 14:17 |  
     0 0

     možná :D

     prý se zdržely jen dva druholigové kluby

 9. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  quelhar (admin)   před rokem 10.04.2017 14:10 |  
  9 0

  Pro ilustraci příklad z minulé sezóny. Po 25. kole byla tabulka následující:

  4. Liberec 48, 5. Slavia 41, 6. Brno 37, 7. Slovácko 33.

  A teď, co bude pro Brno posledních 5 kol výhodnější? Hrát naplno a pokusit se stáhnout o trošku 11bodovou ztrátu a doufat, že v dalších 5 zápasech nadstavby Liberec a Slavii nakonec předběhnu? A nebo se na to posledních 5 kol vykašlat, pokusit se spadnout za Slovácko a doufat, že si Evropu uhraju přes střední skupinu v konkurenci Jablonce, Bohemians a Dukly a potom v jednom dvojzápase s Libercem? Z mého pohledu je naprosto jednoznačně výhodnější druhá varianta.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Crispo   před rokem 10.04.2017 14:13 |  
   2 0

   Přesně tak, vůbec nejde o nějaké zatraktivnění ale o prachy, jen to schovali za tenhle "super" model...

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    iwanowicz   před rokem 10.04.2017 15:07 |  
    1 4

    Pro me to treba je atraktivni..

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     Crispo   před rokem 10.04.2017 15:17 |  
     0 0

     Já ti to neberu, určitě ne všem to může připadat jako mě, ale vidím za tím jen vytvoření prostoru pro kalkulace a korupci, v Anglii kde týmy hrají naplno každý zápas bych to viděl jako více atraktvní, ale tady v tom pěším fotbalu, kde fotbal na nějaké úrovni hrají sotva první čtyři týmy, to bude...No budou se dít věci...

     • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

      iwanowicz   před rokem 10.04.2017 15:37 |  
      1 2

      V prvni rade slo o to hrat vic zapasu, proto se hraje i ta prostredni skupina.. mozna to slo udelat jinak, kluby s tim ale souhlasili a treba me to nevadi, pravidla jsou stejny pro vsechny a na play off se tesim. kdo chce podvadet, muze to delat i ted a mnohem vic, kdyz klubum ze stredu tabulky v podstate o nic nejde..

      • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

       Crispo   před rokem 10.04.2017 15:43 |  
       2 0

       Jasný, já za tím vidím peníze, čertovinu a ukázku toho jak bafunářům nezáleží na fanoušcích, ty za tím vidíš přínos, aspoň máš veselejší život ;)

       • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

        Robinator   před rokem 10.04.2017 15:47 |  
        0 0

        Tak se znovu ptám už několika lidí, nikdo mi na to pořádně neodpověděl.. Proč to schválili jednomyslně všechny prvoligové kluby? To se tedy necháme tak jednoduše ovlivnit, nebo nepoznáme co je špatně a co ne?

        • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

         Crispo   před rokem 10.04.2017 16:29 |  
         0 0

         Dle mého laického odhadu to schválili proto, protože jim pan Svoboda slíbil více peněz. Jak jednoduché že? Takhle by do toho mohl někdo začít vrtat, něco navrhovat atd. až by se to protáhlo a třeba vůbec neschválilo. Bůhví jak to jednání probíhalo...

         • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

          Robinator   před rokem 10.04.2017 16:34 |  
          0 0

          kolik dal? dva míče ne..co to je pro nás,spartu, bolesav apod.. nevim no

          • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

           Crispo   před rokem 10.04.2017 16:40 |  
           0 0

           V lize se každá koruna počítá, z čeho zaplatit diety rozhodčím, benzín do sekačky, znáš to :)

           • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

            Robinator   před rokem 10.04.2017 16:41 |  
            0 0

            jako znám :D je to možný, nevylučuju to vůbec.. :)

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Virgil1956   před rokem 10.04.2017 14:40 |  
   0 0

   To je přesně ono. Není nad názorný příklad.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   sicilianbrno   před rokem 10.04.2017 14:52 |  
   1 0

   ...lepšé bojovat až do předposledního kola o co nejlepší bodové umistění a až pak kalkulovat poslední dvě kola nad připadným umistění, jelikož kolem středu je to bodově často vyrovnané...poslední dvě kola budou asi hodně nahrávat velkým spekulacím a některé sázky budou asi zajimavé....

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Sracken   před rokem 10.04.2017 14:55 |  
   0 0

   Tak jasně, jenže to nevymýšlel fanoušek, ale pan Svoboda, a místo 4 derby a 8smi duelů Plzeň-S to o tři superatraktivní duely utnul. Asi požadavek TV a sponzorů, aby bylo možné sledovat napínavé drama o 7. místo mezi Slováckem a Karvinou. To bude trhák.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   iwanowicz   před rokem 10.04.2017 15:06 |  
   0 0

   Tak jeste by jsi mel napsat bodove odstupy dalsich tymu, aby bylo videt, kam az spadnou az vypusti poslednich 5 zapasu.. Kdyz pusti 5 zapasu, pujdou do play out..

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Robinator   před rokem 10.04.2017 15:12 |  
   1 1

   a doufat, to je přesně ono...že brno bude doufat..to jsou zase konspirační teorie..protože ani v té prostřední skupině to uhrát nemusí.. a kdyby se jim to nepovedlo.budou za kreteny a vsem pro smich, včetne vlastních fanousku..pochybuju ze by to nekdo delal a vypustel pet zapasu v rade..kravina..kdyz uz by se treba v poslednim kole rozhodovalo..tak ok..ale nekolik zapasu v rade..neverim tomu

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    quelhar (admin)   před rokem 10.04.2017 15:15 |  
    3 0

    Dušane? :o)

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     Robinator   před rokem 10.04.2017 15:18 |  
     0 1

     dělejte si prdelky :D ale fakt, aspon nekdo ma zajem o zatraktivneni..jako 30 zapasu za sezonu..to je vrchol trapnosti..Format neni ideal, uvidime..treba se na tom zapracuje po prvnim zkusebnim roce

     • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

      quelhar (admin)   před rokem 10.04.2017 15:25 |  
      5 0

      Sorry, ale víceméně celý Svobodův argument na tuhle situaci byl, že si to nedokáže představit... :o) Já mám asi bujnou představivost, já si to představit dokážu... A vzhledem k tomu, že týmy, kterých se to týká, mají většinou minimum fanoušků, tak nevidím důvod, proč by se neměly snažit klesnout na sedmé místo, pokud 4. bude už příliš daleko.

      Jak píšu už v článku, já osobně nemám problém se samotným konceptem nadstavby (ale chápu, že mnozí mají), ale již diskutovaný systém 4-8-4 má oproti zvolené variantě 6-4-6 prakticky jen samé výhody a nedává smysl, že si Svoboda uhájil právě toto.

      • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

       Robinator   před rokem 10.04.2017 15:28 |  
       0 0

       tak proč kluby nenavrhli 4-8-4?

       • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

        Robinator   před rokem 10.04.2017 15:29 |  
        0 0

        respektive proc si nedali podminku, ze schvali pouze lepsi koncept..a ne tento..

        • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

         quelhar (admin)   před rokem 10.04.2017 15:47 |  
         4 0

         Nevím a docela se těším na to, až se ukáže v dalších hodinách a dnech, jakým způsobem to celé bylo diskutováno a následně hlasováno. Minimálně ze strany Slavie bych moc rád viděl vysvětlení.

         • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

          Robinator   před rokem 10.04.2017 15:50 |  
          0 0

          já jsem na to taky zvědavý

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    Merlinus (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 15:16 |  
    1 0

    Já myslím, že 5 zápasů před koncem je to samozřejmě hodně odvážné, ale tak ty 2, možná i 3 zápasy předem už se to bude dít. V posledním kole skoro určitě. Nikdo prostě nebude chtít skončit 6.

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     iwanowicz   před rokem 10.04.2017 15:33 |  
     0 0

     Proc by nemel chtit nekdo skoncit na 6 miste? Zalezi na bodove ztrate na poharove umisteni, porad se muze 6 skoncit 3 a zajistit si pohary v play off.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Merlinus (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 15:14 |  
   1 0

   Přesně. A teď loňská konečná tabulka. 3. Liberec 58 bodů, 4. Boleslav 57 bodů, 5. Slavia 52 bodů a 6. Brno 47 bodů. Takže to 6. místo "odskákalo" Brno a má jen mizivou šanci přeskočit byť jen 5. Slavii (4. Boleslav na kterou ztrácí 10 bodů považuji za totální utopii). Obdobně Slavia přeskočit 4. Boleslav. Takže první kolo nadstavby budou hrát všichni na plno a makat. Po první kole, v lepším po druhém kole už bude pravděpodobně jasno o tom 5.-6. místě a zbývající zápasy budou pro tými na 5.-6. o ničem. Takže když třeba první tým chytne ten 6. hned první zápas, tak má obrovskou nevýhodu naproti tomu, když ho chytne až v pátem kole. Zajímalo by mě, jestli si ten super mozek Svoboda zkusil udělat nějakou simulaci toho systému, třeba podle posledních ročníku co z to taky může být.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   honzah (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 22:04 |  
   0 0

   Jakou máš pravděpodobnost, že Brno zvládne dvojzápas s Duklou, potom dvojzápas s Jabloncem a potom ještě dvojzápas se Slavií, jako posledním na pohárové příčce? To není zrovna tutovka...

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    Merlinus (přítel SN)   před rokem 11.04.2017 10:40 |  
    0 0

    Tak rozhodně větší, než to, že porazí v nástavbě Plzeň, Spartu, Liberec, Boleslav a Slavii a ještě Slavia a Boleslav ostatní zápasy prohrajou (resp. společný remizují a ostatní prohrají)...

 10. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  sicilianbrno   před rokem 10.04.2017 14:12 |  
  1 1

  Jak už tu někdo napsal: než, aby všem týmum o něco šlo a polemizovalo by se, jestli je lepší skončit sedmí než šestý, tak bych prostřední část vynechal, o play of by bojovalo 6 týmů (většinou první tři odskočí bodově, ale kolem 6 místa je to vyrovnané, že by do posledních kol bylo o co hrát i u týmů kolem 8,9 místa. Baráž by hrálo třeba 10 (12)-16 tým...pokud je to definitivní řešení, tak to opravdu není vhodně domyšlené....

 11. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  lassiter   před rokem 10.04.2017 14:12 |  
  9 1

  Absolutně to nechápu. Pokud jsou svolní s formátem play-off v prostřední skupině, naprosto stačilo rozdělit to 4-8-4, odbourali by tu zásadní nespravedlnost pro šestý (příp. pátý) tým tabulky a zároveň i nestejný počet zápasů doma venku v první skupině. Jeden zápas navíc snad až takový problém není.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Travinho   před rokem 10.04.2017 14:19 |  
   2 1

   Přesně tak, tento systém má dost velké množství výhod a v konečném důsledku by byl jistě atraktivnější, ale ono je to těžko, když Svoboda si jel od začátku to svoje.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   sicilianbrno   před rokem 10.04.2017 14:45 |  
   7 0

   A hlavne nechápu jaký má vyznam, že 10 tým muže pomyšlet vubec o poháry. Za 30 kol nedokazal se dostat na lepší než 10 místo, proč se takovýmu týmu má vubec umožnovat šance o nějaký poháry. ŠEST týmů o titul, evropskou ligu, posledni 4 týmy o udržení....ještě, že se neispirovali hokejem, kde se body po základni části uplně smažou a jediná výhoda předních týmů je, že hrají 1 zápas doma, takže i 8 tým muže v pohodě vyhrát celou soutěž.....:-/

 12. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  kerim1969   před rokem 10.04.2017 15:01 |  
  1 3

  Podle mého názoru hrají fotbalisté o novou (lepší) smlouvu, o přízeň fanoušků, o nominaci do reprezentace,
  o čest a slávu. Úmyslné prohry si prostě neumím představit :-)

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   smely (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 15:04 |  
   14 0

   "...clovicku, videl jste nekdy dul ? to je dira v zemi, chodby tak, tak...ten se muze zasypat, zaplavit, ale nikdo vam ho nemuze vzit ... " :-)

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    Crispo   před rokem 10.04.2017 15:08 |  
    0 0

    Velmi velmi výstižné :D

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    honza_sl   před rokem 11.04.2017 11:31 |  
    1 0

    Přesně!!!!

    Nebo jinak: "Voni ty komunisti nemaj špatnej program. Ale já je znám, on dokážou bejt taky panovačný..."

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   asanin   před rokem 10.04.2017 15:05 |  
   5 0

   A úmyslnou remízu si představit umíš? Viz. Jablonec - Příbram 0-0 poslední kolo minulé sezony? A přízeň fanoušků je každému (kromě asi 4 mužstev) úplně u zadnice... Nebo si myslíš, že se Holenda přetrhne kvůli těm 345 Duklákům co tam chodí?

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    kerim1969   před rokem 10.04.2017 16:03 |  
    1 0

    Tak ono se jim to pomalu sčítá, Jablonec a Příbram mají 13 a 14 průměrnou návštěvnost, Sparta před deseti
    lety pomohla Plzni nesestoupit a pěkně si tím zavařila, pokud chce někdo švindlovat, pomůže si jenom krátkodobě.
    Straka přijal angažmá ve Slavii a je odvařenej, jen tak dál.

 13. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  asanin   před rokem 10.04.2017 15:03 |  
  3 0

  Použiji tu quelharovu tabulku z minulého roku.
  4. Liberec 48, 5. Slavia 41, 6. Brno 37, 7. Slovácko 33.
  A teď si vemte, že se Brno rozhodne 3-4 kola před koncem, že se chce propadnout do té druhé skupiny... Jakmile si to uvědomí i Slovácko, začne dělat to samé... A až v posledním kole dojde na zápas Brno - Slovácko, kde bude hrát 6. se 7. a rozdíl bude třeba jen jeden či dva body, tak ten zápas snad ani nechci vidět... Oba se budou snažit nevyhrát :-)

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Crispo   před rokem 10.04.2017 15:06 |  
   1 0

   Nezbývá než doufat že k takovému mači dojde hned tu první sezonu nového modelu. A nejlépe v TV aby se v klidu u koryt v pohodlí mohli podívat jak skvěle to vymysleli...

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   sicilianbrno   před rokem 10.04.2017 15:20 |  
   0 1

   a nebo zjisti, že schvalně pustí dva zapasy, aby se propadli, neskončí 7 ale 9, budou hrat play off a na konci po vzajemných bojích zjisti, že jim chyběli dva body na možnost vyzvat 4,5 tým o evropskou ligu, a ty dva body mohli si zajistit tím, kdyby nevypustili jeden ze zápasů....

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    lassiter   před rokem 10.04.2017 15:25 |  
    0 0

    jaké dva body? ta prostřední skupina se nemá hrát každý s každým, ale pohárově.

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     sicilianbrno   před rokem 10.04.2017 16:05 |  
     0 0

     aha, už to čtu, špatně přečetl...

 14. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  lassiter   před rokem 10.04.2017 15:05 |  
  3 0

  A ten nadpis úplně nesedí, kromě dvou to schválily všechny kluby (a i ty dva to myslím neschválily z jiných pohnutek), takže zejména jim je třeba přiznat "kredit". Mě trochu zaráží to ticho, které to celé provázelo. Čas od času jen nějaký rozhovor, sem tam někdo cosi utrousil, žádná větší diskuse nebo i snaha to trochu řešit s fanoušky (byť je to asi obtížný). I média to tak nějak procházela bez většího povšimnutí, polemiky nebo konfrontace vedení ligy, FAČR nebo klubů např. s výše popsanými zřejmými souvislostmi a i teď, kdy je zčistajasna rozhodnuto, mám pocit, že se k tomu staví tak jako že to tady prostě je a "jsme zvědaví, jak to bude vypadat". Je to zvláštní.

 15. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  iwanowicz   před rokem 10.04.2017 15:09 |  
  1 4

  Me se tenhle format libi, jeste ale zavest videorozhodciho..

 16. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Heretic (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 15:20 |  
  0 0

  Jediné řešení vidím ve zrušení prostřední části.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   iwanowicz   před rokem 10.04.2017 15:42 |  
   1 1

   To by ale nektere tymy nehrali zapasy navic a o to slo predevsim, aby se hralo vic zapasu.. Mimoto Svoboda rikal v rozhovoru nedavno, ze format neni dogma a ze kdyz se kluby dohodnou, muze se to zmenit..

 17. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Oberyn_7   před rokem 10.04.2017 15:27 |  
  3 1

  Musím říci, že jsem fanoušek z druhé skupiny, tedy že ano naše liga potřebuje nějakou rekonstrukci, ale jsem přímo zděšen jakým stylem se to provedlo.

  Ano, nadstavba bude přínos a dokonce si myslím, že hrát jednou či dvakrát navíc zápasy s Plzní, Spartou atd... žádný punc neztratí. Bude to vyvrcholením sezóny a půjde o každý bod. Pro fanouška super, že se bude rozhodovat v těchto velkých zápasech. To vidím jako jednoznačně plus, ale to co vymysleli za systém je ostuda. 6 - 4 - 6 jako vážně?

  Souhlasím s autorem o "manipulaci" můžeme to nazvat motivací se zápasy na konci sezóny. Skromná otázka, kdy naposledy měl tým z 5 nebo 6 pozice po 30 kolech reálnou šanci na titul? A jak takový tým má šanci získat více bodů v konfrontaci s prvními 3 týmy? Který, třeba reálně o titul půjde.

  Kdo si tady bude chtít hrát na to, že není možné vypustit posledních pár zápasů, tak je buď naivní nebo hlupák. Bohužel příkladů z historie je spousta.

  Pokud by hrál nějaký tým poslední 3 zápasy sezóny teoreticky s 5 až 7 týmem tabulky a šlo mu o hodně (titul, sestup) tak se nebojím tvrdit, že 9 bodů je velice reálných a takto degradující soutěž u nás vidět nechci.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   dalislavista   před rokem 10.04.2017 17:26 |  
   1 0

   Já bych chtěl hlavně připomenout, že v momentě, kdy v nadstavbové části dojde k "chybě" rozhodčího, bude vše mnohem pikantnější. Možná o to jde... Stačí pár chyb a může být vše jinak, než v základní části.
   Bezpodmínečně bych požadoval zavedení videa do doby tohoto "formátu".
   Nikde se taky nepíše, jak to bude s kartami, ke konci soutěže se karty hromadí, a v rozhodujících zápasech budou absence za karty???

 18. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  asanin   před rokem 10.04.2017 15:50 |  
  7 0

  Jediné logické řešení by totiž bylo zredukovat ligu na 10 týmů a hrát každý s každým 4x (2x na podzim a 2x na jaře)... To je 36 zápasů pro každého... A kdyby ligu hrála Slavia, Sparta, Plzeň, Baník, Teplice, Brno, Olomouc, Bohemians, Liberec a třeba Slovácko byla by i dosta atraktivní, protože na všechny tyhle týmy chodí docela lidi... Týmy jako Jablonec, Boleslav, Dukla, Příbram, Zlín, Jihlava, Hradec jsou pro ligu zbytečné... Byť se jim (některým) sportovně špatně nevede, tak tam ale nikdo nechodí a nikoho tam fotbal nezajímá... Tyhle týmy by se posunuli o level níže, kde by se zase vymetly zoufalci z druhé ligy... Bylo by tu cca 20 profesionálních týmů což je na tuhle republiku idální počet... Tahle změna by přinesla atraktivitu, plnější stadiony, zajímavější zápasy... Jenže je neřešitelná, protože jak se říká... Kapr (Jablonec, MB atd.) si rybník (1. ligu) nevypustí...

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Marwek23 (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 15:55 |  
   1 2

   jsem pro 12 týmů...3x, ale jinak naprosto souhlasím!

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    Jachym   před rokem 10.04.2017 16:18 |  
    0 0

    Samozřejmě je to neprůchodné, neboť kapři si rybník sami nevypustí. Ale pokud se má měnit formát ligy a zkvalitnit liga, tak je to u nás možné podle mě pouze snížením počtu účastníků. Dvanáct týmů, každý s každým doma i venku. Třetí zápas by měl výhodu domácího prostředí vždy tým úspěšnější ve dvojzápase. V každém utkání by bylo o co hrát a kluby by si současně tak zvykly na "pohárový" systém zápasů v evropských pohárech.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   iwanowicz   před rokem 10.04.2017 16:07 |  
   1 0

   O snizeni poctu klubu se uvazovalo, ale bylo to absolutne nepruchodne. Co jsem cetl rozhovor se Svobodou, vsechny varianty se resili s vedenim vsech ligovych klubu a dohodli se na tomhle.. Bylo by naivni si myslet, ze si 4 - 6 klubu dobrovolne odhlasuje sesup do 2 ligy.

 19. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Marwek23 (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 15:51 |  
  2 0

  souhlasím, liga tímto krokem ztratila náboj... Budeme svědky toho, jak tým s dobrou formou na konci sezóny se stane mistrem - na úkor někoho, kdo měl nejlepší formu v základní části? Osobně jsem zvědav co to udělá s návštěvností na stadionech, očekávám snížený počet diváků na základní nudnou část a zvýšenou na play off. Je mi z toho smutno

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   asanin   před rokem 10.04.2017 15:56 |  
   0 0

   To jsi asi špatně pochopil... žádné play off se hrát nebude... každé kolo bude stejně důležité (tedy pro ty, co budou hrát o titul)...

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    Marwek23 (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 16:13 |  
    0 0

    vážně jsem to špatně pochopil, aspoň že tak. I tak mi ale moc nesedí ta "prostřední" skupina...lepší by to bylo 4 týmy o titul, 4 o záchranu...pro zbytek by sezona skončila po 30 kolech.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   sicilianbrno   před rokem 10.04.2017 16:06 |  
   1 0

   to není hokej, kde je to celkově nelogické, ale naštestí aspon zustanou body, takže je hodně o co hrát v základní části...

 20. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Hajsi   před rokem 10.04.2017 16:11 |  
  1 1

  Nejlepší by byl společný bojkot fanoušků napříč českou ligou. Já osobně nadstavbovou část vypustím. Maximálně bych přišel na poslední kolo.

 21. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  vlk30 (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 16:21 |  
  3 2

  At jde celej zkorumpovanej českej fotbal do hajzlu i s těmi kteří to vymysleli,samozřejmě že jde v první řadě o peníze.Kdyby nějaká debilní nadstavba měla úspěch,tak se to dávno hraje po celém světě a obzvláště v nejlepších soutěžích,ale ono světe div se tomu tak není.Budu hodně uvažovat zda na tento paskvil,koupím své obvyklé tři permice.Osobně bych vyhlasil anketu všech fotbalových fanoušků a když tento dementní model byl odmítnut veřejností,tak bez milosti bojkot všech utkaní,až by ta svoloč z fotbalu odtáhla.Navíc ten rudej ksindl,ještě rozesere fanoušky.Opravdu mě mrzí,že se SLAVIE POD TO PODEPSALA.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   JaymzBond   před rokem 10.04.2017 16:47 |  
   1 1

   Křéťův bafuňářský mág Dušan pomalu finišuje se svým chvályhodným úsilím ve Spartičce (budiž mu za to patří věčná sláva), tak si teď prostě vezme na paškál zbytek ligy. Ale netřeba věšet hlavu, aby se náš fotbal odrazil k nebesům, je třeba nejprve vyrýt pořádnou strouhu držkou v blátě.

 22. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  el_moscardon   před rokem 10.04.2017 17:01 |  
  0 0

  Měli to zavést už na konec této sezony. To by rychle skončila spanilá jízda Teplic tabulkou vzhůru:) no a Zlín? Ten by už do konce ligy nevyhrál jako loni.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   honzah (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 22:00 |  
   0 0

   Tak Zlín nevyhrál ještě letos na jaře v lize také nic, i když s Plzní chybělo málo. Že to stále stačí na 5. místo v tabulce, je jiná věc.

 23. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Philliip   před rokem 10.04.2017 17:02 |  
  2 0

  Je to příliš čerstvá novinka a pořádně nevíme, jestli se již jedná o definitivní a finální formát, přesto bych rád vyádřil svůj názor a především vypíchl jednotlivá pro a proti.

  VÍCE ATRAKTIVNÍCH ZÁPASŮ

  Plus:
  Ano, po 30 kolech přijde série atraktivnějších zápasů v rámci skupiny o titul a evropské poháry. Samo o sobě to nezní špatně.

  Mínus:
  Přijdeme o klasický formát, který dělá fotbal fotbalem, kdy po odehrání všech kol (každý s každým 2x) známe konečnou tabulku. Přijde mi to férovější. Nelíbí se mi moc představa, že se odehraje 30 kol a teprve se začne kalkulovat, kdo má kolik bodů, kdo s kým bude hrát, atd.

  Nadstavba sama a o sobě rozhodně nezaručuje kvalitnější zápasy. Vše se bude odvíjet od počtu bodů a může se jednat o všelijaké taktické bitvy (obávám se, že nejen na hřišti).

  BOJE O POHÁRY, O UDRŽENÍ

  Plus:
  Zapojit do bojů o poháry nebo udržení týmy kolem středu tabulky, kterým by jinak o nic nešlo a v klidu by mohli dohrát sezonu je fajn myšlenka.

  Skutečně to může zvýšit kvalitu některých zápasů. Zápasy mohou být napínavější.

  Mínus:
  Tento formát opět zničí něco, co u nás funguje několik desetiletí. Není úplně fér, když mužstvo na desátém místě má šanci hrát evropské poháry na úkor čtvrtého či pátého. Stejně tak, když jedenáctý tým tabulky po 30 kolech nakonec sestoupí.

  Největší problém a největší mínus ale vidím v tom, že v tomto systému se nemusí vyplatit být v elitní šestce, ale naopak skončit na 7-8 místě. Je naprosto naivní argumentovat tím, že týmy taktizovat určitě nebudou a do každého zápasu půjdou naplno. Každé mužstvo, které bude na šestém místě s velkou ztrátou na první (a silnější) pětku, tak raději skončí sedmé a bude mít reálnějí šanci na evropské poháry. Fungující systém nesmí tyto možné machinace vůbec připustit a za žádných okolností nemůže být zvýhodněné hůře postavené mužstvo.

  I v této nadstavbě budou situace, kdy některá mužstva už nebudou mít o co hrát. Dám příklad. Po 30 kolech jsou Teplice na šestém na místě. Teplice cítí šanci bojovat o první čtyřku a v prvním nadstavbovém zápase remizují s první Plzní. Pak ale přijdou 3 porážky a ztráta na páté mužstvo je už 7 bodů. Tepličtí s vědomím, že skončí šestí dají šanci širšímu kádru a v posledním kole nastoupí proti Slávii, která vede o 2 body před Plzní. Slavia tak má dost výhodnou pozici.

  VÍCE FANOUŠKŮ NA STADIONECH

  Tady nebudu hodnotit plusy a mínusy. Upřímně nevím, proč by takový model měl přivést více fanoušků na stadion. Více fanoušků by mohlo chodit až na ty závěrečné zápasy (v případě, že o něco půjde). Fanoušky na stadion přivede kvalitní fotbal, dopředu dané termíny zápasů, čisté fotbalové prostředí a férově pískané zápasy.  Pro mě osobně má tento model určitě některé prvky, které by mohli zatraktivnit českou ligu. Ale výrazně převyšují negativa s tím spojená. Mnohem raději bych uvítal v českém fotbale využití videa, které by mohlo řešit gólové, penaltové, ofsajdové nebo karetní situace. Zápasy by již tolik nemusely rozhodovat sporná či dokonce chybná rozhodnutí rozhodčích a předešlo by se také nekonečných debat na téma korupce, ovlivňování zápasů ze stran klubů i rozhodčích. To vše přináší negativní pohled na český fotbal a ubírá to také na návštěvnosti fotbalových zápasů.
 24. Názor by dropt

  dropt   před rokem 10.04.2017 17:14 |  
  7 0

  Přátelé, tohle je typický příklad toho, jak jde relativně ušlechtilá myšlenka totálně zkurvit (snad mi redakce SN odpustí).

  Nástavba
  Osobně se mi myšlenka nástavby líbila a to ze dvou důvodů:
  1) Chceme-li být konkurenceschopnější v evropských soutěžích a chceme-li zde udržet kvalitní hráče jako je Barák, potřebujeme hrát větší množství a více kvalitních utkání.
  2) Tým hrající poháry, hraje kvalitní zápasy po celý podzim a případně ještě z kraje jara, ale na konci sezóny tyto zápasy chybí. To není dobře mimo jiné i proto, že následující kvalifikace o evropské soutěže (i když po soutěžní přestávce) je z finančního hlediska to nejdůležitější a české týmy bývají pravidelně nepřipraveny mimo jiné proto, že mají za ten půl rok zápasů v lize zkreslené představy o náročnosti takových utkání (i my jsme namlsaní z toho, jak "snadno" nám to jde v lize, ale v Evropě bychom mohli tvrdě narazit na skokový výkonnostní rozdíl a hráči si v běžných ligových zápasech proti slabším soupeřům velmi snadno odvyknou hrát ve vysokém tempu a maximálním nasazení na hranici obětování).

  Paskvil 6-4-6
  - jak může vůbec vzniknout myšlenka, že LEPŠÍ tým po základní části bude v HORŠÍM postavení než horší tým po základní části?
  - jak může někoho napadnout hrát nástavbu JEDNOKOLOVĚ?
  - v čem je SPORTOVNÍ spravedlnost, že vítěz základní části bude hrát s 2., 3. i 4. týmem DOMA a s týmy na 5. a 6. místě (které pravděpodobně už o nic nebudou hrát) VENKU?
  - jak může být vítěz play-off v LEPŠÍM postavení než tým hrající baráž ze skupiny o titul? (tým z play-off bude odpočatější, což je v této fázi soutěže OBŘÍ výhoda, protože tým ze skupiny o titul odehraje před baráží o 1 náročný zápas VÍCE)

  Jak může něco takového projít, když JEDNOZNAČNĚ EXISTUJE lepší varianta?

  4-8-4
  Zaznívají názory, že by prostřední skupina neměla už vůbec pokračovat. Tomuto názoru rozumím, ale nesdílím ho. Baráž o EL je tedy asi jedinou možností jak zajistit, aby prostřední skupina měla motivaci. Jsem si vědomý toho, že myšlenka, že by 12. tým po základní části nakonec uspěl a hrál EL není pro budoucí úspěch v pohárech příliš růžová, ale v rámci celkové spravedlnosti systému jsem ochoten toto riziko podstoupit. Navíc si nemyslím, že by tým, který se po 30 zápasech jen tak tak zachránil měl velkou šanci probojovat se skrz 3 kola play-off a baráž. Myslím, že jediným týmem, kterému se to může podařit je spíš tým, který bude hrát po celý podzim evropské poháry a nebude zvládat obě soutěže a pak to již v průběhu jara nezvládne napravit. Takový tým by měl naději si Evropu znovu uhrát skrz baráž a velmi pravděpodobně by v ní neudělal ostudu.

  + všechny zápasy se hrají doma-venku (to považuji za absolutní základ pro spravedlivost soutěže)
  + všechny týmy v první skupině mají jistotu boje o evropské soutěže (navíc v případě, že někdo z nich vyhraje pohár, postupují zaslouženě všichni a jen si to rozdají o příčky kvůli nasazení do předkol, resp. LM/EL)
  + všechny týmy v první skupině budou mít o co hrát (titul, 2.místo = kvalifikace do LM, 3. místo = jistota kvalifikace EL bez baráže) a téměř nehrozí, že by tam byl nějaký odpadlík na 4.místě bez šance polepšit si

  Pokud někdo vymyslíte dobrý způsob jak dát hlasitě najevo svůj nesouhlas, aniž bychom tím poškodili Slavii, jdu do toho s vámi a CHCI VYJÁDŘENÍ SK SLAVIA PRAHA - FOTBAL, A.S. jak to bylo s tím hlasováním. Ze všech vyjádřeních pana Svobody nemám pocit, že by byl prostor pro jakoukoli diskusi o jiném formátu než 6-4-6.

   • Re: Názor by dropt

    dropt   před rokem 10.04.2017 17:26 |  
    7 0

    Díky, už jsem to také objevil.

    Pro vedení SK Slavia Praha - fotbal, a.s.:
    Vážení,
    toto je poprvé, co jste mne během Vašeho jinak skvělého působení v čele mého milovaného klubu opravdu velice zklamali. Jsem zásadový člověk a když je něco špatně, tak je to prostě špatně a bez ohledu na nějakou solidárnost to nemůžu podpořit. Přesně s těhle důvodů nám politici schvalují nesmyslné a zcestné zákony, které jsou nedotažené a musí se do roka novelizovat nebo se pro jistotu raději zase zruší.

    Je to mrhání časem a penězi a přinese to víc škody než užitku.

    • Re: Názor by dropt

     dropt   před rokem 10.04.2017 17:31 |  
     3 0

     A ještě bych rád dodal, že mne neskutečně mrzí, že se odnikud (ani od Vás) člověk nedozví, zda se vůbec o systému 4-8-4 diskutovalo, protože já mám pocit, že Svoboda něco navrhl a už se řešilo jen to, co navrhl bez zkoumání alternativ.

     Dobře totiž vím, že Váš původní postoj byl proti jakékoli změně formátu, takže vlastně ani Vy jste možná toto téma nenadhodili a vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby se díky tomu o něm mnoho jiných funkcionářů ani pořádně nedozvědělo. Opravdu nevěřím tomu, že by 30 funkcionářů bylo tak hloupých, aby nevidělo jednoznačně převažující pozitiva systému 4-8-4 nad negativy 6-4-6 (bohužel rozum měli akorát v Opavě a ve Znojmu).

     • Re: Názor by dropt

      MDCCCXCII (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 18:45 |  
      0 0

      Opavě a Znojmu šlo jen o prostupnost 1. a 2. ligy. Jejich nesouhlas s členěním skupin vůbec nesouvisí

     • Re: Názor by dropt

      japhy   před rokem 11.04.2017 07:55 |  
      0 0

      Se Svobodou jsem zaznamenal jen rozhovor letos v únoru. Kromě toho, že to musel psát kretén, co neudrží myšlenku, tak z toho vyplývá, že 6-4-6 bylo jasné a změny se mohly týkat jen způsobů odehrání prostřední skupiny, případně celé její zrušení. Nejvtipnějším momentem bylo, když jako lék na to, že by bylo lepší být 7. než 6., je odehrát prostř. skupnu systémem play-off. No cement.

  • Re: Názor by dropt

   kjandourek (admin)   před rokem 11.04.2017 10:48 |  
   0 0

   naprosto souhlasím s formátem 4-8-4... titul i sestup dvoukolově....
   A pro tu osmičku uprostřed bych vymyslel nějaký "pohár útěchy" - prostě třetí trofej, kterou je možné v naší lize získat... bez nějakého postupu do pohárů, ale s medailí a dejme tomu nějak finančně ohodnocenou... maximálně s možností že by se do Evropy postupovalo i z pátého místa... Ale nikdy se nesmí stávat, že by tým, který je po třiceti kolech v horší skupině nějak přeskočil tým z té lepší...

 25. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Betynka58   před rokem 10.04.2017 17:25 |  
  1 0

  Souhlasím s tím, že tenhle model je neuvěřitelný paskvil, zejména z důvodu, který už uvedl quelhar. Sice tak docela nevěřím, že by mužstva na 6. místě úmyslně pouštěla zápasy, ale systém zvýhodňující po základní části hůře postavené mužstvo je již ze své podstaty prostě špatný. Pominu-li, že systém 4-8-4, potažmo 4-6-6 by byl mnohem smysluplnější, pak nechápu, proč se do toho play off o Evropskou ligu nezahrnou místo dvou čtyři mužstva (4.-7, popř. 5.8.), pak by to bylo nepoměrně spravedlivější. A hrál by se jen jeden zápas na hřišti lépe postaveného týmu.

 26. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  rak (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 17:28 |  
  1 0

  Jelikož to schválilo všech šestnáct týmů, tak bych to nechal třeba dva roky běžet. Uvidí se. Nikde není řečeno, že by se to potom nemohlo modifikovat. Hlavně, že někoho nenapadlo implementovat šílený hokejový systém play-off a baráží o sestup.

 27. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  urs (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 17:35 |  
  6 0

  Děkuji ti, Quelhare, za článek. Co na to napsat..., já jsem asi dost konsternovanej, protože jen tupě čumím do monitoru a pořád nevěřím svým očím :(
  Takhle podělat fotbal sám o sobě a nás fanoušky, to se opravdu nevidí :/
  Asi by ten "rudej kvér" Svoboda potřeboval trochu poladit fasádu, než tu sra**u fakticky rozjedou..

 28. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Pava1   před rokem 10.04.2017 17:54 |  
  1 1

  A vůbec nebudu přemýšlet nad tím,jaký profit s toho budou mít sázkovky.Je to dělané na míru pro ně,jelikož bude spousty zápasů,kde prakticky o nic nepůjde.

 29. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  DF007   před rokem 10.04.2017 18:03 |  
  0 0

  Asi by mi nevadila nadstavba, ale vadí mi její formát. Je vrcholně nespravedlivé, ať již tady zmiňované 6 místo nebo třeba jednokolový boj o titul. Již dříve zde byl na stránkách uváděn formát 4-8-4, který by řešil oba problémy.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   honzah (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 18:21 |  
   0 0

   Ten by byl asi lepší, v tom se shodneme.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   iwanowicz   před rokem 10.04.2017 19:14 |  
   0 0

   To by ale neresilo zvyseni poctu zapasu pro 8 tymu, co budou ve stredu tabulky a o to slo na prvnim miste, zvysit pocet zapasu. Proto se hledal model, aby i tymy ze stredu tabulky odehrali vic jak 30 zapasu.

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    DF007   před rokem 11.04.2017 18:48 |  
    0 0

    Ale řeší, prostě by hráli vyřazovacím způsobem o to páté místo a o poháry.

 30. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  zeleznik2   před rokem 10.04.2017 18:05 |  
  3 0

  Upřímně nechápu tenhle krok, nadstavba má vést k větší atraktivitě fotbalu a zápletce v boji o titul a EL. Já jsem osobně proti nadstavbě, právě z důvodu zmíněných ve článku Quelhara, derby dvakrát, zápas s Plzní dvakrát, sice pro fanouška zajímavé duely, ale už to nebude mít takový náboj, jako když se to hrálo jen jednou. Navíc jak se určí. kdo bude hrát 2x doma?to se jako bude losovat?zmíněný systém mi nepřijde spravedlivý, tým po 30 kolech první může přijít o titul, druhá skupina 7-10 místo mi přijde úplně zbytečná, stejně jako skupina o udržení. pouze baráž o první ligu či souboj o místo v EL, které se někde v Evropě hrají, mohou být atraktivní. Ale vzhledem k tomu, že se
  chceme neustále srovnávat s vyspělými ligami v Anglii, Německu nebo ve Francii, kde se nadstavba nehraje a ani o ní zatím neuvažují, tak mi to přijde hodně zbytečné. 30 kol je tak akorát, najednou se má hrát 36 kol(1.-6. tým), k tomu ještě zápasy repre, Evropské poháry a domácí pohár. Počasí už v říjnu bývá chladné a to se bude hrát nejméně do prosince, aby se všechno stihlo, k tomu ještě Mistrovství jednou za dva roky, takže se musí končit dříve, jak to asi vyřeší pan Svoboda?a při vší úctě ke všem týmům, nedokážu si představit, že v současné době krom pražských S a Plzně bude, dělat v Evropě třeba Zlín nebo Slovácko, pokud by, postoupili...

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   honzah (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 18:29 |  
   0 0

   Kdyby musela hrát dodatečnou baráž Boleslav - Jabloncem (tak to reálně dopadne), je to z hlediska reprezentace v pohárech nic proti ničemu.

 31. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  honzah (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 18:19 |  
  1 2

  Sedmý tým jde fakticky do čtvrtfinále baráže o postup do EL (kde nejspíše odehraje jen neplacené 2., možná 3., předkolo), šestý tým má 5 atraktivních zápasů jistých (z toho 2 doma) a dost možná blízko k přímému postupu do 2. předkola EL nebo finále celé faktické baráže. Podle mě úmyslné prohry nenastanou, blíží se to belgickému modelu, ač tam je to ještě rozředěno. Já bych tento model zkusil a hlasoval pro.

 32. Věci, co nebyly řečeny

  Petr9608   před rokem 10.04.2017 18:22 |  
  0 0

  1) Pokud se českým klubům nebude v pohárech dařit, můžem se postupně propadnout mimo TOP 15 a do Evropy půjdou jen 4 týmy místo pěti - co pak?

  2) Jak se to udělá s termíny, zvláště v sezóně 2019/20, kdy, PEVNĚ VĚŘÍM, bude hrát repre EURO. I kdyby se na podzim předehrávaly hned tři jarní kola (tj. 18 podzimních kol), tak na jaře by špičkový tým mohlo čekat třeba R32 + OF EL, ČF + SF + F poháru a 12 + 5 ligových kol. To máme 24 zápasů s nutností je dohrát někdy do 16. května. Mne to tedy přijde sakra dost. Bude se končit někdy okolo 10. prosince a začínat okolo 3. února? Budou na to lidi chtít chodit...?

  3) Týmy (aspoň některé) z prostřední skupiny by mohly téměř paralelně dva "poháry". Nevím, to by přišlo takové... divné. A další věc - je vůbec to druhé (ale může být i první - pokud ČR klesne v koeficientu mimo TOP 15) předkolo EL pro ty kluby ze středu tabulky nějaké óbr terno? Zahrát si v půlce července s kdovíjakým týmem z kdoví jaké tramtárie? Diváky to přilákat nemusí, zato náklady s tím budou. A navíc kraťoučká letní pausa.

 33. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  sicilianbrno   před rokem 10.04.2017 18:48 |  
  0 0

  Ted sem četl bližší schema nové ligy na idnesu tak se radeji zeptám, že tomu dobře rozumím:
  Skončím po 30 kolech pátý a pokud vitez domaciho poháru nebude mezi prvními čtyřmi po 30 kolech tak nebudu hrát ani o vybojování si předkola EL, zatímco klidne 7-10 celek ho připadne muže hrát?

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Betynka58   před rokem 10.04.2017 19:07 |  
   0 0

   To je docela zajímavá otázka - pokud by pohár vyhrál celek, který po 30. kole skončil pátý, ale do konce se vytáhne mezi první čtyřku, bude hrát o EL 7. celek se čtvrtým nebo s pátým mužstvem?

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    Hajsi   před rokem 10.04.2017 21:28 |  
    0 1

    Dle mého názoru na to nedokáže odpovědět ani pan Svoboda :D

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   iwanowicz   před rokem 10.04.2017 19:09 |  
   0 0

   Hrat ze 7-10 tymem bude hrat o pohary tym, co bude paty po nadstavbove casti, ne po 30 kolech.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Crispo   před rokem 10.04.2017 19:15 |  
   0 0

   Jestli to správně chápu tak to páté místo se řeší až po úplném dohrání soutěže, to znamená až po té nadstavbě. Potom když skončíš pátej, ale pohár vyhraje někdo kdo celkově skončil mimo první čtveřici tak máš smolíka...

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    Petr9608   před rokem 10.04.2017 19:33 |  
    1 0

    a co teprv, pokud budem mít zase jen 1 LM + 3 EL ...což se stát může...

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     Crispo   před rokem 10.04.2017 20:02 |  
     0 0

     Čekám že se ten paskvil bude měnit podle aktuální situace, pokud to ti šašci nebudou mít ve stanovách na x let dopředu...

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     honzah (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 22:06 |  
     0 0

     7. se 3. už by byl dost průšvih, ale snad to tak rychle nehrozí.

 34. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Pepibican   před rokem 10.04.2017 19:43 |  
  1 3

  Opravdový skok k atraktivnosti ligy. Jak je možné, že ve hře o titul bude někdo hrát s někým 2x doma a pouze 1x venku ? Co to má znamenat ? A 7. tým ligy do jakési baráže o Evropu ? Kdo toto vymýšlí a hlavně schvaluje ? Neskutečně pohnojený antisystém. Místo, aby se snížil počet týmů v lize např. na 12 a liga se tak výrazně zkvalitnila a potom třeba přijala nový systém, vymyslí se naprostý paskvil, který některé bude zvýhodňovat na úkor druhých. Budou se asi fakt pouštět a vypouštět zápasy, skupina o 7. - 10. místo je neskutečný výmysl.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   honzah (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 20:03 |  
   2 1

   Představ si 30. kolo, jsi mezi 6. a 7. místem.

   A) Pokusíš se vybojovat 5 zápasů s týmy nad sebou, z toho oba hlavní aspiranty titulu uvítáš doma, před plným stadiónem. Podle bodového stavu v tabulce můžeš být (řekněme jako bonus) reálně ve hře poháry - 2. nebo 3. předkolo (stejně či více, jak v případu B).

   B) Vypustíš to a budeš spekulovat na 3 vyhrané dvojzápasy v řadě, abys dostal ve 2. předkole nějaké Kazachy a ještě vypadnul.

   Shrnuto
   A = Jistota Plzně a Slavie doma (dejme tomu letos) + případně další možnosti pohárů, B = jen 12,5% šance na postup do 2. předkola proti kdovíjakému soupeři.

   Já bych ten systém risknul, spekulovat se podle mě nebude. Je to krok k belgickému vzoru, ale maximálně zmírněný českým tradicionalismem.

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    slimak   před rokem 10.04.2017 20:45 |  
    2 0

    souhlasím s tebou a také bych tak černě neviděl. Podstatné je uvědomit si, že opravdu ten 7. - 10.tým bude muset vyhrát 3 (!) dvojzápasy, na což spekulovat může jenom blázen..

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    quelhar (admin)   před rokem 10.04.2017 23:37 |  
    2 0

    30. kolo a jsi mezi 6. a 7. místem. Takový tým může být třeba Jablonec. K čemu je Jablonci domácí zápas s Plzní a Spartou, když bude ztrácet třeba 10 bodů na 4. místo a poháry tak budou naprosto nereálné? Plný stadion diváků? To zrovna :o) Nebude pro Jablonec pak lepší radši to poslední kolo prohrát, dát si pak dvojzápas třeba s Bohemkou, pak dvojzápas se Slováckem a pak si zkusit o poháry zahrát třeba s Boleslaví?

    Verze A: nutnost porazit Spartu, Slavii, Plzeň, Boleslav a Zlín a doufat, že 4. tým neuhraje 6 bodů, protože jinak ti ani 5 výher nepomůže na stáhnutí 10 bodů.
    Verze B: Porazit ve dvojzápase tři týmy na stejné úrovni.

    Co bys zvolil jako pravděpodobnější cestu do Evropy?

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     honzah (přítel SN)   před rokem 11.04.2017 07:26 |  
     1 1

     Belgická liga - praktická zkušenost 5 let zpátky (trochu jiný model, ale na srovnatelných zásadách)

     2015 - 16: V souboji o poslední postupové místo poráží (podle ZČ) pátý devátého.
     2014 - 15: V souboji o poslední postupové místo poráží (podle ZČ) šestý devátého.
     2013 - 14: Souboj mezi čtvrtým a devátým (podle ZČ) se nakonec nekoná, devátý nemá licenci pro poháry.
     2012 - 13: V souboji o poslední postupové místo poráží (podle ZČ) šestý dvanáctého.
     2011 - 12: V souboji o poslední postupové místo poráží (podle ZČ) třetí sedmého.

     Za posledních 5 sezón v Belgii nikdy nepostoupil celek z nižší skupiny. (Pokud si to nezajistil výhrou v domácím poháru.) Dvakrát postoupil právě ten šestý. Sedmý byl v závěrečné baráži jedinkrát, osmý nikdy.

     Spekulovat se nebude, věřím tomu.

     • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

      honzah (přítel SN)   před rokem 11.04.2017 07:29 |  
      1 0

      P. S. Mrzí mě, že už tu není Barra, ten by k tomu dodal praktické zkušenosti, jak to tam chodí v závěrečných kolech apod. Takhle se můžeme (zatím) dohadovat nad výtahy z wikipedie, třeba se mýlíme oba...

     • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

      kjandourek (admin)   před rokem 11.04.2017 09:03 |  
      3 1

      Jenomže jsme zase u toho, že do posledního zápasu má šanci devátý, či dokonce dvanáctý.... zatímco šestý, sedmý, osmý... ti prostě ostrouhají...

     • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

      Merlinus (přítel SN)   před rokem 11.04.2017 10:51 |  
      0 1

      Ale Honzo to jen potvrzuje qualharova slova. To, že tým z té prostřední skupiny bude mít hodně těžké už jen ten samotný play off zápas se 4., resp. 5. týmem je jasné. Ale ty po něm (potenciálním 6. nebo 7. týmu) chceš, aby skončil 6. a rozdal si to nejen s tím 4. (resp. 5.), ale porazil i 3., 2. a 1. tým a i tak pravděpodobně skončil jen na místě, kde bude hrát to play off s tím týmem ze druhé skupiny. To je absurdní. Skončit 6. v základní části může chtít jen úplný blázen.

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     Merlinus (přítel SN)   před rokem 11.04.2017 10:46 |  
     1 0

     quelhar má pravdu. Šance pro tým, který skončí na 6. místě poskočit v nástavbě na 5. nebo dokonce 4. místo je naprosto utopistická. Naopak jako tým ze 7. místa má slušnou šanci se přes ty playoff dostat. Čistě prakticky - stačí mu v dvojzápase (tzn. má možnost opravy, když mu první zápas nevyjde) porazit tým na 10. místě a pak pravděopodobně tým na 8. místě a pak si to na férovku rozdat s týmem na 4., resp. 5. místě. Pokud skončí 6., pak musí porazit týmy na 1., 2., 3., 4. a 5. místě a ani to mu teoreticky nemusí stačit. Ta matematika a pravděpodbnost je naprosto jasná.

     • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

      Merlinus (přítel SN)   před rokem 11.04.2017 10:53 |  
      1 0

      A to nemluvě o tom, že ta utopistická možnost, že tým který skončí 6., pak v nástavbě poskočí na 5. nebo dokoncše 4. místo mu zajistí vlastně jen to play off s týmem z druhé skupiny...

      • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

       JaymzBond   před rokem 11.04.2017 11:35 |  
       1 0

       Ale zase se tu otevírá ta možnost, že tým ze 6. místa, bez reálné šance na poháry, může elegantně zobchodovat své domácí zápasy s týmy bojujícími o titul. Úplně vidím situaci po 30. kole: 1. Slavia, 2. Sparta, ... 6. Jablonec. Těšíte se?

       • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

        Merlinus (přítel SN)   před rokem 11.04.2017 13:12 |  
        1 0

        No to je přesně to, čím mě ten nový systém děsí...

        • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

         honzah (přítel SN)   před rokem 11.04.2017 13:21 |  
         0 0

         Bude legrace. Zásah do regulérnosti možná, ale ta je pochybná už teď.

     • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

      honzah (přítel SN)   před rokem 11.04.2017 13:16 |  
      0 0

      Podle mě je dost nejistý předpoklad, že šance na 2. předkolo EL je pro průměrné kluby větší terno než dva domácí zápasy s aspiranty titulu. Obzvlášť, jestli se ta elitní skupina podloží nějakou prémií za účast z TV-práv.

      Nicméně modely předchozích sezón moc povzbudivé nejsou.

      Scénář 2016
      6. Brno dohání 5 bodů na Slavii (závěrečná baráž), případně 10 bodů na Boleslav (přímý postup). První nereálné, k tomu druhému stačí vyhrát v u nás a je to už jen o 2 body. 7. Jablonec má také šanci na závěrečnou baráž, potřebuje přejít přes Duklu a Slovácko/Bohemku. Ve výsledku to má Brno těžší. (Ale má jistotu atraktivních zápasů s Plzní a Spartou doma, což je kompenzace, otázka, jak velká.)

      Scénář 2015
      O barážové místo bojuje Bolka (46), Příbram (43) a Dukla (41). Ve skupině střed je vyrovnaný čtyřblok Teplice, Bohemka, Slovácko, Jihlava. Zdá se, že Příbram a Dukla jsou v pohárových dostizích mírně znevýhodněny.

      Scénář 2014
      Boleslav, Liberec a Teplice se přetahují o jeden přímý postup a jednu baráž. Slovácko (6.) je reálně v háji. Ve skupině střed je vyrovnaný čtyřblok Dukla, Jihlava, Brno a Ostrava. Pro Slovácko je to poměrně brutální.

      Předchozí dva ročníky vypadají podobně.

      Shrnuto: Uznávám, že z hlediska pohárových nadějí je to nespravedlivé. Lze kompenzovat ,,prestiží elitní skupiny" (asi úplně nestačí), anebo speciálním podílem na výnosech z práv elitní skupiny (to je podle mě cesta).

 35. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Chlupp (přítel SN)   před rokem 10.04.2017 23:31 |  
  2 1

  Naprostý skandál a doufám, že tenhle paskvil budou fanoušci sabotovat! My chceme fotbal a taktické šachy!! Největší snaha udržet si osmou příčku, to je Kocourkov!!

 36. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  dauby   před rokem 11.04.2017 07:57 |  
  3 1

  Celý ten návrh je prostě kravina. Osobně si navíc myslím, že pokud se bude derby hrát příliš často, už to nebude ono. A aby měl šanci postoupit do pohárů i celek z 10. místa, to je degradace našeho fotbalu a může se nám to šeredně vymstít v pohárovém koeficientu. Chápu, že zástupce Slavie nechtěli být za černé ovce, ale stejně měli hlasovat proti návrhu. Jediné, co se mi na návrhu líbí, je, že mohou spadnout až tři týmy, jeden přímo a dva do baráže. Ale to se dá udělat i bez nadstavbové části. A když už vůbec dělat nadstavbu, tak udělat jen 2 skupiny, ta prostřední je k ničemu.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   TSeguinTS   před rokem 11.04.2017 13:05 |  
   3 0

   Derby se bude hrát častěji ale pouze za předpokladu, že se sparta dostane do skupiny o titul... :)

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   honzah (přítel SN)   před rokem 11.04.2017 13:19 |  
   0 0

   Rozdělení 8-8 s 37 koly by bylo dost fajn. Potom se ještě nabízí 6-5-5 (dvě záchranářské skupiny po 5 týmech). Ale jsem pro, ať se zkusí, co vzešlo z dohody :-)

 37. Kontumace?

  honza_sl   před rokem 11.04.2017 08:11 |  
  1 0

  Ahoj, obracím se na znalce pravidel a předpisů ligy.

  Co se stane, pokud nějaký tým nenastoupí do zápasu (např. proto, že náhle "onemocní" skoro celý tým a nebude již možné zápas odložit)? Je tam jiný postih kromě kontumace 0:3? Protože i tohle řešení snahy nezískat body by m v Čechách napadlo...

  • Re: Kontumace?

   Pepino44   před rokem 11.04.2017 08:52 |  
   3 0

   Tak, že by náhle onemocnělo celé mužstvo aby nemohlo nastoupit je celkem nepravděpodobné (i když ne nemožné), elegantnější způsob je když mužstvo pro údajná zranění a nemoce nastoupí s juniory nebo dorostenci, což jsme již zažili.

 38. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  carfi-sks (přítel SN)   před rokem 11.04.2017 11:19 |  
  1 0

  Tenhle formát nástavby je strašná blbost a je ostuda, že se k tomu přidala i Slavia !

 39. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Boss82   před rokem 11.04.2017 13:56 |  
  2 0

  Chtěl jsem k tomuto tématu napsat nějaký obsáhlejší komentář, ale nakonec jsem došel k závěru, že vše podstatné zde již bylo řečeno.

  Takže velmi stručně: do dlouhodobé ligové soutěže žádná nadstavba nepatří! A když už se bez ní kluby neobejdou, tak ať někdo proboha přijde s nějakým rozumným návrhem a rozmluví panu Svobodovi ten jeho paskvil!

  Howgh

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   Romino   před rokem 12.04.2017 12:49 |  
   0 0

   Souhlasím, až na to, že nějaké rozmluvení už asi nepřipadá v úvahu, je to schválené. A jak známo u nás i když je to blbost, tak se uvede do praxe za každou cenu, pokud se na tom pár lidí shodne a zvednou ruce.

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    Dobi   před rokem 14.04.2017 13:05 |  
    0 0

    Mám dojem, že Dušánkové radili dohromady Berbr, Mareček blbeček Bendů a Vácha. Poté, co každý vypil litr Alpy-Francovky!!!

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   tomblesk   před rokem 14.04.2017 02:32 |  
   0 0

   Kdo má rozum - tohle podepíše každý . Já mám jediný závěr: problém jsou lidi, co tohle dělají ...

 40. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  deny91   před rokem 11.04.2017 13:59 |  
  0 0

  Nevím, jestli to tady už někdo dával, nečetl jsem celou diskuzi, ale zde je příklad rozlosování zápasů ve skupině o titul, pokud by aktuální umístění v tabulce odpovídalo stavu po 30. kole:

  1. kolo: Sparta - Zlín, Slavia - Boleslav, Teplice - Plzeň
  2. kolo: Boleslav - Zlín, Sparta - Teplice, Plzeň - Slavia
  3. kolo: Zlín - Teplice, Plzeň - Boleslav, Slavia - Sparta
  4. kolo: Zlín - Plzeň, Teplice - Slavia, Sparta - Boleslav
  5. kolo: Slavia - Zlín, Plzeň - Sparta, Boleslav - Teplice

  Z toho schématu na iDnes jde vyčíst mnoho, ale hlavní informace je, že v souboji o titul je naprosto zásadní skončit po základní části na 1. místě byť třeba jen díky lepším vzájemným zápasům či skóre s 2. týmem. Protože pak hrajete se všemi svými přímými konkurenty doma (2.-4. tým).

  Zdroj: http://fotbal.idnes.cz/revoluce-ve-fotbalove-lize-jedenact-otazek-a-odpovedi-pds-/fotbal.aspx?c=A170410_132258_fotbal_min

 41. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  slamacek (přítel SN)   před rokem 11.04.2017 16:00 |  
  0 3

  - vetsina mensich evropskych lig pristoupila k nadstavbe
  - vetsina sportu ma vrchol na konci sezony a ne jinak tomu je i u evropskych soutezi, tak proc by nemohl mit i fotbal jakousi nadstavbu?
  - modelu je vic a ktery je dobry? ktery bez chyby a ktery je nejspravedlivesji?

  koukal jsem na belgicky a tam tymum na 7 - 15 miste se vsechny body vynuluji. Tedy v podstate tym ktery pocita s tim, ze nebude v prvni 6, tak hraje jen o to nebyt 16, ten sestupuje primo. vse ostatni je zbytecne. Skoda ze nam pritel Barra uz nemuze sdelit sve zkusenosti s timto modelem, ale uplne zive si dokazu predstavit co bychom z toho udelali u nas. min. podezreni na prodavani zapasu atd... na druhou stranu tento model umoznuje hrat tymum velice otevreny fotbal.

  co model prinese zde v zakladni casti? to si netroufnu odahnout. model ktery se vymyslel neni nejlepsi, ale nemusi byt hned spatny. asi by se nasel, nejaky vyzkouseny a mohl se jen okopirovat, ale ja nevim zda se tak nestalo. Proto jsem zklaman Quelharovym clankem, kdy odsuzuje tento model na misto toho, aby popsal modely Belgie, Holandska, Rakouska atp, vypichl plusy, minusy a porovnal je s tim co prednesl Svoboda. Nakonec s timto mel prijit nejaky zurnalista nebo treba klub ktery s takovym modelem nebyl zcela ztotoznen a mel prijit s protinavrhem...

  to se vsak pokud je mi znamo nestalo... nevim

  za mne
  - nadstavba muze byt zajimava
  - boj o sestup bude taky drama
  - a zbytek bude mit snaci dostat se do evropy i po nevydarenem podzimu = je o co hrat.

  muze to byt dobre.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   postovni (přítel SN)   před rokem 11.04.2017 16:47 |  
   4 0

   Diskuze není nadstavba/nenadstavba. Tam se můžou názory lišit. Diskuze je hlavně o tom, že systém, kde existuje konstelace, při které se vyplatí prohrávat, je apriori špatnej.

   • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

    slamacek (přítel SN)   před rokem 12.04.2017 10:47 |  
    0 0

    takze on muze byt i soucasny system spatny. Plzen po zisku titulu hrala jak hrala a regulernost souteze tim take trpela. V minulosti Sparta prohrala s Plzni a diky tomu sestoupila Jihlava a fans na tribunach oslavuji Straku (tehdy byl na lavicce Plzne) i soucasny model neni spravny.
    Mensi kluby bez ambici po zisku dosti bodu k zachrane, najednou zacnou mit podzrele vysledky... ne tvrzeni ze bude lepe skoncit 7, nez 6 neberu. muze se to stat, jsme v CR, ale i pri soucasnem modelu se toto stat mohlo.

    • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

     kjandourek (admin)   před rokem 12.04.2017 11:12 |  
     2 1

     Troufnu si s Tebou nesouhlasit:
     V současném stavu (i při nastadvbě, kterou zde mnozí navrhují) může dojít v posledním kole ke třem možnostem:
     1. Oběma týmům o něco jde a bude to boj kdo z koho
     2. Oběma týmům o nic nejde a bude to přátelák ve stylu "hlavně se nezranit"
     3. Jednomu týmu o něco jde a druhému ne a může z toho vylézt zápas SPA-PLZ se Strakou v hlavní roli...

     Ovšem současný návrh vede k tomu, že může nastat varianta, kdy oba celky budou chtít prohrát... Klidně se může stát, že šestý a sedmý celek mají stejně bodů ... a velkou ztrátu na páté místo... V tu chvíli vítěz zápasu půjde do skupiny o titul s perspektivou tří zápasů na půdě favoritů ligy... ovšem bez i jenom teoretické možnosti získat pohárovou vstupenku.... zatímco poražený jde do střední skupiny s šancí vybojovat nakonec baráž o poslední místo v Evropě.

     Takový zápas samozřejmě nemusí nastat, ale to, že tu ta teoretická možnost je... To je prostě apriori špatně...

     • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

      slamacek (přítel SN)   před rokem 12.04.2017 12:24 |  
      1 0

      ok, s tim musim souhlasit. takova situace muze doopravdy nastat.

  • Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

   TSeguinTS   před rokem 11.04.2017 18:05 |  
   3 0

   Však nadstavba (více zápasů a více náročných zápasů) určitě ANO

   Playoff po vzoru anglie o sestup/postup jednoznačne ANO

   Ale nerovnoměrné rozložení zápasů doma/venku ve skupině o titul a tedy jednokolový systém? Blbost

   Možnost (byť třeba 10-30%) pro tým na 7.-10. místě postoupit do EL, zatímco tým na 6. místě tuto mít nebude? Říkám Blbost

   Představte si situaci, že např. Liberec bude celou sezonu hrát výborný fotbal, bude se pohybovat mezi 2.-5. místem s třeba 5ti bodovým mankem na čelo. Ve skupině o titul se bude prezentovat dobrým fotbalem, ale favority nakonec nepřemůže a skončí na 5. místě, navíc se mu v těchto těžkých utkáních zraní 2 hráči základní sestavy a další se vykartují. Následně se utká s vítězem playoff prostřední skupiny, řekněme třeba se Slováckem nebo Bohemkou, kteří hráli celou sezonu tužku, měli po základní části 15 bodovou ztrátu na Liberec a ve vzájemném zápase, kdy bude oslabený a unavený favorit zahazovat šanci za šancí outsider postoupí po 180(+nastavení?) minutách na penalty..
   Proč by tým na 5. místě měl potvrzovat svůj celoroční výkon ve dvojzápase proti týmu na 7.,8. či 9. místě??

   (Uvedené dosazení určitých týmů berte prosím pouze jako ilustraci. Nejedná se o úmyslnou adoraci či na druhé straně o projev nenávisti či shazování.)

 42. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  Dobi   před rokem 11.04.2017 23:54 |  
  1 1

  Před 12 dny, když se objevily aprílové články, jsem to rozpoznal hned. Když Dušan Svoboda někdy po Novém roce představil svůj návrh, doufal jsem, že se opil nebo že to je předčasný apríl.
  Je fakt, že liga potřebuje zatraktivnit. Ale především tím, že berbrové, peltaveni, dušanové svobodové a ardeleanuové budou vystřelen na Měsíc! Já jsem ještě zažil česko-slovenskou ligu o 12 mužstvech a potom jako senzaci rozšíření na 14. Samozřejmě by se do ligy (při vší úctě k nim) nedostaly Drnky či Blšany... Postup do ligy Žatce či Užhorodu za I.republiky pak byl senzací...Byť na 1-2 sezóny!
  Na jednu stranu se opičíme, na druhou jsme konzervativní... Play-off je atraktivní, budiž. ALE MĚLO BY BÝT SPRAVEDLIVÉ - a to jednokolový systém neposkytuje! Do ligy se právem vrací Baník. Ale dovede si někdo představit ten rozdíl, pokud třeba "s ním spřátelená..." Sparta bude hrát jediný zápas v Ostravě nebo na toaLetné???
  Už nýčkon se brečí o nedostatku termínů. To se chce hrát o Vánocích? Potřebuje tedy JEN česká liga 16 Mannschaftů, když federácii postačilo 12 či později 14 a až ke konci 16? Ale pro nesmyslný Frončekův systém je prý los pro 14 mužstev problémem - ale tento problém je i pro 16. Kdy v minulosti hrála Slavia na podzim doma jen 7 zápasů a 9 venku a až na jaře se vše vyrovnalo? Budou atraktivní zápasy navíc, určitě na derby přijde víc lidí než na duel s Příbramí či s Jabloncem.. Ale je vyřešen příjem z JEDINÉHO zápasu SPA-SLA, pokud se bude hrát na toaLetné nebo v Edenu? A při případném dělení zisku, nezmizí nějaké prachy v nenechavých rukou? Otázek je více, ale jako vše nyní u nás je to nepromyšlené a nedomyšlené!!!! A dovede si někdo představit berbr-mafii při play-off???

 43. Re: Jak Dušan Svoboda zabil ligu

  tomblesk   před rokem 14.04.2017 02:22 |  
  0 0

  Článek je výborná reakce na proběhlé události. Zbývá jen jedno nezodpovězené ... Proč tak a proč nyní. Je třeba i možné, že jde o úmysl otestovat si kam až je možné zajít, pak v jedné z variant řešení je podřezaná větev vlastní rukou páně Svobody ... Další podezřelá okolnost je v tom, že při všech podobných řešeních bývá někde /nemusí to být veřejné/ ukryta varianta propočtu zisků či možných ztrát - a tom ani ťuk. Z toho odvozuji, že je ve "vzduchu" úloha tzv. "hybatele" drivera budoucích finančních toků. Pokud tomu tak je, tak valná většina klubů má vedení, jež páchá v přímém přenosu sebevraždu, nebo je to sbor blbců na nejvyšší úrovni. Takže podle mně jde hlavně o test síly, kdo na co má a kam to chce dotáhnout. Hráči chtějí hrát, fanoušci vidět pohledný fotbal, ale bafuňáři chtějí co ??? Až se tohle bude vyjasňovat bude možná pro nás - fanoušky asi pozdě. Hokej mi nebaví z podstaty / surovost, zákeřnost/ tak co mám hledat? Asi třetí ligu, nebo futsal, uvidíme .... Zase jsme jako lidi za debily a jestli se časem ukáže jak to probíhalo - kdo si vzpomene? ... Komu to něco připomíná, tak prostě jen žije svůj život. Nezbývá než tedy: "Hlavně ať jsme trochu zdraví, když jsou ty Velikonoce ...."

SN na Facebooku

Oficiální Facebook žen