O Slavii

Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

Představenstvo Slavie vydalo prohlášení týkající se aktuální situace okolo uvalení vazby na předsedu FAČRu M. Peltu.

Prohlášení přebíráme v plném rozsahu ze slavia.cz.

1

Jsme přesvědčeni, že situace je velmi vážná, nelze ji bagatelizovat a řešení odkládat. Valná hromada by se měla konat a jednat. Odklady pro „získání“ času jsou nepřijatelné. Čas bohužel vypršel.

2

Iniciovali jsme už jednání majitelů klubu a požádali LFA o jeho svolání. Majitelé klubu LFA jsou kromě státní správy a samosprávy a velkých sponzorů těmi, kteří do fotbalu nejvíce investují a měli by v nynější vážné situaci obvinění předsedy FAČR i FAČR samotné převzít za budoucnost fotbalu vyšší míru odpovědnosti. Je potřeba nalézt shodu a široce přijatelné řešení.

3

Diskutujeme na úrovni majitelů Slavia – Sparta, které jsou nejen nejstarší, ale také finančně nejsilnější kluby v českém fotbale a musí pomoci. Smyslem konání však nebude dosadit vlastní lidi a fotbal ovládnout, ale podpořit kredibilní a široce respektované osobnosti, které by fotbal vyvedly z krize.

4

Měla by vzniknout „úřednická vláda“ z osobností jako je Jiří Šimáně, Pavel Kuka, Zdeněk Grygera, Petr Mlsna nebo Petr Fousek.

5

Očista fotbalu by měl být národní zájem a lidé stojící v čele fotbalu by měli být kredibilní pro státní správu a samosprávu. V případě odsouzení FAČR hrozí zastavení dotací, což může vážně postihnout kluby nižších soutěží. Musí dojít k nastavení jasného a transparentního systému financování.

6

Ať byl Miroslav Pelta jakýkoliv, minimálně v poslední době si uvědomoval, že situace v Komisi rozhodčích a dalších agendách zašla příliš daleko a snažil se o pozitivní změny. Odmítáme návrat atmosféry strachu mezi rozhodčí a delegáty.

7

Ve vedení FAČR nechceme nikoho, kdo byl v minulosti podezřelý z korupce nebo ovlivňování rozhodčích a zápasů. Kandidáti by také měli mít čisté lustrační osvědčení. Když používání nesportovních metod ČR tvrdě kritizuje na mezinárodní úrovni, např. vůči biatlonu v Rusku, měla by být schopná zamést si před vlastním prahem.

8

Investujeme jak do klubu, tak jako partner reprezentace do českého fotbalu velké finanční prostředky. Chceme, aby investice měly sportovní smysl, chceme fair play fotbal. Budeme jednat o podpoře změn i s dalšími velkými partnery/sponzory a podporovateli českého fotbalu.

9

Je to pro fotbal jedinečná příležitost, jak začít novou éru a vrátit fotbalu kredibilitu a důvěru veřejnosti.

Komentáře (24)

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde

 1. Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

  tomcz   před rokem 06.05.2017 12:07 |  
  4 0

  "Kandidáti by také měli mít čisté lustrační osvědčení". Správně, s Berbrem by to bylo z louže do bláta!

  • Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

   Dobi   před rokem 06.05.2017 13:33 |  
   3 0

   Z louže do nejhlubší bažiny...

   • Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

    Chlupp (přítel SN)   před rokem 07.05.2017 09:17 |  
    0 0

    Teď je ideální příležitost vyčistit fotbal od gaunerů! Nedovedu si představit v dnešní době, že by to převzal stbák Berbr a všichni na to koukali! Ať tam jdou čistí neposkvrnění lidé, kterým jde o fotbal a jeho budoucnost!

 2. Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

  JS (přítel SN)   před rokem 06.05.2017 12:11 |  
  0 0

  Bod 6 překvapil. Jinak samozřejmě souhlas a doufám, že se podaří dát profesionálním klubům dohromady širokou koalici, která smete Berbrovy struktury. Ale bude to samozřejmě přetěžký souboj. Mám dojem, že svoje přesvědčené (koupené, zastrašení) lidi jen tak nepustí...

 3. Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

  hajnej   před rokem 06.05.2017 12:37 |  
  6 0

  Správně, je třeba toho využít a spláchnout ty Berbrovce pryč! Je na to vhodná chvíle.

 4. Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

  Grobar   před rokem 06.05.2017 12:53 |  
  11 0

  Palec nahoru, je vidět, že jsme v těch nejlepších rukou. Děkuji vedení za přístup ke Slavii a celému českému fotbalu. Jsme ve správných rukou. Po těch letech mi to příjde jako sen. Dlouho jsem nebyl tak hrdý na náš klub. Jen tak dál.

 5. Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

  Robinator   před rokem 06.05.2017 12:54 |  
  5 0

  Perfektní! Je konečně na čase začít novou éru..a hlavně ne prosím to hovado Berbra..

  • Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

   Boss82   před rokem 06.05.2017 14:28 |  
   4 0

   V tom se s Tebou výjimečně shodnu. Obecně si myslím, že Berbr byl a je pro fotbal podstatně větší zlo než celej Pelta. A tohle vyjádření Slavie to vlastně potvrzuje - v bodě 6 se vcelku jasně píše, že Pelta opravdu chtěl čistou soutěž.

   To, že teď Pelta nejspíš dojede na své manipulace s dotacemi, nás sice může těšit, ale má obava je, aby to jenom neposílilo moc Berbra a jeho nohsledů! Snad v tomhle spojí síly Tvrdík s Křetínským a Berbrovu nabytí větší moci zabrání, protože to je v zájmu Slavie, Sparty a všech dalších klubů kromě Plzně.

   Každopádně to celé vnímám jako velkou šanci definitivně očistit český fotbal. Kéž by to vyšlo.

   • Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

    Robinator   před rokem 06.05.2017 22:12 |  
    2 0

    Taky to tak vnímám..uvidíme jak to cele dopadne..měli by dát prostor lidem, co to myslí s fotbalem upřímně a ne tem, kteří si to berou jako svůj osobní business

 6. Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

  sTizz (přítel SN)   před rokem 06.05.2017 13:10 |  
  5 1

  K diskusi by se mela prizvat jeste FK Loucen 1893 :) Jinak skvele! Necekat,konat!

 7. Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

  mirecek1111   před rokem 06.05.2017 13:36 |  
  3 0

  Konečně si budou moci zařval "Pelta ven" i fanoušci Jablonce. Z vazby... :)

  Aktivitu Slavie vítám. Je šílené, aby se po těchto skandálech do vedení cpal snad ještě větší gauner, než ten co je teď "zdrcený" ve vazbě. A myslím, že je vzhledem k situaci i na pováženou každá koruna, kterou Tvrdík z rozpočtu CEFC investuje do fotbalu mimo Slavii. Přijde mi absurdní, aby CEFC finančně podporovalo reprezentaci a kdo ví co ještě ve FAČRu a Pelta si prachy určité pro fotbal od státu vesele odkláněl kdo ví kam.

 8. Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

  Dobi   před rokem 06.05.2017 13:39 |  
  6 3

  Vidím jednu důležitou věc. I když většina slávistů nemá kvůli některým tahům z Letné v posledních letech právem důvěru, musíme si uvědomit, že Spa i Sla jsou historickými body české i československé fotbalové historie a kde to jen trochu jde, tak spolupracovat. Proti všem vyvřelinám typu plísně nebo uměle fungujícího Gablonz... Pak si to rozdat nejen při derby, ale ta lavina peltů, berbrů, paclíků a dalších je smrtící!! Ne pro nás - třeba zrovna Slavia je přece věčná,což už historie několikrát potvrdila, ale proč se trápit korupcí a lokálními "šlechtici"????

  • Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

   Akuls   před rokem 07.05.2017 14:24 |  
   0 0

   Ano platí, že "Sparta je když je Slavia" a naopak, ale pokud vím, tak SKS i ACS podporovala při posledních volbách předsedy FAČR Peltu a ten zase měl podmínku, že mu bude dělat jednoho z místopředsedů Berbr. Takže od obou velkoklubů je to nyní docela velké pokrytectvi jít proti Peltovi. Pochybuji, že někdo věřil, že si to Pelta dopracoval a je polepšený. Zvláště ACS. Pelta s Hornikem v dobách Mácha a Košťala zajišťoval ve spolupráci s předsedou komise rozhodčích Brabcem a jednotlivými konkrétními sudími cinklé tituly a postupy do CH.L. ACS by se měla nejdříve očistit jako za podobné praktiky Juventus v Itálii. V našich podmínkách bych to viděl na vrácení peněz získaných v CH.L. Fotbalové asociaci na rozvoj mládežnického fotbalu. Metody Plzně jsou slabým odvarem proti počínání ACS v minulých letech a podle mne je jen dobře pokud se bude délat fotbal dobře v dalších větších městech ČR. Jen ať má SKS a ACS konkurenci a liga je zajímavá. Asi před 14-ti dny hrál na Slovensku Slovan se Žilinou (první s druhým) pŕed návštěvou 1500 diváků, v Maďarsku hrála Dozsa Ujpest s Ferecvarosem pŕed 5-ti tisíci diváky. Lidi přestává domácí sport zajímat. Jsem nyní na léčení v lázěnském domě Rubín v Dudincích na Slovensku. Je zde plno dalších Čechů. Ve společenské místnosti jsem se ale díval na českou fotbalovou ligu sám. Na CH.L., E.L. a MS v hokeji ale bylo plno. Ta ať tak nedopadneme i u nás.

   • Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

    Dobi   před rokem 09.05.2017 10:39 |  
    0 0

    Myslím, že nejsme v rozporu... Já jsem napsal V POSLEDNÍCH LETECH, kam patří nejen cinklá jara, ale tak trochu i éru Ježka.. Někde jsem to už rozváděl, že mám spíše na mysli I.republiku a doby, kdy byly oba kluby upozaděny (v 50.letech). Tam ta spolupráce fungovala. Ale na Spolupráci musí být aspoň DVA. Takže chápu, že to není a nemůže být jednoduché- stále někde uvidíme zlé duchy Košťála, Macha i toho Ježka, který pak na závěr přišel s Korbelem sem a hrál si na velikého slávistu... Ale kam to dospělo nyní, to nemá obdoby. A návštěvy jsou toho jen důkazem...

  • Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

   Jachym   před rokem 15.06.2017 21:39 |  
   0 0

   Zrovna od tebe, který každého, kdo neplive za každou druhou větou na Spartu, posílá do Rumunska, mě takové vstřícné vyjádření na Spartu překvapuje...?

 9. Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

  lassiter   před rokem 06.05.2017 15:10 |  
  0 0

  Chválím, je dobré být iniciativní. Když jsme v tom s tou Spartou, tak jsme tam mohli nějakého sparťana zmínit, Grygeru nepočítám. Ale chápu, že najít kredibilní a široce respektované sparťany, kteří by to intelektuálně zvládli, není lehké. Víceméně je to oficiální otevření války Berbrovi a Plzni a věřím, že se podaří mezi prvoligovými kluby nějakou širší koalici najít, každopádně je třeba intenzivně jednat, např. v Teplicích jsou tomu myslím dlouhodobě velmi otevřeni. V nižších soutěžích to bude mnohem obtížnější.

 10. Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

  spravnej_jezedak   před rokem 06.05.2017 15:25 |  
  0 3

  Souhlasím a jsem rád za tento krok.. Jen nerozumím bodu 8.
  Jak Slavia jako takova financne podporuje reprezentaci?
  Pochopil bych, kdyby to bylo vyjadreni pod hlavickou CEFC..

 11. Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

  Crispo   před rokem 06.05.2017 16:43 |  
  5 0

  Zatím marně vyhlížím podobná vyjádření i ze strany jiných klubů, jen aby to od našeho vedení nebyl marný výkřik do tmy, kdy jakýkoli zájem o změnu bude jen na straně Slavie, případně i sparty. Jsem moc rád jak se k tomu naše vedení postavilo a naprosto souhlasím, ale něco mi říká že pokud v tom budeme jen my a sparta tak se nic nestane a nezmění...

  • Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

   JS (přítel SN)   před rokem 06.05.2017 18:42 |  
   0 0

   Nejde o nějaká veřejná prohlášení, jako spíš o zákulisní jednání. Věřím, že probíhají, a to intenzivně.

   • Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

    Crispo   před rokem 06.05.2017 18:52 |  
    0 1

    Toho jsem si vědom, ale s přihlédnutím k minulým aférám a situacím (např. iniciativa ispartu "Dejme kmotrům červenou", nebo jednání skrz nový model ligy, zvolení Pelty jako předsedy apod.), mi nepřijde že by někdo z týmů první ligy volal po změně čehokoli co se fanouškům nelíbí...

  • Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

   donford   před rokem 08.05.2017 13:15 |  
   1 0

   Jo, ukazuje se bohužel hned po jednání výkonného výboru, že to bude výkřik do tmy. Berbr chce kandidovat, volání Slavie nazval a utnul hned z prvopočátku jako názor mimozemců (ET?). Co nám zbývá - příští rok ještě větší korupce, ještě větší a preciznější utkávání pavoučích sítí.
   Takže, když jsou peníze, nezpochybnitelné posílení mužstva tak, aby i ten nejzaprodanější rozhodčí neměl šanci negovat naše góly. A naší velmi silnou lavičku, protože se možná bude pilně žlutit.

   • Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

    Crispo   před rokem 08.05.2017 13:38 |  
    1 0

    O tom to je, více klubů by se mělo rázně ohradit a začít jednat, kdy jindy když né teď ? Ale bůhví jak tam ten propletenec funguje a koho všechno má tá stbácká svině na lopatě. A to budou kluby pořád vyhlašovat jak chtějí fanoušky přilákat na stadion. Kdo jim na to bude chodit jestli v čele asociace zůstane Pelta nebo ještě hůř Berbr? To je potom úplně jedno že mají kluby vlastní svaz když rozhodčí spadají pod mafii...

 12. Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

  zeleznik2   před rokem 06.05.2017 18:09 |  
  0 6

  Vedení klubu k situaci plně podporuji. Co se týče pana Pelty, zbytečně nafouknuté, jak to v ČR bývá nic se nenajde a pokud ano, tak se to ztratí. Brzy bude na svobodě a ještě se mu všichni budou omlouvat...

  • Re: Slavia k aktuální situaci okolo M. Pelty a FAČRu

   knawi   před rokem 06.05.2017 21:50 |  
   1 0

   Roky, obrazně řečeno, volá fotbalová veřejnost "Pelta ven!" Proč tedy tvoje hloupá anticipace? Nebo máš vlastní špatné zkušenosti? Nechápu takové postoje, to se pak na všechno vysrat!

SN na Facebooku

Oficiální Facebook žen