Slavia - Sparta 1:1

Sparta se v Edenu ostudně prozdržovala za výrazné pomoci sudího Hrubeše k bodu za remízu 1:1. Náskok Slavie na čele tabulky se tak snížil na pět bodů.

Trenér Jindřich Trpišovský postavil do zápasu sestavu, která překvapila na několika místech. Na stoperech nastoupili opět Deli a Ngadeu, na pravém beku se však místo očekávaného Coufala objevil Frydrych a v sestavě chyběl také Stoch, na křídlech tak běhali Zmrhal a Masopust. Hostům chyběl podle očekávání Dočkal a na pravém beku nastoupil v základní sestavě nepopulární Zahustel. Úvod utkání se nesl ve znamení mnoha faulů, které korunovaal v páté minutě naprosto nesmyslným útokem na Hušbauera Frýdek, který nepochopitelně vyvázl i bez žluté karty. Bez karty vyvázl i Zmrhal po faulu na Hanouska a žlutilo se tak až před očima Frydrycha, který zkosil Kangu. Když se začal hrát fotbal, vyslal krásně za obranu Škoda Hušbauera, který obcházel Nitu a spadl. Sudí odpískal penaltu a udělil Nitovi žlutou, jenže po přezkoumání videa oba verdikty zrušil a ukázal Hušbauerovi žlutou za simulování. To rozbouřilo už tak dost silné emoce na trávníku i v hledišti. A to ještě fanoušci v hledišti nemohli vědět, že i podle videa celá situace vypadalo jako naprosto jasná penalta. Slávisté se přesto dočkali vedoucí branky, a to když v 20. minutě zápasu poslal hlavou Tomáš Souček do sítě rohový kop Josefa Hušbauera - 1:0. Ve 28. minutě zahrávala Slavia další roh, po kterém byl stažen ve vápně Zahustelem Souček a přestože se byl sudí Hrubeš na zákrok podívat na videu, penaltu opět neodpískal. Čas pak ubíhal a na hřišti se nic zvláštního nedělo. Slávisté některé nadějné akce nedotáhli ani k předfinální přihrávce, hosté na tom byli ještě hůř. První šanci si hosté vypracovali až v 40. minutě po sporném zákroku Tetteha na Součka. Centroval Kanga a na malém vápně se zjevil Sáček, hlavičkoval naštěstí přímo do Koláře, který pak sebral míč, který se odrazil znovu od hlavy ležícího Sáčka. Sešívaní odpověděli střelami Hušbauera vedle a Součka, jehož pokus byl zblokován. "Povedený" výkon sudích korunoval v nastaveném čase první půle asistent Moláček, který mával ofsajd Slavie po autovém vhazování, hlavní se naštěstí nenechal nachytat. Poté další emoce zařídila žlutá karta pro Masopusta po zákroku přímo před lavičkou Slavie, ta hodně rozlítila i trenéra Trpišovského. Kartu si pak připsal i Kanga, do kabin se šlo za stavu 1:0, ale daleko víc než kvalita fotbalu na hřišti se zcela jistě na tribunách i u obrazovek řešil výkon sudích.

Druhá půle začala tutovkou Škody po fatální chybě Frýdka, který dával malou domů a nevšiml si útočníka Slavie stojícího u Nity. Škoda se zmocnil míče, ale nedokázal ho za Nitu procpat. V 51. minutě získal na Sáčkovi míč Král a šel do vápna soupeře, střílel na zadní tyč, ale minul. V 53. minutě hosté po ojedinělé návštěvě vápna Slavie vyrovnali, když Plavšičova střela zaplavala za Koláře - 1:1. V 60. minutě šli slávisté dva na jednoho, Masopust hledal ale Součka bohužel nepřesně. O chvíli později to zkusil z dálky Král, Nita míč lapil. Další zajímavé šance přicházely vniveč, třeba když Frydrych měl na přízemní centr zprava hromadu času, ale stejně jej poslal do vápna nepřesný centr. Na druhé straně po Plavšičově centru zkoušel v těžké pozici usměrnit míč Zahustel, Kolář lapil. Na druhé straně střílel prudce Zmrhal těsně mimo. Vzápětí jej na hřišti nahradil Stoch. Minuty pak utíkaly bez většího vzruchu, ten přišel až ve chvíli, kdy Kanga nesmyslně zajel do Bořila a sudí Hrubeš ušetřil záložníka hostů od červené karty. Hosté se pak postupně prozdržovali až do nastaveného času, který trval sedm minut. V nastaveném čase měl šanci Stoch po nedorozumění hostující obrany a Král nastřelil krásnou střelou břevno. To bylo vše, po skončení zápasu ještě Kanga přišel provokovat Tribunu Sever, čímž způsobil potyčku na hřišti, ale ani tímto si nevysloužil červenou kartu. Náskok Slavie na Plzeň se tak po tomto zápase snížil na pět bodů.

Trenér hostů Zdeněk Ščasný: "Remízu beru, nic jiného mi nezbývá. Zápas byl spíš boj než fotbal. Věděli jsme, že je Slavia agresivní a chtěli jsme se vyvarovat standardních situací. Do šedesáté minuty tam nebyly velké šance, od šedesáté minuty jsme vypadli ze hry, ztratili jsme párkrát míč a začali jsme nakopávat, z pohledu toho závěru jsem rád, že jsme bod uhráli. Chybělo nám to, abychom vepředu udrželi míč, klid na balónu, aby tam byl třeba Dočkal, který ty míče udrží. V určitých pasážích jsme se s tím vypořádali, poté už ne. Plavšič hrál podobně i doma v Srbsku, pokyny, které měl, splnil a jsem s jeho výkonem spokojený. Chtěli jsme se prát o druhé místo, pokud by byla šance, jak vidíte, tak šance moc není. Měli jsme v obraně některé nepochopitelné věci, kdy jsme třeba pouštěli dlouhé míče z obranu. Costa je pro nás důležitý, odehrál výborný záps. Martin Hašek měl problém s ramenem, nemohl trénovat. Ke sporným situacím se nebudu vyjadřovat, protože jsem je neviděl. Myslím si, že zápas, co se týče agresivity, byl za hranou. Nebyl to korektně vedený zápas z obou stran."

Jindřích Trpišovský: "Myslím, že jsme do zápasu dobře vstoupili, kluci do toho dali všechno, v kombinaci s těžkým programem jsme do toho chtěli dobře vstoupit. Místo abychom o půli vedli 3:0, bylo to jen 1:0. Ve fotbale se vždycky může něco stát, nám se stala střela Plavšiče. I přesto jsme si vytvořili tlak a spoustu možností, je pro mě neuvěřitelné, že jsme v zápase dali jen jeden gól z rohu, když jsme byli asi třikrát sami před brankářem. Dnes byl výkon od týmu perfektní, měli jsme kvalitu ve všech částech hřiště kromě posledních 15 metrů. Za mě to byl skvělý zápas, velký boj, válka na obou stranách a myslím, že jsme podali skvělý výkon. Pokud budeme hrát dál tak, jak hrajeme, body nám to zase přinese. Ten gól dnes těžko někomu vyčítat, když se míč takhle odrazí přímo k Plavšičovi, podobná střela Alexe Krále skončila na břevně. Bylo to utkání dvou špičkových týmů, určitě si soupeř říkal, že budeme unavení a že musí hrát aktivně. Když to srovnám s jinými derby, tak si myslím, že dnes byla před brankami spousta akcí. Jsem zvědavý na čistý čas dnes, spoustu času se nehrálo. Neustále byl někdo odnášen ze hřiště a hned se tam zase vracel. Soupeř má možnost se vždycky vydýchat. Určitě ty prostoje nebyly výhodou pro nás. Myslím, že tam byla ještě ruka Costy ve vápně, ta byla úplně nejjasnější. Jinak se k tomu nemá smysl vracet výsledek je 1:1 a nikdo vám body nevrátí. Vláďa Coufal nebyl ve stavu, aby mohl nastoupit. Už od pondělka jsme měli představu, jak obě sestavy budou tento týden vypadat. Někteří kluci, kteří hráli, se toho zhostili fantasticky třeba Lukáš Masopust nebo Alex Král. Chtěli jsme mít pět hráčů v sestavě, kteří ve čtvrtek nehráli. Je sedm kol do konce, všichni víme, jaký ten náskok je. Dva body jsme dnes ztratili, ale pokud budeme podávat výkony jako dnes, uhrajeme body, které budeme pokračovat. Tento tým je strašně silný. Na Dukle nám tam spadlo všechno, dnes a ve čtvrtek jsme tolik štěstí neměli. Kdyby nám někdo na začátku sezóny řekl, že budeme mít po 28. kole náskok pět bodů, tak bychom to brali. Je to derby, hráči se na to chystají, tvrdost k takovým zápasům patří. Hráči si na hřišti nedarují nic. Nevybavuju si ale nic, co by bylo přes hranu. Gól jsem viděl ze zadní kamery, míč uhnul o dva a půl metru, byla tam i lehká teč Bořila. Dnes to šlo proti nám, ale tyhle góly jsou vidět i v Evropě, ty míče prostě zaplavou, myslím, že to bylo nechytatelné. K chování Kangy po vyrovnávací brance nemám žádný komentář, jsou to emoce, které k tomu patří, to bych vůbec neřešil, my se taky kolikrát na hřišti nechováme zrovna příkladně. Myslím si, že video je jediná správná cesta ve fotbale, video musí být, fotbal je tak rychlý, že spoustu situací rozhodčí nemá šanci postřehnout. Měli bychom se postarat o to, aby bylo video všude a lidé, kteří u toho sedí, měli dostatečně kvalitní techniku. Možná by se někomu hodilo do krámu, aby video nebylo, ale video musí být, používají ho všechny sporty. Musíme to rozvíjet dál. Myslím, že i jediná šance Sparty v první půli byla po faulu na Součka, pak se to všechno nasčítalo, tak jsem rád, že mě při konfliktu se sudími kolegové zachránili."

28. - Neděle 14. 04. 2019 18:00