Slavia - Olomouc 1:0

Slavia po infarktovém závěru porazila v Edenu Sigmu Olomouc 1:0 brankou Coufala už ze šesté minuty. V nastaveném čase neproměnil hostující Houska pokutový kop, když trefil jen tyč.

Trenér Trpišovský zvolil stejnou sestavu, jaká nastoupila před týdnem v Teplicích. Hosté taky sestavou nijak výrazně nepřekvapili. Slávisté začali dobře a šli rychle do vedení, Bořil rozehrál nečekaně dlouhý aut za obranu na van Burena, ten neméně hezkým centrem našel Coufala, sice to vypadalo, že ten na míč pořádně nedosáhne, jenže neskutečným způsobem míč nejen zasáhl, ale poslal jen nechytatelně k tyči za Reichla - 1:0! Na začátku deváté minuty to z dobrých 25 metrů zkusil Hušbauer, bránu těsně minul. Ve 13. minutě po komicky nepovedeném pokusu o střelu Součka se míč dostal do strany k Coufalovi, jeho tečovaný centr si našel na malém vápně van Buren, ale v tutovce poslal slabou hlavičkou míč jen do náruče Reichla. V 22. minutě po druhém rohovém kopu soupeře rozezvučel Plšek břevno a Souček pak odvracel na další roh. Slávisté tou dobou hodně přestali hrát a hosté měli více ze hry. V 34. minutě poslal Kúdela krásný míč na Bořila, který prošel do vápna, přihrávkou od brankové čáry ale nenašel nikoho ze spoluhráčů. Za chvíli sešívaní prokombinovali míč do vápna ke Zmrhalovi, kterému ale střela nesedla a skončila mimo. Na druhé straně nechal Kúdela Faltovi hodně místa, aby se otočil a vystřelil, bránu ale minul. V poslední minutě první půle ještě střílel z úhlu Pilař, Kolář vystřelil před sebe, kde to dobíhající obránci zvládli a na druhé straně van Buren centrem našel Traorého, který hlavičkoval jen doprostřed brány, kde míč kryl Reichl. Do kabin se tak šlo za vedení Slavie 1:0.

Do druhé půle vystřídal Ibrahima Traorého Alex Král a slávisté na svého soupeře vlétli. Hovorka vyvezl míč a po jeho akci se div že nedostal do zakončení Coufal. Po dalším chytře hozeném autu Král přenechal Zmrhalovi, ten střílel technicky, ale přehodil s golmanem i bránu. I nadále si sešívaní udržovali převahu, i když na další šanci si museli počkat, po centru Zmrhala Coufal přiťukl proti noze Hušbauerovi, jeho rána na zadní tyč byla zablokována obranou. Hosté poslali na hřiště vysokého Yunise místo Pilaře a ten krátce po svém příchodu hned hlavičkoval nebezpečně těsně vedle Kolářovy brány, ten se jen díval. Jinak si červenobílí udržovali územní převahu, do vyložených šancí se ale nedostávali. V 76. minutě přišel na hřiště Nicolae Stanciu místo Micka van Burena, hned po minutě po rychle rozehraném přímém kopu poslal do křídla Zmrhala, ten nabízel před odkrytou bránu Ševčíkovi, který ale na prudký míč nedosáhl. Chvíli nato vybojoval Stanciu přímý kop blízko hranice vápna, sám jej zahrál, přestřelil však bránu. Závěrečnou desetiminutovku poznamenalo velké množství odpálené pyrotechniky na tribuně Františka Pláničky, některé světlice navíc doletěly do sektoru hostí, zápas byl asi na minutu přerušen a je tak jasné, že další trest v podobě zavřené tribuny Slavii zřejmě nemine. Žluté karty v průběhu druhé půle navíc dostali trenér Trpišovský i asistent Houštecký. Závěr zápasu přinesl neskutečné drama. V nastaveném čase totiž prošli hosté do vápna, kde Bořil atakoval Yunise, sudí Proske nejprve nechal pokračovat ve hře, pak se ale šel podívat na video a ukázal na penaltový puntík. K penaltě se postavil Houska, jenže trefil jen tyč! Slávisté přečkali i následný roh, na který přiběhl do vápna před Koláře i golman hostů Reichl a pak už byl konec. Po skončení utkání ještě tým vyjádřil k chování Tribuny Sever, která byla dnes na jihu, tím, že odmítl jít na děkovačku za bránu a zůstal jen na hranici velkého vápna.

Jako první hodnotil zápas trenér hostů Radoslav Látal: "Hodnotí se mi to těžko po tom konci, kdy jsme neproměnili penaltu. Vstoupili jsme do zápasu špatně, prvních 15 minut jsme měli problémy, inkasovali jsme gól. Pak jsme začali hrozit, nastřelili jsme břevno, některé slibné akce po zisku míče jsme nedotáhli do konce. V druhém poločase jsme trošku přeskupili řady, nastoupili jsme pak se třemi obránci a dvěma útočníky, až na konci jsme po jednoduchém nakopnutém míči získali penaltu, tu jsme však neproměnili. Myslím, že jsme neodevzdali špatný výkon po prvních 20 minutách. David Houska byl určený na penaltu, ale řekl jsem hráčům, ať si to vezme ten, kdo se na to cítí. David mi říkal, že se na to cítil. Ve druhé půli jsme lépe bránili, nepouštěli jsme Slavii do tolika šancí, přešli jsme pak i na tříobráncový systém, trénujeme to i na trénincích. Jemelka je pro nás stabilní oporou, i na tréninku působí velice sebejistě."

Trenér Jindřich Trpišovský řekl k zápasu toto: "Zápas byl tak trochu každý chvilku tahá pilku. My jsme do zápasu vstoupili velmi dobře, dali jsme gól a 20 minut jsme byli lepší. Pak jsme měli hromadu ztrát a Sigma se dostala do hry. My jsme začali být nepřesní při vedení útoků a ke konci poločasu se Sigma dostala do tlaku, trefili i břevno. Do druhé půle jsme zase vstoupili lépe a byla to naše nejlepší pasáž ve hře, postupně jsme se ale opět nechali zatlačit jejich velice dobrým výkonem. Nakonec jsme Sigmu pustili do šance, byla z toho penalta, kde Kolář velmi dobře vystihl směr a donutil Housku to dát tak k tyči, až to skončilo na tyči. Sigma změnila kolem 70. minuty rozestavení na 3-5-2, což nám zkazilo plány s našimi střídáními. U penalty nám to nejprve přišlo na ofsajd, ale Ševčík se vracel do hřiště. Jinak penalta byla jasná. Samozřejmě jsme spokojení, že máme devět bodů i vzhledem k tomu, co provázelo první tři zápasy, zápasy venku, čerstvě položený trávník, zavřená tribuna. Na druhou stranu ve Zlíně i dnes jsme soupeře pustili do zakončení, většinou to je situace po odrazech nebo po standardních situacích. Velká spokojenost s tím, že jsme vyhráli a že některé pasáže jsou vynikající, na druhou stranu někdy ztratíme kontrolu nad hrou, jako dnes asi 15 minut v každém poločase. Bodů, co máme, si vážíme, ve středu hřiště se ještě musíme zlepšit. Sigma hrála velice dobře, my jsme z lavičky viděli jejich velmi dobrý výkon. Nějaké rozkouskování hry hrálo spíš pro nás než pro ně, oni museli dotahovat. My jsme situace, které jsme měli, nedohráli dobře. Dnes nám chyběla souhra ve středu hřiště, která byla v Teplicích. Vždy dokud nedáte druhý gól, tak je to nervózní. Střídání Krále přišlo proto, že jsme měli málo odražených míčů, po jeho příchodu se to hodně zlepšilo. Ibrovi to v první půli moc nešlo, ten výkon nebyl úplně dobrý. Stancia jsme chtěli mít na hřišti, měl zklidnit hru, když ale šla Sigma na 3-5-2, tak nám to zkomplikovala ve středu hřiště, nakonec tam šel Škoďák kvůli výšce a standardním situacím. Když jsem trávník viděl ve čtvrtek odpoledne, tak dnes byl opravdu v super stavu. Trávníkáři tu odvedli maximum, vlézt na položený trávník po dvou dnech je harakiri, ale dopadlo to nakonec dobře, nejlepší výkon z našeho klubu nakonec odvedli právě trávníkáři. Základ úspěchu každého týmu je, když se podělí o góly, celý tým, takže z toho mám radost. Nicméně měl bych radost větší, kdybychom dávali góly z vyložených šancí jako měli Ibra a Mick. Pak ale dáme góly s nohou za uchem, to mi přijde neuvěřitelné. Je škoda, že jsou zavřené tribuny. Má to nějaké příčiny, to je jasný, ale všichni bojujeme o každého fanouška. Dneska tu je místo dvaceti tisíc fanoušků třináct. Měli bychom hledat jiné tresty než zavřít tribunu. Dnes bylo na lize o pět tisíc lidí méně než být mohlo. Vyhánění lidí ze stadionu je za mě poslední varianta. Jinak jsem měl jiné problémy než fanoušky, vosa mě píchla v 70. minutě. Pyrotechnice na hřišti moc nerozumím, to na fotbal nepatří. Mick je takový rozporuplný hráč. On je v mnoha nábězích, trhá obranu, dnes sehrál důležitou roli při gólu, byl nebezpečím. Někdy ale jeho individuální technika rozčiluje i mě. Každý obránce vám potvrdí, že takové náběhy jsou nejhorší, co může být. Mick může spoustu věcí řešit líp, než řeší, my ho ale musíme umět najít v náběhu, i dnes tam byly situace, kdy jsme ho nenašli. V závěru jsme měli na hřišti výškový deficit, proto jsme tam poslali Škoďáka, i když to je trošku nespravedlivé vůči Júsufovi."

3. kolo - Neděle 28. 07. 2019 19:00