Opava - Slavia 0:6

Los osmého kola Fortuna ligy poslal Slavii do Opavy. Domácí celek na tom v probíhající soutěži není nikterak dobře, v tabulce se krčí kousek nad "čarou ponoru", přesto museli být červenobílí ostražití, protože v Moravskoslezském kraji se jim v poslední době příliš nevedlo. Slávisté nakonec zápas zvládli nad očekávání dobře, ve vyrovnané první půli si pomohli povedenou standardkou, ve druhé půli potom rozebrali domácí obranu do posledního šroubku.

Trenér Trpišovský vsadil na sestavu, která vykrystalizovala v posledních dvou vítězných zápasech - s Nice v Evropské lize a s Boleslaví. Zůstali v ní Oscar na levém kraji obrany, Sima na pravé záloze i Kuchta v útoku. Zraněného Hovorku nahradil na stoperu uzdravený Kúdela a Holeše Traoré, Bořil zůstal na lavičce, Provod pouze na tribuně. Opavští vyrukovali se třemi stopery, ovšem bez svého tvůrce hy Zavadila, který zůstal na lavičce. V pětičlenné záloze se na postu defenzivního hráče objevil Tiéhi, nová posila z týmu páté anglické ligy Tonbridge Angels FC.

Domácí začali zhurta, hned po minutě po Žídkově autovém vhazování pálil v pokutovém území Dordič, střela byla sražena na roh. Vzápětí chyboval v rozehrávce Ševčíka a Koláře vyzkoušel dobře umístěnou, ale slabou střelou Texl. Opava během prvních minut překvapivě zatlačila hosty a byla aktivnější.  Slavia byla zaskočena, nebyla schopna dostat balón pod kontrolou, problémy jí dělal hlavně rychlonohý Dordič. Slávisté se probrali okolo páté minuty, převzali iniciativu a útočili hlavně po pravé straně, kde se před Masopustem proháněl Sima. V 11. minutě byl na této straně přisrčen Stanciu a sám se ujal rozehrání trestného kopu, který obrana domácích bez problémů odvrátila, ovšem balón sebral Ševčík, byl faulován Dordičem a na světe byl další zajímavý trestný kop. Stanciův pas Zima poslal hlavou na zcela volného Traorého, jeho ránu z voleje zpod břevna vytáhl Fendrich. Vzápětí se dostal do souboje Kuchta se Žídkem a VAR dlouho zkoumal, jestli si domácí kapitán nepomohl rukou. Nakonec žádný záběr nedovolené hraní rukou neprokázal a pouze se vhazovalo. V patnácté minutě to zkusil zpoza vápna Stanciu, ale balón mu nesedl. Po sérii rohových kopů ve dvacáté minutě chyboval na půlící čáře Ševčík, balón sebral Dordič a jeho koncovka na zadní tyč byla velice chytrá, leč balón se vytočil mimo Kolářovu branku. Ve 25. minutě si na Ševčíkův pas seběhl na zadní tyči Masopust, ale nedokázal míč poslat na branku, nebo alespoň před ní. Gólman Fendrich rychle vykopl a na půlce došlo k nepříjemné srážce Dordiče se Zimou, oba byli dlouho ošetřováni. Po půlhodině hry zajímavou kombinaci zakončoval Olayinka, jeho střela šla sice pod břevno, ale doprostřed branky, takže si na ní smlsl domácí gólman. Vzápětí přišla povedená akce na jejímž konci střílel Sima, jeho ránu srazil Texl na roh. Ten rozehrál Stanciu, Zima na přední tyči prodloužil a Kúdela na zadní protalčil míč do sítě. Vedení 1:0 Slavia zaplatila bolestivým zraněním svého kapitána, Kúdela skončil v péči lékařů. Opavští mohli vzápětí využít nečekané přesilovky, centr zprava proletěl až k Žídkovi, ten sám před Kolářem míč nezpracoval. Hned z další akce napálil Holík tyč, ovšem v té chvíli už sudí pískali ofsajd. Poté už se ošetřený kapitán Slavie vrátil do hry. Zápas se po vedoucí brance hostí zklidnil, Slavia se i nadále snažila útočit, ale opavští jí nedali ani metr prostoru zadarmo a sami zaměstnávali hostující defenzívu. V poslední minutě nastavení první půle se domácí dostali k rohovému kopu, Kolář míč vyboxoval nedůrazně, ke střele se dostal Tiéhi a jeho ránu zblokoval před brankovou čárou Masopust. Slavia šla do poločasové pauzy s jednogólovým vedením v zádech, ale i s vědomím, že ji ve druhé půli ještě čeká pořádně těžká práce.

Druhé půle začala beze změn v sestavě. Nezměnil se ani obraz hry, stále to byl tvrdý boj o střed hřiště plný soubojů a faulů na obou stranách a také plný nepřesností v kombinacích. Objevila se i první žlutá, dostal ji Tiéhy za stažení Masopusta během rychlého útoku po prvním rohovém kopu domácích ve druhé půli. V následující minutě předvedl Didiba obrovský zkrat, Sima míč ukořistil u brankové čáry, ale jeho přihrávku krok před brankou Kuchta nedosáhl. Nevadilo mu to dlouho, hned z další akce poslal Sima ukázkovou kolmici na Masopusta, ten přihrávkou pod sebe našel právě Kuchtu a jeho koncovka po zemi v pohodě doklouzala ke vzdálenější tyči - 0:2. Slavia chytla slinu, Olayinka parádním pasem našel Simu, ten šel z úhlu sám na Fendricha, který jeho střelu vyrazil, akce pokračovala centrem, do kterého se položil nůžkami Olayinka, jeho pokus šel nad. Domácí trenér reagoval střídáním Texla, kterého nahradil vysoký forward Juřena. Ovšem v ráži byla stále Slavia, Sima pláchl po pravé straně, jeho přízemní centr si našel Stanciu a přízemní střelu usměrnil do prázdné branky Kuchta. Domácí sice raklamovali ofsajd, ale u centrujícího Simy se zapomněl domácí Večerka, takže VAR branku posvětil - 0:3. Opava se oklepala a párkrát zaměstnala hostující obranu, ovšem ke střele se stále nemohla pořádně dostat, zatímco hosté hráli relativně v pohodě. Kolář jednou bezpečně skryl do rukavic přízemní centr před Juřenou, ránu ze střední vzdálenosti zblokoval Ševčík. I trenér Trpišovský se rozhodl po hodině hry sáhnout do sestavy. Ševčíka nahradil Holeš, Masopusta, který měl v nohách dva zápasy za reprezentaci, vystřídal kapitán Bořil. Domácí trenér Kováč reagoval nasazením Harazima a Ščudly, ovšem skóre se měnilo dál pouze ve prospěch hostů. Traoré parádní kolmicí poslal do šance Simu, ten si položil Fendricha, jeho střela skončila na tyči a dobíhající Bořil (již s kapitánskou páskou, kterou dostal od Kúdely při vstupu na hřiště) bez problémů zasunul odražený míč do odkryté branky 4:0. Hned poté přišla komplikace, Oscarovi byl sice odpískán faul, ale ze hřiště byl s bolestivou grimasou odveden právě levý bek Slavie. Na hřiště se tak dostal Lingr a Musa na místo Kuchty. Slavia totálně přeskupila defenzivu: Bořil šel na levého beka, doprava se přesunul Holeš a jeho místo ve středu hřiště po boku Stanciua zaujal Ondřej Lingr. Zápas byl rozhodnut, ale dál se hrálo nahoru dolů. Opava mohla snížit po centr z levé strany, na Bořila naskakovali Harazim i Hrabina, Kolář hlavičku zkrotil. Na posledních deset minut dostal prostor ke svému debutu mladičký Jurásek (ročník 2003), ovšem ještě více se ukázal jiný mladík senegalský šikula Abdallah Sima. Ten si u levé postranní čáry na půlce uzmul Kolářův pas pro sebe, vyzpovídal pravou stranu soupeřovy defenzívy a s pomocí vzdálenější tyče vstřelil svůj první ligový gól za Slavii - 0:5. Opava to sympaticky nevzdávala a snažila se alespoň o čestný úspěch, na druhé straně to z hranice vápna zkoušel zajímavým volejem Jurásek, jeho oblouk šajtlí šel vedle. Při další akci se prosadil po kličce do vápna Traoré a pálil z pravé strany bodlem, Fendrich míč nadvakrát zkrotil. Slavia byla při chuti. Stanciu poslal parádní pas do pravého křídla, Sima pohybem odtáhl obránce, za ním nabíhající Holeš perfektním centrem našel na zadní tyči Musu a ten nasadil přesunujícímu se Fendrichovi jesle - 0:6. V samotném závěru dostal nejprve žlutou kartu Sima, hrající zvláště ve druhé půli skvělý zápas. Podobně se vedlo Hrabinovi, který sestřelil Juráska, jehož sebevědomý úprk po levém křídle vypadal hodně zajímavě. Ani z posledního rohového kopu domácích v nastaveném čase neudeřilo a tak Slavia slaví nejenom pohodové vítězství, ale i další nulu pro Koláře. Je jasné, že si i po tomto kole udrží vedení v tabulce a dobře se naladila na zápas Evropské ligy v Nice.

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský: Pro nás je to po repre pauze vždycky složitější, navíc tady, kde je Opava vždycky nepříjemná. Jsme rádi, že jsme to takhle zvládli. Abdallah Sima je momentálně členem základu, má skvělé předpoklady, na druhou stranu prvních dvacet minut byl trochu mimo. My jsme obecně neměli dobrý vstup do zápasu, Opava byla nepříjemná, museli jsme je zlomit až tím druhým gólem. Vždycky jsem rád, když útočníci dávají góly, protože to od nich lidi čekají. Kuchta ale odvedl skvělou práci i bez těch branek. Hrál defakto na tři stopery a on udržel neskutečné množství míčů, ty góly jsou až jako odměna za to obrovské množství práce, kterou dnes odvedl. Odstoupení Oscara je nepříjemné. My jsme stahovali Masa, protože máme těch krajních beků málo, aby se mu nic nestalo a ono se něco stane Oscarovi. Doktor říkal, že takovýhle koňar ještě neviděl, zatím to nevypadá vůbec dobře.

Trenér Opavy Radoslav Kováč: Já si myslím, že jsme začali docela slušně. Byli jsme aktivní, měli jsme nějaké náznaky, nicméně jsme dostali gól ze standardky. Samozřejmě dobře kopnuté, dobře prodloužené na přední tyči, navíc tam slávisté opravdu jdou s tím, že dají ten gól, ale my si to musíme pohlídat. Po druhém gólu se nám to úplně rozsypalo. Slávisté nám tam chodili středem úplně v pohodě, Je mi líto gólmana, pro naše hráče je to obrovská lekce. Máme tam zkušené hráče, ale asi nejsme mentálně tak silní. Na druhou stranu tam holt musíme postavit třeba sedmnáctiletého Večerku, na lavičce máme další kluky z dorostu, zasáhl nám do toho Covid. Tiéhiho jsme hodili do vody, měl to na postu defenzivního záložníka složité, je těžké to hodnotit po jednom zápase.

Střelec dvou branek Jan Kuchta: Nebyl jsem spokojen se svými daty, v první půli jsem klukům moc nepomohl, zaplať pánbůh, že jsem se tam přimotal ke dvěma gólům. Navíc u toho druhého jsem se bál, že jsme Nicovi sebral gól, naštěstí tam zůstal hráč na brankové čáře. S hřištěm jsme se nějak museli poprat, balón úplně divně odskakoval, nevím, proč jej nepokropili a místo toho jej prosypali pískem.

8. - Sobota 21. 11. 2020 18:30