Slavia - Plzeň 1:1

Slavia remizovala s Plzní 1:1 a ztratila možnost si uhrát titul vlastními silami. Teď musí spoléhat na zaváhání svého dnešního soupeře. Zápas se rozhodl v závěru, nejprve poslal sešívané do vedení z penalty Kúdela, na druhé straně vyrovnal rovněž z penalty Beauguel.

Trenér Trpišovský překvapivě nechal jen na lavici náhradníků Lukáše Provoda, ve středu zálohy nastoupili Holeš, Hromada a Traoré. V bráně nastoupil Aleš Mandous, na stoperech Kúdela s Hovorkou, na levém beku Oscar, na křídlech Lingr s Olayinkou a na hrotu útoku Tecl. Hosté vynechali ze sestavy Čermáka a před zápasem mediálně prezentovali rozestavení 4-2-3-1, měli však na hřišti hráčský materiál schopný hrát také systém se třemi stopery. Los vyhráli hosté a stejně jako na podzim si vybrali začít bránit pod Tribunou Sever. Plzeň opravdu nastoupila v rozestavení se třemi stopery. Hned v první minutě pronikl do vápna z úhlu Bah, jeho přihrávka byla sražená těsně vedle bližší tyče na roh. V první akci hostů v páté minutě centroval Beauguel skrz vápno, nenašel nikoho ze spoluhráčů a Slavia tak vhazovala. Slávisté byli v prvních minutách hodně bezradní, v hlubokém obrannému bloku nenacházeli mezery, sami pak prohrávali téměř všechny obranné hlavičky a dávali možnost hráčům jako Beauguel nebo Mosquera sklepávat míče na spoluhráče. Když už Bah udělal dvě kličky, při té druhé ho poslal k zemi Havel a viděl žlutou kartu. Přímý kop rozehrál pak Bah prachbídně a ze šance nebylo nic. O chvíli později hezky zakombinovali Oscar s Olayinkou, v poslední fázi Olayinka našel Oscara, který střílel šajtlí a těsně minul bránu. Následoval však míč rozhodčího, takže je otázka, jestli by branka platila. A jen o dvě minuty později unikal sám na Staňka, chtěl mu udělat kličku, jenže Staněk míč tečoval a následně se hráči srazili a Tecl spadl. Polský rozhodčí Frankowski odpískal penaltu, ale následně ji po přezkoumání u videa zrušil. Slavia pokračovala v náporu a Holeš střílel zpoza vápna bohužel jen doprostřed brány, kde byl připravený Staněk. Ojedinělou šanci hostů po pěkném průniku Kopice hasil na poslední chvíli skluzem Hovorka, který srazil střelu Buchy na rohový kop. Hosté se v poslední třetině prvního poločasu vymanili z největšího tlaku a hru opět vyrovnali. Logicky nespěchali se žádnou svou rozehrávkou a čas tak plynul, aniž by se hrálo. Ve 43. minutě se skvěle vrátil Olayinka a skluzem obral o míč Buchu, rozjel tak protiakci, která vyústila v přihrávku Lingra na Traorého, ten udělal ve vápně kličku a střílel chytře na bližší tyč, tam však Staněk nechal nohu a míč vykopl. Na začátku tříminutového nastaveného času předvedla Tribuna Sever barevnou pyroshow a několik minut se nehrálo. Po rozehrání se však nic zajímavého nestalo a do kabin se tak šlo za nerozhodného stavu.

V poločase žádný z týmů nestřídal. Hned v první minutě Olayinka výborně vybojoval míč, ale přihrávkou do vápna nenašel nikoho ze spoluhráčů. O chvíli později střílel Traoré slabě do náruče Staňka. V 50. minutě Kúdela vysunul Holeše, ten centrem našel hlavu Tecla, který zamířil těsně mimo. V 58. minutě si Oscar udělal kličku ve vápně, opřel nahrávku o ruku bránícího hráče, ale penalta se nepískala ani po kontrole VARem. Na druhé straně se po akci zavánějící ofsajdem dral do zakončení Beauguel, Mandous ale vzájemný souboj vyhrál. Do hry se pak dostali v krátkém čase po sobě Provod, Sor a na druhé straně Chorý. A hned v 66. minutě kopl Provod standardní situaci na zadní tyč, z obrovského závaru u tyčky rezultoval jen rohový kop. V 68. minutě se míč po několika odrazech dostal ve vápně Slavie k Havlovi, ten naštěstí vystřelil jen slabě. Slávisté měli náznaky šancí, ale když už mohl jít Lingr do vápna, zvolil kličku a přišel o míč. Beauguelův pokus o lob z rohu vápna bránu přeletěl a další jeho pokus po hodně pochybně odpískaném faulu Lingra sebral Mandous. Když Staněk daroval výbornou pozici Lingrovi špatnou rozehrávkou, ten vůbec nezpracoval míč. Mezi 70. a 80. minutou se sudí Frankowski rozhodl, že bude pískat fauly výhradně jen hráčům Slavie a podle toho to na hřišti také vypadalo. Slávistům tekly nervy a Plzni to naprosto vyhovovalo, protože se více nehrálo než hrálo. V 86. minutě rozehráli slávisté přímý kop na střídajícího Schranze a po jeho centru přišly dvě nebezpečné střely, Olayinkova střela byla zablokovaná a za překonaným Staňkem také jeden z obránců odrazil střelu Kúdely. Pak se dlouho nehrálo a VAR přezkoumával nějaký z kontaktů ve vápně. Nakonec se pískala penalta, zřejmě za faul Beauguela na Juráska. K té se postavil Kúdela, Staněk dostal žlutou kartu. V 90. minutě se tak k pokutovému kopu postavil Kúdela a poslal míč na opačnou stranu, než skákal Staněk - 1:0! Slávisté se však neradovali dlouho, po lehkém kontaktu mezi Oscarem a Trusou útočník Plzně spadl a sudí Frankowski odpískal další penaltu a nepřipouštěl žádné diskuze ani konzultaci s VARem. Pokutový kop proměnil Beauguel - 1:1. V poslední akci zápasu ještě minul bránu Schranz, z pětiminutového nastavení se reálně hrála asi minuta a sudí zápas ukončil. Hosté tak v Edenu slavili, protože udělali velký krok k titulu, sešívaní naopak byli smutní.

Michal Bílek zhodnotil zápas takto: "Utkání začalo tím, že celý stadion řve Zkurvená Plzeň, od toho se to všechno odvíjí. Je tam hodně negace. Jeli jsme sem s tím, že chceme poctivě bránit a čekat na svoji šanci. To, jak to kluci odpracovali, za to zaslouží kluci jednoznačnou pochvalu. Nemůžu klukům říct vůbec nic. Hezké utkání to nebylo, ale nevím, jestli se dalo počítat, že se v takovém zápase bude hrát atraktivní fotbal. To asi ne. Málokdy jsou takové zápasy v české lize pěkné. V tom závěru jsme to chtěli doplnit, přišli tam Trusa s Čermákem, Trusa pak byl u toho druhého penaltového zákroku. Penalty komentovat nemůžu, ještě jsem je neviděl. Pokyny se v takové atmosféře na hřiště téměř dávat nedají, je to hodně těžké. Teď si tenhle výsledek užijeme, ale pak už musíme myslet na Spartu. Hradec Králové míchá ve skupině kartami, oba zápasy odehráli ve velkém stylu a čeká nás tam těžký zápas. Takový fotbal, jaký hrajeme, k nám asi nějak zapadá. Jasně, že by oba týmy chtěly líp kombinovat, ale hodně se presuje, není čas na rozehrávku a je to spíš boj."

Na dotazy novinářů posléze odpovídal také Jindřich Trpišovský. "Věděli jsme, že budeme muset dobývat, abychom zápas otevřeli. Museli jsme hrát aktivně a docela se nám to dařilo, vytvořili jsme si možnosti, ať už únik Standy nebo šanci Ibry. Bohužel jsme šance nedokázali proměnit. Začátek druhé půle se vyrovnal, pak jsme byli aktivnější, dostávali jsme se do vápna ze stran. Po jednom z takových závarů jsme se dostali z penalty do vedení, ale bohužel jsme po minutě soupeři nabídli situaci, ze které vyrovnal. Zápas nás stál hodně úsilí a energie, odevzdali jsme na hřišti maximum, v nastavení jsme udělali chybu, špatně jsme se jistili. Pro nás velká škoda, celý zápas se snažíme dostat do vedení a když se nám to povede, hned po minutě inkasujeme. Pro nás to je velká komplikace. Měli jsme možnost soupeře obrat o body a dostat se na první místo, to jsme si nechali proklouznout mezi rukama. Penaltové situace jsem viděl jen v reálu, neviděl jsem to na videu. Máme za sebou asi šest školení, nevím, co jsou zjevná pochybení a co ne. Když už je ten VAR, tak je stoprocentní možnost situaci posoudit. Věřím, že bylo vše tak, jak mělo být, proto byl rozhodčí taky nominovaný. Mně se jeho způsob rozhodování v utkání nelíbil. Po autovém vhazování došlo k takovéto situaci, jak ji pak kdo posoudí, to už neovlivníme. My jsme se snažili, aby hra plynula, když se hrálo dvě tři minuty v kuse, tak jsme se dostávali do zajímavých situací. Zápas byl ale hodně rozkouskovaný. Nám takový fotbal nevyhovuje. My nemáme mužstvo na to, abychom válčili v soubojích. Zápas s Feyenoordem byl taky hodně silový, ale za poločas byly asi tři fauly. My se potřebujeme prosadit ofenzivní hrou, soupeř přijede bránit. Každý má právo zvolit si, jak bude hrát, ale my nejsme ti, kteří chtějí zápas rozkouskovat, my víme, že nám to nevyhovuje. Co se týče šarvátek, v tom zápase jsou emoce, nechci to obhajovat, ale to je i v zahraničí, není to česká specialita, v portugalské lize si také v každém zápase něco vysvětlují. Je na nás, abychom si z našeho tlaku vytvořili víc. Jsem poslední, kdo by chtěl, aby bylo víc faulů než šancí. Je to realita, kterou tady musíme změnit, abychom mohli být konkurenceschopní na mezinárodní scéně. Je na nás všech, jak s tím naložíme. Když ve velkém zápase rychle nepadne gól a jednomu týmu to vyhovuje, dělá všechno proto, aby neinkasoval. Ale v Evropě to je kolikrát i naše role, když vedeme a chceme ubránit výhru. Dnes skvělá kulisa, musíme se snažit, aby to nebylo jen jednou za čas. Jestli klopýtne Plzeň, to nevím, my hlavně musíme tři zápasy vyhrát. Máme týden na to, abychom se zmobilizovali, musíme porazit Slovácko, pak jedeme na Baník a nakonec máme derby. Doufám, že třikrát vyhrajeme a uvidíme, na co to bude stačit. Vždycky jednomu z týmů výsledek nevyhovuje a pak se můžou stát různé situace po nákopech do vápna. Yira teď nemá výkonnost, kterou měl před časem. V Evropě byl produktivní, ale my ho v naší lize nedokážeme dostat do situací, kdy je nebezpečný pro soupeře. Dnes jsme ho měli připraveného do útoku i na křídlo. Vsadili jsme na Standu, který 60 minut splnil přesně to, co jsme chtěli. Provi nebyl ve stavu, aby nastoupil v základní sestavě. Předpokládali jsme, že se bude rozhodovat v posledních třiceti minutách a věřili jsme, že v této fázi můžou na soupeře tito hráči platit. Po vstřelené brance měla Plzeň nahoře Beauguela s Chorým, my jsme tam posouvali Maxe, nechtěli jsme tam být jeden na jednoho. Byla tam změna rozestavení, potřebovali jsme vyřešit střed, takže došlo k personálnímu přeskupení. Chtěli jsme být více zajištění pro situace před vápnem. Stejně se nám to nestalo, do situace se dostal Oscar z levého halfbeka, který tam zajišťoval ostatní. Odešel nám Kuchtič, pokusili jsme se přivést dva hráče, ani jeden nevyšel. Chtěli jsme Filu, to se protahovalo, ale to je hráč, se kterým počítáme do budoucna, ať má náskok do letní přípravy. Zůstali nám tihle hráči, Standa je na českou ligu dobrý hráč a ukazuje to. Chcete mít velkou konkurenci a potřebujete hráče, ale každému hráči se zase hraje lépe, když má důvěru a hraje všechno. Nepodařilo se nám přivést další hráče do útoku, pracujeme s Filou, kterému hodně věříme, Michael Krmenčík je zraněný přes dva měsíce. Není jednoduché sehnat hráče, kterého potřebujeme. Nemyslím, že situace v útoku je náš kámen úrazu, my dostáváme víc branek, než na co jsme byli zvyklí. Góly dáváme, dáváme jich stejně jako v minulých sezónách, ale dostáváme jich více, v lize i v Evropě. Při zápase se soustředím na zápas, koncentruju se na to, co se děje přede mnou a ne to, co se děje za mnou nebo kolem mě. Každý chce vyhrát, každý chce uspět. Jsou věci, které potřebujeme řešit více, než je chování lidí na lavičkách při fotbalovém zápase."

N2 - Neděle 01. 05. 2022 19:00