Slavia - Zlín 4:1

Slavia porazila v Edenu ve druhém kole ligy Zlín 4:1, kaňkou na zápase však byla surová hra hostů, kterou odnesli zraněními Ewerton, Ševčík a Usor. Sudí Černý přitom skandálně nevyloučil Cedidlu za nesmyslný surový skluz, kterým ukončil zápas pro Ewertona, a několik dalších ošklivých zákroků buď vůbec netrestal, nebo uděloval jen žluté karty.

Trenér Trpišovský šetřil většinu hráčů, kteří hráli v základní sestavě proti Panathinaikosu. V základu tak nastoupili například Kačaraba, Hromada, D. Jurásek a ke své premiéře v soutěžním zápase v dresu Slavie nastoupil také Marek Icha. Hned v první minutě se k centru z dobré pozice dostal Jurásek, volného nabíhajícího Jurečku však bohužel přestřelil. Ve čtvrté minutě chytře našel Ševčík Jurečku, ten se otočil kolem obránce, ale křížnou střelou trefil jen boční síť. V desáté minutě už se skóre měnilo. První roh zápasu kopal Petr Ševčík, jeho míč si ideálně našel ve vzduchu Marek Icha a krásnou hlavičkou poslal míč do brány - 1:0! Pak se hra uklidnila, slávisté se kdovíjak nehnali za druhou brankou, směrem dozadu však zápas kontrolovali, ojedinělé centry ze standardních situací Zlína spolehlivě odvracel Santos. Dlouhou pasáž bez zajímavých situací ukončil střelou uvnitř vápna Ševčík, střílel však z kroku, nedal míči dostatečnou razanci a Dostál jej bez potíží lapil. A brzy nato se slávisté radovali podruhé. Krásná akce začala autovým vhazováním, Jurečka velmi efektně poslal míč hlavou za sebe na Lingra, ten byl najednou na straně hřiště volný, navíc viděl na druhém křídle rovněž volného Juráska, poslal mu přesný míč a levý bek Slavie jen doklepl míč do odkryté brány - 2:0! V 35. minutě to z velké dálky zkusil Lingr, bránu minul. Když po levé straně pronikl do vápna Ewerton, křížná přihrávka doputovala až k Douděrovi, ten z voleje zařízení netrefil. V nastaveném čase ještě další pěkná kombinace Ševčíka s Juráskem vyústila ve velkou šanci Lingra, ten ale váhal o trošku déle, než bylo vhodné, a jeden z obránců mu zakončení překazil. Z tribun to vypadalo, že by se mohla pískat penalta, ale sudí Černý zůstal klidný a VAR se do hry také nepřihlásil. Do kabin se tak šlo za stavu 2:0.

Hosté do druhé půle vystřídali útočnou dvojici a poslali na hřiště exslávistu Hrubého, trenér Trpišovský nechal na hřišti základní sestavu beze změny. Zlín začal náporem, naopak slávisté jako by v kabině usnuli. Po druhém rohu hostů sice vybojovali míč, ale Santos se dostal do úzkých a nákopem našel jen jednoho z hráčů Zlína, od něj se míč sice odrazil k Ševčíkovi, ale ten jej trestuhodně pustil pod nohou za sebe do tutovky, kterou Jawo neměl problém proměnit - 2:1. A slávisté spali dále, jen o dvě minuty později pustili Zlín do brejku tři na dva, ten zakončil Čanturišvili střelou, kterou tečoval ještě bránící hráč, naštěstí jen k Mandousovi, který byl připraven. V 60. minutě Cedidla nesmyslným surovým zákrokem zajel do Ewertona a sudí Černý, jak je jeho dlouhodobým špatným zvykem, udělil pouze žlutou kartu, čímž naprosto rozlítil hráče na hřišti, realizační tým a diváky na tribunách. Ewerton tento šílený zákrok nerozchodil a musel střídat. Trenér Trpišovský spolu s Ewertonem stáhl ze hry i zřejmě také zraněného Ševčíka a Douděru, na hřiště přišli Tiehi, Schranz a Masopust. Červenou kartu viděl až v 70. minutě Procházka, když nenechal jednoho ze slávistů rychle rozehrát aut a poté hodil na hřiště zpoza postranní čáry vyzutou kopačku, pročež uviděl druhou žlutou kartu. O deset minut později olízla Masopustova střela zpoza vápna břevno. Proti oslabenému soupeři uklidnili slávisté zápas v 85. minutě, když Jurečkův centr na zadní tyči našel Schranze, který se po brance v Evropské konferenční lize prosadil také v domácí soutěži - 3:1. Další naprosto nesmyslný faul předvedl v závěru zápasu Bartošák na Usora, opět to bylo jen za žlutou kartu, tu navíc viděl i Masopust, když Bartošáka povalil na zem. Střídající Bobčík nechtěl zůstat pozadu, a tak přerušil velkou šanci Slavie faulem zezadu bez šance hrát míč a vyvázl dokonce úplně bez karty. Usor z přímého kopu trefil jen zeď, ale v nastaveném čase slávisté přeci jen ještě slavili branku, když Icha poslal míč skrz vápno a na zadní tyči skóroval podruhé v zápase Jurásek - 4:1.  V nastaveném čase se podařilo hostům ještě zranit Mosese Usora, naprosto nepřekvapivě to u sudího prošlo bez zapískání nedovoleného zákroku. Slávisté si tak připsali do tabulky první tři body, ale radost z nich moc mít nemohli. Hosté se v poslední půlhodině zápasu prezentovali naprosto skandálním pojetím fotbalu, ve kterém jakoby si dali za cíl zranit co nejvíce hráčů soupeře, a bohužel se jim v tom dařilo. Slávisté tak zřejmě pojedou do Atén minimálně bez Ewertona a otazník po tomto zápase jistě bude viset nad Usorem a Ševčíkem.

Trenér hostů Jan Jelínek poskytl k zápasů svůj pohled: "První poločas byl z naší strany slabý a bojácný, rychle jsme ztráceli míče, to nám srazilo sebevědomí. V druhé půli jsme udělali změny, přineslo to ovoce, ale hrát jen 20 minut na Slavii je málo. Po vyloučení Procházky jsme už šlapali vodu a neudrželi jsme solidní výsledek. Při vyloučení Procházky vyzul Jurečka našemu hráči kopačku. Nemyslím, že to byl od Procházky zkrat."

Téma utkání pro trenéra Jindřicha Trpišovského bylo předem jasné: "Vstoupili jsme do zápasu dobře, po dlouhé době jsme si pomohli standardkou. Fotbalový výkon byl z naší strany dobrý, i do defenzivy jsme hráli dobře. Konec poločasu jsme dohráli špatně, měli jsme to dobře rozehrané, ale ztráceli jsme koncentraci. O půli jsme na to upozorňovali, přesto jsme na to navázali v druhé půli, soupeř měl iniciativu, dva rohy a dal branku. Nám pomohla střídání, na konci zápasu jsme už byli nebezpeční a produktivní, soupeř měl o jednoho hráče méně a my měli nahoře čerstvé hráče. Už před zákrokem Cedidly byl faulován Ševčík, sudí dá dobře výhodu, ale pak se nevrátí a nedá žlutou kartu. Říkal jsem čtvrtému rozhodčímu, že teď vidí hráči, že si to můžou dovolit a za pár minut udělal Cedidla faul za mě na jasně červenou kartu. Pak to dopadne, že máme žlutou všichni okolo a faulující hráč také žlutou, takže jsme na tom všichni stejně. Rozhodčí to mají na hřišti těžké, pro mě je ale nepochopitelné, že to sudí u videa nevidí. To není jen o Ewertonovi, to je obecně o ofenzivních hráčích. Pískáme fauly za souboje rameno na rameno, ale tyhle fauly musí ze hry zmizet. Posloucháme, že to chceme vymýtit, ale děje se to stále. Vždy je to o tom, kam vás ten zápas pustí. Ewerton a Ševčík vypadají špatně, Petr odešel ze hry po faulu, který nikdo ani neřešil. Usor dostal bodyček do špatného místa. Musíme hráče chránit, aby se nebáli hrát fotbal, musíme to trestat. Nemám vůbec pochopení pro videorozhodčího. Jednoznačně jsme rádi, že jsme sestavu protočili, mrzí mě, že to dnes odnesli jiní hráči, ale jsem rád, že ti, které bychom těžko nahrazovali, byli dnes v bezpečí. Jurásek hrál skvěle, jeho projev byl takový, jaký byl na konci minulé sezóny. Zlín tam měl nebezpečného Dramého, David ale hrál dobře i do defenzivy. Navíc zavíral zadní tyč. V poslední době nebyl moc v pohodě, ani v přípravě. Chtěli jsme tam za každou cenu dostat Ivana Schranze, tak to vyřazení z evropské soupisky padlo na něj. David ví, proč jsme to udělali. Byl bych rád, kdyby všichni hráči, kteří třeba trochu poleví, zareagovali právě takto. Santos nám v každém zápase mimo zápasy se St. Joseph's zavařil. První půle byla od něj taková, jak má být, a já jsem v poločase udělal chybu, že jsem ho pochválil. Když má výpadek v koncentraci, tak je pro nás víc nebezpečný než soupeř, ale má neskutečný potenciál. Marek Icha je hráč, který nás hodně zaujal v letní přípravě. Je to jeden z hráčů, který je schopný rychle odstraňovat nedokonalosti. V zimě jsem mu říkal, že musí zlepšit hlavu a musí začít dávat góly. Jsem rád, že po šesti měsících dokáže být nebezpečný ze standardek. Pro mě překvapivě tam měl pasáž s několika zkaženými míči, to obvykle nedělá. Je to hráč, kterého bychom si měli pamatovat. Pro Slavii to může být do budoucna generátor výkonů, pracuje na velkém prostoru. Pro debutujícího hráče je vždy důležitý výsledek a ten byl dnes dobrý. Odjel s námi na první kemp a přežil ho, vydržel v týmu. Vypadal dobře na tréninku, čekali jsme na správný moment, dnes jsme věřili, že mu Petr Ševčík s Jakubem Hromadou hodně pomůžou. Historicky létáme vždy na čtvrteční zápasy v úterý. Je to proto, abychom se ve středu dopoledne mohli už koncentrovat, nechceme to měnit."

2. - Neděle 07. 08. 2022 19:00