Slavia - Pardubice 7:0

Slavia rozdrtila ve 4. kole v Edenu Pardubice poměrem 7:0, hattrickem se o to zasloužil Stanislav Tecl, dvě branky přidal Usor a po jedné brance Douděra s Lingrem.

Trenéru Trpišovskému chyběl pro zranění kromě dobře známých případů také Plavšič, trenéři se rozhodli zápas nepodcenit a postavili do základní sestavy do středu zálohy Holeše, Ševčíka a Traorého, které z křídel doplňovali Masopust s Matějem Juráskem, na hrotu pak nastoupil Tecl. Hosté postrádali hráče hostující tam ze Slavie - brankáře Markoviče a stopera Vlčka - a také Michala Hlavatého. V první zajímavé situaci zápasu dostal už ve druhé minutě míč do křídla Tecl, přízemním centrem hledal nabíhající spoluhráče ve vápně, našel jen vracející se obranu hostí. O chvíli později fauloval zezadu Ševčík a mohl být moc rád, že to sudí Radina vyřešil jen domluvou a ne žlutou kartou. Slávisté si udržovali v úvodu zápasu převahu, vytěžili z ní střelu Ševčíka, kterou nadzvedl jeden z obránců nad bránu. Po přímočaré akci v 15. minutě šel míč od Masopusta na Tecla s Matějem Juráskem, první jmenovaný byl faulován, ten druhý dostal výhodu, ale neodhodlal se zkusit přehodit vybíhajícího brankáře Budinského a místo toho akci dovedl k centru z brankové čáry, který se do hřiště nevešel. Zajímavě rozehranou standardní situaci z hloubi pole dovedli slávisté k promáchnutí Masopusta v dobré pozici, za ním ještě střílel Kačaraba, ale trefil jen val obránců před sebou. Sešívaní přikládali pod kotlem, po rychle rozehraném rohu centroval Jurásek a Ousou hlavou v dobré pozici minul bránu. Na konci 23. minuty Kačaraba skvěle vystoupil proti autovému vhazování soupeře, získal míč a vyslal za obranu Tecla, bohužel do asi dvoumetrového ofsajdu, navíc útočník Slavie bránu stejně minul. Hosté střídali překvapivě už ve 25. minutě, kdy stáhli ze hry mladíka Mareše a nahradili jej Akosahem. V 30. minutě sešívaní vykombinovali míč do vápna pro Matěje Juráska, ten však vyslal něco mezi střelou a centrem, což úspěchem skončit nemohlo. Ale viselo to ve vzduchu a přišlo to jen o minutu později. Traoré hezky získal míč, předal jej Davidu Juráskovi, ten přetáhl centr na zadní tyč, kde byl úplně volný David Douděra a z voleje poslal míč do sítě - 1:0. Slávisty branka povzbudila, brzy nato centroval pro změnu Douděra, Tecl sklepl míč pro Matěje Juráska, jehož střela byla zablokovaná. Vzápětí Matěj Jurásek krásně uvolnil do vápna Holeše, ten ještě hledal lépe postavené spoluhráče, dal však přihrávku příliš dlouhou. Ve 40. minutě předvedli slávisté krásnou akci, při které hosté vypadali, že už jsou fyzicky úplně vyšťavení. Petr Ševčík rozdal míč do vápna na Lukáše Masopusta, ten byl úplně volný, ale místo střely ještě daroval gól Stanislavu Teclovi - 2:0! A mohlo být ještě veseleji, neskutečný centr Davida Juráska našel na hranici malého vápna Tecla, ten se dostal k hlavičce, ale zblízka trefil jen brankáře Budinského. Ještě do poločasu navíc ztratil hostující stoper Hranáč míč při rozehrávce, fauloval Ševčíka a uviděl druhou žlutou, tedy i červenou kartu.

Po poločase, ve kterém Pardubice nevystřelily ani jednou, střídal trenér hostů ještě dvakrát, poslal do hry Halásze a Koukolu. Hned po dvou minutách hry měl tutovou šanci Matěj Jurásek, který dostal míč za obranu, ale nedokázal míč dloubnout přes Budinského. Vadit mu to však příliš nemuselo, za další dvě minuty v další rychlé akci nejprve zkoušel Masopust dát míč opět za obránce, to se mu nepovedlo, ale míč vybojoval zpět, nahrál Teclovi, který lehce uklidil míč do sítě - 3:0. V 55. minutě to zkusil z 25 metrů Kačaraba, bránu přestřelil. Podobně si vedl Matěj Jurásek z rohu pokutového území jen o minutu později. V 57. minutě už Standa Tecl završil hattrick, dostal krásnou přihrávku do vápna od Ousoua a tváří v tvář Budinskému se tentokrát nemýlil - 4:0! O chvíli později po další jednoduché akci střílel ve vápně Traoré, bránu minul. Pak trenér Trpišovský třikrát vystřídal, poslal do hry Ichu, Lingra a Usora za Ševčíka, Traorého a Masopusta. A prakticky vzápětí Icha vyslal do brejku Usora, ten udělal kličku obránci, první střelu však stejně byla zablokovaná a druhý pokus vytáhl Budinský na roh. Po něm se krásně uvolnil Matěj Jurásek, prudkým centrem našel Kačarabu, ten však asi ze dvou metrů nedokázal umístit míč do brány. V 65. minutě mohl Tecl přidat dokonce čtvrtou branku, když se k němu dostal míč po šťastném odrazu, v akrobatické pozici ale poslal míč jen do tyče. Holeše pak nahradil na hřišti Fila. Agilní Matěj Jurásek pak jen těsně nedosáhl na míč před vybíhajícím Budinským. Na poslední čtvrthodinu zápasu nahradil hrdinu zápasu Stanislava Tecla debutující Ondřej Kričfaluši. V 77. minutě poslal z první centr do malého vápna Douděra, našel nabíhajícího Lingra, který se také zapsal mezi střelce - 5:0! Slávisté neměli s nebohými hráči Pardubic slitování, jen o dvě minuty později krásně prošel do vápna Matěj Jurásek a vybídl ke skórování Usora, který touto příležitostí nepohrdl - 6:0! Z podobné akce mohl Usor přidat i sedmý gól, tentokrát bránu těsně minul. První nebezpečnou střelu vyslali hosté směrem na Mandouse až v 88. minutě, Janošek ale z 20 metrů minul. A vzápětí Icha vysunul Usora, ten si s obtížemi ale přece jen zpracoval míč a překonal Budinského posedmé - 7:0! Eden tak mohl jen dva dny po devátém výročí debaklu 0:7 s Teplicemi slavit opačný výsledek.

Utkání nejprve hodnotil trenér hostů Jaroslav Novotný: "Dnes se mi to hodnotí strašně těžko, byl to náš nejhorší zápas v první lize. Byly tam další věci, zranění Tischlera, nemoc Hlavatého, nemohl hrát Vlček, na konci poločasu jsme přišli o Hranáče, takže pak už jsme ani nebyli důstojným soupeřem. Nevím, jestli Hranáč fauloval na žlutou kartu. V tu chvíli to byl navíc náš klíčový hráč, obrana se nám tím celá rozsypala. V prvním poločase držel útočníky Slavie na distanc. Připravit se na Slavii jednoduché není, ale mají dané rozestavení. Nicméně hráči mají všichni vysokou kvalitu. My jsme byli málo odvážní při udržení míče. Třikrát jsme dostali branku poté, co jsme mohli jít dopředu, ale ztratili jsme míč. Mareše jsme stáhli z taktických důvodů, zdálo se nám, že ta strana je příliš průchodná, nahradili jsme jej fyzicky vyspělejším hráčem, ale až takový efekt to nemělo."

Jindřich Trpišovský byl po zápase spokojený: "Dnes jsme dobře vstoupili do zápasu, měli jsme od první minuty vynikající pohyb, udrželi jsme intenzitu hry, hrálo se hodně bez přerušení. Vytvářeli jsme si nebezpečné situace, hlavně z levé strany. Začali jsme nátlakově, spoustu situací z křídelních situací jsme využili ke dvěma brankám do poločasu. Pro soupeře to bylo pak těžké, hrál oslaben, my jsme neslevili z tempa a přidali jsme další branky. Jsem rád za diváky. Individuální výkony byly lepší než v minulých zápasech. Jsem rád za Standu Tecla, že to úsilí, které dává týmu, zúročil brankami a výkonem. Kritika na něj je někdy přehnaná. Stojím si za tím, že je to nadstandardní ligový útočník. Mohlo mu to tam spadnout ještě víckrát. Se Standou je tým úspěšný. Směrem ke čtvrtku je to jen dobře, že máme další možnost při zranění některých útočníků. Je to hráč, který má na prvním místě úspěch Slavie, pomůže to jeho rozpoložení. Nemyslím si, že to je nějaké naladění na čtvrtek, bude to úplně jiný zápas. Doufám, že nám to naznačilo cestu, jak být úspěšní, tedy chuť hrát, drive. V poslední době hrajeme doma jinak než venku. Kdyby takový výkon jako dnes přišel venku, byl bych ještě nadšenější. Tým si na hřišti pomáhal, nikdo nevypnul, hráči hráli tak, jak se má. Podobný zápas jsme hráli v Jablonci, tam jsme ale šance neproměnili a inkasovali jsme ze dvou situací. Jsem rád, že jsme se poučili ze zápasu v Jablonci, jak takový zápas dohrát. S Davidem Juráskem mluvíme, individuální výkon hráče má dvě stránky, ofenzivní a defenzivní. Směrem do ofenzivy je velmi nadstandardní. Některé situace dozadu ale nejsou ideální, i dnes tam Pardubice měly situace z jeho prostoru. Bereme v potaz i to, jací křídelní hráči proti nám hrají, viz Lopez. David má ale pro nás velkou hodnotu, směrem dopředu je špička ligy, ale potřebujeme jeho dobré výkony i dozadu. Yira Sor si zranil tříslo při střelbě na tréninku. Odletěl do Atén, absolvoval předzápasový trénink, ale poté ho to místo bolelo. Chtěli jsme, ať se dá dohromady na čtvrteční zápas. Nabídka na něj je, jeho potenciál je obrovský. Vedení o nabídce jedná, podle mě ještě neukázal vše, co v něm je. Z mého pohledu by hráč, který tu není ani jednu celou sezónu, neměl odcházet. Nabídka se zvyšuje, uvidíme, kde se zastaví. Je jasné, že ho jednou budeme muset prodat. Máme od Sora signály, že se chce dát dohromady na čtvrtek a pomoci Slavii. Dnes ta sestava byla koncipovaná i k tomu čtvrtku. Teď jsme se rozhodli hráče sehrát i s rizikem případného zranění. Dnes to vyšlo ideálně, byli na hřišti 60 nebo 65 minut a mohli jsme je vystřídat. U Mosese Usora jsme zvolili naopak variantu, že odehraje jen část utkání. Někteří hráči nepodali ve čtvrtek výkon, který by ve Slavii měli podávat. Tím je nechci odsuzovat. Víme, že půjdeme do zápasu s deficitem jednoho gólu, podle toho bude vypadat složení týmu. V sestavě by měli být hráči, kteří jsou schopni podat nejlepší výkon pro Slavii. Díváme se na to ryze z tohoto hlediska, ne jestli to je nebo není cizinec. Na některých hráčích je znát, že tu jsou delší dobu, dnes to byl ten případ a vidím tam větší souvislost s podaným výkonem. Nejde koukat na to, kdo má jaký věk a jakou národnost, třeba Matěj Jurásek hrál dnes velmi dobře. Obměna našeho týmu je obrovská. Je tu 60 nebo 70 procent hráčů, kteří tu před rokem nebyli. My se budeme vždy snažit o to, aby na hřišti byli hráči, kteří do hry dají všechno."

4. - Neděle 21. 08. 2022 19:00