Slavia - Mladá Boleslav 2:1

Slavia porazila v Edenu Mladou Boleslav 2:1, přestože hrála prakticky celý zápas oslabena o vyloučeného Oscara, který šel do kabin v sedmé minutě po podobném zákroku jako Santos v Plzni. Branky Slavie vstřelili Jurečka s Lingrem.

Trenér Trpišovský ani tentokrát neměl při skládání sestavy jednoduchou práci. Při zranění tří stoperů musel nastoupit na postu středního obránce vedle Ousoua Oscar. O střílení branek se měli starat Olayinka, Lingr, Ewerton a Jurečka. Hostům chyběl Marek Matějovský i Milan Škoda, jako kapitán přivedl tým Mladé Boleslavi na hřiště Marek Suchý a dalším exslávistou v dresu hostů byl Ondřej Karafiát. Střelecké prokletí prolomili slávisté už ve čtvrté minutě zápasu, Oscar poslal krásný nadýchaný míč z hloubi pole do vápna, kde si jej našel Václav Jurečka a jedním dotykem poslal míč o tyč do sítě. Situaci ještě zkoumal VAR, ale branka platila - 1:0! Jenže přišla komplikace, při první akci soupeře ve vápně se po lehkém dotyku Oscara skácel k zemi Skalák, sudí Křepský nařídil penaltu a ukázal červenou kartu Ousouvi. Po dlouhém zkoumání VARem svůj verdikt nezměnil, ale alespoň ukázal červenou kartu správnému hráči. Sám Skalák penaltu proměnil a následně provokoval Tribunu Sever, čemuž sudíd Křepský nečinně přihlížel - 1:1. Strhnout vedení zpět na stranu Slavie mohl Olayinka, ve výborné pozici ale netrefil správně míč. Hosté si vytvořili územní převahu a drželi míč více na svých kopačkách, nic nebezpečného se však nedělo před žádnou z branek. Když se ve vápně soupeře dostal před obránce Traoré a následně upadl, odpískal sudí Křepský k velké nevoli hráčů i fanoušků útočný faul. Hrál se vyrovnaný zápas, hosté byli nebezpeční především z brejků, protože slávisté hráli vzadu na velké riziko. Chyba Traorého při odvracení jedné z přihrávek do vápna vedla ke střele Ladry, kterou skvěle vyrazil na roh Kolář. Podobný zákrok pak předvedl jen za pár desítek vteřin Kolář ještě jednou proti střele stejného hráče. Slávisté hrozili především z rohových kopů, když ale jeden z nich zahráli špatně, rozjeli sešívaní akci od brankáře Koláře. S trochou štěstí udrželi míč u levé postranní čáry, dostali míč k Olayinkovi, který odcentroval do vápna, tam se zjevil naprosto nehlídaný Lingr a střelou do protipohybu brankáře poslal Slavii opět do vedení - 2:1! Do poločasu už se nic nestalo a Slavia tak vedla, přestože hrála téměř celý poločas oslabena.

Do druhé půle nahradili Ewertona s Traorém Tiehi a Kačaraba. Místo Hromady, který dohrával poločas na stoperu, se přirozeně do středu obrany postavil Kačaraba. Hosté drželi častěji míč, ale první střelu si připsal Lingr, navedl si míč na střed hřiště, ale bránu vysoko přestřelil. Slavia hrála tuto pasáž hry v rozestavení 5-2-2 s Davidem Juráskem jako třetím stoperem a Peterem Olayinkou na levém kraji obrany, Jurečka s Lingrem byli oba dva vysunutí vysoko v útoku. V 59. minutě prošel tečovaný centr z pravé strany na zadní tyč na Fulneka, kterého ve vyložené šanci skvěle vychytal Kolář. Na druhé straně se v nepřehledné situaci ve vápně  skácel k zemi Tiehi po střetu se Suchým, musel být ošetřován, ale ani tentokrát sudí Křepský neviděl prohřešek proti pravidlům. V 66. minutě vyslal dopředu Hromada Jurečku, ten byl tísněn dvěma obránci, ale přesto vystřelil a donutil Šedu k dobrému zákroku. Ještě lepší zákrok musel Šeda vytáhnout proti křížné střele Tiehiho. V 72. minutě Tiehi střílel znovu, tentokrát to ale nebylo nejlepší řešení, protože mu do ještě lepší pozice nabíhal Jurečka. Další minuty se hrál nepříliš hezký fotbal plný přerušování, sešívaní nijak nespěchali s rozehráváním různých situací, ve kterých měli míč. Tak se dohrál zápas až do šesté minuty nastaveného času, kdy měl ještě tutovku z brejku Tecl, tváří v tvář Šedovi selhal, následně se za dorážkou, která mířila stejně jen do tyče, dral Jurečka jen za cenu faulu. Sudí však okamžitě po odpískání nedovoleného zákroku zápas ukončil a slávisté se tak mohli radovat z cenného vítězství vybojovaného v oslabení. Do derby tak půjde Slavia z druhého místa v tabulce s dvoubodovým náskokem na svého rivala. Oscar si trest odsedí v pohárovém zápase na Dukle a na derby by mohl být k dispozici.

Pavel Hoftych okomentoval zápas těmito slovy: "Zajímavý zzačátek utkání, branka do naší sítě, pak penalta a vyloučení. Hrálo nám to do karet, Slavia je i v desíti silný tým, my jsme v první půli měli šance, ale neproměnili jsme je, rozchytali jsme navíc Koláře. V závěru jsme dostali gól. Ve druhé půli bylo vidět, že nám chybí Matějovský a Škoda, kteří by do takového zápasu přinesla kvalitu. Bohužel jsme museli rychle střídat Kubistu i Skaláka, kterého považuju spolu s Ladrou za naše nejlepší hráče. Měli jsme jen jednu šanci, Fulnek ji neproměnil. Pak jsme se dostávali jen těžko do šancí. Ukázali jsme v druhé půli nekvalitu. Ale pro hráče jako Stránský je těžké s takovým zápasem něco udělat. Jsem moc rád, že se Skalák dostal do formy, nikdy to nevzdal, museli jsme ho kondičně připravit. Vydřel si to tvrdou prací. Střídání bylo z důvodu zranění, to bylo pro nás výrazné oslabení. Vyloučení Oscara mě mrzí, je to suprovej kluk, ale určitě byl náš záměr na stopery Slavie tlačit. Ladra i Skalák podali vynikající výkony. Při inkasované brance zaváhal Dancák, který měl nabraného Lingra a pak ho vypustil. Byla to hrubá chyba našeho hráče. Víc jsme se chystali na utkání, které bude brejkové, a přitom jsme skončili se zápasem, kdy jsme hráli do zavřené obrany, kam ještě naše mužstvo neumí bez Matějovského hrát. Myslím, že sudí Křepský zápas zvládl skvěle. Nenechal zápas dojít do nějakých hrubých chyb."

Jindřich Trpišovský konečně mohl hodnotit vítězství Slavie: "Šli jsme brzo do vedení, pomohli jsme si standardkou, Venca to skvěle trefil. Přišli jsme o to penaltou, navíc přišlo vyloučení. Po dlouhé době jsme tak doma neměli držení míče a nátlakový způsob hry, dlouho jsme byli bez míče, zkoušeli jsme chodit do protiútoků. Museli jsme tam improvizovat, Kuba Hromada to dohrával na stoperu. Dali jsme gól na 2:1, v poločase jsme se přeskupili do jiného rozestavení. V druhé půli jsme to odehráli velmi dobře, až na jednu situaci jsme to zvládli skvěle. Škoda, že jsme žádnou situaci nedotáhli ke třetí brance, abychom to dohráli víc v klidu. Po tom čtvrtku a cestě zpět jsme byli nuceni hrát celý zápas o deseti, bylo to velmi těžké. Bylo tam spousta výborných individuálních výkonů, které pomohly týmu ten zápas zvládnout. Většinou, když hrajeme čtvrtek, neděle a vracíme se zvenku, tak zjišťujeme především zdravotní stav kádrů. Probírali jsme s hráči, v jakém rozestavení do toho zápasu jít, měli jsme dvě varianty. Na té schůzce jsme apelovali na hráče jako Jurečka a Lingr, aby ukázali týmu správný směr a strhli ostatní k tomu výkonu. Největší apel tak byl na hráče, kteří to mají v naturelu. Aby se více soustředili na mentální a soubojovou stránku výkonu. V Kluži té penaltě předcházelo šest prohraných soubojů během dvou minut. Uvědomujeme si, v jak těžké situaci někteří hráči jsou, mnozí hrají s obtížemi. Dostali jsme také hodně psychických ran v posledním zápase. Cítili jsme, že máme hráče, kteří se z toho psychicky nepoloží a naopak chtějí být hrdiny toho zápasu. Oscar skvěle defenzivně odehrál zápas v Kluži a teď jsme rychle byli minus hráče, o kterého jsme se chtěli opřít. Po vyloučení jsme pak museli rychle hledat stopera. Ondra Lingr říkal, že klidně půjde dolů, hlavně ať tu situaci vyřešíme. To jsou hráči, kteří mají na prvním místě tým. Přemýšleli jsme také, jestli nechat nahoře jednoho hráče nebo dva jako v druhém poločase. Nechtěli jsme stahovat ofenzivní hráče, protože jsme chtěli zápas vyhrát, ať se děje co se děje. Potřebovali jsme si vysvětlit role, David Jurásek třeba dnes asi poprvé hrál stopera ve trojici. Aiham se v tříobráncovém rozestavení rozhoduje daleko lépe než ve dvouobráncovém. Santos má problémy s jedním svalem, stěžuje si i na druhý sval. Netrénuje s týmem, byl s kondičními trenéry, má i rýmu. Ondra Kolář podal velmi dobrý výkon, řešil situace velmi dobře, pomohl nám hodně v první půli. Byl základem pro náš úspěch. Aleš Mandous netrénuje. Zatím je v záloze, kdyby bylo potřeba, asi by zkusil jít do brány, ale trénuje mimo tým. Čeká se na operační zákrok, který by mu vyřešil problém, který má, ideálně aby přišel hned po skončení podzimu. Co se týče stoperů, máme hráče na hostování, počítáme s Maxem Talovjerovem, který se v zimě vrátí. Je s námi v tréninku Ondra Kričfaluši, je to mladý hráč, má nějaké parametry. Kdybychom hráli v trojici stoperů od začátku, zřejmě by hrál v základní sezóně. Jeden šikovný hráč z Vlašimi s námi v zimě půjde do přípravy. Víme, kde máme problémy, řešit to chceme, ale myslíme především na vlastní zdroje. Ve Slavii není žádný zápas, který můžete dát na vedlejší kolej. Je otázka, kolik změn si můžeme dovolit, třeba Ibra dnes také střídal kvůli zdravotnímu problému. Uvidíme, z čeho budeme moci vůbec vybírat. Pokud budou Lingr s Jurečkou v takovém stavu, aby mohli ve středu hrát, tak půjdou hrát."

12. - Neděle 16. 10. 2022 19:00