Slavia - Sparta 4:0

Slavia zvítězila v 304. derby nad Spartou vysoko 4:0, když o výsledku rozhodli už v první půli Jurečka, Hromada, Masopust a Olayinka. Druhý poločas se dohrával jen z povinnosti, žádný z týmu si v něm šanci už nevytvořil.

Trenér Trpišovský postavil do obranné dvojice Ousoua s Kačarabou, do zálohy Hromadu s Oscarem a před ně Lingra. Na křídlech hráli Douděra s Olayinkou a na hrotu Václav Jurečka. Hosté prezentovali svou sestavu v rozestavení 5-4-1 se stoperskou trojicí Mejdr, Vitík, Sørensen a na hrotu s exslávistou Kuchtou. K zápasu nebyl připraven další bývalý slávista Jankto, obvyklý kapitán Krejčí zůstal jen na lavici náhradníků. Nakonec však hosté hráli s čtyřčlennou obranou, Wiesner byl na křídle a Daněk pod hrotem. Pokud někdo bláhově čekal, že se bude hrát pěkný fotbal, byl během úvodních minut vyveden z omylu. Po několika vteřinách ostře fauloval Jurečka, na druhé straně neméně tvrdý šlapák předvedl Daněk a viděl žlutou kartu. Ale přesto padla rychlá branka, Vitík špatně dával malou domů Kovářovi, míč vystihl Jurečka a poslal jej kolem Kováře do sítě - 1:0! Pak se několik minut nic zajímavého nedělo, slávisté rozehrávali rozvážně a hosté se s míčem za polovinu hřiště nedostávali. Až ve dvanácté minutě se při první kloudné akci slávistů odrazil míč za vápno přesně proti noze Hromadovi a ten neskutečnou pumelicí po zemi k tyči zvýšil na 2:0! V patnácté minutě navíc slávisté dostali poměrně krkolomnou akcí míč přes Kováře do bezprostřední blízkosti brankové čáry, tam byli ale hosté tentokrát pozorní a odvrátili. Na začátku osmnácté minuty si po prudkém centru z přímého kopu z levé strany a kontaktu s Olayinkou hodil míč do vlastní sítě Kovář, Zelinka však zřejmě správně pískal faul. Ve 22. minutě zahrávali slávisté roh, nebezpečný centr jen proletěl vápnem, pak vracel míč do vápna ještě Oscar a po dalším vráceném míči nakonec zakončoval Jurečka mimo branku. Po 25. minutě se hosté trochu probrali a opět vyrovnali hru, přesto měli opět velkou šanci sešívaní. Olayinka mohl jít do brejku, dlouhým křížným míčem hledal Douděru, míč však letěl jen k Haraslínovi. Douděra si zaběhl za něj a čekal na chybu, která přišla. Haraslín hlavičkoval domů a měl velké štěstí, že slávista míč netečoval před Kovářem. Přesto se ve 30. minutě radovali slávisté potřetí. Po rohu rozehraném nakrátko a závaru ve vápně se míč dostal k Masopustovi a ten jej dostal o břevno do sítě - 3:0! Největší šanci hostí dosavadního průběhu si připravil Kuchta v 36. minutě, když obral o míč váhajícího Ousoua a šel do vápna, tam vystřelil opět přes Ousoua, který míč tečoval a Kolář skvěle reflexivně vyrazil na roh. O tři minuty později hosté dvakrát střídali, Daněk s Wiesnerem šli ze hřiště a místo nich přišli Karabec a Minčev. Chvíli nato napálil odražený míč Pavelka doprostřed Tribuny Sever. Když už to vypadalo, že poločas doplyne do konce, udělali hosté další chybu, poslali sami Jurečku do svého vápna, ten našel Olayinku, který prostřelil Kováře počtvrté - 4:0! Hned po rozehrání odpískal sudí Zelinka konec první půle.

V poločase žádný z trenérů nestřídal. Hosté si vytvořili v prvních deseti minutách druhé půle územní převahu, ta ale nevyplodila žádnou nebezpečnou akci. Slávisté vypadali, že se spokojí s držením výrazného vedení a nebudou chtít dále ohrožovat bránu soupeře. Když se oi třinácti minutách konečně dostali slávisté za půlku s míčem, byl z toho roh a po něm hlavička Masopusta vedle brány. Když první čtvrthodina druhé půle nepřinesla hostům vůbec žádnou situaci, ze které by mohli pomýšlet na skórování, poslal trenér Priske do hry Zeleného s Čvančarou. Chvíli nato viděl žlutou Minčev za ostrý skluz na unikajícího Masopusta. Obraz hry se neměnil, slávisté pozorně bránili a sledovali, jak se útočné snahy soupeře potkávají s nepořízenou. Sami však také neznamenali pro soupeřovu branku vůbec žádné nebezpečí. Jediné zápisy do statistik tak byly žluté karty Tiehiho a Olayinky. V závěru zápasu se do hry mimo jiné dostal i mladíček Kričfaluši, další střídající hráč Usor zpoza vápna přestřelil a Eden mohl slavit. Slavia svého soupeře znemožnila výsledkem 4:0 a nepotřebovala k tomu ani herní dominanci, stačila totální efektivita v zakončení.

Zápas jako první hodnotil trenér Sparty Brian Priske: "Bylo to určitě 45 trapných minut. Nemůžeme hrát derby tak, jak jsme hráli. Soupeř nás přejel svou fyzickou silou. Můžu se jen omluvit fanouškům Sparty. Musíme snést jejich zlobu. Jsem zklamán, jak jsme reagovali na první branku. Prostě jsme jen akceptovali fyzickou převahu soupeře. Chyby se stávají, ale tým měl držet při sobě, takže reakce na první branku je jedna z věcí, ze které jsem nejvíc zklamaný. Myslím, že jsme byli dobře připravení, sledovali jsme hodně videa, znali jsme jejich hráče a jejich filozofii. Ofenzivně jsem zklamaný nedostatkem sebevědomí. Nedrželi jsme míč, nechránili ho dodatečně. Trvalo nám 38 minut, než jsme udělali první křížnou přihrávku, co jsme trénovali několik dní. Branky soupeře byly od nás vánoční dárky Slavii. Věřím cestě, po které jdeme. Vidím hráče každý den, vím, čeho jsou schopni. Dnes jsme zklamali mnoho fanoušků, ale jsme na dobré cestě, před tímto zápasem jsme neprohráli 11 zápasů. Nejvíc mi vadí, že jsme prostě akceptovali fyzickou převahu Slavie. Když prohráváte v poločase 4:0, je to těžké, ale pořád věříte. Já jsem vždy pozitivní a vždy věřím. Ale když hrajete 45 minut jako my dnes, tak si asi nezasloužíte vyhrát. Prohráli jsme, ztratili jsme tři body a důvěru fanoušků. Ale jsem trenér, podívám se na video, zápas vyhodnotím, probereme to s hráči a připravím hráče na další zápas. Přes dnešní prohru si myslím, že tým je konkurenceschopný jak s českou špičkou tak v Evropě. Tomáš Rosický a Tomáš Sivok přišli do kabiny v poločase, ale není to nic nového, dělají to pokaždé, vždy diskutujeme o tom, co vidíme my a co vidí oni. Byli naštvaní, stejně jako my všichni ostatní. Pokud si trenéři soupeřů myslí, že jsme lehce k přečtení, to jim brát nemůžu. Ale já si myslím, že jsme na dobré cestě a zlepšujeme se. Prohráli jsme všechny souboje, nemyslím si, že to dnes bylo o stylu hry. Je těžká otázka, co nám chybí k naplnění potenciálu. Nad Vikingem i Baníkem jsme měli vyhrát. Dnes jsme dostali čtyři branky a všechny jsme darovali soupeři našimi chybami. Potřebuji vidět trochu víc cynický přístup k fotbalu, máme příliš hodné kluky."

Znemožnění odvěkého rivala komentoval Jindřich Trpišovský takto: "Pro nás skvělý výsledek, skvělý vstup do zápasu. Aktivitou jsme si vynutili situace, po kterých přišly góly. Byli jsme efektivní a produktivní. Dali jsme rychle tři góly a další, který nebyl uznaný. Byli jsme velmi nebezpeční ze standardních situací. Vycházelo to z vyhraných osobních soubojů po celé ploše hřiště. Pak jsme hru kontrolovali až na jednu ztrátu v první půli a zákrok Koliho. Dominantní výkon po všech stránkách, dobré individuální výkony. Nastavení týmu a hladovost nám přinesla zajímavé situace. První gól nám hodně pomohl, týmu to hodně ulehčí vstup do zápasu. Na hráče jsme moc apelovat nemuseli, příležitosti na hřišti vycítil sám. Hlídal jsem hlavně kluky vzadu, aby měli dobré postavení. Chtěli jsme ještě víc využívat běžecké věci poté, co Sparta inkasovala. My jsme jako realizák tým připravovali jako jindy, měli jsme to jednodušší v tom, že Kuchtu známe. Kluci si na něj věřili, nemuseli jsme je nijak zvlášť motivovat. Dnes jsme měli jednoho absolutně nejlepšího hráče na hřišti, a to byli fanoušci, kteří vytvořili skvělou kulisu. Ostatní se přidali týmovým výkonem, nechci rozlišovat. Všichni se dotkli svého optimálního výkonu. Někdo ty góly dá, ale takový výkon týmu by nešel bez toho, aby se podíleli všichni. Kuba Hromada musel nahradit čtyři střední záložníky, kteří nám chyběli. Hráči, co jsou na soupisce pro Evropu, nebyli k dispozici třeba právě kvůli těm zápasům v Evropě, mají toho za sebou více. Derby je vždycky těžký zápas, soupeř má hodně reprezentantů. Myslím, že se potvrdilo, co jsme říkali před zápasem, že jsme doma silní. I na rozcvičení byla skvělá atmosféra, fandění bylo úžasné, i na rozcvičce jsme měli husí kůži. Chybu, kterou soupeř udělal, jsme si vynutili. Fotbal je krásný a někdy krutý, přináší protipóly emocí. Odehráli jsme zápasy s fakt dobrými výkony, kdy jsme neproměnili šance a konec byl hořký. Jindy jako dnes proměníte šance a vyhrajete. Ondra Lingr a Kuba Hromada příkladně hecovali tým ve dnech před zápasem. Máme radost za Slavii i kvůli lidem. Nijak nevnímám finální skóre, jestli je to o gól více nebo ne. Vnímám boj za Slavii, za ten dres, ten tým to dnes ukázal, z toho mám radost. Tabulku skoro vůbec nesleduji, důležité je pro mě zvládat zápasy. Proti nejlepším týmům jsou ty body důležitější, ale liga bude ještě dlouhá. Vytvořili jsme si trošku náskok na soupeře, se kterým jsme dnes hráli. Kuba Hromada je jeden z mála hráčů, kteří tu byli, když jsme přicházeli. Prošel si zdravotními peripetiemi, myslím, že teď je v nejlepším rozpoložení, že mu sedí role, kdy cítí zodpovědnost a s ní roste jeho výkon. Cítí se důležitou součástí týmu, umí zápasy zvládat emočně, někteří jsou až moc hodní. Umí tým strhnout a jeho výkony jsou na velké úrovni. Byla by zajímavá statistika, kolik dostáváme branek, když je na hřišti a když na hřišti není. Až na asi dva auty v první půli tým jednoznačně pochválím za chování v soubojích. Věděli jsme, že soupeř bude mít centimetrovou a kilogramovou převahu a že musíme se jim vyrovnat srdcem. Hráči do toho chodili s velkou intenzitou, v nasazení ale bez hrubých zákroků a bez faulů. Můj skluz po zápase nehoda nebyla, měl jsem radost za ten tým. V poločase jsem neměl strach, že to Sparta otočí, viděl jsem koncentraci hráčů na zápas. Trošku mě mrzí, že jsme nepřidali další gól, ale odehráli jsme to skvěle dozadu. Myslím, že bychom byli příjemně překvapeni, kdyby Ševčík, Holeš, Provod či Traoré na podzim ještě naskočili do hry. U Ibry je velká svalová trhlina. Těžko hledat souvislost se zápasem s Boleslaví, to bylo vydřené vítězství, to nám ukázalo cestu. Takový zápas vám ukáže, na koho se můžete spolehnout. Tam si někteří hráči upevnili svou pozici v týmu. Ale derby je derby, tam se minulost často maže. Tyhle zápasy často rozhodují první momenty, ale pro ty si musíte dojít. Po zápase máte nadhled, my ho dole u hřiště nemáme. Ale myslím, že sudí Zelinka podal top výkon. Nebál se dát žlutou kartu ve druhé minutě. Byl přesvědčivý, byly rychlé verdikty. Základ je v tom, že ztlumil emoce hned na začátku, ukázal velkou kvalitu."

13. - Neděle 23. 10. 2022 19:00