Slavia - Slovácko 2:0

Slavia porazila v Edenu Slovácko 2:0 dvěma brankami Petera Olayinky. Hosté sice nepustili Slavii do většího množství brankových příležitostí, sami si však nevytvořili vůbec nic, vítězství červenobílých je tak naprosto zasloužené a Slavia je i po 21. ligovém kole na čele tabulky.

Trenér Trpišovský základní sestavu oproti zápasu v Teplicích výrazně obměnil. Do stoperské dvojice postavil Ogbua s Ousouem, na post pravého obránce se vrátil David Douděra. V záloze pak nastoupila trojice Holeš, Zafeiris a Hronek, na křídlech Schranz s Olayinkou a v útoku Tecl. Hosté nastoupili v téměř stejné sestavě, ve které porazili Plzeň, jen vykartovaného Kohúta nahradil ve středu zálohy Trávník. Utkání začalo minutou ticha za oběti zemětřesení v Turecku a Sýrii a také za Martina Pěničku, který zemřel včera ve věku 53 let. Úvod zápasu byl vyrovnaný a žádný z týmů se nedokázal dostat s míčem k brance soupeře. První střelu si tak připsali hosté v desáté minutě, Petržela ale mířil z 25 metrů daleko mimo bránu. Na druhé straně předvedli slávisté první pěknou kombinaci, po které našel Schranz centrem Davida Juráska, jehož pokus byl ztlumen na rohový kop. Z něj centroval do vápna Zafeiris, míč propadl za první hlavičkový souboj na hlavu Olayinky a od ní putoval do sítě - 1:0! Když Zafeiris vybojoval míč na obranné polovině a následně udělal dvě kličky, rozjásal tím tribuny. Akce pak pokračovala jeho dobrým dlouhým míčem do strany, Schranzův pokus o centr na Olayinku byl ale zablokován na roh. Slavia získala v tomto úseku hry převahu, po faulu na Holeše poslal míč do vápna David Jurásek, v chumlu těl jej nakonec nikdo ani netečoval a byl z toho jen odkop od brány. Hosté zahrozili z kreativně rozehraného přímého kopu, situaci ale obrana vyřešila. Po nepřesné rozehrávce Nguyena a dobré hlavičce Douděry mohl jít sám na bránu Tecl, míč si však trestuhodně ukopl. Pak po dobré práci Zafeirise ve středu pole přišel velký závar Slavie, ve kterém to několikrát vypadalo, že stačí míč jen dorazit do brány, to se však nikomu nepovedlo a hosté se ubránili. V 36. minutě se ke střele dostal zpoza vápna Zafeiris, míč mu ale vůbec nesedl. V 37. minutě sehráli hosté další signál z přímého kopu, míč se dostal ve vápně k úplně volnému Kadlecovi, ten naštěstí ještě hledal další spoluhráče, ti ovšem nikde v okolí přihrávaného míče nebyli. Na druhé straně po sklepnutí Tecla utíkal Schranz, míč se dostal posléze k Zafeirisovi, jemu ani tentokrát střela nesedla a míč jen proskákal vedle dva metry vedle tyče. Po dlouhém autu Hronka střílel z voleje z hranice pokutového území Zafeiris, bránu znovu minul. V závěru poločasu ztratili slávisté míč na vlastní polovině a Kolář musel vyrážet prudkou střelu Havlíka na roh. Po něm mohli jít slávisté do brejku, Zafeiris dobře přenesl míč na Tecla, ten si jej ale nedokázal zpracovat a akce vyzněla do ztracena. Do kabin se tak šlo za vedení Slavie 1:0 po brance Olayinky, sešívaní měli střeleckou převahu, bránu však míjeli.

V poločase žádný z trenérů nestřídal a obraz hry se v úvodu také nijak neměnil. Slavia měla mírnou převahu, hosté to zkoušeli dlouhými míči do soubojů jejich ofenzivních hráčů se stopery Slavie, ti však měli navrch. Slávistům se nedařilo se dostat na dostřel soupeřovy brány, kde v soubojích zase měli navrch obránci Slovácka. Když se více než deset minut na hřišti v zásadě nic nestalo, oba trenéři sáhli k dvojnásobnému střídání. V dresu Slavie přišli na hřiště van Buren s Lingrem místo Tecla s Hronkem, hosté stáhli Petrželu s Trávníkem, které nahradili Brandner a Šašinka. V 61. minutě šli slávisté do zajímavého brejku, Douděra dal do vápna Lingrovi, jeho střelu vyrazil Nguyen. Brzy nato přišla pasáž, kdy hru začali kontrolovat hosté a slávisté jen odkopávali míče do autu. Trenéři na to zareagovali změnou rozestavení, mezi stopery se zasunul také Holeš, do středu zálohy přišel Oscar, který vystřídal Schranze, útočnou dvojici pak vytvořil s van Burenem Olayinka. Jen o dvě minuty později se slávisté radovali. Rohový kop dohrával Holeš, který hezky obešel protihráče, nastřelil míč do vápna, kde jej usměrnil za záda Nguyena znovu Olayinka - 2:0! Na posledních deset minut hry pak Olayinku vystřídal na hřišti Jurečka. Hosté se snažili, vybojovali několik rohových kopů, ale slávisté byli v obraně pozorní a nepustili hráče Slovácka do zakončení. Protože sami si  také nic nevytvořili, zápas doplynul k vítězství Slavie 2:0.

Místo distancovaného Martina Svědíka hodnotil zápas z pohledu Slovácka asistent trenéra Josef Mucha: "Těžko se mi to hodnotí, představovali jsme si jiný průběh zápasu. Rozhodla naše slabá produktivita. V defenzivě jsme to jakž takž zvládali kromě dvou standardních situací, v ofenzivě jsme ale byli bezzubí. V první půli jsme byli málo agresivní, měli jsme podržet nahoře míč, neměli jsme žádnou pořádnou kombinační akci. Slavia měla dost standardních situací a Olayinka jednu z nich dobře vyřešil. Slavia se zatáhla a my jsme se těžko prosazovali. Do druhého poločasu jsme nevstoupili špatně, víc jsme si dovolili, ale v koncovce jsme se neprosadili. Měli jsme ke konci i standardky, ale nedokázali jsme Slavii zápas zkomplikovat. Určitě mrzí, že jsme inkasovali po standardkách. Hráči, co mají brzdit nabíhající hráče, tento úkol nesplnili. Občas se to stane. U druhé branky Holeš zasekl proti Kalabiškovi míč, pak už je to těžko bránitelné. Holeš je spolu s Ševčíkem pro Slavii klíčový hráč z hlediska organizace hry. My jsme šli do zápasu s tím, že Slavia není v defenzivě úplně komfortní, z toho pohledu jsme ale Slavii neprověřili. Myslím, že nás porážka nijak nezbrzdí, máme natolik silné a zkušené mužstvo, že nás jedna porážka nezlomí. Ve středu hrajeme doma pohár s Bohemkou, všichni cítíme, jaká je šance se přes pohár dostat do Evropy. Máme nějaké hráče zraněné, uvidíme, jestli se nám podaří někoho vrátit do hry. Je to pro nás hodně důležitý zápas."

Jindřich Trpišovský pojedenácté v řadě v této sezóně hodnotil vítězný domácí ligový zápas: "Věděli jsme, že nás čeká náročný zápas, že soupeř hraje dobře, nedostává góly. Měli jsme velký respekt, proto jsme rádi, že jsme to zvládli za tři body. Nebylo tam žádné vážnější ohrožení naší brány. Byli jsme hodně silní na ose hřiště a ve středu hřiště, kde jsme dobře vykrývali prostory, vyhrávali jsme souboje a získávali odražené míče. Souhra směrem do defenzivy byla velice dobrá. Směrem nahoru není jednoduché si proti tomuto soupeři vytvořit šance. Slovácko je kompaktní a zkušené, nedělá taktické chyby. Nám pomohla standardka a měli jsme dobré situace z naší pravé strany hřiště. Vítězný zápas, který nikomu nedá nic zadarmo, jsme rádi, že jsme to zvládli poměrně přesvědčivě. Tomáš Holeš nám pomohl výrazně. Stopeři dnes hráli dobře, ale klíčem je hráč, který hraje před nimi. Celý střed hřiště hrál dobře, nepamatuju si zásadní problém, který by pro nás vznikl ve středu hřiště. Na konci zápasu Holeš dobře hrál i jako střední stoper ve trojici. Byl velmi dobře připravený, zvládl celý zápas. Pokud děláme na jeho postu chyby, je to strašně vidět. 250 odkoučovaných zápasů je fičák, je to hodně zápasů, v životě bych to neřekl. Když jsme měli stovku ligových zápasů, tak jsem říkal, že je to neuvěřitelné a že nevím, jak jsem to mohl vydržet. Ani bych tomu nevěřil, bylo to hodně rychlé. Pořád mám pocit, že v lize jsme poměrně krátkou dobu, překvapilo mě to. Po odchodu Simona nás hodně limituje levá noha rozehrávce stoperů, i tohle bylo velké téma, měli jsme ještě jednu variantu zakládání útoků, kterou jsme nemuseli použít. Nakonec nám vyšlo jako nejlepší řešení toto, kdy Aiham je na levé straně. On má levou nohu poměrně silnou. Chceme složení zadních řad ustálit, měli jsme tam virózy. Máme představu, s jakou sestavou to chceme hrát. Dnes se to jevilo ideálně, když soupeř přešel na 3-5-2, zvládli jsme totéž i my. Byla tam velmi dobrá individuální rozhodnutí hráčů a zaujetí pro hru. Jevilo se to dobře, musíme doufat, aby nám nikdo nevypadl. Čeká nás ve středu pohár, kde nějaké změny budou, dnes se to blížilo ideálu, který bychom chtěli vidět. U Petera Olayinky žádné polevení vůbec nehrozí, už na konci podzimu pro něj bylo větší riziko, kdyby se zranil a ještě neměl podepsanou smlouvu. Má charakter, věděl, že poslední dva výkony od něj nebyly moc dobré, dnes mu pomohlo i složení týmu, vzhledem k typologii soupeře jsme zvolili tuto čtveřici hráčů nahoře. Když je tým na tom špatně psychologicky nebo emočně, stoupá výkon hráčů jako je Peter. Svým zaujetím strhl i ostatní spoluhráče. Santos a Pech nebyli v nominaci, u Santose jsme nebyli spokojeni s posledním výkonem, David Pech dostane šanci ve středu, vzhledem k složení lavice bylo málo pravděpodobné, že bychom ho do zápasu použili. Standardkám jsme se na trénincích věnovali hodně. Slovácku se těžko dávají branky ze hry, takže standardky mohly být klíčové, věnujeme se jim vždy, ale tentokrát to bylo extrémní. Pomohl nám Zafi, který nahradil Petra Ševčíka při jejich zahrávání. Dokázali jsme si z nich vytvořit tlak a zakončit. Zafeiris, když je na míči, je jeho síla obrovská. Je ale komplexní, samozřejmě si on musí zvyknout na spoluhráče a my si musíme zvyknout na něj. On vidí dopředu věci, které vidí málo dalších hráčů. Jeho přebírání míče dělá velký rozdíl. S postupem času jej můžeme využít ještě víc než dnes. Jeho výjimečnost spočívá v jeho řešení akcí směrem nahoru. Nebojí si vzít míč i pod tlakem, to je něco, co nám pomáhá. Situace Santose záleží čistě na něm. My si nemůžeme dovolit výkyvy. Každý zápas musíte jít na sto procent. On, když chce, tak je schopný být skvělý. Problém je ale ve výkyvech. On ví, že ten zápas nebyl dobrý, musí si zasloužit důvěru týmu i nás. Může se i stát, že jej tam konkurenti už nepustí. Potřebujeme hrát se zaujetím jako dnes, zápal pro hru musí být obrovský, v tom byl zápas v Teplicích pro nás velké zklamání. Vyškov vyhrál v Jablonci, viděli jsme je v několika zápasech. Tím, že tam máme Tondu Kinského, tak ten tým hodně sledujeme. Jsme rádi, že hrajeme doma. Dostanou šanci někteří hráči, kteří dnes nebyli vytížení. Jsem rád, že tu Olie ještě je, spíš přemýšlíme, co bude, až tady v létě nebude. Skautům už několik přestupních období říkáme, že potřebujeme nového Olayinku, ale podobný typ jsme zatím nenašli. Užitečnost toho hráče je neskutečná. V moment, kdy bylo jasné, že tu zůstane, tak tu nebyla žádná velká debata, jestli jej hrát nebo ne. Když o něco hrajete, musíte využít maximální potenciál svého týmu."

21. - Neděle 26. 02. 2023 15:00