Slavia - Karviná 5:1

Přes rychlou inkasovanou branku slávisté porazili v sedmém kole Fortuna ligy Karvinou 5:1, když se o branky podělili Tijani, Jurásek, Jurečka z penalty, Chytil a Wallem z druhé penalty.

Trenér Jindřich Trpišovský udělal očekávanou změnu na postu brankáře, v posledních zápasech chybujícího Ondřeje Koláře nahradil Aleš Mandous. V obraně hráli Masopust, Holeš a Bořil, na křídlech Tomič s Wallemem a v útoku Jurečka, Jurásek a Tijani. Hosté postavili do základní sestavy čerstvé posily, brankáře Holce i obránce Fleišmana. Hned v první minutě centroval Jurásek a na zadní tyči hlavičkoval Wallem jen do náruče Holce. V páté minutě si Tijani odstavil obránce a prudkou střelou zavěsil, sudí Starý ale odpískal jeho faul a branka neplatila. O minutu později slávisté nedokázali odbránit dlouhý aut, Jurečka ztratil míč před vlastním vápnem, Akinyemi se lehce dostal před Mandouse a poslal míč podel něj na zadní tyč - 0:1. Po faulu na Juráska si přímý kop vzal sám faulovaný hráč, jeho pokus byl ve zdi jemně tečován a Holec jej s obtížemi vyrazil. Ve 13. minutě udělal obrovskou chybu Holec, tak dlouho váhal s přihrávkou, až mu míč vypíchl napadající Tijani, načež měl útočník Slavie lehkou úlohu poslat míč do prázdné brány - 1:1! O dvě minuty později dlouhý nákop nedokázal za obranou zpracovat Tomič, jinak by byl sám před brankářem. V 19. minutě to zkusil z dálky Oscar, bránu minul. O tři minuty později zaútočili hosté po několika nedůrazných obranných soubojích ze strany Slavie a byla z toho tečovaná střela z dobré pozice, která zamířila mimo bránu a kopal se jen roh. Po něm se ve vápně dostali do kontaktu Tijani s Mikušem a oba museli být ošetřováni na hřišti. Tijani se na hřiště vrátil, ale Mikuš musel být na hřišti nahrazen Soukeníkem. Chvíli nato zahrávali slávisté roh, Tijani se vyšrouboval nejvýše a vypadalo to, že přidá druhou branku, jenže trefil jen záda Masopusta! Následovala střela Bořila z hranice vápna, která skončila těsně mimo. Hosté ale byli také ve hře, Akinyemi hlavičkoval naštěstí mimo bránu. Pak unikl po levé straně Oscar, hledal ve vápně Tijaniho, který ale vystřelil mimo bránu. Po rohovém kopu to zpoza vápna opět zkusil Bořil, Holec tentokrát jeho střelu lapil. Pak sudí neviděli penaltový faul na Juráska a odpískali místo toho útočný faul Slavie. Po přezkumu VARem slávisté konečně dosáhli druhé branky. Krásnou akci rozjel Tijani, Oscar poslal míč na Bořila, ten našel Juráska, který poslal míč do sítě - 2:1! Jen o dvě minuty později slávisté mocně reklamovali další penaltu, tentokrát po ruce jednoho z hostů. Tentokrát se šel sudí Starý podívat na monitor a penaltu odpískal. Penaltu si vzal stejně jako v Jablonci Jurečka a přestože Holec vystihl směr, Jurečka kopl dostatečně prudce a blízko k tyči, že brankář neměl nárok - 3:1. Po další velké chybě hostujících obránců mohl Tijani jít do velké šance, jeho střelu nakonec jeden hráč hostů zablokoval a míč skončil těsně vedle tyče. Slavia tak šla do kabin za naprosto zaslouženého dvoubrankového vedení.

V poločase nahradil Masopusta, který dostal v první půli žlutou kartu a měl další nepříjemný faul, Igoh Ogbu. Zároveň slávisté změnili rozestavení na 4-2-3-1, levého obránce hrál Bořil, pravého Tomič a do středu zálohy se stáhl Jurečka. Úvod druhé půle se hrál v pomalejším tempu, slávisté sice vybojovali několik standardních situací okolo soupeřova vápna, ale do zakončení se z nich nedostali. V 54. minutě jednu z nich rozehráli slávisté na Tomiče, ten ale střílel slabě a daleko mimo bránu. Hra byla často přerušovaná, hráči se těžko sbírali po osobních soubojích a srážkách. Do zajímavé pozice se hnal Tijani po míči z hloubi pole, nedokázal jej ale těsně před Holcem usměrnit tak, aby na něj brankář nedosáhl. O chvíli později podobně hledal Oscar Zafeirise, taky v tomto případě chybělo slávistovi pár desítek centimetrů. Pak střílel z hranice vápna Jurečka a šibenici minul asi o metr. Rychlou akci Juráska s Tomičem zakončil Jurečka střelou nad bránu. V polovině druhé půle odešli ze hřiště Jurásek s Tijanim a nahradili je Boluwatife s Chytilem. Zničehonic pak padla čtvrtá branka, Wallem prošel po levé straně, našel nabíhajícího Chytila a ten poslal míč k tyči - 4:1! V 75. minutě zahráli slávisté krásnou akci, při které připravil hlavičkou míč Chytil pro Boluwatifeho a ten trefil tyč! Akce pokračovala, míč si vzal Wallem a pronikal do vápna, kde jej podrazil skluzující Fleišman a pískala se druhá penalta. K té se postavil sám Wallem a panenkou proměnil - 5:1! Wallema vzápětí na hřišti nahradil Hromada. Hosté se také dostali do šance, po centru zleva hlavičkoval Papalelé a Mandous skvěle vyrazil na roh. Na poslední minuty zápasu přišel na hřiště také Mick van Buren místo Zafeirise. Další slibnou šanci připravili pro Jurečku Bořil a Boluwatife, Jurečka však míč netrefil ideálně a lehký míč tak sebral Holec. Pak střílel Boluwatife zpoza vápna, Holec s obtížemi vyrazil, dorážející Jurečka pak nastřelil jen brankáře a míč se odrazil na roh. Holec navíc musel být ošetřován. Sešívaní pak neproměnili nadějně vypadající brejk po ubráněném rohu a zápas se pak dohrál bez dalších šancí. Vítězství sešívaných bylo naprosto zasloužené, skóre však nebylo nakonec tak vysoké, aby se slávisté dostali na začátku reprezentační přestávky do čela ligy.

Utkání nejprve zhodnotil trenér hostů Tomáš Hejdušek: "Soupeř vyhrál zcela zaslouženě. Mrzí mě, že dobře do zápasu vstoupíme a nepochopitelnou rozehrávkou se nám to zhroutí. Chtěli jsme být aktivnější, ale kluci nehráli špatně. Výsledek je ještě krutější než na Spartě. Golman dobře ví, že takový gól... Nevím, nejsem schopný na to odpovědět. Možná, kdybychom delší dobu vedli 1:0, tak by ten zápas vypadal jinak. Budeme Dominika dále podporovat, v moderním fotbale je brankář jedenáctým hráčem. On nám to v sezóně vrátí, já mu věřím. VAR rozhodl, že se jednalo o penaltu, tak to byla penalta. My musíme být obezřetnější v pokutovém území. Na Spartě jsme změnili systém hry, kdy jsme hráli na tři obránce, ale padali jsme do pětky vzadu. Teď jsme se vrátili k tomu, co jsme hráli dříve. Hráli jsme se špičkou ligy, Spartou, Slavií, Olomoucí nebo Boleslaví. Teď máme před sebou zápasy pravdy."

K poslednímu zápasu před reprezentační přestávkou řekl Jindřich Trpišovský následující: "Zápas přinesl spoustu zajímavých situací od obou týmů v ofenzivní části. Z naší strany dobrý týmový výkon s dobrými individuálními výkony. Vstoupili jsme do zápasu aktivně, bohužel Tijaniho gól neplatil. Pak jsme dostali gól, což nás vyprovokovalo ještě k větší aktivitě. Po velmi dobrém výkonu se zajímavými akcemi po stranách zejména přes Matěje Juráska, jsme do poločasu otočili stav na 3:1. Ve druhé půli pokračoval zajímavý fotbal a přidali jsme další dvě branky, gólů mohlo být ještě víc, ale v nadějných pozic jsme buď netrefili bránu nebo jsme nastřelili golmana. Skvělá atmosféra, jsme rádi, že jsme to po čtvrtku zvládli, že jsme hráli zajímavý fotbal. Spousta zajímavých výkonů i od hráčů, kteří poslední dobou moc nehráli. Změna na postu brankáře byla plánovaná, bavili jsme se o tom už na cestě do Jablonce. Před Luhanskem jsme se rozhodli, že dnes dáme do brány Mandouse, změna by byla tak jako tak. Ondrovi předchozí zápas nevyšel, uvidíme, jak kluci budou vypadat v repre pauze. Po ní si to vyhodnotíme. Nejvíc se mi dnes líbilo, že nikdo nezahrál špatně. Líbil se mi Tijani, vidím u něj posun ve stylu hry. Líbil se mi Tomič, v ofenzivě i v defenzivě. Matěj Jurásek byl výborný v první půli, Conrad Wallem odehrál nejlepší zápas u nás. Nebyl nikdo, s kým bych byl nespokojen. Lukáš Masopust šel dolů kvůli kartě, kterou dostal v první půli, to nebylo z výkonnostních důvodů. Vždy chci, abychom dali co nejvíc gólů a dostali se do co nejvíce šancí. V situacích, které byly pro nás důležité, se dnes útočníci ukázali dobře. Venca Jurečka u penalty nezaváhal, Tijani proměnil šanci, co si sám vybojoval. Ale není pro mě důležité, kdo góly dává, důležité, že padají. Je mi jedno, jestli útočník bude mít na konci sezóny 25 gólů nebo 12. Trošku jsme typologicky změnili tým, nemáme klasického defenzivního záložníka, k inkasovaným brankám vede občas i nějaká shoda okolností. Bohužel často první střela soupeře končí v naší síti. Měli bychom ale jistým situacím předcházet. Mrzí mě, že na to, jak málo pouštíme soupeře k bráně, je počet inkasovaných branek docela vysoký. Tak, jak jsme dnes hráli dopředu, tak jsme měli jistá okénka vzadu. V ofenzivních akcích máme zapojeno často třeba devět hráčů, pak nejsme vzadu tak zajištění. Nemyslím, že je náš problém defenzivní hra. Stopeři podávají stabilní výkony, soupeři ale každou naši chybu trestají. Z první repre pauzy v sezóně máme vždy hrůzu, hráči vypadnou z rytmu, je otazník, jak do toho hráči pak naskočí zpátky. Určitě teď nebylo vše růžové, ale kromě zaváhání v Jablonci, kde jsme i tak měli dost šancí, tak podáváme konstantní výkony. Podařilo se nám projít do Evropské ligy, i když první poločasy venkovních zápasů nebyly dobré. Tým trénuje dobře, má vnitřní život, vnitřní řád, mám z něj lepší pocit než v minulé sezóně. Ale máme určitě na čem pracovat i dále. Já jsem spokojený, jak tým funguje, jak hráči trénují. A jsem rád, že se to odráží i na návštěvách na stadionu. O Matějovi jsem mluvil i v minulosti. Na to, že mu bylo teď dvacet let, tak je hodně daleko. Je hodně silný s míčem, v prvním doteku. Má herní inteligenci, umí vyhodnotit situace a protečovat míč do výhodných pozic pro spoluhráče. Zlepšil se kondičně, silově. Pracujeme s ním na výkyvech ve výkonech. Urazil obrovský kus cesty, sklízí ovoce za svou pracovitost. Chodí trénovat i sám, je cílevědomý, ctižádostivý, učenlivý. Je schopný věci z tréninku přenést do praxe. V poslední době nám pomohl v Jablonci, s Luhanskem byl hlavním motorem změny v druhé půli, dnes se mi také moc líbil. Má poločasy, kdy má jen dvě dobré věci a pak hluchá místa. Hodně s ním pracujeme na tom, aby hluchá místa ve hře neměl. Poslední dva tři dny probíhají intenzivní jednání, oslovili jsme asi sedm hráčů a ani jeden přestup nedopadl z různých důvodů. Je ve hře varianta jednoho hráče, který by zítra mohl dorazit, jednání jsou blízko. Je to hráč na levou stranu, objevil se v poslední době, rychle jsme ho nakoukávali. V případě ostatních hráčů buď je kluby nechtěly uvolnit nebo hráč nechtěl do Česka. Zkoušeli jsme i tři hráče v české lize, kluby se také nedomluvily. Jeden hráč by mohl dopadnout zítra, u druhého hráče to může trvat déle, než se najde nějaká shoda. K rugby mám velký respekt, mám hodně rád i americký fotbal. Uchvátil mě seriál Rozehrávači. Posledních 14 dní jsem měl náplň ryze fotbalovou, ale když jsem si našel čas, tak jsem se na to koukal. Ale nejsem pravidelný televizní konzument, asi se nedostanu k tomu, že bych nějaký zápas na MS v rugby viděl. Před Slavií jsem byl velký konzument televizních přenosů, teď už na to není čas."

7 - Neděle 03. 09. 2023 18:00