O výhře nad posledním týmem tabulky Baníkem Ostrava rozhodl v neděli v Edenu hattrickem Tomáš Souček.

Slavia - Baník Ostrava 3:1 (2:1)
 32., 37. a 65.Souček - 27. Azevedo

Slavia: Berkovec - Mikula, Frydrych, Deli, Jablonský - Vukadinovič, Hušbauer (86. Piták), Souček, Mihalík (74. Štohanzl) - Mešanovič (64. Železník), Škoda

Trenér Dušan Uhrin musel udělat v sestavě několik vynucených změn, Bořila nahradil Mikula, Bílka Frydrych, protože Martin Latka se zranil, a nakonec místo Zmrhala vyběhl na hřiště Mihalík. Slavia začala podle očekávání převahou a v sedmé minutě si vytvořila hned dvě zajímavé šance, nejprve zakončoval nůžkami Mešanovič po akci Mikuly s Mihalíkem, o chvíli později Souček poslal dobře do strany Vukadinoviče, který hledal před bránou volného Škodu, jeden z dobíhajících obránců hostů odvrátil míč na rohový kop. V desáté minutě Souček dobře vyvezl míč a dal do ulice Mešanovičovi, který ve skluzu sice zakončil, vybíhající brankář Šrom ale stihl míč zablokovat na roh. Po něm hlavičkoval opět Mešanovič, tentokrát ale bránu minul. O dvě minuty později zahrál překvapivě standardní situaci Hušbauer, Škoda hlavičkou vrátil do malého vápna, kde se k další hlavičce dostal Frydrych, ten mířil dobře, ale ještě lepší zákrok předvedl Šrom. Další slibnou akci pak zazdil nepřesnou nahrávkou do křídla Hušbauer. To pořád ještě neuběhlo z první půle ani 15 minut, dění na trávníku už ale začalo připomínat první poločas zápasu v Jihlavě. Jen o chvíli později výborný centr Mihalíka vyrazil robinzonádou těsně před Vukadinovičem Šrom. Na druhé straně Berkovec musel pořádně zasahovat až v 17. minutě, kdy nepříjemný centr z pravé strany Baníku vyrážel jen nohama před sebe. A hned z protiakce bylo zase pořádně rušno před Šromem po pěkné kombinaci ve středu hřiště a centru Vukadinoviče. Po dvacáté minutě však tlak Slavie vymizel, naopak mírnou územní převahu začali mít hosté a obrana domácích musela několikrát zasahovat. Ve 27. minutě šli do vedení hosté velice lacinou brankou. Berkovec špatně odkopl od vlastní brány míč, který hned získali hosté, Berkovec navíc posléze úplně nesmyslně vyběhl mimo vápno a Azevedo jej lehce přehodil - 0:1. Slávisté mohli rychle vyrovnat, ale Vukadinovič i Mihalík v dobrých pozicích bránu soupeře minuli. Z další akce už ale udeřilo, Souček rozehrál do strany Vukadinovičovi, ten mu vrátil už do vápna, Souček sice míč pořádně netrefil, ale možná právě to Šroma zmátlo natolik, že jeho slabý pokus procedil pod rukou do sítě - 1:1 na branky i na kiksy brankářů. V další dobré pozici střílel zpoza vápna Hušbauer, střela mu ale nesedla a šla daleko mimo. Ale jen za pět minut po první brance se slávisté radovali podruhé a znovu to byl Tomáš Souček. Akce začala dobrým ziskem míče Hušbauera, který byl ve středu hřiště faulován, sudí však ponechal Slavii výhodu, když se míče ujal Souček, ten prošel středem hřiště až na hranici vápna, udělal kličku a vystřelil levou nohou, jeho pokus tečoval jeden z obránců do protipohybu Šroma, který tak tentokrát neměl šanci - 2:1. Na konci 40. minuty znovu střílel Hušbauer zpoza vápna, tentokrát musel Šrom k zemi, aby míč vyrazil na roh. Do konce poločasu mohli slávisté své vedení ještě navýšit, centr Vukadinoviče ale zůstal nevyužit. Rohový kop hostí také nepřinesl střelu na bránu a tak se šlo do kabin za vedení sešívaných 2:1.

Hned po minutě hry druhého poločasu dostal míč za obranu Mešanovič, pískal se ale ofsajd, který vypadal z tribuny hodně sporně. Tlak Slavie z první půle byl ale tentam a hrál se vyrovnaný zápas bez střeleckých pokusů na obou stranách. Uklidňující třetí branku přidal opět Tomáš Souček, který prošel lehce do vápna a ve skluzu přehodil chybně vybíhajícího Šroma - 3:1. Vypadalo to, že třetí inkasovaná branka Baník definitivně zlomila a červenobílí zápas poměrně v poklidu kontrolovali, občas zahrozili nějakým centrem nebo střelou, ta Mihalíkova z nějakých 25 metrů letěla jen těsně nad. V 83. minutě střílel velmi dobře zpoza vápna Milan Škoda, Šrom fantastickým zákrokem vyrazil míč na roh. V 87. minutě to zkusil po pěkné akci z hranice vápna Vukadinovič, přestřelil jen velice těsně. V nastaveném čase ještě měl dvě zajímavé šance Železník, branku ale nevstřelil a zápas tak skončil zaslouženým vítězstvím Slavie v poměru 3:1.

Trenér hostí Vlastimil Petržela hodnotil porážku svého týmu takto: "Slavia byla jednoznačně lepším mužstvem, vyhrála naprosto zaslouženě. Devět hráčů našeho týmu hrálo tady v Edenu poprvé. Nemůžu říct, že bych byl zklamaný. Škoda, že se golman dopustil hrubé chyby, mohlo to být zajímavější, ale jinak je Slavia co se týče práce s míčem a rychlosti dál než my. Po vstřelené brance jsem se nijak moc neradoval, věděl jsem, že to bude těžké udržet alespoň do půle. Nejen, že nám chyběli kmenoví hráči Slavie, ale osm hráčů mělo v týdnu chřipku, stoper juniorky nám hrál dnes ofenzivního záložníka. Z tohoto pohledu smekám před hráči, co tu dnes předvedli. Venku to je pro nás těžké, ale doma se musíme vždy vymáčknout na maximum. I dnes ale hráči odjezdili zápas na maximum jejich schopností, nedovolili si to odchodit. Lituji, že jsme postavili do zápasu Šroma a ne Chmiela, bylo to ale rozhodnutí Juraje Šimurky, trenéra brankářů. Jak vidno, Šrom na zápas připraven nebyl. Štve mě, že dostáváme žluté karty za nic, jak ti kluci můžou někoho zranit, vždyť to jsou děti. Naše situace ohledně sestupu je už podle mě dávno rozhodnutá, s tím už se nic nedá dělat. Ale s tím jsme do toho v zimě šli. Asi by to byla senzace, kdybychom tu nějaký bod uhráli. Kvalita byla na straně Slavie daleko větší. Jestli má Slavia na evropské poháry? Je před ní ještě kopec práce."

Dušan Uhrin mohl být spokojený po třetí domácí výhře v řadě: "Tohle utkání bylo s otazníkem, měli jsme problémy se sestavením mužstva. Bílek, Zmrhal chřipka. To, co jsme dělali v přípravě, nám vypadlo. Hráči, kteří ale ty chybějící nahradili, je nahradili stoprocentně. Jako obvykle jsme doma prohrávali 1:0, ale jsem rád, že jsme to otočili. Chci pochválit Součka, který byl nejlepší na hřišti i bez těch gólů, snad mu dají ve Sportu desítku. Dlouho jsem neviděl hrát hráče takhle dobře v naší lize. Vypracujeme si šance, ale moc je neproměňujeme, to nás stálo body v Jihlavě. Dnes to bylo podobné a tak jsem rád, že se prosadil Souček z pozice defenzivního záložníka. Děkuji fanouškům, atmosféra byla fantastická. Souček mě překvapil na začátku sezóny, původně neměl být vůbec v základní sestavě, ale po posledním přáteláku v létě jsem se rozhodl, že ho v sestavě potřebuji. Teď už nás nepřekvapuje, ale nechci ho moc chválit, aby nám nezpychl. Souček má velkou výhodu, že za každé situace na hřišti chce hrát fotbal. Jestli bude hrát takto, asi ho tu moc dlouho neudržíme. Ve chvíli, kdy nemáme míč pod kontrolou, musí zaujímat na hřišti určitou pozici, ale dopředu má chodit a může se střídat s Hušbauerem. Dnes jsme potřebovali, aby tomu pomohli i krajní záložníci a to se dařilo. Všechny naše zimní posily potřebují pořád ještě čas. Mešanovič měl šance v Jihlavě, nedal to, ale jak říkám, nic není hned, hráči potřebují čas, vytváříme něco nového. Já jsem se všemi hráči spokojen, protože všichni makají na 100 %. I na tréninku se hráči pořád chtějí zlepšovat, máme v týmu zdravý duch. V létě si pak zhodnotíme, jestli nás někdo přesvědčil nebo ne. Vzhledem k ostatním výsledkům tohoto kola byla naše výhra velmi důležitá. Do Boleslavi se těšíme, ale máme teď hodně nemocných hráčů a ještě nevíme, jak to poskládáme. Síla soupeře je obrovská. Doufám, že ten zápas bude zajímavý pro lidi."

19.kolo - Neděle 28. 02. 2016 17:30