Sparta - Slavia 1:1

Dnes se hrálo již 254. slavné derby pražských S. Slavii tentokrát šlo jen o prestiž, naopak Sparta potřebovala nutně vyhrát, aby se alespoň bodově držela se svými soupeři o titul, s Libercem a Viktorkou. Všichni slávisté můžou být rádi, soupeře jsme obrali o dva bodíky, i když to tak dlouho nevypadalo...

sestava: R. černý - G. Sankovič (80. J. Kozák), A. Petrouš, D. Šuškavčevič, T. Hrdlička - K. Piták, P. Gedeon, R. Dostálek, R. Skácel (58. P. Kuka) - T. Došek (67. T. Kuchař), Š. Vachoušek góly: Dostálek Slávisté do utkání nastoupili v lehce pozměněné sestavě - Lukáš Došek se nestačil doléčit, a tak jeho místa, stejně jako proti Liberci, zaujal Sankovič. Místo mladíka Šilhavého se na post středního obránce postavil další náš cizinec, Šuškavčevič. Tato nově postavená obrana měla na Letné velké problémy, převážně během prvního poločasu. Hosté hráli aktivně, kombinovali, ale soupeř se dostával do stoprocentních šancí, snad do pěti. Proměnil ale až tu poslední, kdy naši obránci opět nechali volného mladičkého Juna, který měl čas zpracovat si míč na prsa a obstřelit Radka - 1:0. To bylo právě krátce do poločasu, tedy gól do šatny. Ve druhém poločase slávisté zlepšili defenzivní činnost a prostřídáním se podařilo ještě více rozhýbat ofenzivu. Skácela vystřídal uzdravený Pavel Kuka, který začal v útoku operovat s Tomášem Doškem. Vachoušek zaujal Skácelovo místo levého záložníka. Později se opět přesunul do útoku, když střídající Kuchař zaujal tento post, odešel Došek. Slávisté se snažili, hrál se pohledný fotbal nahoru dolů, Dostálek přestřelil branku ve vyložené situaci, po Kukově nahrávce. Blížil se konec a trenér Beránek se rozhodl zariskovat, stáhl hru na tři obránce a posílil zálohu o Kozáka. Tento odvážný tah se vyplatil, Kuchař zatáhl míč po levé straně a zacentroval, Kuka nohou přiklepl na kapitána Dostálka, ten si zpracoval v běhu míč na prsa a trefil díru mezi nohama spar?anského gólmana - 1:1. Spar?ané se sice ještě snažili, ale svoji ztrátu již nezvrátili. Info ze Sportovních novin: Dostálkova trefa čtyři minuty před koncem rozhodla o tom, že 252. derby mezi Spartou a Slavií zůstalo bez vítěze. Spar?anští fotbalisté v důležitém utkání 25. ligového kola dlouho vedli po Junově trefě ze závěru prvního poločasu, ale po Dostálkově brance na 1:1 o výhru přišli a zkomplikovali si tak souboj o mistrovský titul. Hosté ani v jedenáctém zápase na jaře neprohráli. Úvod derby, do něhož nakonec trenér Lavička neposlal útočníka Tumu, žádné obvyklé o?ukávání nepoznamenalo. Zvláště Sparta se snažila podle svých slibů útočit a už v druhé minutě pálil Sionko z voleje mimo. Slávisté byli o něco opatrnější, z některých hráčů jako by až příliš čišela nervozita z tak důležitého zápasu. V sedmé minutě sice Vachoušek v pádu po rohu spar?anskou branku ohrozil, ale neuspěl. Podstatně lépe už vypadala Dostálkova táhlá střela o čtyři minuty později, ale tu čech stačil vyrazit na roh. V chladném počasí dorazilo na Letnou méně diváků, než se čekalo, a radikální příznivci domácích dávali hlasitě najevo, že vinu za krizi minulých týdnů dávají klubovému vedení a nikoli odvolanému trenéru Hřebíkovi. V šestnácté minutě spálila Sparta svoji první velkou šanci, do níž se dostal po Michalíkově obloučku Sionko, ale sám před černým zklamal. Ještě více ale šokoval své příznivce mladík Jun, který se dostal po ideálním lobu od Flachbarta za slávistickou obranu, ale ač šest metrů od branky nikým neatakován, poslal svůj pokus vysoko nad. Brzy ale dostal možnost svoje zaváhání napravit. Ve 44. minutě už další Flachbartův centr s přehledem proměnil a těsně před přestávkou dostal Spartu do vedení. Po změně stran se Slavia přece jen probudila, v 50. minutě musel čech likvidovat nebezpečnou hlavičku Šuškavčeviče. Hosté tím spustili svoji výraznější ofenzívu, kterou brzy posílil i kanonýr Kuka. Sparta se snažila oplácet brejkovými akcemi, a tak se hrálo nahoru-dolů, by? chvílemi na úkor přesnosti. Fanoušci nápaditého fotbalu ale byli spokojeni. Sparta ani v závěru nevsadila na bránění těsného náskoku, a tak se po celém hřišti bojovalo až do posledního hvizdu rozhodčího Liby; ten už jako přímý aktér slyšel i útočník Tuma, kterého si dnes Sparta přivedla na hostování z Příbrami. Jenže zároveň zažil i slávistické vyrovnání na 1:1, které zařídil v 86. minutě Dostálek po Kukově přesném při?uknutí. Pak ještě v nastaveném čase mohl svým barvám vrátit výhru Sionko, ale v šanci znovu zamířil nad břevno.