Hráči Slavie

Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

Vážení fanoušci, milí čtenáři Slávistických novin. Děkuji vám za příjemnou odezvu u prvního dílu trojdílného seriálu Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra. Ve druhém dílu, který právě čtete, se dozvíte více informací o zahraničních hráčích, kteří od nás odešli v letech 2010 až 2012. Jste-li takovými fajnšmekry a zajímají vás další osudy hráčů jako James Dens, Liridon Krasniqi, či Riste Naumov, tak není nic snazšího, než se pohodlně usadit a nerušeně se začíst do prostředního dílu našeho seriálu.

Hráči jsou řazeni podle období, kdy u nás působili (od roku 2006). Letopočty v závorkách za hráčem toto období vymezuje.

Deniss Romanovs (2009 - 2010) - Jeden z bývalých slávistů, který se vydal za honbou po exotických angažmá. Po našem klubu nejdříve zkusil ázerbajdžánskou ligu v týmu Khazar Lankoran. To zřejmě bylo pro Denisse malé dobrodružství, a tak volí přestup do indonéské ligy! Tam vystřídá za 4 roky 4 týmy, jmenovitě Cendarawasih Papua, Arema Indonesia, Pro Duta a Madura United. Můžeme se jen dohadovat, co bylo za tak častým střídáním klubů tohoto Lotyše. Všude totiž byl gólmanem číslo 1 a s Pro Dutou dokonce vyhrál místní titul. Romanovs kupodivu ani v této době nevypadl z reprezentace. Je ovšem pravdou, že byl ve většině případů pouze náhradníkem. Celkově si za lotyšskou repre připsal 5 startů. Po asijském dobrodružství se Deniss vrátil domu. Sezónu 2016 dělal dvojku v týmu Rigas FS. Minulý rok zastával stejnou pozici v klubu Riga. Oba týmy při působení Romanovse hrály nejvyšší soutěž. Nyní je 39letý veterán bez angažmá, což bude pravděpodobně znamenat konec jeho zajímavé kariéry.

James Dens (2009 - 2010) - Tento brazilský pravý bek si lepší jméno než u nás udělal v Chorvatsku, kam ze Slavie přestoupil. Záhrál si v NK Záhřeb a také v našem spřáteleném týmu Hajduku Split. V roce 2012 si na chvíli odskočil na Kypr do klubu Alki Larnaca. Ještě předtím, než ve 29 letech kvůli zranění kolene ukončí kariéru, zkusí restart doma v Rio Branco. Dnes by měl působit jako fotbalový agent. (Pozn. redakce: Alternativní fakta hovoří o tom, že Dens v béčku nabírá kondici a nastoupí, až bude Slavii nejhůře. quelhar)

Štefan Senecký (2010) - Brankář Senecký se po krátkém hostování v Praze (odchytal za nás pouhé 4 zápasy) vrátil do Turecka, do klubu Ankaragücü. Tam příliš šancí nedostal, a tak mění angažmá v rámci turecké nejvyšší soutěže. Jeho novým chlebodárcem“se stane Sivasspor. Za 2 sezóny 2 zápasy. To věru není mnoho. Senecký se tak v roce 2014 vrátí domu na Slovensko. Sezónu 2014/2015 začal v druholigové Seredi. Prokázal kvality a ještě v téže sezóně putoval o soutěž výše. Vytáhl si ho Ružomberok. Tam si za 2 a půl roku připsal slabých 19 startů (všechny ve zmíněné sezóně 2014/2015). V letošním ročníku tento dvanáctinásobný slovenský reprezentant opět háji barvy Seredě.

Kevin Lafrance (2010) - Za červenobílé si urostlý haitský stoper připsal pouhých 6 startů. Bylo tak logické, že se v roce 2010 vrátil do tehdy prvoligového Mostu. Tam ještě odkroutil dvě sezóny (s krátkou přestávkou na Žižkově). V roce 2013 se vydal za novou výzvou do Polska. Nastupoval za Widzew Lodž v 1. lize a za Miedž Legnica a Chrobry Glogow v 2. nejvyšší polské soutěži. Bylo tak možná mírným překvapením, když si Kevina vytáhl poměrně dobře známý tým z kyperské nejvyšší soutěže AEL Limassol. Tam minulý rok a hlavně letos nastupoval pravidelně. V současém ročníku si také připsal 6 startů v předkolech Evropské ligy a 3 góly. Kariéra tohoto, dnes 28letého Haiťana jde nahoru. To dosvědčuje i pěkných 31 startů za reprezentaci. V říjnu minulého roku se brankou dokonce podílel na remíze Haiti s Japonskem 3:3. Do reprezentace se Lafrance poprvé podíval v roce 2010, v krátkém období, kdy hájil barvy Slavie.

Anssi Jaakola (2010 - 2011) - Finský gólman se v našem dresu dočkal pouze 2 startů. Protlačit se přes „Čaroděje“ bylo holt až příliš těžké. Jaakola tak v roce 2011 zakotví na ostrovech. Ani ve skotském Kilmarnocku se však Jaakolovi nedaří podle představ. Za necelé 3 sezóny odchytal pouhých 13 duelů. Anssi se proto rozhodne pro radikální změnu. V roce 2013 přestoupí do Ajaxu Cape Town v Jihoafrické republice. V této pro Fina netypické destinaci úspěšně absolvuje 3 sezóny. A co víc? V létě 2016 zaujme skauty druholigového anglického Readingu. Jaakola neváhá a volí návrat do Británie. Nyní zde Anssi prožívá svou druhou sezónu. 21. listopadu minulého roku si připsal svůj premiérový start v duelu s Boltonem. Další zatím nepřidal.

Tijani Belaid (2008 - 2011) - Jeden z nejúspěšnějších a zároveň i nejoblíbenějších slávistických cizinců novodobé historie se po angažmá u nás vydal na zkušenou do Anglie. V The Championship se přidal k týmu Hull City. Tijani se ale neprosadil podle představ a připsal si pouhých 8 startů.  Tímto angažmá tak začal strmý kariérní pád této tuniské naděje. Následujíci sezónu působil v Apoelu Nicosie. Tam sice zažil slavné tažení Ligou mistrů až do čtvrtfinále, bohužel však Tijani nenastoupil do jediného utkání v této milionové soutěži. Po nepovedeném angažmá na Kypru se pokusil oživit uvadající kariéru v Německu. Vybral si druholigový berlínský Union. Ani tam nepřišel restart. O moc úspěšnější nebyla ani následná angažmá v portugalské Moreirense a v bulharském Plovdivu, kde nastupoval za místní Botev. TJ se tedy rozhodl pro logický návrat domů. A první sezóna se mu v Clubu Africain opravdu povedla. Ve 28 zápasech dal 8 branek a dotáhl tým k ligovému titulu.  To ovšem byla po hříchu jediná úspěšná sezóna po návratu domů. O rok později Belaid nastoupil do pouhých 7 zápasů. I kvůli tomu ukončí svůj kontrakt a odejde zdarma do CS Sfaxien. 88 odehraných minut za půl sezónu ve Sfaxien Tijanimu pochopitelně nestačilo, a tak se v sezoně 2016/2017 rozhodne pro ještě jeden návrat do Evropy. Dostane šanci v řecké Superlize za tým Veria. Zde zažil další a zatím poslední kariérní neúspěch. Tijani zřejmě v roce 2017 zanevřel na pokusy o kariérní restart a zkusil si vydělat nějaký ten peníz v indonéské lize za tým Sriwijaya. Ve 30 letech si za tento tým připsal 26 startů a 5 gólů. To není špatná bilance. Na letošní sezónu se však opět vrací domů, do klubu Club Africain. Tijani má za sebou jistě zajímavou kariéru, nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že tento odchovanec Interu, podle toho, co předváděl u nás, mohl dokázat mnohem více.

Hocine Ragued (2009 - 2011) - Tunisan, kterému u nás zřejmě „zlomilo vaz“ velké očekávání. Přicházel totiž jako nový Tavares. Naděje nenaplnil. I z tohoto důvodu u nás nevydržel dlouho. Jeho dalším působištěm byl turecký Karabükspor. Tam po dobu dvou sezón podával dobré výkony. Bylo tedy tak trochu překvapivé, když se již ve 28 letech vrátil domu, do Tuniska. V týmu ES Tunis vydržel dlouhých 5 let, byl stabilním členem sestavy a získal dva tituly a dvě druhá místa. K tomu přidal 54 startů za tuniské národní mužstvo a dvě účasti na Mistrovství Afriky. Jeho poslední sezonou byl ročník 2016/2017. Ten strávil ve Spojených arabských emirátech, kde si na závěr kariéry přivydělal v Emirates Club. 

Riste Naumov (2009 - 2011) - Slávističtí fanoušci si Risteho vybaví zřejmě zejména ve spojitosti s těžkým zraněním, které si u nás přivodil během zápasu s Teplicemi. I proto mu Slavie nechala v roce 2011 projít kontrakt. Jeho novým klubem se stane Trnava. Tam ovšem nepadne do oka trenérovi a tak po pouhé sezóně tým opustí. Od roku 2012 až dodnes působí, s výjimkou sezóny 2014/2015, v makedonském týmu Bregalnica Štip. Zmíněný výjimečný ročník je velmi zajímavý. Riste ho strávil v maledivské lize! Nastupoval za 2 týmy (Maziya a Ayeyawady United) a ve 41 zápasech si připsal 35 branek! Jak již však bylo zmíněno, dnes opět hájí barvy Bregalnice. Bohužel, minulou sezónu musel řešit nepříjemnosti spojené se sestupem do 2. ligy.

Liridon Krasniqi (2009 - 2011) - Bývalý velký talent z Kosova (nebo alespoň se tak o něm tehdy mluvilo), kterého nám ještě ve velmi mladém věku „ukradla“ Mladá Boleslav, to je Liridon Krasniqi. V Boleslavi však „dostal“ všehovšudy jeden ligový start. Odešel tak do Turecka. V Ankarasporu se neprosadil. Hostování ve Fethiyesporu, tehdy ve 2. turecké lize, ale nebylo špatné. I proto si vysloužil další přestup. Od roku 2015, až dodnes, působí v malajském klubu Kedah. A daří se mu. Vyhrál dvakrát pohár a pravidelně nastupuje. V roce 2014 si také připsal premierový start za tehdy novou reprezentaci Kosovo.

Niall Cousens (2010 - 2012) - Kanaďan, který v Česku absolutně nepřesvědčil. Neprosadil se totiž nejen ve Slavii, ale ani v Ovčárech a v Hlučíně. V roce 2012 se Cousens vrátil domů. Nějaký čas trénoval s rezervou Vancouveru. Angažmá si však nenašel. Pár zápasů měl snad odehrát za univerzitní mužstvo UBC Thunderbirds. V současnosti by, podle dostupných zdrojů, ve svých 26 letech, měl pracovat jako policista. Ukázkový příklad nepovedeného přestupu.

Filip Duranski (2009 - 2012) - Dnes již 26letý rodák ze Skopje se ve Slavii neprosadil. Zvolí tedy návrat domů do Makedonie. Tam až dodnes nastupuje výhradně v 1. lize. Vystřídal kluby Turnovo, Rabotničky a Sileks. Z těchto 3 klubů se mu zřejmě nejvíce líbilo v Rabotničkách, protože se tam v roce 2016 vrátil. Duranski nastupuje pravidelně a v současnosti s tímto týmem okupuje 5. příčku ligové tabulky.

Bassirou Dembelé (2010 - 2012) - Slávistu, který se u mnohých fanoušků proslavil zejména rozdáváním letáků na Václavském náměstí v dobách hluboké finanční krize našeho týmu, není jednoduché vypátrat. Po Slavii se zřejmě vydal do řeckého Paralimni. Následně podle všeho nastupoval v malijských týmech AS Bakaridjan a Stade Malien. Nějaký čas také strávil v tuniském Gabés, kde vyhrál druhou ligu. Ještě minulou sezónu zřejmě nastupoval opět v Řecku, v týmu Anagennisi Karditsas hrající v 2. nejvyšší soutěži. V současnosti je Dembelé bez angažmá.

Róbert Cicman (2011 - 2012) - A další hráč, který po sešívaném angažmá zvolil návrat domů. Cicman odešel do bleděmodré Nitry. V roce 2013 pak sice neuspěl na testech v Cracovii Krakow, ale smutnit nemusel. V témže roce ho získal jiný polský klub a sice Sandeczja Nowy Sacz. Angažmá v 2. polské lize se mu nepovedlo. Cicman se tak podruhé navrací na Slovensko. Již třetí sezónu hraje v 2. lize. Tam vystřídal kluby Haniska a Lokomotiva Košice. Barvy Košic tento slovenský stoper hají dodnes.

Vitali Trubila (2009 - 2012) - Po angažmá v našem týmu se vydává za jedním z vrcholů kariéry. Získá ho velký běloruský tým Dinamo Minsk. Tam Trubila odehraje jednu sezonu. Po ní se přestěhuje k ligovému konkurentovi do Gomelu. Ani tam však nevydrží déle jak 12 měsíců a opět se stěhuje. Tentokrát však do jiné země. Získá ho druholigový ruský Saratov. Opět jedna sezóna a pryč. Sezónu 2015 odehraje Vitali v Soligorsku. V současnosti hraje 33letý Trubila za FC Minsk. A pozor! Kroutí tam již druhou sezónu.

Komentáře (23)

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde

 1. Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

  fredydj (přítel SN)     před 12 měsíci 28.01.2018 13:13 |  
  6 0

  Super článek!

 2. Naumov

  JS (přítel SN)     před 12 měsíci 28.01.2018 13:28 |  
  9 1

  Jen bych chtěl říct, že Naumov si zranění nepřivodil, nýbrž ho nechutně prasácky zlikvidovalo vylízané hovado jménem Martin Klein. By mě zajímalo, jaké to je, zničit někomu kariéru, jestli si to aspoň uvědomuje...

  Článek je super. :)

  • Re: Naumov

   Fallen (přítel SN)     před 12 měsíci 28.01.2018 18:58 |  
   1 0

   Já mám z nějakého důvodu s tím zraněním zafixovaného Matulu. Netušim proč. Možná zprasil někoho jiného

   • Re: Naumov

    kjandourek (admin)     před 12 měsíci 28.01.2018 19:04 |  
    3 0

    Matula zlikvidoval více našich hráčů... např. Boudjemu... a v tomhle utkání poslal na ošetřovnu Petra Jandu... a sám si také nějak ublížil...

    https://www.youtube.com/watch?v=1P6loxE2Aoc

    Když si pustíš tenhle odkaz (pozor, není to pro slabší povahy!)... tak tam zrovna komentátor, netušíce, co se to odehrává v reálu mluví o tom, že Matulu odvážejí do nemocnice...

   • Re: Naumov

    Arutha     před 12 měsíci 28.01.2018 19:05 |  
    3 0

    Matula těch hráčů zprasil několik, například Jandu, či Boudjemu

  • Re: Naumov

   Travinho     před 12 měsíci 29.01.2018 08:43 |  
   1 0

   Já chápu, že s tebe mluví naštvání, ale tehdy to od Kleina dost možná nebyl ani faul. Byla to nešťastná náhoda.

   • Re: Naumov

    Travinho     před 12 měsíci 29.01.2018 08:43 |  
    0 0

    *z tebe

 3. Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

  Fačín     před 12 měsíci 28.01.2018 14:22 |  
  4 2

  Díky moc za tyto články. Musel jsi tím nejspíš strávit spoustu času, ale hádám, že jsi to dělal proto, že tě to vlastně baví.

  Je vidět, že příliš mnoho cizinců, kteří u nás působili, se víceméně skoro nikde neprosadili. Těžko říct, čím to opravdu je.

  Každopádně na některá jména jsem skoro zapomněl, některých je mi "líto" dodnes. Například Tijani Belaid, to byl dle mého vynikající hráč. A takový Kevin Lafrance, to byl již tehdy ve svém mladém věku zajímavý hráč - vlastně mi ho teď připomíná Deli. Taky vysoký, v pohybu elegantní, občas trochu lehkovážný.. U něj je zajímavé, že se prosadil prakticky nejvíc ze zde zmiňovaných hráčů. Navíc mu je teprve 28 let. Třeba tip na přestup, kdyby nám někdy došla zásoba stoperů:))

  • Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

   Dennis     před 12 měsíci 28.01.2018 16:15 |  
   5 0

   Na tomhle výčtu je právě hezky vidět, že ty hráči, co sem chodili, byli naprostí nýmandi... My jsme si mysleli, jaký to nebudou hvězdy, ale když se pak člověk podívá na ty jejich kariéry (včetně předchozího dílu), tak zjistí, že si vlastně nikde nekopli... Doufám, že náš současný i budoucí výběr cizinců bude úspěšnější.

 4. Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

  pajsano     před 12 měsíci 28.01.2018 14:43 |  
  3 0

  Trochu jsem pozkoumal osud Nialla Cousense. Po konci ve Slavii byl v lete 2012 v Nemecku na testech postupne v SV Wacker Burghausen, Jahn Regensburg, SV Waldhof Mannheim a SSVg Velbert. Ve Velberu mu kanonec po mesici treninku v rijnu nabidli smlouvu, ale klub mel nejake potize, takze Niall se rozhodl nepodepsat a vratil se do Vancouveru. Snahy o prunik do evropskeho fotbalu vzdal a zacal studovat kineziologii na UBC (University of British Columbia) a hrat za jejich tym UBC Thunderbirds. V roce 2014 se svitlo na lepsi fotbalove casy, protoze zacal nejprve trenovat a pak i hrat za Vancouver Whitecaps U23 (juniorka tymu MLS). Bohuzel pro Nialla juniorku zrovna po sezone 2014 zrusili, protoze zalozili becko, ktere zacalo hrat vyssi soutez. (Mimochodem i becko nakonec Whitecaps zrusili, protoze podepsali smlouvu s farmarskym tymem Fresno FC). Rok 2015 byl jeho poslednim rokem studii na UBC a tudiz i hrani za Thunderbirds a koncem jeho fotbalove kariery.

  • Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

   edenian     před 12 měsíci 28.01.2018 20:42 |  
   0 0

   Vzhledem k tomu jeho studiu se da predpokladat, ze by mohl smerovat k profesi trenera.

 5. Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

  mats     před 12 měsíci 28.01.2018 18:49 |  
  1 0

  Díky. Stejně jako minule, zase hodně zajímavý čtení.

  • Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

   DF007     před 12 měsíci 28.01.2018 19:37 |  
   5 1

   Zajímavé a smutné, když si člověk uvědomí, co tady bylo za h(s)ráče.

 6. Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

  jane (admin)     před 12 měsíci 28.01.2018 21:23 |  
  5 0

  Pro mě je největší hardcore maledivská liga - tam bych chtěla vidět, jak vypadají hřiště a tak celkově všechno.

 7. Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

  smely (přítel SN)     před 12 měsíci 29.01.2018 12:05 |  
  2 0

  supr clanek, diky a tesim se na samostatny silvestrovsky special venovany Paulu Munsterovi se zamerenim na jeho skvostne netrefeni mice na brankove care na Zizkove... :-)

  • Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

   kjandourek (admin)     před 12 měsíci 29.01.2018 12:21 |  
   1 0

   No co co - Tobě to v životě neskočilo na drnu? :-)

   • Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

    smely (přítel SN)     před 12 měsíci 29.01.2018 13:54 |  
    0 0

    nerikam nic :-) , ja jen , ze sem se tehdy malem pocural smichy...

 8. Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

  Travinho     před 12 měsíci 29.01.2018 17:20 |  
  0 0

  U Romanovse je zajímavé, že dal indonéské lize i branku z penalty.

 9. Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

  Travinho     před 12 měsíci 29.01.2018 17:23 |  
  0 0

  U La france by se mělo uvádět spíše reprezentant Haiti. Narodil se normálně ve Francii.

  • Re: Bývalí slávističtí cizinci a jejich další kariéra II

   Travinho     před 12 měsíci 29.01.2018 17:29 |  
   0 0

   To samé u Belaida, který sie reprezentoval Tunisko, ale jako u Francouzského rodáka bych u něj rozhodně nevolil slovní spojení - "Vrátil se domů". To jsou však samozřejmě jen mouchy, jinak díky za vynikající článek. Jsem rád, že sis vzpomněl i na Cousinse. Ještě by mě docela zajímal Ivanovič nebo jak se ten kluk, který byl z velkou pompou představován, když přišel v 17 do našeho dorostu, jmenoval?

SN na Facebooku

Oficiální Facebook žen