Názory

Slavia a penalty - čtenářský článek uživatele Rozumbrada

Ohlédnutí za penaltovou statistikou ligové sezony 2018-19

V minulé sezoně se často psalo o rekordním počtu penalt pro Slavii, nepsalo se už ale o rekordním počtu penalt proti Slavii, nepsalo se o penaltových rekordech Sparty, a už vůbec se nepsalo o tom, že penaltová statistika byla v minulém ročníku mnohem výhodnější pro Spartu, než pro Slavii.


Rekordní počet penalt proti mistru

Slavia sice stanovila nový rekord počtem 15 kopaných penalt za sezonu, ale také čelila 7 penaltám, což je nejvyšší počet penalt odpískaných proti mistru české ligy (tedy od sezony 1993-94). Dosavadní maximum bylo 6 penalt proti Liberci v sezoně 2005-06.

Sedm penalt je také nejvyšší počet penalt, kterému zatím v české lize musela Slavia čelit -- dosavadní maximum bylo 5 pokutových kopů odpískaných proti Slavii v sezoně 2005-06.


Pohroma pro obranu Slavie

Podíl penalt na obdržených brankách byl pro obranu Slavie přímo katastrofický: z penalt dostala 6 z 26 branek -- tedy téměř čtvrtinu všech gólů!

Tento vysoký podíl stanovil nový rekord nejen pro mistra, ale dokonce i pro jakéhokoliv jiného účastníka české ligy.

Je otázka, do jaké míry je tak vysoký podíl penalt na inkasovaných brankách známkou slabiny v obraně Slavie, a do jaké míry připadá na vrub dalším důvodům.


Sparťanská závislost na penaltách

Náš rival Sparta kopal 14 penalt, ale čelil pouze 3 pokutovým kopům, a tak rozdílem 11 penalt vyrovnal ligový rekord ze sezony 1994-95 (ustanovený samozřejmě také Spartou).

Útok Sparty byl též z celé ligy nejzávislejší na penaltách: více než šestinu (17%) svých gólů dal z pokutových kopů, zatímco u Slavie byl podíl penalt na gólech 12,7% (přičemž ligový průměr byl zhruba každý desátý gól z pokutového kopu).


Proměňování penalt

Závislost útoku Sparty na penaltách rozhodně nebyla dána vysokým zužitkováním pokutových kopů tímto mužstvem -- Sparta byla totiž vsítěním 10 ze 14 penalt lehce podprůměrná a daleko za Mladou Boleslaví, která proměnila 10 z 11 penalt.

Slavia dala bohužel jen 10 z 15 penalt -- v této oblasti by se rozhodně mohla zlepšit.


Poměr gólů ze hry k penaltám

Aby se Sparta dočkala penalty, stačilo jí dát soupeřům v průměru pouze dva a půl gólu ze hry, nejméně z celé ligy. Obraně Sparty ovšem museli dát soupeři v průměru přes 10 branek, než se dočkali penalty.

Soupeřům Slavie naopak stačilo vsítit v průměru méně než 3 góly, aby se proti ní dočkali pokutového kopu. Kdyby penalty proti Spartě byly pískány v poměru k inkasovaným gólům ze hry tak často, jako proti Slavii, čelila by Sparta ne 3 pokutovým kopům, ale 11!


Video (VAR) a penalty

Téměř všechny zápasy silné trojky (Slavia, Plzeň, Sparta) se odehrály za přítomnosti videa (VAR), přičemž častost penalt v těchto zápasech byla běžně vysvětlována přítomností VAR.

Pokud se podíváme na poměry branek ze hry k penaltám, pak tato čísla u silné trojky roli VAR částečně potvrzují (čísla nižší než ligový průměr 6,6 znamenají častější penalty):

Útok: Sparta 3,5; Slavia 4,6; Plzeň 6,4; ligový průměr 6,6.
Obrana: Slavia 2,8; Plzeň 3,4; Sparta 10,3; ligový průměr 6,6.

Velikou výjimkou je zde ale obrana Sparty.

Pokud měl útok Sparty z celé ligy nejvyšší podíl gólů z penalt i díky vlivu VAR, pak je otázkou, proč její obrana naopak patřila mezi nejméně zasažené penaltami.

A pokud přítomnost VAR zčásti vysvětluje vysoký podíl penalt na gólech proti obraně Plzně a Slavie, pak proč se podobný účinek videa vůbec neprojevil na obraně Sparty?


Důležité penalty

Penalta za stavu 4 : 0 má samozřejmě menší význam, než penalta za nerozhodného stavu, či penalta, která může vést k vyrovnání. Počítáme-li pouze tyto 'důležité' penalty, význam pokutových kopů pro Spartu je znovu zjevný: Sparta jich totiž kopala 10, zatímco Slavia pouze 7. Slavia kopala většinu svých penalt v době, kdy v zápase vedla, zatímco u Sparty tomu bylo naopak.

Sparta mimochodem tímto vysokým počtem 'důležitých' penalt stanovila nový rekord ligy (dosavadní rekord měla Plzeň s 8 'důležitými' penaltami v sezoně 2014-15).


Body pro Spartu a Plzeň

Pokud by na konci základní část ligy byly zpětně zrušeny góly z penalt, ztratily by Sparta i Plzeň shodně 4 body, nejvíce z celé ligy. Slavia by naopak smazáním penalt 2 body získala, a tak by do nadstavby šla s náskokem 10 bodů, přičemž by pak titul mohla oslavit již ve 32. kole vítězstvím nad Plzní doma v Edenu.


Penalty a dezinformace

V minulé sezoně se objevovala nařčení ze 'spojenectví' mezi Slavií a Berbrem, a s tím i zpochybňování výsledků Slavie.

Například již v únoru Lidovky napsaly, že se "spekuluje o tom, že už je o titulu pro Slavii dopředu rozhodnuto, protože si to Berbr skrze obrovskému vlivu na rozhodčí pohlídá" (autor J. Šindelář), a bulvární Expres v květnu v titulku rovnou křičel "Pomohla jí i smlouva s ďáblem" -- přičemž samozřejmě zmínil 15 penalt jako důkaz náklonnosti rozhodčích.

Rafinovaněji na to šel moderátor TIKI-TAKA, který v březnu nejdříve Tvrdíkovy vpálil "Vy jste kopali už 14 penalt" a brzy poté zmínil údajné kamarádství Tvrdíka s Berbrem.

Důvod k rozpoutání pomluv proti Slavii je zřejmý: je to ve skutečnosti Sparta, která uzavřela de facto spojenectví s Berbrem a pomohla zvolit jeho lidi, a je to Sparta, která má v osobách jako Chovanec a Svoboda nesmírný vliv na fotbalové zákulisí, nesrovnatelně větší, než Slavia.

A je to Sparta, jejíž působení v lize by mělo vyvolat diskuzi o zaujatosti rozhodčích v její prospěch, ať už jde o skandální zápasy, jako bylo jarní derby, nebo o penaltové statistiky, které jsou pro ní tak výhodné. Rčení "zloděj křičí chyťte zloděje" by zde mohlo vystihnout situaci velmi trefně.

Je třeba mít i na paměti, že médiím dominuje Praha a v ní mají bohužel většinu Sparťané, což znamená, že mají i nadměrný vliv ve sdělovacích prostředcích, a samozřejmě ne každý žurnalista se snaží psát nezaujatě. Nepřekvapí tedy, pokud i v této sezoně budou informace o Slavii v médiích mnohdy zkreslené, a že jako v případě penalt v uplynulé sezoně bude zmiňováno ze statistik pouze to, co určitým zájmům vyhovuje, ale už ne to, co danému účelu protiřečí.


Poznámky:

Při psaní článku jsem spoléhal zejména na údaje ze stránek csfotbal.cz – jde o prvotřídní zdroj statistik o českém fotbale. Terminologii 'důležité' zápasy jsem převzal z článku "Penalty- kdo, kolik a kdy" <http://www.csfotbal.cz/clanek/penalty-kdo-kolik-kdy>, a panu Aleši Jandačovi z CSFOTBAL velice děkuji za laskavé zaslání aktualizovaných tabulek.

Další penaltové statistiky a tabulky nalezne čtenář v sérii tří článků na RUIK FOOTBALL:

https://www.ruik.cz/vliv-penalt-na-goly-liga-2018-2019-aneb-penaltova-kralovna-sparta/
https://www.ruik.cz/penalty-a-body-v-uplynulem-rocniku-fortuna-ligy-aneb-bez-penalt-by-slavia-titul-slavila-drive/
https://www.ruik.cz/rozbor-castosti-narizenych-penalt-v-uplynulem-rocniku-fortuna-ligy-aneb-penaltove-princezny-sparta-a-pribram/

Komentáře (13)

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde

  1. Re: Slavia a penalty - čtenářský článek uživatele Rozumbrada

    Virgil1956     před rokem 17.07.2019 13:19 |  
    15 0

    Skvělá práce, díky za informace. S tou Spartou není divu, že proti ní bylo tak málo penalt, třeba za ruce, protože Rumuni mají rameno od ramena až k zápěstí :)

  2. Re: Slavia a penalty - čtenářský článek uživatele Rozumbrada

    donford     před rokem 17.07.2019 13:44 |  
    5 2

    Tohle mě vždy fascinuje, ty vyčerpávající podrobnosti, ta mravenčí práce. Velmi jsem upřímně obdivoval poznatky JS o klubech a místech zápasů našich v EL a rovněž toto.

  3. Re: Slavia a penalty - čtenářský článek uživatele Rozumbrada

    Lunaris     před rokem 17.07.2019 13:59 |  
    18 1

    Od 90. let se nezměnilo nic, pouze Sparta je tak trapná, že už ani tlačenka nepomůže.

  4. Re: Slavia a penalty - čtenářský článek uživatele Rozumbrada

    Akuls     před rokem 17.07.2019 17:44 |  
    9 0

    Zajímavé by bylo, kdyby článek ještě obsahoval, kteří rozhodčí nejčastěji tahali za Spartu u VAR horké kaštany z ohně. Pokud se pamatuji, tak to byl hlavně svatý muž Příhoda, ten snad bude díky vystupování v TikiTaka papežem brzy i svatořečený, dále naše asi stále, alespoň u UEFA, největší rozhodcovská hvězda Královec a konečně osvědčení a všeho schopní rutinéři Franěk a Hrubeš. Takže tito zkušení harcovníci viděli u VAR třeba penaltu po centru na horní patro sparťanské tribuny a naopak neviděli jasný faul na Závišku v derby s Klokaniens. Penalty ale neviděli např. i proto, že Frýdek má údajně rameno až k lokti, či u VAR nebyl k dispozici záběr z jedné kamery, který ale viděli všichni diváci u TV přijímačů. Uvidíme, jak to bude vypadat letos, počítám, že bychom se už mohli dočkat v sobotu v zápase ACS vs. Jablonec. Druhá porážka doma by mohla rozkývat židli pod Jílkem a tak jak říkal Ivan Horník, štěstíčku je třeba jít naproti. No alespoň Pelta třeba ochutná svoji medicínu.

    • Re: Slavia a penalty - čtenářský článek uživatele Rozumbrada

      Rozumbrada     před rokem 17.07.2019 21:04 |  
      3 2

      Na posuzování výkonu rozhodčích na hřišti a u videa je třeba odborníků; já svůj názor projevím nanejvýše v komentářích na SN, ale do svých článků bych to necpal.

      Kdyby u nás existoval skutečně odborný a nezaujatý sportovní deník, tak by šlo jejich známkování rozhodčích v mém článku zmínit -- jenže Sport je dnes již bohužel naprosto trapný jak poklesem na bulvár, tak straněním Spartě, a tak jsou jeho známkování rozhodčích pro objektivní rozbor zcela bezcenná.

      Mimochodem, Hrubeš dostal za skandální derby známku 4, což je podle Sportu "podprůměrný" výkon (5 je průměrný, 6 je dobrý). Naproti tomu Sport výkonu Orla v zápase Plzeň - Baník neváhal dát známku 2 ("mizerný").

      Sport je prostě sparťanský, až to bolí, a snad jediná výhoda je v tom, že tedy nestraní Plzni.

      P. S. Následující článek o pochybných praktikách hodnocení rozhodčích Sportem stojí za přečtení:

      https://www.efotbal.cz/clanek-178406-Hrubes-nejlepsim-sudim-Kolegove-ze-Sportu-hodnoti-vykony-rozhodcich-chybnou-metodou.html

      A nakonec: žádného známkování rozhodčích u videa jsem si ve Sportu nevšiml, tak snad ani neexistuje.

  5. Příbram a Sparta aneb Index prospěšných penaltových rozhodnutí (IPPR)

    Rozumbrada     před rokem 17.07.2019 20:05 |  
    13 2

    Některé čtenáře snad bude zajímat i následující: pokud "Index prospěšných penaltových rozhodnutí" (IPPR) značí počet penaltových rozhodnutí ve prospěch klubu (včetně neudělení penalty), která nelze vysvětlit poměrem gólů, pak vysoká IPPR za celou sezonu byla zhruba následující: Příbrami +10, Sparta +8, Dukla +5.

    Slavia měla IPPR blízko nule, přesněji poněkud kladné v útoku a záporné v obraně, což lze vysvětlit vlivem VAR.

    Naznačuje to, že Slavia se ohledně rozhodčích na rozdíl od minulosti nemusela strachovat neustálé diskriminace, ale pouze občasného zaříznutí (viz skandální derby). Plzeň už též asi není tlačena neustále, pouze v kritických situacích.

    Výhoda IPPR je v tom, že značí konkrétní počet penaltových rozhodnutí za sezonu, která nelze vysvětlit sílou či slabostí klubu v útoku či obraně, a proto zbývají pouze tři možnosti: náhoda, styl hry, a náklonnost rozhodčích.

    Cokoliv pod 5 rozhodnutí za sezonu je podle mého odhadu vysvětlitelné náhodou (šlo by to i vypočítat statisticky, ale to už nestojí za práci).

    Dukla má kladné IPPR díky obraně, protože počet penalt proti ní byl nižší, než by se z ohromného množství gólů, inkasovaných tímto klubem, dalo čekat. Právě to je ale podle mého názoru lehce vysvětlitelné stylem hry Dukly, která se pokoušela útočit i proti mnohem lepším mužstvům (vzpomeňme si třeba na zápas se Slavií). To pak dostává mnoho gólů z protiútoků, při nichž penalty nejsou tak časté.

    U Sparty a Příbrami je ale výrazně kladný IPPR jak u obrany, tak útoku. Ospravedlní stylem hry by tedy muselo vysvětlit jak častost penalt pro klub, tak vzácnost penalt proti kloubu. Já takové ospravedlní u Příbrami ani Sparty nevidím, proto inklinuji k plošnému stranění těmto klubům rozhodčími -- snad ze setrvačnosti? :-)

    To je ale pouze můj názor, přesahující čistě statistický rozbor.

  6. Re: Slavia a penalty - čtenářský článek uživatele Rozumbrada

    Juventus turin     před rokem 18.07.2019 00:52 |  
    2 4

    Pěkný článek. Ale to není nic nového pod sluncem. To vidíme všichni. . .

  7. Top

    mudrc     před rokem 18.07.2019 08:24 |  
    7 3

    Jeden z nejlepsich textu, co tady vubec pamatuju.

  8. Re: Slavia a penalty - čtenářský článek uživatele Rozumbrada

    Slavistat     před rokem 18.07.2019 16:45 |  
    3 0

    Dobrý článek a další dobrý rozbor o penaltách byl na RUIKu (sice jsou to Sparťani, ale tohle nebylo ideologické :o)

    • Re: Slavia a penalty - čtenářský článek uživatele Rozumbrada

      Slavistat     před rokem 18.07.2019 16:50 |  
      1 0

      No vida, vždyť autor dal na konec článku odkazy. Toho jsem si hned nevšiml :o)

  9. Re: Slavia a penalty - čtenářský článek uživatele Rozumbrada

    pehacko     před rokem 19.07.2019 07:30 |  
    6 0

    paradne sepsane a velika pravda ve vsem! je zajimave, ze tuhle pravdu o penaltach by nikdo z ispartu nenapsal...

  10. Díky

    vršek     před rokem 19.07.2019 13:42 |  
    4 0

    Díky Vám a velká poklona Rozumbrado!
    Tento přehled je přesně to, co nabourává ony, i zde často omílané fráze o slávistické ubrečenosti!
    A možná jsem nečetl úplně pečlivě, ale připojil bych jen zmínku o rozhodování VAR. Jistě již všichni zaregistrovali, jak se po nástupu experta Chovance do čela komise rozhodčích a odchodu několika rozhodčích z "VAR projektu" najednou pozměnilo posuzování sporných situací rozhodčími u videa, a jak video najednou ztrácí vypovídací schopnosti a po stadionech se stále více rozprostírá ona "šedá zóna", která v "některých situacích" zcela omezuje kvalitu nejmodernější videotechniky.
    Je s podivem, že návrhy vedení Slavie na finanční podporu VARu, pro jeho postupné rozšíření na všechny stadiony, nijak nechce finančně podpořit Plzeň ani Křetínského Sparta, ale neustále se jen mluví o tom, jak je VAR nekorektně využíván jen v některých zápasech a soutěž tím ztrácí regulérnost.
    No, vlastně s podivem..., ono to video, i jen na některých zápasech, výrazně přispívalo, a to naprosto regulérně, k výborným výsledkům Slavie a jaksi podivně, ale také naprosto regulérně, ovlivňovalo úspěšnost Sparty a Plzně. Bylo by zajímavé podrobit podobné analýze i rozhodování VARU v poslední ligové sezóně a hlavně v její jarní části.
    Přiznávám, že já na to nemám ani kapacitu, schopnosti ani kapacitu, a tak opět budu jen "spekulujícím ubrečeným slávistou".
    Ještě jednou - díky Vám!

    • Re: Díky

      Rozumbrada     před rokem 19.07.2019 18:17 |  
      2 2

      Děkuji, a vystihl jste to dobře: snažil jsme se popsat skutečnost pouze čísly a logikou, tedy vyhnout se emocím a spekulacím, což by za ubrečenost označili snad jen lidé neuznávající realitu.

      Ohledně VAR je ve článku pasáž, v jádru označující za podivuhodnou výjimku malé množství penalt proti Spartě, když jinak VAR zjevně naopak zvyšuje častost penalt pro i proti klubu.

      Jak jsem již napsal níže, posuzování výkonů jednotlivých rozhodčích jak na hřišti, tak u videa, je práce pro odborníky, já nikdy nepískal a nejsem na to o nic lépe kvalifikován, než většina uživatelů na SN.

      Více viz odpověď čtenáři Akuls níže, též Vás může zajímat můj komentář Příbram a Sparta aneb Index prospěšných penaltových rozhodnutí, též níže.

SN na Facebooku

Oficiální Facebook žen