Slávistky vyřadily Brondby a jsou v osmifinále LM!

Slávistkám se v Kodani i přes prohru podařil historický postup mezi nejlepších 16 týmů v Evropě.

Přesně v 19:00 foukla německá sudí Riem Husseinová do píšťalky a zahájila tak zápas Brøndby - Slavia. Slávistkám jde o hodně, ještě nikdy se v Lize mistrů nedostaly mezi 16 nejlepších týmů. Utkání hostí stadión pojmenovaný jednoduše - Brondby Stadion. Postaven byl v roce 1965, v současnosti má kapacitu 23 400 míst k sezení. Trenér Mišovec udělal oproti úvodnímu střetnutí jednu změnu v sestavě, zraněnou Pincovou nahradila Tomášková, kouči Nielsenovi kvůli červené kartě z úvodního duelu chybí stoperka Larsenová, dále nehrají Lamtiová a Tavlo-Peterssonová, místo nich v základní sestavě nastoupily Karstoftová, Boye Sorensenová a Rinsingová.

V případě, že dnešní utkání skončí výsledkem 4:1, bude následovat prodloužení (2x 15 minut). Remíza 0:0 v prodloužení by znamenala pokutové kopy. Skončí-li případné prodloužení jakoukoli jinou remízou kromě 0:0 (tedy např. 1:1, 2:2 atd.), bude díky pravidlu o gólech na soupeřově půdě postupovat Slavia.

Už ve druhé minutě domácí hráčky otevřely skóre zápasu, kapitánka Nielsenová na malém vápně přistrčila Boye Sorensenové, ta měla dostatek času se s míčem otočit a poslat ho k levé tyči - 1:0. Brondby začalo náporem, v 6. minutě pálila Nielsenová mimo. Ve 13. minutě o sobě dala vědět i Slavia, průnik Divišové obrana odvrátila na roh, z něj Pěničková našla na přední tyči Kožárovou, ta zakončila hlavou mimo. V 16. minutě Chlastáková rychle rozehrála autové vhazování, obrana soupeře nebyla zformovaná, takže Kožárová mohla z úhlu postupovat na Abelovou, zakončení slávistické útočnice jen těsně minulo vzdálenější tyč. Ve 23. minutě vyzkoušela pozornost Abelové Svitková. Brondby se často dostávalo ke standardním situacím, zahrávala je nejlepší střelkyně dánské ligy Christiansenová, slávistky si ale se závary před vlastní brankou dokázaly poradit a míč včas odklidit. Do další šance se po přihrávce Nielsenové dostávala Boye Sorensenová, na poslední chvíli jí míč ukopla Necidová. Brondby pokračovalo v tlaku, slávistka Bartovičová se z postu defenzivní záložnice často zatahovala až mezi stoperky. Skóre 1:0 už ale v prvním poločase vydrželo.

První šanci ve druhé půli měla domácí Karsoftová, která po rohu Christiansenové hlavičkovala nad branku. Přesně po hodině hry postupovala z pravé strany Divišová, po jejím centru se ke střele na zadní tyči dostala Chlastáková, domácí obrana míč stačila srazit na roh. Po kombinaci Christiansenové s Kristiansenovou se v 69. minutě dostala k nebezpečné hlavičce Boye Sorensenová, její pokus skončil těsně nad břevnem Votíkové. V 77. minutě střílela domácí Karstoftová z hranice vápna nad. O minutu později se drala do šance nově příchozí Malinová, která dokázala míč udržet proti přesile a ještě se dostat k nebezpečné střele na přední tyč. Deset minut před koncem se k dalšímu nebezpečnému zakončení k přední tyči branky Abelové dostala Chlastáková. Brondby se už k mnoha šancím nedostávalo, slávistky byly v obraně pozorné. V 87. minutě neunavitelná Divišová opět postupovala z pravé strany, její střela na přední tyč pořádně zaměstnala brankářku Abelovou. V nastavení měly domácí fotbalistky několik dlouhých nákopů dopředu, nic z nich ale nebylo, naopak ještě slávistky mohly chodit do brejků. Poslední střelu na branku si v zápase připsala střídající Němečková.

Jedná se o historický postup, ještě nikdy v historii LM se Slavia nedostala mezi 16 nejlepších celků. Osmifinále se losuje v pondělí 19. října, Slavia bude mezi nenasazenými. Samotné zápasy jsou na programu 11. či 12. listopadu, odvety o týden později. Dle manuálu UEFA hrají v této části soutěže nasazené týmy odvetu vždy na domácím hřišti, slávistky tedy budou opět začínat doma. Všechny žluté karty se přenášejí, v úvodním duelu slávistky neobdržely ani jednu, dnes žlutý kartónek viděly Bartovičová, Kožárová a Divišová.

Možní soupeři Slavie v osmifinále jsou např. Rosengard (SWE), Olympique Lyon (FRA), Wolfsburg (GER) či Fortuna Hjorring (DEN). Definitivní seznam bude znám zítra po odehrání po odehrání všech zbývajících zápasů této časti LM. V osmifinále se nemohou potkat dva soupeři z jedné země, na Slavii ale toto pravidlo nemá vliv, žádný jiný český klub LM nehraje.

Brondby IF - Slavia Praha 1:0 (1:0). První zápas 1:4, postupuje Slavia.

Slavia: Votíková - Tomášková (85. Juračková), Necidová, Budošová, Benýrová - Divišová (93. Němečková), Pěničková, Bartovičová, Svitková, Chlastáková - Kožárová (71. Malinová)
Branky: 2. Boye Sorensenová