Slavia - Sparta 1:1

Slavia v Edenu remizovala se Spartou, když nejprve spornou penaltu proměnil Jurečka a v poslední minutě nastaveného času vyrovnal z penalty za ruku Ogbua Haraslín. Zápas nenabídl pěkný fotbal, jen boj, fauly a diskuze se sudími. Ještě za stavu 1:0 viděli červené karty za vzájemnou potyčku Bořil a Krejčí.

Trenér Trpišovský poslal do zápasu poměrně očekávanou sestavu. Překvapit mohlo snad jen zařazení Jana Bořila do stoperské trojice. V bráně nastoupil opět Aleš Mandous a o branky se měli starat Schranz, Jurečka a Tijani. Hosté postavili naopak sestavu s několika překvapeními, jen na lavici začal Haraslín, místo něj v ofenzivní trojici hráli Olatunji s Kuchtou a Birmančevičem. Na postu levého wingbacka hrál Ryneš místo Zeleného a na druhé straně nastoupil Preciado. Výkopu se ujala Sparta a hned ukázala, v čem je silná. Dlouhý aut, rohový kop, další dlouhý aut, po něm třetí. Teprve po hodně nepovedených Krejčího nůžkách se slávisté dostali k míči. Pak Kuchta zboural Bořila, sudí  mu jen domluvil a Kuchta vítězně hecoval vlastní kotel. Bodyček u vlastního vápna neprošel Krejčímu, ale Douděra po rozehrání na hranici vápna místo střely jen nepřesně centroval. Pak se hra trošku uklidnila, slávisté si vytvořili další standardní situace, ale nic z nich nebylo. Souvislá hra se prakticky nekonala, první šance zápasu tak přišla jak jinak než po standardní situaci, centr od levé postranní čáry hlavičkoval Kuchta nad Mandousovu bránu. Poté, co tvrdě trefil u brankové čáry Provoda, viděl první žlutou kartu zápasu Preciado. Na druhé straně se do dobré pozice dostal Schranz, ale neodvážil se vystřelit, zasekl míč a bylo po šanci. Pak Olatunji atakoval Mandouse, který před ním chytil míč, tentokrát žlutá karta nepadla. Žlutou kartu dostal útočník Sparty až ve chvíli, kdy u rohového praporku doslova zahodil k zemi jednoho ze slávistů. Při jedné z mála akcí ze hry centroval Ryneš a Birmančevič hlavičkoval slabě mimo. Na druhé straně se po Provodově přihrávce ocitl Schranz už příliš blízko Vindahlovi a neměl šanci uspět. Stejně tak neměl šanci Zafeiris střelou z rohu pokutového území. Ve zbytku poločasu se nestalo už nic, co by stálo za zaznamenání, a tak fotbalově otřesný poločas skončil zaslouženou bezbrankovou remízou.

Trenér Trpišovský nahradil do druhé půle Douděru Masopustem. Úvod druhé půle byl co se týče ostrých soubojů klidnější než celá první půle, ale nelze říct, že by fotbal nabral na kráse. Po několika hlavičkových soubojích na hranici vápna Sparty se ke střele z těžké pozice dostal Zafeiris, bránu ale minul. V 55. minutě sudí Szikszay nečekaně odpískal penaltu poté, co Preciado odehrál míč před Tijanim a následně trefil i slávistického útočníka. Situace se dlouze zkoumala na videu, ale nakonec se penalta potvrdila. K té se postavil Jurečka a poslal míč na opačnou stranu než skočil Vindahl - 1:0! Brzy po rozehrání měla velkou šanci i Sparta, ale závar po rohovém kopu slávisté se štěstím přežili. Mohli jít i do brejku, ale Krejčí nakonec dohonil Holeše, poslal jej před vápnem k zemi bez odpískaného faulu. Hosté střídali, místo Olatunjiho a Preciada přišli Haraslín a Wiesner. Hosté hned začali být nebezpečnější než doposud, Birmančevič z rychlého útoku střílel za vápnem těsně mimo. Nepřesný sudí Szikszay pak vymyslel faul Ogbua na Kuchtu a daroval hostům přímý kop z velmi nebezpečné pozice. Centr do vápna hlavičkoval Panák jen těsně mimo vzdálenější tyč. Na druhé straně se Panákovi naopak nelíbil faul Jurečky, strčil soupeře k zemi a viděl žlutou kartu. Tijaniho poté nahradil Chytil. Ojedinělou možnost Slavie k brejku nevyužil Oscar, který se dostal s míčem k vápnu, ale pak se otočil, chtěl rozehrát do hloubi pole a bylo po akci. Po dobré pasáži Slavie střílel Jurečka, Vindahl vyrazil na roh. Šílený zákrok Laciho na Zafeirise přinesl záložníkovi Sparty také pouze žlutou kartu. Fanoušci Sparty opepřili pasáž při střídání házením dělbuchů na jižní tribunu, situace se ale brzy uklidnila. Faul Chytila na Vindahla rozjel na hřišti doslova bitku, po které byli vyloučeni Krejčí s Bořilem a přímo na hřiště naběhlo i několik členů realizačních týmů obou celků. Nastavovalo se devět minut. V nastaveném čase Sparta obléhala vápno Slavie, ale nemohla se prosadit. Po jednom z centrů zavadil míč o ruku Ogbua. Sudí nechal nejprve ve hře pokračovat a Mojmír Chytil vstřelil na druhé straně branku. Jenže do hry zasáhl VAR a po zhlédnutí videa sudí branku zrušil a nařídil penaltu. Z té vyrovnal Haraslín - 1:1. Sudí Szikszay hned po následném rozehrání zápas ukončil.

Trenér hostů Brian Priske řekl k zápasu: "Především jsem do ligy přišel pracovat pro Spartu, ne kultivovat ligu. Mám svou filozofii, jakým způsobem vést tým. Tohle derby nebylo hezké v žádném ohledu. Bude mě zajímat procento čistého času. Bylo víc faulů než hry. Taková derby jsou, v Dánsku, Belgii nebo i v Anglii, občas se to vymkne z rukou. Jsem ale šťastný, že jsem ve Spartě, určitě nechci z českého fotbalu po tomto zápase odejít. Pro nás je to důležitý bod zvenku, vzhledem k průběhu zápasu je to pro nás pozitivní. Přijeli jsme sem vyhrát a hrát fotbal dle našich představ, ale nedostali jsme se do tempa. V takovém zápase rozhodují detaily. Dle mého názoru se Krejčí v konfliktu s Bořilem jen bránil, ale musí to posoudit někdo jiný. My vždy hrajeme 3-4-3, z naší strany nebyla žádná změna ve směru k tomu, aby z toho byl dnes větší boj. Domácí brání osobně a jsou v tom velmi úspěšní. Proč se tento zápas zvrhnul v boj, to je těžká otázka. Jsem na své hráče pyšný, musí se umět za sebe postavit, a to dnes dělali. Nebyl to jednoduchý zápas, metr rozhodčího nebyl příliš čitelný. Jsem rád, že se hráči nezalekli. I takový zápas jsme možná potřebovali odehrát. Posadit Haraslína nebylo jednoduché rozhodnutí, ale cítil jsem, že potřebujeme sílu i z lavičky. Hrál poslední dobou hodně minut. Preciado hrál třetí zápas u nás, zahrál dobře. Dnes mělo dostat žlutou kartu hodně hráčů a nedostalo ji, on měl smůlu, že ji dostal."

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský řekl: "Zápas skončil remízou, bylo málo šancí na obou stranách, málo prostoru na hřišti. V první půli míč jen lítal ve vzduchu a v soubojích. Týmy na sebe byly dobře připravené a nenechaly soupeři místo pro kombinaci. Do penalty si nevybavuju, že by byla nějaká šance na obou stranách. Nám se podařilo se dostat do vedení, brejky jsme nedotáhli k potvrzení našeho vedení. Na konci se naplnil nejhorší možný scénář, kdy jsme z penalty dostaly vyrovnávací branku. Příliš málo pozitivních emocí a strašně moc negativních emocí. My jsme chtěli hrát fotbal, navázat na předchozí derby. Sparta má kila a centimetry navíc, my jsme potřebovali plynulou hru, kontrolovat ji. To se nám nedařilo. Hráli jsme hodně špatně, vyhazovali jsme spoustu míčů, měli jsme špatný pohyb, soupeř byl živější. Do druhé půle se nám hra dařila trošku lépe, ale potřebovali jsme hrát a vytvářet si situace do otevřenějšího prostoru. Sám neumím odpovědět na to, proč se to tak zvrhlo. Když jsme vedli a zápas se pro nás vyvíjel pozitivně, přijde potyčka a červená karta. Náš výkon byl úplně jiný, než jsme chtěli. Jsem celkově zklamaný z výsledku, z penalty, proti nám. V první půli byla jedna střela na bránu, to je strašně málo. Máme v týmu hráče jako Oscar, Zafeiris, technické hráče na to, abychom si něco vytvořili. U červené karty jsem viděl jen souboj Chytila s brankářem, pak už přišly situace, které na hřiště nepatří. Budu Bořilovi vyčítat, že se do něčeho takového pouští, když vedeme. Vůbec k tomu nemá dojít. Hráči by měli hrát víc fotbal než predvádět takové scény. Ogbu byl bohužel stejně jako na jaře u penalty proti nám. Nevím, jestli na to mohl nějak reagovat, zatím jsem to neviděl. Spíš je to nešťastná věc. Řehák prý chtěl situaci uklidnit, já jsem to zjistil až později, řešil jsem s Provim, jak bude naše hra vypadat po vyloučení Bořila s Krejčím. Návštěvy jsou skvělé, padá spousta gólů, dnes to měl být vrchol, místo toho se pořád bavíme o emocích a potyčkách. Já čekal podobný zápas jako na jaře, tohle je návrat někam zpátky, co nikdo z nás nechce. Ten zápas v podstatě asi byl remízový, my jsme toho taky moc nepředvedli. Na hřišti bylo hodně fotbalových hráčů, ale místo toho se jen kopou rohy, auty, z prvních šesti minut se hrálo snad 40 vteřin. Dlouhodobě říkám, že čím víc čistého času se bude hrát, tím lépe pro všechny. Ale nejsem pro zavedení čistého času do fotbalu. Jsou i jiné mechanismy k tomu, jak to zařídit. V jiných zemích jsou derby taky horká. Do hodnocení rozhodčího se nechci pouštět. Když Provi dostane ránu na koleno po odehrání míče a pak tam jsou jiné situace, tak to samozřejmě eskaluje emoce na hřišti. Jsou tam momenty, kdy si myslíte, že to faul není a on je, pak tam jsou roztržené štulpny a krvavé šrámy a faul to není. Rozhodčí to mají těžké. Nejde rozhodovat všechno dobře. My chceme po hráčích technickou hru, abychom hráli fotbal. Tyhle situace nám nevyhovují. Nemyslím si, že chováním na lavičkách to rozhodčím nějak stěžujeme. Co by se pak řeklo třeba Mourinhovi?"

9 - Neděle 24. 09. 2023 18:00