Evropská liga

Slavia - AS Řím 2:0

Slavia po výtečném výkonu naprosto zaslouženě porazila AS Řím 2:0 a dostala se do čela tabulky skupiny G. Má už nyní jistotu jara v evropských pohárech a dobrou šanci na první místo ve skupině, pokud porazí Tiraspol venku a Servette doma a udrží si náskok ve skóre nad svým dnešním soupeřem.

Trenér Trpišovský poslal do základní sestavy snad až na Jakuba Hromadu a Micka van Burena to vůbec nejzkušenější, co v kádru má. Hráli tak Masopust, Holeš, Bořil, Douděra i Provod, v útoku pak Chytil s Jurečkou. Hosté udělali oproti prvnímu vzájemnému utkání dvě změny v sestavě, v základní sestavě nastoupili Paredes a Belotti, chyběli Cristante a Zalewski. Slavia začala zápas lépe než v Římě, v první minutě vybojovala rohový kop a po něm střílel za vápnem v těžké pozici Zafeiris daleko mimo bránu. Na konci páté minuty sice Chytil dopravil míč do sítě po centru Douděry, ale jen za cenu očividného faulu na brankáře, gól tak přirozeně platit nemohl. Druhý roh Slavie ukončil ještě před jeho zahráním útočný faul. V jedenácté minutě střílel znovu Zafeiris, tentokrát z lepší pozice, ale ani tentokrát nedokázal míč nasměrovat na bránu. První střelu na bránu si tak připsal Jurečka z voleje ve dvanácté minutě, byla ale poměrně slabá a Svilar s ní nemohl mít problémy. Oscarova střela z 25 metrů dopadla tak, jak asi všichni na tribunách očekávali, na bránu nezamířila. Po dvacáté minutě hosté vyrovnali hru, dále nepouštěli slávisty s míčem na vlastní polovinu a drželi napadání velmi vysoko. Ve 27. minutě měli slávisté největší šanci dosavadního průběhu zápasu, když střílený centr Zafeirise i s trochou štěstí zpracoval na malém vápně Chytil, ale pak z bezprostřední blízkosti z otočky přestřelil. Po faulu na vlastní osobu zahrával Provod v 33. minutě přímý kop z 25 metrů, bránu ale o hodně minul. Dobře hrající Slavia měla další šanci v 36. minutě, centr zleva ale Chytil hlavičkoval tak, že míč nešel na bránu, ale zpět do hry. Provodova střela z úhlu pak znovu minula bránu o několik metrů. V závěru poločasu se Slavia už do šance nedostala, nastavovala se jediná minuta, přestože hosté s rozehrávkou veškerých situací hodně váhali a prodlužovali čas, kdy se nehrálo.

AS Řím za celý poločas nevystřelilo ani jedinkrát, změnit to po přestávce přišli Cristante a Karsdorp. Slavia pokračovala v dobrém výkonu a v 50. minutě šla naprosto zaslouženě do vedení!  Centr Provoda hlavičkoval nejprve ve vápně Masopust, brankář Svilar jen vyrazil do strany, kde byl nejrychleji Chytil, ten vrátil míč pod sebe do malého vápna a tam byl nejdůraznější Jurečka, který dostal míč pár centimetrů za brankovou čáru - 1:0! Hned po dvou minutách ale mohlo být vyrovnáno, Belotti dostal míč za Ogbua, ten ho nestíhal a střelu z úhlu musel parádním zákrokem chytit Mandous. Po inkasované brance AS Řím viditelně ožilo a začalo ukazovat, že také umí hrát fotbal. Po zbytečné ztrátě Masopusta a následném faulu přišel centr z přímého kopu na zadní tyč a míč z davu těl naštěstí zamířil mimo Mandousovu branku. Po chybě obránce AS Řím běžel s míčem do útoku Jurečka, předal ještě Chytilovi, ten ale nestihl včas vystřelit a byl zablokován. Z rychlého protiútoku se ke střele dostal Provod, skvěle střílel na zadní tyč, Svilar s obtížemi vytáhl na roh. Na poslední čtvrtinu zápasu přišel na hřiště Dybala místo Belottiho. A hned se dostal ke střele z hranice vápna, jeho koníček ale přeletěl břevno, Mandous míč kontroloval. V 74. minutě slávisté dobře sehráli autové vhazování, Oscar ještě připravil vedle sebe střeleckou pozici Masopustovi a ten prudkou střelu umístil přesně k vzdálenější tyči - 2:0! Lukaku byl ve vápně Slavie neskutečně silný a obránci s ním měli neustále plné ruce práce, když si s ním poradil po vstřelené brance Holeš, oslavil to s fanoušky na jižní tribuně. V 78. minutě Slavia poprvé střídala, do hry přišli Vlček za Masopusta a uzdravený Ševčík za Zafeirise. Tlak hostů v poslední desetiminutovce sílil, ale slávisté odolávali a nadále dobře předskakovali protihráče a získávali tak míče. Neuvěřitelnou situaci pak vytvořili chaotičtí francouzští rozhodčí v 87. minutě, když donutili Slavii vystřídat Oscara, ačkoli ti chtěli stáhnout Chytila. Na hřiště přišel van Buren, spolu s ním také Wallem místo Jurečky. Situace se řešila dobré dvě minuty, ale stav zůstal stejný, sudí jen udělil van Burenovi žlutou kartu za předčasný vstup na hřiště poté, co van Burena na hřiště strčil čtvrtý rozhodčí. Nastavovalo se neskutečných sedm minut v kontrastu se směšně krátkým nastavením prvního poločasu. V nastaveném čase šel na hřiště ještě Hromada místo Chytila, který měl střídat původně. V nastaveném čase také spálil dvě velké šance van Buren, v druhém případě šel sám na brankáře, přehodil jej z úhlu, ale míč velmi těsně minul bránu. Na druhé straně udělal van Buren velkou minelu, tu ale napravil Ogbu. To už bylo vše a Slavia naprosto zaslouženě zvítězila nad AS Řím 2:0 a při rovnosti bodů i vzájemných zápasů se vrátila na první místo tabulky své skupiny o skóre před svého dnešního soupeře.

Zápas nejprve hodnotil trenér soupeře José Mourinho: "Nedokážu náš výkon vysvětlit. Slavia si toto vítězství extrémně zasloužila a Řím si dnes extrémně zasloužil prohrát. Ne ve všech zápasech je to takto jasné, mnohdy je vítězství méně zasloužené. Po zápase jsem v kabině rychle udělal s hráči analýzu. Normálně to nedělám a nechávám si to na druhý den. Žádného hráče ani nepošlu sem k novinářům, odsedím si to tu sám. Líbil se mi jediný hráč, Bove. Nikdo nemůže vnímat následující ligový zápas více než já. Ale má profesionalita mi nedovolí se nesoustředit na tento zápas. Změny v sestavě, které jsem udělal, byly nutné. Jsem strašně zklamaný, nevyhráli jsme jediný souboj jeden na jednoho. Jediným viníkem porážky jsem ale já. Hráči nedodrželi téměř žádné pokyny. Slavia hrála tak, jak se snažila hrát i v Římě, tam jsme ale zápas dostali pod kontrolu rychle my. Základem našeho neúspěchu je špatná hra jeden na jednoho, snadno jsme přicházeli o míč, pokyny dodržoval jen Bove. Opakuji ale, že chyba je to pouze trenéra."

Cennou výhru přišel okomentovat samozřejmě také Jindřich Trpišovský: "My jsme do utkání vstoupili tak, jak jsme chtěli. Povedlo se nám hrát nátlakovou hru, kterou jsme chtěli hrát i první zápas. Tam se nám to nepovedlo vinou prostředí a kvality soupeře. Dnes se nám to povedlo, vytvořili jsme si velký tlak, ze kterého ale nerezultovaly velké šance, jen závary. Dařilo se nám těžiště hry držet na polovině soupeře. Ve druhém poločase nám pomohl gól, který nás dostal do vedení. Celkově pokračoval náš výkon ve velkých parametrech. Mandy nás ale také dvakrát podržel, jednou za stavu 1:0 a jednou za stavu 2:0. Dnes to byl nejlepší výkon našeho nového týmu. Je to teď nová Slavia, nový tým a za tuto dobu to byl nejlepší výkon. Dnes jsme vyhráli zaslouženě po výborném výkonu týmovém i všech individualit. Při střídání van Burena jsme měli nahlášené jiné střídání, chtěli jsme střídat Chytila, ale chybou rozhodčího, který zmáčknul špatné číslo, musel jít dolů Oscar. Ten toho navíc moc nenamluví, tak ani moc neprotestoval. Chtěli jsme to ještě zvrátit, ale už se nám to nepodařilo. Doteď jsem nepřemýšlel, co pro nás znamená postoupit do jara, měl jsem v hlavě jen tento zápas. Měl jsem v hlavě především to, abychom splnili to, co jsme včera říkali, že chcem. Teď jsem jen spokojený s tím, že jsme lidem přinesli to, co fotbal má přinášet, tedy emoce. Jarní zápasy jsou důležité pro klub i pro hráče, budeme zase čekat na to, koho nám vylosují a poznáme nové soupeře. Ve zbylých dvou zápasech budeme chtít udělat co nejvíce bodů a uvidíme, na co to bude stačit. Emoce na nás přenesli také fanoušci. Energie od nás byla v neděli špatná, dnes jsme měli osm Čechů v základní sestavě a ti vytáhli emoční stránku týmu nahoru. V minulosti jsme museli tým často v emocích brzdit, teď jej občas musíme nastartovat. Tým to cítil, že v neděli dostal facku, a uvědomil si, že zápas se dá prohrát, ale jde o to jak. AS má takovou kvalitu, že bez srdce a nasazení to nejde. I Mourinho říkal v dokumentu o sobě, že s hodnými kluky nic nevyhrajete. Jsem rád, že góly dali hráči, kteří dříve moc nenastupovali, ale byly to týmové góly. Lukáš dostal šanci na jiném postu, než hrál poslední dobou, hrál hybrid mezi střeďákem a křídlem. Střed nás trápí, nehraje tak, jak potřebujeme. Naznačil, že by mohl být řešením, ale byl to technický zápas, ne taková řežba jako v lize. Jeho výkon byl nejlepší od toho nešťastného zranění. Neberu to tak, že jsem přechytračil Mourinha. My trenéři máme nějaké vize, ale realizují je hráči na hřišti. Důležité je to, jak se to transformuje na hřišti. Jsem rád, že jsme AS potkali, je to obrovský zážitek. Setkat se s Mourinhem je pro mě největší zážitek v kariéře. Na něj sedí slovo legenda. Moc si toho vážím, že přišel za mnou po zápasech. V neděli budu fandit AS, aby zvládlo derby. Přenést takový výkon do ligy bude těžké stoprocentně. Zápasy v lize jsou jiné, čistým časem počínaje a intenzitou konče. V lize by v takovém zápase bylo 40 faulů, je nezbytné, aby sudí ty souboje rameno na rameno trošku pouštěl. My jsme nebyli dnes v pozici favorita, v lize se na nás soupeři budou chtít vytáhnout. Ale my to musíme potvrzovat a musíme najít cestu, aby podobné parametry měly i naše výkony v domácí soutěži. Dnes jsme měli možnost hrát do otevřené obrany, to v lize zažijeme minimálně. Dnes si kluci zažili výkonnostní strop, musíme pracovat na tom, abychom to zopakovali."

4. - Čtvrtek 09. 11. 2023 18:45