Evropská liga

Slavia - Besiktas Istanbul 1:0

Dnes jsme na Strahově zažili další báječný večer, slávisté v prvním zápase osmifinále poháru UEFA porazili turecký Besiktas Istanbul...

sestava Slavie R. černý - L. Došek, M. Müller, A. Petrouš, R. Bejbl - K. Piták, R. Dostálek, P. Gedeon, R. Skácel (87. T. Hrdlička) - T. Došek (81. E. Adauto da Silva), Š. Vachoušek (74. P. Kuka) góly: T. Došek lavička: M. Václavík, J. Suchopárek, T. Šilhavý, M. Krajčík Soupeř z Turecka se mohl pochlubit skvělou bilancí, již 28 zápasů v řadě neprohrál. Pěkné číslo, ale červenobílá jedenáctka se rozhodla, že je na čase ho změnit, a tak se i stalo. Po dlouhé době jsme měli problémy, kam zaparkovat auto. Tohle opravdu nebývá na Strahově zvykem a byla to jen předzvěst výborné pohárové atmosféry. Opět se sjeli slávisté z celé republiky a společně jsme prožili příjemný večer, při kterém nám ani mráz nevadil. Soupeře předcházela pověst velice silného týmu, z kterého je nutné mít respekt. Slávisté nastoupivší v typické sestavě se přesto hned do protivníka pustili bez ostychu. Hlavní rozdíl mezi celky byl v útočné hře, hosté se nikam moc nehrnuli, naopak domácí se snažili neustále. Šancí k zakončení bylo velice málo, Turci výborně bránili. Naštěstí i oni chybovali, a tak si mohl T. Došek připsat další pohárovou branku. Hned nám všem bylo veseleji a chu? po dalším rozvlnění sí?ě soupeře vzrostla. Moc k tomu nescházelo, posledních deset minut Slavia dohrávala s převahou jednoho muže v poli, ale bohužel se nepovedlo. Každopádně výsledek i předvedená hra nám dává velice solidní naději do odvety. Rozhodne se za týden v Istanbulu, kde naše hochy čeká peklo. Pokud se vše podaří, tak další cesta slávistů povede do Polska či Itálie. Dnes hráli i naši potencionální soupeři v dalším kole: Lazio řím - Wisla Krakow 3:3 Info ze Sportovních novin: Branka Tomáše Doška ze 62. minuty rozhodla o tom, že v prvním zápasu osmifinále Poháru UEFA zvítězili fotbalisté Slavie Praha v Praze na Strahově nad tureckým Besiktasem Istanbul 1:0. Slavia tím přerušila sérii 28 soutěžních zápasů soupeře bez porážky. Odveta se hraje za týden v Istanbulu. Velice slušně zaplněné strahovské hlediště, v němž bylo i kolem dvou tisíc hlučných Turků, nejprve uctilo v mrazivém počasí minutou ticha vzpomínku na zesnulého velkého příznivce Slavie Miroslava Horníčka. Domácí se pak pustili do soupeře s velkou vervou a po signálu ve čtvrté minutě, kdy Skácel rozehrál trestný kop na Pitáka, namířil exhradecký záložník jen těsně vedle. O ráznosti turecké obrany se rychle přesvědčil Vachoušek, ale španělský rozhodčí Ibaněz ukázal okamžitě žlutou kartu Zagovi, který už okusil, co je to hrát za brazilskou reprezentaci. Do slibné pozice se dostal po akci Tomáše Doška Skácel, ale nastřelil jen dalšího brazilského obránce Ronalda. Nápor domácích rychle fotbalisté Besiktasu otupili. Výborně vykrývali na své polovině prostor a zápas se přesunul spíše do polohy taktické bitvy. Hráči vedoucího mužstva turecké ligy příliš do ofenzivy nespěchali a brankář černý byl téměř bez práce. Ani jeho protějšek, Kolumbijec Córdoba, moc složitých situací řešit nemusel. Ve 25. minutě však osvědčil svůj přehled. Skácel sebral míč trochu laxně hrajícímu Dobruovi, ale Córdoba stačil míč včasným vyběhnutím vyrazit. Hře Slavie chyběla oproti souboji s Hradcem Králové především přesná přihrávka a nedostávala se do tlaku. Až těsně před přestávkou se dostal ke střele Tomáš Došek, ale jeho ránu srazila turecká obrana. V náporu slávisté pokračovali i po přestávce. Skóre mohl otevřít Skácel, ovšem na centr Lukáše Doška nedosáhl. Na velice dobře připraveném trávníku se domácí přece jen postupem času dostali do většího tempa a zatlačili Turky před jejich branku. Ke zteči zavelel kapitán Dostálek, který nádherně poslal míč za Zagova záda na nabíhajícího Tomáše Doška, Córdoba nesmyslně vyběhl a slávistický útočník jej technickou střelou snadno přehodil. Turecký celek po gólu trochu více otevřel hru, k čemuž přispěl i Sergenův příchod na hřiště. Tomu, aby se Besiktas skutečně dostal do tlaku, zabránil Zago. Po souboji o míč s Pitákem oplácel a rozhodčí mu ukázal druhou žlutou a následně červenou kartu. Domácí se snažili ještě přidat druhý gól, ale Gedeon namířil vedle a po individuální akci Kuky a při?uknutí Pitáka nastřelil Adauto jen hlavu jednoho z obránců.