Slavia - Zlín 2:1

Slavia porazila v posledním zápase třetího ligového kola Zlín 2:1 brankami Lingra a van Burena, za hosty v závěru snižoval Černín. Slavia zápasu dominovala, spálila hromadu šancí, po inkasované brance ale pustila soupeře do dalších dvou nebezpečných situací, ze kterých mohl Zlín vyrovnat.

Trenér Trpišovský udělal oproti zápasu v Českých Budějovicích jedinou změnu, i když možná ne úplně čekanou, když zraněného Davida Douděru nahradil Ivanem Schranzem a nikoliv Lukášem Masopustem, jak to udělal právě před týdnem. Zbytek sestavy zůstal beze změn, ofenzivní trojice tak opět nastoupila ve složení Jurečka, van Buren, Lingr. Na lavičku se poprvé v sezóně dostal Conrad Wallem. Slavia začala solidně a už ve třetí minutě po dlouhém centru Provoda vracel hlavičkou míč před bránu Lingr. Vznikl závar, ve kterém se blíž dostal docela blízko brankové čáře, za ni však bohužel nikoliv. Hosté kontrovali také velkou šancí, Oscar ztratil míč na vlastní polovině, Ogbu nechal Žáka vystřelit z hranice vápna, zlínský útočník naštěstí bránu minul. Už po několika minutách bylo zřejmé, že trávník v Edenu nedoznal za dva týdny ideálního počasí žádných změn, každá prudká změna pohybu hráčů znamenala utržení trsu trávy a na hřišti vznikly během chvíle pro hráče velmi nebezpečné podmínky. Slávisté sice měli územní převahu, ale netlačili se dostatečně do zakončení. Lingr hlavičkoval z těžké pozice hodně mimo bránu a střela Zafeirise z hranice vápna letěla také daleko mimo. Pak se dlouho nic zajímavého nedělo, až ve 20. minutě napřáhl z úhlu Provod a křížnou střelou trefil tyč. Poté Jurečka přibrzdil rychlý brejk nepřesnou přihrávkou Provodovi, akce pak ještě vyústila ve faul před vápnem, Provod ale z přímého kopu trefil jen zeď. V 25. minutě centroval Lingr a hostující obránce hlavou odvrátil tak, že míč jen těsně přeletěl jeho vlastní bránu. Z rohu pak centroval Provod a ve vápně se k míči nedostal Schranz snad jen o centimetry. Z dálky to minutu nato zkusil Tomáš Holeš, ten bránu minul jen těsně. Ve 30. minutě střílel z hranice vápna Zafeiris a trefil břevno! Ve 33. minutě se Slavii otevřel prostor pro ojedinělý brejk, do jeho zakončení se dostal stoper Vlček, jenže vyslal něco mezi přihrávkou na van Burena a střelou, oba cíle ale minul o několik metrů. O dvě minuty později krásně zakombinovali ve vápně van Buren s Jurečkou, van Burenovu střelu pak ztlumil stoper hostů snad na poslední možnou chvíli. Do další velké šance se dostal Schranz, ale špatně zpracoval míč a nemohl střílet, akce skončila slabou hlavičkou, kterou bez potíží sebral Dostál. V tu dobu to byl jeho vůbec první zákrok. Asi největší šanci Slavie v první půli měl van Buren ve 42. minutě po zaváhání hostů v rozehrávce, sám před Dostálem ale selhal. O chvíli později byl v dobré pozici i Schranz, ale ani z této akce nic nebylo. S vypršením základní hrací doby střílel podruhé v zápase zpoza vápna Holeš, Dostál vyrazil na roh. Po něm hlavičkoval Lingr a Dostál jeho pokus fantasticky vyrazil. Následoval druhý roh a po něm tyč, kterou trefil van Buren! Hosté odvrátili na třetí roh a z něj už slávisté nezahrozili. Poločas byl tak bezbrankový, přestože Slavia hned třikrát trefila brankovou konstrukci.

V poločase se sestavy na hřišti neměnily a Slavia začala útočit na Tribunu Sever. A hned z druhé útočné akce slávisté uděřili. Nejprve Provod nastřelil Cedidlu a byl z toho jen aut, po něm centroval do vápna Zafeiris, Jurečka akrobaticky sklepl pro Lingra, který z úhlu poslal míč po zemi mezi nohama Dostála do sítě - 1:0! Lingr chtěl Jurečkovi gólovou přihrávku oplatit, jeho bochánek z hloubi pole ale útočník Slavie ve vápně nezpracoval ideálně a Dostál míč chytil.Na druhé straně po rychlé akci střílel Slončík mimo bránu. Pak slávisté spálili neskutečné, poprvé to byl Jurečka, když byl po přihrávce Lingra sám před Dostálem, který jej vychytal. Jen o pár vteřin později po Vlčkově průniku střílel Lingr, jeho pokus vyrazil Dostál před sebe, Jurečka měl před sebou odkrytou bránu, jenže do míče jen lehce ťukl místo prudké střely a tím dal Dostálovi čas jej zastavit. Hosté hned čtyřikrát vystřídali, ale nijak jim to nepomohlo. V 60. minutě předvedli slávisté další parádní akci, Lingr dal do strany Provodovi, jeho přesný přízemní centr našel na bližší tyči van Burena, který ve skluzu poslal míč kolem Dostála do brány - 2:0! Neuběhly ani dvě minuty a slávisté šli do brejku pět na tři, Holeš dal do strany Vlčkovi, ten ale odcentroval hanebně za bránu. Hosté mohli snížit zničehonic, dlouhý centr zleva Kolář pouštěl nad bránu, jenže míč neodhadl a ten se odrazil od tyče za ním naštěstí do hřiště a ne do brány. Posledních 25 minut zápasu si přišli zahrát Chytil, Jurásek a Ševčík místo van Burena, Lingra a Oscara. Další parádní Provodův centr trefil ve vápně právě Chytil, Dostál famózně míč vyrazil. Zafeiris to zkusil z 22 metrů, bránu minul. Z podobné vzdálenosti to zkusil po zemi Jurečka, Dostál vyrazil na roh. Další výborně zahraný rohový kop Provoda si našel v ideální pozici ve vápně Zafeiris, hlavou však bránu netrefil. V 73. minutě vystřídal Schranze Tomič a připsal si tak premiérový start za Slavii v soutěžním zápase. A právě Tomič mohl dát třetí branku Slavie, i jeho střelu zpoza vápna ale Dostál vyrazil na roh. Z něj našel Zafeiris Ševčíka, ten ale míč neusměrnil na bránu. Následně vedli rychlou akci do vápna Zafeiris s Jurečkou, nezakončil ale ani jeden z nich. Juráskovu pumelici Dostál také vyrazil. V 82. minutě nahradil Jurečku Tijani. O dvě minuty později Jurásek hodně laxně ztratil míč na vlastní polovině, hlavičku Černína pak před Kolářem ještě přizvedl Vlček a Kolář byl bezmocný - 2:1. Najednou se do hry Slavie vloudil tolik známý chaos a vyrovnat mohl střelou zpoza vápna zlínský Jakub Kolář a Ondřej Kolář měl štěstí, že míč přeletěl s ním i branku. Klid mohl dodat Slavii Chytil, jeho prudkou hlavičku zblízka vyrazil dalším světovým zákrokem Dostál. Na druhé straně ale nechala obrana střílet z úhlu Dramého, ten naštěstí trefil jen boční síť. Do další šance se hosté už nedostali, Slavia tak vyhrála, nicméně se skóre spokojená rozhodně být nemohla, šancí měla na tři zápasy a vstřelila pouhé dvě branky. Navíc hodně zbytečně v závěru inkasovala a ještě se musela o vítězství bát.

Jako první hodnotil zápas Pavel Vrba: "Výsledek je lepší než předvedená hra. Potkali jsme ve dvou zápasech týmy, co budou hrát o titul. Slavia odehrála velice dobré utkání, nás zachránil Dostál. Slavia se dobře pohybovala, kombinovala, kvalita je na jejich straně. Potvrzuje, proč hraje o titul a jak umí trenéři s kvalitou pracovat. Někdy to bývá, že soupeř zahodí nemožné a druhý tým pak vezme bod. Slavia v posledních deseti minutách znejistila, měli jsme tam dvě situace, kdy jsme mohli vyrovnat a odvézt bod. Průběh utkání ale byl jaký byl, pro Slavii by remíza byla krutým výsledkem. Slavia je někde jinde než je Zlín, to je prostě realita. Je vedena a stavěna dlouhodobě a proto je tam, kde je. Nechytili jsme úvod druhého poločasu, to rozhodlo o výsledku utkání. Nevím, jestli jsme vstoupili na hřiště nekoncentrovaní. Zaspali jsme na začátku poločasu a to nás možná stálo bod, ale kvalita byla na straně Slavie. Myslím ale, že všichni víme, kdo by měl být brankářem kola. Mělo by to být pro něj pozitivním impulsem do budoucna. Teď nás čekají zápasy pravdy, kdy v domácích zápasech budeme muset vyhrávat. Sám jsem zvědavý, jak se tabulka bude vyvíjet dál i na čele a kdo bude nejlepší. Trénovat klub, jehož hlavním cílem je záchrana, je určitě velká změna oproti mým předchozím působištím. Po minulé sezóně skončilo asi jedenáct hráčů a doplnili jsme to dvěma přestupy zvenku a asi osmi odchovanci. Slavia si myslela, že když dala druhý gól, tak je po zápase. Gólem pak znervózněli a náš fotbal byl najednou o dost lepší než v předchozím průběhu zápasu."

Jindřich Trpišovský komentoval zápas takto: "Chtěl bych poděkovat lidem, v jakém dorazili počtu a jak fandili. Byla skvělá kulisa, navázali jsme na první kolo. Myslím, že jsme si vytvořili strašně moc šancí na to, v jakém stavu je hřiště. Podmínky během hry se mění, musíte tomu přizpůsobit rozhodování. Kdybychom první půli hráli dva dny, tak gól nedáme. Vytvořili jsme si velký tlak, měli jsme skvělý represink, skvělou reakci po ztrátě míče. Nepustili jsme soupeře do vápna, ale paradoxně jsme nedali gól. Pak jsme v druhé půli dali rychle gól na 1:0 a pak gól na 2:0. Měli jsme spoustu rozmanitých šancí. Asi jsme udělali rekord v počtu zásahů brankáře soupeře. Byl to vynikající výkon Dostála, někdy to vyloženě vychytal. My jsme šance zahazovali a málem přišel trest. Soupeř trefil spojnici a pak jsme trestuhodně ztratili míč, došlo k tečované střele a dostali jsme gól na 2:1. Další šance jsme neproměnili a soupeř měl další střeleckou pozici na vápně. Zbytečně nervózně jsme to dohrávali. Dobrý výkon v ofenzivě, vytvořili jsme si spoustu šancí. Měli jsme dát daleko více branek. Čekal bych víc i od některých střídajících hráčů, to se stalo v předchozích dvou zápasech, dnes to bylo o dost horší. Myslím, že Dostál bude dva dny teď ledovat a regenerovat a dávat se do kupy. Podobný zápas byl můj první zápas v profi fotbale, kdy jsme hráli na Žižkově s Třincem, tehdy jsme prohráli 0:2. Nedat gól z toho, co se všechno stalo v první půli, to je fakt umění. Ke konci první půle mi problesklo hlavou, že ve čtvrtek to bude o hodně jiný zápas, bude daleko méně šancí a musíme s nimi naložit lépe. Čím víc je šancí, tím je to zajímavější pro lidi. Pro nás je varovné, že jak v Budějovicích tak dnes první pořádné ohrožení naší brány znamená branku. V dalších zápasech bychom potřebovali takovou tu Vencovu múzu, kterou měl na závěr minulé sezóny. Trávník snad už horší být nemůže. Tady se boří hráčům nohy, stabilita je špatná. Hráči jsou po tom hřišti strašně unavení. Víc času tu trávíme zalepováním děr než hrou. Ve středu na tom budou dva tréninky a pak ve čtvrtek zápas. Vedení hledá řešení, ale trávě neporučíte. Bude se s tím muset něco stát, je to v havarijním stavu. Nevím, co se s tím po dalších zápasech stane, když se navíc zhorší počasí. Chtěli jsme, aby měl Venca prostor dát gól, proto vydržel na hřišti tak dlouho. Dnes hrál opravdu dobře, ve druhé půli připravil gól pro Linžiho a tahal další akce. Ke čtvrtku budou hodně rozhodovat fyzické parametry hráčů, bude větší prostor dát gól po nějakých soubojových akcích, tímhle směrem budeme přemýšlet. Venca si zaslouží důvěru za to, jak odehrál minulou sezónu. Nechceme ale vyndávat hráče ze sestavy jen proto, že tři zápasy nedal gól. Dnes podal Zafeiris fantastický výkon. Co se týče hry dozadu, museli jsme ho do toho trošku vrátit po reprezentaci, kde měl trochu jiné úkoly. Vážím si toho, že hráč, který má obrovskou kvalitu dopředu, je schopný si plnit úkoly i dozadu. Jeho hodně limituje ten terén. Máme z něj radost, doplňují se s Oskym. Často se musí vyrovnat s početní převahou soupeře jako dnes, kdy tam měl soupeř ve středu zálohy tři hráče. Aspektů, proč chodí lidi letos více, je hodně. Vidím změnu v hodně týmech, záleží jim více na ofenzivě. V mnoha zápasech se hraje nahoru dolu, pomáhá tomu i trend chránění zdraví hráčů. Je to i práce klubů s fanoušky. Teď je navíc ideální čas na fotbal. Je škoda, že se teď nehrálo víc zápasů, jsou dobré terény, dobré počasí, lidé na to mají víc náladu než v zimě. Poslední dobou vidím strašně moc malých dětí chodit na fotbal, z toho mám velkou radost."

3 - Neděle 06. 08. 2023 18:00