Juniorka v generálce porazila Vlašim

V generálce na jarní část Juniorské ligy dnes juniorka na Xaverově porazila druholigovou Vlašim 4:1. Premiéru si odbyl teprve šestnáctiletý dorostenec Lukáš Červ.

Zápas začal opatrně a po úvodním oťukávání si připsali první šanci hosté. Muradov nebezpečně ztratil míč před hranicí pokutového území, následná střela Marečka skončila z dobré pozice mimo. V 8. minutě si první šanci připsali i slávisté. Obránce Rut svou zpětnou přihrávkou našel pouze dobře stojícího Rondiće – ten si balón potáhl na střed, jeho prudká střela z hranice vápna se ale mezi tři tyče nevešla. O deset minut později nebezpečně centroval z levé strany Trapanovski. Ve vápně čekající Bořil a Rondić nicméně nedokázali skrumáž těl hostujících hráčů propálit. Vytáhlý bosenský střelec byl cítit znovu o pár minut později, kdy šikovně sklepl Bořilův centr pro Muradova – jeho prudkou střelu ale zblokoval bránící hráč a tak ze slibně se rozvíjející akce vytěžili slávisté pouze rohový kop. Vlašim první poločas tahala za kratší konec – druhou a zároveň poslední nebezpečnou akci si po kombinaci na pravé straně hřiště připsal nepřesně střílející Plachý. Herní převaha sešívaných v poslední čtvrt hodině gradovala. Ve 34. minutě získal ve středu hřiště míč šestnáctiletý záložník Červ a přihrávkou se pokusil vyzvat ke skórování Gurbanova. Ten složitý balón dokázal zpracovat, ovšem následná střela ze záklonu skončila vysoko nad. Nedlouho poté krásným křižným pasem za obranu vyslal Trapanovski do úniku Bořila, který dokázal skvěle zpracovat a následně střílenou přihrávkou vyzval ke skórování Rondiće, jenž se už nemýlil – 1:0! Ve 42. minutě našel přenesením hry Havrda Gurbanova. Ázerbajdžánský fotbalista zasekl a předložil míč nabíhajícímu Bořilovi, následná přízemní střela skončila, i díky teči domácích, jen těsně vedle. V posledních minutách prvního poločasu se ještě do rychlého protiútoku dostal Muradov, který dokázal střelou na bližší tyč nachytat brankáře Čtvrtečku – 2:0. První poločas již další akci nenabídl a slávisté mohli být se svým výkonem, zcela zaslouženě, spokojeni.

Do druhé půle se rozhodl trenér Řehák udělat dvě změny. Havrdu nahradil Krejdl a Červa vystřídal španělský záložník Mitrano. Vlašim vstoupila do druhého dějství aktivně. Hned v prvních minutách pronikl do pokutového území Hanson, kterého skluzem zastavil bránící Stropek. Přes nelibost útočícího hráče zůstal pan rozhodčí ledově klidný. O minutu později napřáhl z úctyhodné vzdálenosti stoper hostujícího celku Březina. Jeho střele nicméně chyběla notná dávka přesnosti. Sešívaní si první příležitost druhého poločasu vytvořili v 54. minutě. Po volném kopu se míč z levé strany dostal do vápna, kde ho Mitrano sklepl pro Gurbanova, který skrytou střelou zvýšil na 3:0. Brankář Otáhal se musel mít na pozoru zejména  mezi 55. – 60. minutou. Nejprve obstřeloval zeď Březina, ale ránu do středu brány dokázal v klidu slávistický gólman vyrazit. Následně centroval Dao do souboje Piška s obráncem domácích. Po nepřehledné situaci byla odpískána ruka a hosté tak mohli využít výhodu pokutového kopu. K rozehrávce se postavil Vodháněl, ale skvělý Otáhal dokázal střelu doprostřed brány vyrazit! Strážce domácí branky musel být znovu pozorný o dvě minuty později, kdy čelil nepříjemně tečované střele Ivanka-Maceje. Díky velmi dobrému zákroku skončila situace pouze rohovým kopem. Špatně rozehraná standardka hostujících vedla pouze k brejku, který vedl Nabiyev. Střelu z úhlu si ale dokázal brankář Čtvrtečka pohlídat. V 65. minutě unikl po lajně skvěle hrající Trapanovski. Hbitě navedl míč do pokutového území a zastavit ho dokázala až pouze noha jednoho z bránících hráčů – penalta. K rozehrávce pokutového kopu se postavil Mitrano a zkušeně proměnil – 4:0. Vzrůstající závěrečný tlak hostů započal Vodháněl, který si dobře navedl balón na střed. Střela se mezi tři tyče nevešla a skončila vysoko nad. Další nebezpečná příležitost přišla tři minuty před koncem. Vlašimský Cabadaj ve středu hřiště vyzval k úprku na lajně nabíhajícího Frýdka – následný centr ale nedokázal v záklonu Dao přesně zakončit. V samotném závěru utkání ještě dokázal individuálně do pokutového území projít Ivanko-Macej a přesným přehozením brankáře Otáhala korigoval skóre na konečných 4:1.

Trenér Pavel Řehák byl s výkonem i předvedenou hrou spokojený. "Myslím si, že až do vystřídání jsme hráli velmi dobře, v rychlém tempu. Viděl jsem nepřesnosti, ale ty spíše plynuly z rychlosti řešení situací. Gólová produktivita byla dnes velmi dobrá. Po prostřídání mi ve hře chybělo více podržet míč, odehrát ze strany na stranu, připravit si lépe finální fázi. Pracujeme na všem v tréninku, kluci jak jsou mladí, tak chtějí honem nahoru, kolikrát je z toho hodně zbytečných ztrát, místo aby na to šlápli a obehráli přes středního záložníka na druhou stranu, podrželi chvilku míč a čekali na vhodný okamžik, kdy balon prostrčit dopředu. To mi tam chybí, ale ještě na tom samozřejmě v tréninku pracujeme."

Svou premiéru v dresu juniorky si dnes odbyl teprve šestnáctiletý záložník Lukáš Červ. „Dneska naskočil, protože nám ze základní sestavy vypadl Mitrano, který není úplně v pořádku. Máme ho vypozorovaného z U17, viděl jsem každý den na turnaji v Číně, jak pracuje. Myslím, že šanci si zasloužil. Kromě nervózního začátku mě vůbec nezklamal, naopak tam měl dobré momenty, hrál to jednoduše. Je dobře, že si mohl trošku "čuchnout" k juniorskému fotbalu," byl s Červovým výkonem spokojený Řehák.

První jarní mistrovský zápas čeká juniorku v pondělí 19. února, kdy od 11 hodin přivítá své protivníky z Dukly.

Neděle 11. 02. 2018 13:30