Evropská liga

Ve 3. předkole EL proti Dnipru nebo Panathinaikosu

Slavia se ve 3. předkole Evropské ligy utká s poraženým ze zápasu 2. předkola Ligy mistrů mezi ukrajinským vicemistrem Dnipro-1 a řeckým vicemistrem Panathinaikosem. Rozhodl o tom dnešní los 2. předkola LM.

Třetího předkola Evropské ligy se v nemistrovské části zúčastní pouze čtyři týmy. Dva z nich jsou Slavia a Olympiakos, ty jsou ve třetím předkole EL v roli nasazených. Nenasazené týmy jsou pak dva poražení z 2. předkola nemistrovské části Ligy mistrů. Protože v této fázi hraje další řecký tým Panathinaikos a oba řecké týmy na sebe v EL narazit nemohou, bylo už předem jasné, že ve 3. předkole EL žádný los ani probíhat nebude a Slavia se utká s poraženým ze zápasu Panathinaikosu. Tomu dnes los 2. předkola LM přisoudil za soupeře Dnipro-1, druhou variantou byl Genk.

Panathinaikos není třeba nijak dlouze představovat, Slavia s ním hrála před rokem zápas 3. předkola Evropské konferenční ligy a postoupila po domácí výhře 2:0 a venkovní remíze 1:1. Doma předvedla Slavia poměrně dobrý výkon a zvítězila zaslouženě, byť měla také štěstí, protože rozhodčí už v první půli přísně vyloučil Palaciose za filmování. Schranz pak v nastaveném čase vstřelil branku. Ve druhé půli byl sice zbytečně vyloučen Santos, nicméně Ewertonovu střelu do tyče dorazil do brány Usor. Odveta v Řecku byla ze strany Slavie opravdu špatná, měla rovněž poměrně štěstí na některá rozhodnutí sudích hlavně v první půli. Domácí spálili několik šancí, Slavia se téměř k ničemu nedostala. V druhé půli vstřelil branku Šporar, ale to bylo ze strany Panathinaikosu vše, ve zbytku zápasu Slavia už soupeře nepustila do větší šance a v nastaveném čase dokonce vyrovnal Jurečka. Trenérem Panathinaikosu zůstává Ivan Jovanovič a není bez zajímavosti, že se řecký klub zajímá o Ondřeje Lingra, který zatím ve Slavii stále neprodloužil smlouvu, ze které mu zbývá už jen jediný rok.

Dnipro-1 je ukrajinský vicemistr, který vede čtyřicetiletý trenér Oleksand Kucher. V minulé sezóně dokázal skončit v lize nad Dynamem Kyjev a Zoryou Luhansk. V kádru Dnipra jsou převážně ukrajinští hráči, ale také čtyři brazilci a několik dalších internacionálů. V minulé sezóně hrálo Dnipro skupinu Evropské konferenční ligy, kde skončilo druhé za AZ Alkmaarem, ale před Apollonem Limassol a Vaduzem. V prvním vyřazovacím kole pak vypadlo Dnipro s AEK Larnaka po výsledcích 0:1 a 0:0. Se stejným soupeřem přitom Dnipro po dvou porážkách vypadlo už ve 4. předkole Evropské ligy v srpnu. Vinou ruské agrese proti Ukrajině bylo Dnipro-1 nuceno hrát domácí zápasy v evropských pohárech v loňské sezóně v Košicích.