Slavia - Plzeň 1:2

Slavia proti Plzni v Edenu naprosto propadla. Přestože šla brzy do vedení, její hra postrádala kvalitu, byla ve všech aspektech horším týmem, ve druhém poločase neubránila dvě přihrávky za obranu na Jirku, který zápas otočil. Slavia tak naprosto zaslouženě padá zpět na druhé místo ligové tabulky.

Realizační tým Slavie sestavou poměrně překvapil, do stoperské trojice poslal Vlčka, Ogbua a Bořila, jen na lavičce náhradníků tak zůstali Holeš, Masopust nebo Sinyan. Na pravém křídle hrál Tomič místo Douděry, vlevo nastoupil Provod, pod hrotem Wallem a v útoku Chytil s van Burenem. Hosté postavili do brány Staňka, který se doposud léčil z otřesů mozku. V základní sestavě nastoupil exslávista Traoré, jiný bývalý hráč Slavie Bucha se naopak do základní sestavy nedostal. Oba týmy si před výkopem připomněly Den válečných veteránů a zazněla státní hymna. Jan Bořil nevyhrál los a tak Slavia začala v prvním poločase hrát směrem k Tribuně Sever. Zápas se hrál za poměrně silného větru. V první minutě hned dvakrát chyboval hostující Dweh, nejprve jej o míč obral Chytil, ale pak moc nevěděl, co ve vápně s míčem a nebyl z toho ani pořádný střelecký pokus. Míč se odrazil k Dwehovi a toho jednoduše o míč obral pro změnu van Buren. Míč se rozehrál do hloubi hřiště a akce skončila nepřesným centrem. Pak slávisté získali míč ve středu hřiště, jenže van Buren neviděl úplně volného Zafeirise nabíhajícího za obranu a míč poslal nepřesně na druhou stranu. Plzeň se však brzy probrala, Šulc na hranici vápna při střele podklouzl. Hosté to do šesté minuty zkusili na sudího Černého hned dvakrát ve vápně zahrát na penaltu, když si jejich hráči lehli na zem s tváří v dlaních, ani jednou z toho ale penalta nebyla. Po faulu Zafeirise na Kopice kopala Plzeň přímý kop a gól měl na hlavě Dweh, bránu naštěstí minul. Na druhé straně se dlouhý aut Provoda dostal odrazil na hranici vápna k Vlčkovi, jeho dobrý pokus byl zablokován. Slavia se držela okolo vápna soupeře, Wallem nacentroval zhruba z rohu pokutového území, na malém vápně si míč našel van Buren a hlavou míč usměrnil pod břevno - 1:0! Slavii gól povzbudil a nadále měla ze hry o dost více než soupeř, nadějný centr z přímého kopu od rohového praporku ale Staněk zneškodnil. Hosté působili poměrně nebezpečně ve chvílích, kdy se dostali k bráně sešívaných, centry i kombinační akce však obrana stíhala zastavovat. Ve 24. minutě se po sklepnutém míči dostal k prudké křížné střele Traoré, Mandousovu branku naštěstí opět minul. Rychlou protiakci vedl Wallem, dal doleva Provodovi, tomu se ale vůbec nepovedl centr. Centr se naopak skvěle povedl Tomičovi a našel ve vápně volného Provoda, ten ve velké šanci hlavou minul. Ve 38. minutě Tomič vůbec nezachytil míč za obranu a byla z toho velká šance Cadua. Ten vystřelil, jeho pokus ještě někdo tečoval a míč skončil těsně vedle brány. V situaci se zranil Mandous, musel být ošetřen, ale poměrně rychle hra pokračovala rohovým kopem Plzně. Po něm zakončoval Jirka nad bránu. Hra Slavie upadla v závěru poločasu do podprůměru a Plzeň byla na hřišti jasně lepším týmem, ve středu hřiště kombinovala s lehkostí a slávisté se nedokázali na delší dobu dostat k míči. V poslední akci první půle ještě pronikal do vápna Chytil, ale jeho přihrávka nenašla spoluhráče. Poločas tak skončil vedením Slavie 1:0, které bylo možno považovat za šťastné. Větší příležitosti skórovat měli doposud jistě hosté.

V poločasové přestávce žádný z trenérů nestřídal. Po pěti minutách během jedné protiakce Slavie viděli žluté karty Kalvach a Traoré. Hra Slavie však byla snad ještě horší než v prvním poločase a dlouhé minuty se jen bránila, aniž by se s míčem dostala na polovinu soupeře. Plzeň se sice do šancí nedostávala, ale pohled na trávník nemohl být pro fanoušky Slavie příliš povzbudivý. Po hodině hry přišli na hřiště Vydra místo Šulce na straně hostů a Tijani s Juráskem místo van Burena s Chytilem. K čemu se dlouho schylovalo, se stalo v 64. minutě. Na přihrávku za Bořila si naběhl Jirka, Mandous na míč nevyběhl včas a Jirka celkem lehce vyrovnal na 1:1. Když byl na straně pokutového území faulován Jurásek, seběhlo se k němu za klidného dohledu sudího Černého několik hráčů soupeře mu vynadat. Žlutá karta nepadla ani jedna, Jurásek však musel střídat. Nahradil jej Jurečka a trenéři rovnou poslali na hřiště také Sinyana místo Bořila. Ani za nerozhodného stavu se slávisté nedostali vůbec do hry a při nejlepším se hrál vyrovnaný zápas. Poté, co jednomu z hráčů hostů při vhazování vyklouzl míč, sudí hru nepřerušili, přišla další přihrávka za obranu na Jirku, ten šel sám na Mandouse a proměnil - 1:2. Jakousi šanci na vyrovnání měli slávisté po přímém kopu z pravé strany, žádný z několika nabíhajících hráčů na zadní tyči míč nezasáhl. V první minutě nastaveného času dobře střílel Masopust, Staněk střelu pod břevno vyrazil na roh. V závěru na jednu ze standardních situací naběhl do vápna i Mandous, ani to k ničemu nevedlo. Naopak v poslední akci Vlček na brankové čáře zaskakoval za překonaného Mandouse po střele Sýkory. Slavia tak v Edenu propadla, zaslouženě prohrála a spadla na druhé místo tabulky.

Miroslav Koubek řekl po zápase: "Vyhráli jsme na Spartě 2:0 a stali jsme se mistry, mohl bych to asi klást na podobnou úroveň, ale nemyslím, že by to bylo mé největší kariérní vítězství. Výkon týmu hodnotím pozitivně. Říkal jsem si pro sebe, že výsledek je důležitý, ale chci se prezentovat kvalitním výkonem. Dnes se to sešlo i s výsledkem, takže má spokojenost je vysoká. Je potřeba tu pressovat po celém hřišti a my jsme to vydrželi celých devadesát minut. Kde, kým pressovat a jak se zajišťovat, na tom jsme pracovali celý týden a dařilo se to. Kluky jsem o poločase chválil za to, jak plní to, co jsme si řekli, ve smyslu organizace hry. Jen jsme nějaké situace nedotáhli. Tam byla rezerva. U Jirky není úplně neobvyklé, že šance proměňuje. Byl tady tak trochu utajovaný, má také třeba vynikající dobrou střelu. Slovenský národní tým ví, koho povolává. Nemám odpověď na to, čím to je, že jsem už několikrát porazil Jindru Trpišovského. Jindra Staněk absolvoval několik vyšetření, posouvalo se to tím směrem, že po třech týdnech už neměl žádné limity. Doktoři začátkem tohoto týdne už nebyli proti, rozhodli jsme se definitivně včera, že jej nasadíme. Myslím, že můžeme říct, že to byl asi nejlepší výkon Plzně pod mým vedením, i když v Záhřebu to bylo taky od nás hodně dobré. Chceme být co nejvýše, ale mužstvo prochází jistou přestavbou. Udělali jsme hráče z Vyškova, přišli k nám hráči z Jablonce, z Pardubic. Pražská S přitom kupují hráče za 70 milionů. U Šulce beru emoce při střídání. Šulcík byl dobrý na balonu, ale těžko se prokousával do šance. Šel místo něho pravý útočník. U Vydry trneme, jak jeho zranění dopadne. Musí na vyšetření."

Jindřich Trpišovský vysvětloval porážku Slavie těmito slovy: "Ztratili jsme zápas, který jsme měli dobře rozehraný. Vedli jsme 1:0, ale postupem času se náš výkon zhoršoval. Dostali jsme dva góly, kdy šel Jirka sám na bránu. Obě situace vyplynuly z rychlých rozehrávek, pozdě jsme přepli. Je to škoda, byl to velký zápas, dobře jsme si ho rozehráli. Je špatně, že pustíme soupeře do samostatných nájezdů, když vedeme. Chyběla nám agresivita v soubojích. Vygradovalo to i v závěru, kdy jsme si vytvořili jen jednu střelu a jednu standardku. Ztratili jsme v druhém poločase tvář. Trochu nás rozhodilo zranění Matěje Juráska, o kterého jsme se chtěli opírat v brejkových situacích. Celkově náš výkon byl špatný v druhém poločase a zapadla do toho i střídání. Plzeň hrála velmi dobře, byla velice silná na balónu, měli jsme problémy s Traorém. Nebyli jsme tak agresivní a bojovní, jak umíme být. Prohráli jsme strašně moc osobních soubojů. Těžiště hry se posunulo hodně směrem k naší brance. V první půli jsme si dokázali vytvořit situace třeba i díky dlouhým autům, to tam ve druhém poločase vůbec nebylo. Ibra potvrdil to, co všichni víme, umí hrát velké zápasy. Samozřejmě by se nám jeho schopnosti, hlavně ty mentální, hodily. Pomáhá týmu čtením hry. Je to zkušený hráč a dnes ty zkušenosti prodal. Ukazuje, že je to hráč na vysokém levelu. Ztratili jsme doma tři body po nejhorším mentálním výkonu za dlouhou dobu. Trápí mě, že jsme nedohráli dobře rozehraný zápas. Leží mi v hlavě hlavně druhý poločas a důvody našeho výkonu. Jirku jsme se v létě pokusili získat, nepovedlo se to. Dnes ukázal, proč jsme o něj stáli. Připravovali jsme se na něj, měli jsme na něj video, věděli jsme, že tohle je jeho silná stránka. Dostal dva skvělé míče, dostal se do situací, které mu vyhovují. Nechtěli jsme to dopustit, bohužel se to stalo. U Matěje to vypadá na delší dobu, odjížděl na rentgen. Kosti by snad měly být v pořádku, ale poškození měkkých tkání bude asi vážné. Tomáš Holeš prodělal virózu, chtěli jsme s ním dohrávat zápas, ať už ve středu zálohy nebo na stoperu. Přišli jsme o jedno střídání vinou zranění Matěje a na konci jsme pak chtěli dát prostor ofenzivním hráčům. Sinyan bohužel byl u druhého gólu, posílali jsme ho tam kvůli rozehrávce, která nám chyběla. Tomáš by měl být ve čtvrtek určitě k dispozici, aby hrál od začátku zápasu. Miroslava Koubka si hodně vážím, je to skvělý trenér. Všichni víme o jeho kvalitách. Vždy v zápasech proti nám jsou jeho týmy produktivní. Znám ho dlouhou dobu. Je dobře, že nás ve čtvrtek čeká další velký zápas a že lidi mají možnost přijít na další fotbal."

14 - Neděle 05. 11. 2023 18:00