Slavia - Bohemians 2:1

Slavia porazila ve vršovickém derby Bohemians 2:1 brankami Ševčíka a Chytila, za hosty poslední střelou zápasu v nastaveném čase snížil Hůlka.

Trenér Trpišovský postavil očekávanou sestavu, v rozestavení 4-2-3-1 se do stoperské dvojice vrátili Holeš se Zimou, z krajů hráli Vlček a Zmrzlý, v záloze nastoupili Ševčík s Oscarem a ofenzivní kvarteto tvořili Douděra, Provod, Jurečka a Chytil. Hosté se museli obejít bez několika hráčů se slávistickou minulostí, chyběli například Beran, Matoušek či Petrák, jen na lavičce zůstal Dostál, v základní sestavě naopak hrál Hrubý či brankář Soukup. Slavia začala aktivně, hned v první minutě se prokombinovali až do vápna, kde jen těsně nedokázali zakončit. Ve čtvrté minutě to zkusil Jurečka zpoza vápna levačkou, bránu přestřelil. O minutu později se po nepřesvědčivém obranném zákroku dostal ke střele z otočky Hrubý a jen těsně minul bránu. Po zajímavé úvodní pětiminutovce se hra zklidnila, až v patnácté minutě Provod vysunul Jurečku, ten se snažil udělat kličku Soukupovi, který mu však míč sebral. V 18. minutě po obléhání vápna a několika neúspěšných přihrávkách dovnitř vypadl míč do střelecké pozice pro Jurečku, ten jej však netrefil řádně a míč jen obloučkem bránu přeletěl. Pak Provod nepřihrál volnému Chytilovi, místo toho sám vystřelil slabě mimo, míč byl ještě tečován na roh. Při tlaku Slavie musel střídat otřesený Köstl, kterého nahradil na hřišti Dostál. Z ojedinělé protiakce hostů přišel velmi nebezpečný centr zleva a ve vápně hned dva hráči v zelených dresech ve vyložených pozicích promáchli. Emoce vzbudil pád Chytila ve vápně, ale sudí Všetečka rezolutně rozpažil. V 32. minutě Douděra pěkným centrem našel nabíhajícího Zmrzlého, který se dostal do zakončení, ani on ale netrefil míč ideálně. Nadějný protiútok zazdil Vlček nepřesnou přihrávkou, o chvíli později na jeho centr nedosáhl pořádně Chytil. O chvíli později to zkusil křížnou střelou Zima a Soukup musel vyrážet robinzonádou na roh. Další nadějný Vlčkův centr promáchli dva spoluhráči ve vápně. Oscarův nepovedený centr orazítkoval břevno a Holeš byl z odrazu tak překvapen, že nezakončil. Do kabin se šlo za nerozhodného stavu, přestože tlak červenobílých byl v závěru poločasu drtivý.

Do druhé půle trenér Trpišovský poslal Matěje Juráska, který nahradil dobře hrajícího Zimu, Vlček se přesunul na stopera a Douděra na kraj obrany. Úvod druhé půle byl ze strany Slavie opět pomalejší, Jurečka si ale pěkně pohrál s Hrubým, načež však ve vápně nedokázal najít nikoho ze svých spoluhráčů. V 55. minutě už se Eden radoval. Centr do vápna byl odvrácen jen na jeho hranici, kde si míč sebral Ševčík a parádní ranou k vzdálenější tyči poslal Slavii do vedení 1:0! V 64. minutě se na hranici vápna otočil s míčem Chytil, ale bránu daleko minul. Pak slávisté vykombinovali ve vápně míč pro Provoda, ten v tísni poslal na Soukupa jen slabou střelu. Pak Chytil prováhal dobrou střeleckou pozici, jen o pár vteřin později na něj ale prošel Douděrův centr a útočník Slavie usměrnil míč do sítě kolenem - 2:0! Na posledních dvacet minut se do hry podíval Christos Zafeiris místo střelce branky Chytila. Slavia utkání kontrolovala, přestože se už do velkých šancí nedostávala. Hosté se nedostali prakticky k ničemu, výjimkou byla střela Kovaříka, kterou v 87. minutě vyrazil Staněk. V nastaveném čase ještě akrobaticky zakončoval Kozák vysoko nad bránu a vypadalo to, že to bude ze zápasu vše. V poslední akci zápasu se však ke střele dostal ještě Hůlka a parádní ranou do šibenice snížil na konečných 2:1.

Zápas jako první okomentoval trenér Bohemians Jaroslav Veselý: "Slavia vyhrála zaslouženě. Pro nás naděje na bodový zisk ležela v prvním poločase. Tušil jsem, že šance vede tak, že vstřelíme první branku. Prvních 30 minut jsme hráli slušně, byli jsme sice pod územním tlakem, ale měli jsme nějaké šance. Pak jsme přestali být přesní v rychlém přechodu vpřed a s vypětím všech sil jsme vydrželi do konce poločasu. V druhé půli jsme měli vydržet bez inkasované branky déle, tam tlak Slavie paradoxně nebyl tak velký a inkasovali jsme střelou zpoza vápna. Chyběli nám dnes hráči na vystřídání do této typologie zápasu. Je hezké, že jsme vstřelili gól na 2:1, ten už ale nic neřešil. Stranu při losu si zvolili hráči sami, o tom jsme se na přípravě nijak nebavili. Lukáš Soukup odehrál dobrý zápas, Reichl je v tréninku jen týden, loni nám Soukup vychytal klíčový zápas v Plzni, trochu si to zasloužil, aby tu nastoupil. Je to odchovanec Slavie, byli jsme rozhodnutí už dříve, ale brankáři se to dozvěděli až dnes ráno. Slavia nás dnes sestavou trochu překvapila, čekali jsme od začátku Matěje Juráska. Zbytek sezóny máme ve svých rukou. Budeme chtít uspět i se Spartou, ale to je zápas, ve kterém jde o body navíc. V minulosti 35 bodů na prostřední skupinu stačilo. Hodně týmů bude hrát spolu. Určitě bychom nebyli spokojení, kdybychom hráli ve skupině o záchranu. Chceme skončit v prostřední skupině, to byl náš cíl od začátku sezóny. Kdybychom dnes měli tři vykartované hráče, hodně by nám to pomohlo. Navíc brzké střídání Köstla nám ubralo další taktický záměr, který jsme měli. Dnes se nám nikdo nevykartoval, což je divné. Vrátí se nám tři hráči, Petrák má zlomený nos. Víme, že proti Spartě nebudeme favorité, ale doma určitě budeme cítit šanci na body. Köstl měl nějakou indispozici, motala se mu hlava, jednu chvíli to vypadalo, že tam sebou sekne. Slavia hraje trochu jinak než dříve, vychází to už od golmana."

K dalšímu vítěznému zápasu řekl Jindřich Trpišovský následující: "Byl to náš klasický domácí zápas s velkou územní převahou. Hráli jsme do soupeře, který umí zkonsolidovat obranu, bylo přehuštěné pokutové území. Byli jsme v některých fázích první půle hodně nepřesní, měli jsme toho vytěžit víc hlavně z boku vápna. Trefovali jsme první hráče Bohemky při střele nebo při centrech. Měli nahoře minimálně dva hráče, kteří dobře vyjížděli a chodili do brejkových situací. Byl to běžecky náročný zápas, máme dva hráče přes 13 kilometrů. Byl velký čistý čas hry. Měli jsme si vytvořit více střeleckých pozic, byli jsme někdy hodně nepřesní. Netradiční střelec Ševčík nás dostal do vedení, pak pěkný gól po centru, měli jsme přidat ještě třetí gól, místo toho jsme v závěru pustili soupeře do šance po našem autu a přišel gól soupeře, naštěstí úplně v závěru. Byla skvělá kulisa, za kterou moc děkujeme. Škoda, že jsme nedali víc gólů. Z celého území hřiště jsme byli nejslabší v pokutovém území. Oproti jiným zápasům jsme měli ve vápně málo hráčů, měli jsme ve druhé půli hodně centrů z pravé strany, neměli jsme v pokutovém území dobrý výběr místa. Na druhou stranu Bohemka je v tom hodně silná, mají tři stopery, v předbrankovém prostoru mají šest nebo sedm hráčů. Když si to chcete dobře připravit, tak se tam musejí dostávat hráči z druhé vlny a to se nám dnes moc nedařilo, špatně jsme zavírali zadní tyče. Vencu Jurečku jsme dvakrát dobře našli v pozicích a on to dvakrát netrefil. Zápasy jako tento jsou pro hráče jako byl Ondra Lingr nebo jako je Venca Jurečka, se kterým jsme se dnes moc nesladili. V první půli jsme dvakrát vyhodili míč ze hřiště, i když jsme nebyli pod tlakem. 191 ligových vítězství je velká věc, strašně si toho vážím. Pavla Vrbu jsem sledoval, když jsem byl v divizi a on vyhrál v Neapoli nebo jeho tým dal dva góly na Manchesteru City. Věděl jsem o tom, že ho můžu dnes dohnat. Je to pro mě neuvěřitelná meta, i proto, že to je v kuse bez pauzy. Hodně to pro mě znamená. To, že jsme hráli s jedním cizincem, je náhoda, prostě to tak vyšlo. Zafi se nám postupně vrací po výpadku, Conrad byl vykartovaný, Igy by mohl klidně dnes nastoupit. David Zima byl unavenější, stáhli jsme jej raději dříve. Je tam hodně faktorů, není to nic cíleného. Příští týden ten poměr bude zase jiný. Góly od středopolařů potřebujeme, potřebujeme umět zápasy rozhodovat různými způsoby. Každý hráč má trochu jinou typologii, tlačíme i na Oskyho, aby víc střílel. Je tam spousta vypadlých míčů, když hrajete proti pěti nebo šesti obráncům, ty míče za vápno vypadnou a góly z toho padají. I kdyby dnes nastoupil Igy, byl bych úplně v klidu. Příště bude nahoře Tomáš Chorý, možná nastoupíme jinak než dnes. Nechci to zakřiknout, ale se stoperskou dvojicí Holeš, Zima góly nedostáváme. Může to být jakkoliv, kvalitu máme u všech stoperů. Na Slovácku hrál Igy a taky to s Vlčkem zvládli výborně. Souvisí to i s hráči, kteří proti vám nastupují. Hřiště je teď fantastické, trénovali jsme na něm a hřiště se ani nehne. Zápas pak plyne a hraje se dost čistého času. Prohráli jsme v lize jeden zápas za poslední cca rok, jsme sebevědomí. Mám radost z Ondry Zmrzlého, hraje náročné zápasy na komplexnost a jeho přínos je velký. Kluci mají za sebou úspěšné období, je důležité si věřit, být trpělivý. Zápasy se můžou rozhodovat až v nastavení. Dnes jsme dostali výstrahu v posledních pěti minutách zápasu. V minulých sezónách jsme měli hráče, kteří ne vždy dokázali udržet intenzitu po celých devadesát minut. Trochu jsme změnili typologii týmu, ten je teď v pohodě. Chci pochválit Tomáše Holeše, v první půli zkazil nějakou rozehrávku, ale jeho výkon byl totálně nadstandardní v defenzivě, v bránění jeden na jednoho, v příkladném herním tranzu, který potřebujeme."

27 - Sobota 06. 04. 2024 18:00